Tweede Biaö. van WOENSDAG 3 Augustus 1904. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonne'sgratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakensssergracht. Mo. 75rood. Bovenhuis, ƒ5.— p. w., terat. No. 77. Bovenwoning 2 5G p. w„ terat. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Du ven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terat. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, f 5.p w, terst. Groote Houtstraat. No. 153. Bovenhuis, f 240.— p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. f 350.p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alooof en pension, f 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkainer f 1.75 p.week Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, ƒ300.p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 22. Uuis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, f 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.—per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsohe Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Elink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 28. Bovenhuis 2.40 p. w., terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af ƒ50.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juui. Ruy chavest raat. No. 18zwart. Benedenhuis met tuin, ƒ180.— per jaar. Schotersmgel. No. 91. Heerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Sp aarnwouderstra at No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500.— per jaar, terstond. No. 10. Heerenhuis met sousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. No. '6. Heerenhuis met lousterrein en tuin 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zulder. f 2C0.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j-, terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.p. j.,terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn- wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas en waterleiding, 250per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Te Nantes heeft men zich onlangs van de brandspuit bediend om monniken uit een klooster te jagen, dat gesloten moest worden naar de wet van Combes. Dezer dagen vergaderde er de Gemeente raad en namens achttien liberale leden heeft een lid den burgemeester ter ver antwoording geroepen over dit misbruik van het brandweermateriaal. De burgemeester antwoordde 't ge bruik van de spuit te hebben toegestaan, toen de politie hem kwam zeggen, dat de monniken hun huis in brand wilden steken. Hij betreurde het, dat men mis bruik van zijn verlof had gemaakt Maar met zeventien tegen veertien stem men nam de Raad toch eeu motie aan, waarin de onvoorzichtigheid des burge meesters gestaafd en van zijn woorden van spijt nota genomen werd. Twee typische berichten krjjgt de „Köln. Ztg." uit Afghanistan. De Emir verbood zijn broeder Nasroellah Khan een pelgrimstocht te doen omdat deze naar zjjn oordeel beter deed zijn tijd niet op dergelijke wijze te verspillen en zich meer aan de landsaangelegen- heden te wijden. Een hooggeplaatst beambte, Mirsa Derwisj, die in- een der provinciën de belastingen innen moest, vluchtte met zijn geheele gevolg en ongeveer 400,000 mk. aan geldswaarde over de Russische grens. Hjj werd door de Russische offi cieren zoo beleefd mogelijk met een sterk geleide naar zijn land teruggebracht. De Emir betoonde zich zeer dankbaar, beloonde de manschappen en liet een feest aanrichten ter eere van de officieren. Zjjn landgenooten toonden hun dank baarheid op andere wijze; zij staken den ambtenaar de oogen uit en sneden zjjn ooren af, terwijl zjjn gevolg in de gevangenis belandde. Arthur von Rothschild, onlangs in Parijs gestorven, heeft in 't geheel 100 millioen francs nagelaten, waarvan 14 millioen aan successierechten moet wor den betaald door de erfgenamen, daar de overledene vrouw noch kinderen ach terliet. De werkstaking der vleeschpakkers te Chicago breidt zich meer en meer uit. Allen, die maar in de verte zich tot het vak betrokken gevoelen, hebben zich bij de pakkers aangesloten. Men zegt, dat dit de grootste werkstaking is, die men in Amerika beleefd heeft. De werkstaking van koffiehuisbedien den te Bordeaux is geëndigd met een vergelijk tusschen patroons en kellners, waarbij aan laatstgenoemden verschil lende voorrechten worden verzekerd o.a. ook het recht om naar verkiezing al of niet een knevel te dragen. Ook de tram werkstaking te Brest is geëindigd. De periode van onweders, die door de meteorologen was aangekondigd en reeds is in getreden, heeft ook in Duitsch- land allerwegen verfrissching gebracht. Maar in de bergen, behalve in den Harz, is nog niet veel regen gevallen, zoodat het peil van de rivieren nog voortdu rend zakt. De stoornis in het verkeer te water sleept veel ellende na zich. Te Swinemünde en Stettin zijn ongeveer 2000 schuitevoerders zonder werk, om dat de lichters die de vrachtgoederen naar de zeeschepen brengen en daar vandaan halen, niet bij de schepen kun nen komen. Te Swinemünde liggen reeds 38 Engelsche kolenschepen, waar van het meerendeel al weken op lossing wacht. Het gevolg is dat ook de verwante bedrijven moeten staken. Verder zjjn 14,000 binnen schippers werkloos. De Spree te Berljjn vertoonde gisteren den laagsten waterstand, die nog ooit was waargenomen. De aanvoer van zandsteen en ander bouwmaterieel naar Berlijn is gestaakt moeten worden, zoodat ook vele werk lieden bij de bouwvakken den terugslag van de algemeene stoornis ondervinden. Op sommige badplaatsen heeft men de geneeskrachtige bronnen een paar uren daags moeten sluiten en is de ver zending van water op flesschen zeer be perkt. Het tweede Jaarfeest van het Peter Benoits-Fonds zal plaats hebben op 17 Augustus aanstaande, te 8 uren 's avonds, in de Feesthalle der Koninklijke Maatschappij van Dierkunde te Antwer pen. Ter dezer gelegenheid zal, onder de leiding van den heer Edward Keurvels, uitgevoerd worden »De Rhijn" Oratorium in drie deelen, gedicht van Julius Geyter, muziek van Pieter Benoit. De voorbereidende samenoefeningen beloven eene uitstekende vertolking. De Koren bestaan uit 500 Dames en Heeren, het onzichtbaar klein koor uit 40 Heeren en 60 Knapen. Het orkest telt 125 uitvoerders. Volgens art. 39 der Standregelen heeft ieder lid van het „Peter Benoits-Fonds" recht op twee toegangsbewijzen tot de eerste (genummerde) plaatsen, voor eene der twee uitvoeringen of voor de laatste algemeene (openbare) repetitie; deze laatste is vastgesteld op Maandag 15 Augustus (O.L.V. Hemelvaartsdag) te 1 uur namiddag; de tweede uitvoering zal geschieden op Maandag 22 Augustus, te 8 uren 's avonds. De prijzen der plaatsen zullen later bekend gemaakt worden. Om zich als lid van het Peter Benoits- Fonds" te laten inschrijven, gelieve men zich te wenden tot het Sekretariaat, alwaar ook alle inlichtingen en de Stand- regelen van het uFonds" op aanvraag gratis te bekomen zjjn. De dorheid en de tropische hitte, waaronder men in Oostenrij k sinds weken gebukt gaat, doen het ergste voor den oogst vreezen. Nog een veertien dagen zulk weef en hij is mislukt. De bladen vallen nu reeds van de stadsboomen, en de weilanden buiten zijn geel gebrand. Overal hoort men over gebrek aan water klagen, over het opdrogen der bronnen en over bosch- en weidebranden door onvoorzichtigheid, zooals wegwerpen van lucifers, veroorzaakt. De waterleiding te Weenen is half leeg, en de hoofdkranen worden uit zuinigheid half toegedraaid. We hebben hier dagen van 88° F. in de schaduw, en de muren der huizen stralen 's avonds een zeer hinderlijke warmte uit. Pro cessies worden in de dorpen gehouden om regen, en er komt gebrek aan groenten. Die er zjjn, moet men boven dien duur betalen. De afgevaardigde Whitley vroeg in het Engelsche Lagerhuis den minister van oorlog hoeveel de krijgsmacht in Zuid-Afrika thans kostte per jaar en hoeveel er voor kazernes en barakken was uitgegeven. Het blijkt, dat het te genwoordige garnizoen ginds het rjjk nu op ruim 37,000,000 gulden 'sjaars komt te staan. Voor kazernes en barak ken is ongeveer 28,200,000 gulden uit gegeven. Voor het meerendeel zijn dit schade posten, maar de Britsche landhonger is bevredigd en den goud-magnaten is den mond gestopt. In Tatar Bazardschik en Philippopel braken een paar dagen geleden gelijk tijdig branden uit. In de eerste stad verbrandden driehonderd winkels. De schade bedraagt drie millioen francs. Het vuur richtte in Philippopel niet zulke verwoestingen aan. Acht gebou wen verbrandden. De schade wordt ge raamd op een kwart millioen francs. Alle werklieden, werkzaam in dienst van den vleesch-trust,in welk ver wijderd verband ook hebben uit solidariteit met de pakkers den arbeid neergelegd. Deze staking is wellicht de grootste die ooit in de Vereenigde Staten voor kwam. Uit Fall River (Massachusetts) komt het bericht dat de werklieden in de katoenspinnerijen, ten getale van 36,000, staken. Alle fabrieken liggen stil. Zeer ten nadeele van den goeden gang van zaken, blijft de spanning tusschen Alexjef, den stadhouder van Mandsjoerjje en Koeropatkin, den opperbevelhebber van het leger, aanhouden, waar door de werkzaamheid des laatsten wordt tegengewerkt. Was men van meening, dat Alexjef zich alleen met het burgelij k bestuur had in te laten, hij zelf vat het anders op en strekt zijn bevoegdheid uit over leger en vloot. Admiraal Skrydloff bezit ook de sympathie van den gouver neur niet en ondervindt daarvan, door belemmering in zijn bewegingen, de gevolgen. Terwijl de geheele wereld bekend is met het aanhouden van onzijdige sche pen, is het de Russische pers verboden er iets van te vermelden. Zeer zeker bevordert dit niet het vertrouwen in de oprechtheid der regeering, waarbij nog moet opgemerkt dat de natie alles be halve volledig wordt ingelicht omtrent den oorlogstoesand. Een uit Moekden aan gekomen vreem deling bescrjjft de Russische kampen, die, zegt hij, er deerniswekkend uit zien. De officieren denken slechts aan afleiding en hun eigen gerief en verwaar- loozen de soldaten. Bij Krupp te Essen zijn zulke groo te Russische bestellingen van oorlogs- matrieel ontvangen dat er voordurend extra ploegen aan het werk zjjn. De voortdurende droogte werkt in Beieren ongunstig op het vervoer per spoor; op verschillende stations hebben de pompen geen voedings water meer voor de locomotieven. Een en ander veroor zaakt groote vertraging en sommige goederentreinen zijn reeds opgeheven. De crimineele Kamer van het hof van cassatie is klaar met het hooren van getuigen in Dreyfuszaak. Althans voorloopig. Maar het opstellen van het j rapport, zal, vreest men, nog veel tijd vorderen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 4