Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 27 Juli 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonns's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van StandLokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. Mo. 75rood. Bovenhuis, 5.—p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Buizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w terst. Groots Houtstraat. No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin,/800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer f 1.75 p. week. Kleine Houtweg. No. 16a. Benedenhuis met tuin, ƒ300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.60 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein No. 28. Bovenhuis 2.40 p. w., terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pensi n, 80. en f 60.p. m„ terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af ƒ60.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juui. Schotersingel. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, /175.p.j., terst. No. 18rood Bovenhuis, terst., 210.— p.j Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500.— per jaar, terstond. No. 10. Heerenhuis met sousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met 'ouster rein en tuin f 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.— p. iaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.— p. j„ terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Hei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huiten met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. By C. GROENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 ln het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjévtraat. 3. In de Generaal de La Reij straat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250.per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Een geleerd phrenoloog, Edw. Anth. Spitzka, is door vergelijkende studiën tot de slotsom gekomen, dat de Japan ners wat hersenen betreft, boven de Europeanen staan. De groei der hersenen is over het algemeen bij de Japanners langzamer dan bij de Europeanen. De hersenen van een Japanscb kind tusschen 9 en 14 jaar wegen gemiddeld 1235 gram en die der Europeesche kinderen van dien leeftijd 1300 a 1350 gram. Bij de mannelijke Japanners is bet hersenge- wicht het zwaarst tusschen 40 en 50 jaar, en naar verhouding van de lichaams grootte is het hersengewicht der Japan ners grooter dan dat der Europeanen, aldus verkondigt de Heer Spitzka, en hij schrijft daaraan ook hunne snelle vorderingen op het gebied der Wester- sche beschaving toe. Te Chicago zijn vier negers, die on danks het bevel tot werkstaking in het slachthuis hadden gewerkt, door eene volksmenigte saamgestroornd om naar het opstijgen van een luchtballon te zien, aangevallen en deerlijk gekwetst. Ook andere negers die hun te hulp kwamen en een politieagent werden gewond. Het blijkt thans uit nadere berichten, dat men er te Cluses toch in geslaagd is de fabriek der firma Crettiez, van waar uit op de betoogende stakers zou zijn geschoten, in brand te steken. Van de gebouwen bleven slechts de muren staan. De opgewondenheid in de stad is zeer groot. Het aantal troepen is ver sterkt. De zonen van den fabrikant Crettiez zijn in voorloopige hechtenis genomen. Het Eerste Pruisische regiment had in den slag by Jena zijn vaandel verloren. Dit door de Franschen veroverde veldtee- ken is thans door een verzamelaar te Potsdam teruggevonden bij een cu riositeiten-koopman. De verzamelaar heeft het vaandel den Keizer aangeboden, en deze heeft nu een onderzoek bevolen naar de lotgevallen van het vaandel. Volgens een telegram uit Oivet, staat het groote bosch van Rocroy op de Fransch Belgische grens in brand. De brand is drie dagen geleden begonnen, maar kon aanvankelijk gestuit worden. Maar de vlammen zijn opnieuw uitge broken en nu staan er honderden HA. in baand. Er zijn 1500 Fransche soldaten ontboden en er is hulp gevraagd aan de fabrieken langs de grens. De Belgische regeering heeft dit jaar weer een som van 5 millioen francs toegestaan voor onteigeningen en werken aan het kanaal GentTerneuzen. In dit en het vorige jaar zijn op Belgisch grondgebied reeds aan dit kanaal besteed 10,350,000 francs en op Nederlandsch grondgebied 5,820,000 francs. In Bel gië zal de verdere voltooiing van het kanaal nog kosten 8,800,700 francs, in Nederland nog 16,623,000 francs. In 1906 zal het geheele werk voltooid zijn. Een Montmartre-figuur is gestorven: Jehan Sarrazin,een «dichter". Zijn verzen beteekenden weinig of niets, de olijven die hij verkocht, waren zouterigllauw als alle oljjven; maar hij had zich beroemd gemaakt, door zelf in dichterlijk persoon te komen in de artistieke en andere cabarets van Montmartre, met zijn kuipje vol olijven, die hij overreikte in gevouwen papiertjes, met zijn verzen bedrukt. 't Geld dat hij hierdoor heeft verdiend, heeft hij in een tingeltang gestoken. Maar die schijnt niet te best gegaan althans, hij is zeer arm gestorven. De „Times" verneemt van haar Rus sische correspondenten, dat de sedert lang gekoesterde vrees voor een mis lukking van den Russischen oogst be waarheid wordt. In Bessarabie is de oogst zeer schraal en de werkeloosheid onder de landarbeideas groot; de bevol king petitioneert om ontheffing van be lastingen en de provinciale en stede lijke bestuurslichamen nemen reeds maatregelen tegen hongersnood. In de provinciën Kief en Charkof is de toestand even slecht; ook daar zijn door laat ingevallen vorst en hevige regens de te veld staande gewassen totaal bedorven. Bedelarij en diefstal zijn de onmidde- lijke gevolgen van de oogstmislukking. Engeland wordt sterk door de hitte geteisterd. De bladen bevatten lange lijsten van sterfgevallen door de hitte, afgewisseld door die van ongelukken bij het baden. In Lancashire alleen zijn verleden week 14 personen onder de hitte be zweken. Te Londen klaagt men over water gebrek. In Schotland echter heeft het Vrijdag nacht zóó zwaar geregend, dat heele streken blank staan. De herders wisten hun kudden te redden, maar de oogst heeft zeer geleden. De Duitsche spoorwegdirecties hebben van het ministerie de aanschrijving ge kregen er voor te waken, dat in bosch achtige streken vonken uit de machines niet in aanraking komen met den grond of het geboomte, waartoe de pijpen met een vonkenbeschermer moeten worden voorzien. De buitengewone droogte maakt dezen maatregel noodzakelijk. De baan wachters hebben hovendien order gekre- dagelijks den omtrek te inspecteeren en alle werktuigen bij de hand te houden om in geval van brand onmiddellijk de bedreigde plek te kunnen afgraven. Zaterdagmiddag weigerde de Wes- tinghouse-rem van den sneltrein Frank fortHeidelberg, zoodat deze in volle vaart het station Bensheim binnenreed. Een viertal goederenwagens die op de lijn stonden, werden in stukken geslagen en geheel vernielder bleef geen plank van heel. Van den sneltrein werden de locomotief, de tender, een goederen- en een postwagen zwaar beschadigd, doch wonder boven wonder werd niemand gedood, hoewel de machinist en de stoker op de machine waren blijven staan. De reizigers kregen een geweldigen schok en tuimelden over en door elkaar, maar kwamen met den schrik vrij. De Standard-correspondent seint uit Johannesburg, hoe er teekenen zjjn, die er op wijzen, dat de eerste bezending Chineezen aan den Witswaterrand geen succes zal wezen. Velen toonen zich weerbarstig, ongeduldig onder de disci pline wat men toch maar „discipline" durft noemen! zjj trachten aan den arbeid te ontkomen en loopen bij hoopen weg. Maar, voegt de correspondent erbij, de mijneigenaren houden zich verzekerd, dat de volgende „recruten" nuttiger zullen blijken. Met ingang van 1 Augustus a.s. zullen bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de beambten, die we gens het deelnemen aan de staking ontslagen en daarna weer als los perso neel bij genoemde maatschappij aange nomen zijn, in vasten dienst treden. Om voor diegenen dezer personen, welke boven de 35 jaar zijn, met het oog op de storting in het Pensioenfonds der maatschappij, de toetreding in vasten dienst te vergemakkelijken, heelt de directie der maatschappij aan laatsbe- doelde personen aangeboden, de helft der som benoodigd voor inkoop in het pensioenfonds voor hen te storten. Zaterdag is de zitting der Staten- Generaal namens de Koningin door den minister gesloten. Aangaande de sluitingsrede zegt de „N. Rott. Crt." het volgende: Waarom van het Kabinet het voorstel uitging om deze sluiting zoo spoedig te doen plaats hebben en in verband daar mede de zoo gewichtige beslissing tot ontbinding der Eerste Kamer zoo snel te doen nemen, dat aan H. M. de Ko ningin, indien Zij het noodig rekende andere staatslieden te raadplegen, slechts weinig tijd restte, is ons een raadsel De rede, waarmede deze zitting op zulk een buitengewoon tijdstip gesloten werd, teekent dit zittingsjaar als voor de wetgeving bijzonder weinig vrucht baar. Het vierde jaar, dat dit Kabinet het bewind voert, zal al een bijzonder rijken oogst moeten opleveren, wil de legislatieve periode, die in 1905 eindigt, niet tot de magere gerekend worden. Wat in deze sluitingsrede, naast ha ren mageren inhoud, vooral treft, is de wijze, waarop daarin gewaagd wordt van de ontbinding. Deze wordt voorge steld als noodig met het oog op de door de verwerping der hooger-onderwijswet ontstane „ongelegenheid". Een bq zonder eigenaardige uitdruk king inderdaaad; een uitdrukking wei nig in overeenstemming met het ern stige feit der ontbinding zelf. Dat er door de afstemming der wet ongelegen heid ontstond, wordt hier als voldoende grond vermeld om tot een zoo diep in ons staatsleven ingrijpenden maatregel zijn toevlucht te nemen. Onwillekeurig vraagt men zich af, of deze uitdrukking maatstaf moet zjjn voor den ernst, die voorgezeten heeft by het uitbrengen van het advies tot ontbinding. Omtrent het rapport, in zake de ont binding de Koningin aangeboden merkt dezelfde op: In het rapport treft ons de uitspraak, dat het ontstane conflict alleen tot op lossing te brengen was óf door terug treding van het Kabinet óf door ontbin ding van de Eerste Kamer. Nog slechts weinige dagen geleden zijn uit deu boezem der kerkelijke partjjen gansch andere stemmen vernomen, waarvan de meeste, nu het ontbindingsbesluit er eenmaal was, zich op die wjjze wel niet meer lieten hooren, maar waarvan ééne, de gezaghebbende stem van den man, onder wiens leiding De Nederlander staat, toch standvastig dezelfde is ge bleven. Uit niets blijkt nu, dat de Raad van ministers deze derde oplossing, waarbjj het zoo exceptioneel machtsmiddel der ontbinding ter zjjde kon worden gesteld, zonder dat het Kabinet behoefde af te treden, ook zelfs een overweging waar dig heeft gekeurd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5