Nieuwsberichten. Op het einde des jaars waren in ge bruik 34 paarden. Aan fourages werd uitgegeven 9522.70. l)e stortplaats voor waardeloozen rom mel aan den Schalkwijkerweg moest opgeheven worden; alle rommel moet thans per schuit naar een ander terrein vervoerd worden. Voor den sproeidienst werd gebruikt 6564 M3 water. i Voor sneeuwopruiniing behoefde slechts 285.92% uitgegeven. Het verlangen naar opheffing van het tonnenstelsel wordt steeds levendiger gevoeldde ingezetenen gaan meer en meer over tot plaatsing van beerputten. Het aantal tonnen was 77 minder dan in 1902. De verzamelde en gemaakte meststof fen vonden geregelden afzet. Voor ver kochte mest werd ontvangen ƒ18849 125. Het totaal der uitgaven voor dezen tak van dienst was ƒ93702.341/,, dat der ontvangsten ƒ30472.89. Het verslag betreffende de gemeen telijke lichtfabrieken brengt in herinne ring, dat in December 1900 door den Raad besloten werd tot het stichten van deze Inrichting en hiervoor een crediet werd toegestaan van bijna drie en een half millioen. Aannemer voor den bouw werd de Heer H. van Rjjn voor 692.800. In Februaji 1901 werd met het werk een aanvang gemaakt en voortgezet, behalve gedurende een werkstaking van 6 weken, wat echter niet belette, dat het werk op tijd gereed kwam. Door de gemeente werd het geheele buizennet der Imperial overgenomen voor 185000. Op 31 December 1902 leverde Gemeente haar eerste gas. Het succes der onder neming hing slechts af van de vergroo ting van het gasdebiet en was hiervoor de aandacht op de levering van gas per muntmeter. De gebouwen verkeeren in goeden staat van nderhoud. In 1903 werden aangevoerd 22406238 KG. gaskolen, de gasopbrengst was 29.03 M3 per 100 KG. kolen. Het netto gasverbruik beliep 6567428 M3. De gasprijs is gesteld op 7 cents, voor muntgas 8 cents per M3. Het getal gasmenters was 4698, dat der muntgasmeters 3893 Voor de openbare verlichting waren in gebruik 1578 lantarens. Geproduceerd werden 1536-176 ICG. Cakes, waarvan 6703272 KG. gebruikt werd voor stoomketels en verhitting der retorten. Verkocht werd 642903 KG. opbrengst ƒ6873 90, het overige bleef bleef in voorraad. Verder werden voort gebracht 895367 KG. koolteer. Aan verkochte teer werd ontvangen /12565.50 Na aftrek van het geheele bedrag van onderhoud en bediening blijt een batig saldo groot 87031.71, waarvan 37000 voor aflossing over 1904 blijft gereser veerd. De kostende prjjs van het gas is 4,76 ets. per M3, de gemeente betaalt 4 cis. De financieele uitkomsten van het electriciteitsbedrijf beantwoordde aan de verwachting; het r.adeelig saldo is 5473.761/». Herhaald is hoog opgegeven van de vele goede eigenschappen van den czaar en zqn zijn zachtmoedigheid en vrede lievendheid zeer geroemd. Er bestaat ook een andere lezing. Een hooggeplaatst Russisch ambtenaar zegt, dat de czaar behept is met al de ge vaarlijke ondeugden, welke bij een gees telijk bekrompenheid regel zijn. Hij wordt beschreven als iemand die dermate vervuld is van zijne onbeperkte macht en zqn keizerschap bij Gods genade dat elke poging, om in plaats van zijn on- beperkten vorsteljjken wil werkelijke rechtsbepalingen te stellen, hem hoog verraad toeschijnt. Alleen zoo is ook zijn ongehoorde handelswijze tegenover Finland, die hem voor het schenden van zijn eed niet terug deed deinzen, te be grijpen. De Giornale d'Dalia deelt mede, dat de Paus de Fransche bisschoppen heeft ontslagen van de verplichting, het twee- jaarlijksch bezoek aan het Vatikaan te brengen, om te voorkomen dat er over de reis moeilijkheden ontstaan tusschen de Fransche bisschoppen en de regeering. De bekende bankiers Rothschild, te Parijs, hebben een bedrag van ongeveer 5 miljoen gulden disponibel gesteld, ter verbetering der volkshuisvesting. Vol gens betrouwbare inlichtingen moeten de Rothschilds als hun verlangen heb- pen, te kenner, gegeven, dat zjj dit be drag wenschen te zien besteed aan de stichting eener tuinstad. Met het oog op de vredelievende denk beelden der Rothschilds, zou men deze Fransche tuinstad den naam van Vrede- stad willen geven. Van de zijde der Fransche tuiristadvereeniging is een plan tot stichting eener tuinstad ontworpen. Op slechts een half uur afstand van Parijs (Seine et Oise) is een terrein van 17 Hectaren te koop, tegen den prijs van 2 franc per vierk. Meter, dus voor totaal 340,000 fanes. In de nabijheid van het terrein bevindt zich een spoor wegstation en een groote verkeersweg, terwijl het terrein zelf in het bezit is van 4 bronnen en doorsneden wordt door een kleine rivier. Deze rivier kan benut worden tot het in beweging brengen van een dynamo, welke het geheele ter rein van electriciteit zal kunnen voor zien. Van de bjj de Fransche tuinstad- vereeniging aangesloten architecten, in genieurs, etc. mag men ongetwijfeld verwachten, dat zij sierlijke huizen, par ken en lanen zullen tot stand brengen. Het gaat niet al te hard met de eeden van trouw der Boeren, tenminste niet in den Vrijstaat. De Secretaris voor Eeden en Verklaringen ook een ambt! in het district Bloemfontein deelt mede, dat tot einde Juni daar 7532 den eed hebben afgelegd; 3000 teekenden slechts de verklaring van aanhankelijkheid; buiten Zuid Afrika werden afgenomen 2157 eeden en 9157 verklaringen. Dat lijkt heel wat, maar men lette op de verhouding tusschen eeden en verklaringen en verneine daar naast, dat er nog honderden en hon derden Boeren rondloopen, die noch eed noch verklaring hebben afgelegd. In Bloemfontein zelf kent de secretaris er 102 bij name. De keizerin van Rusland is Vrijdag bevallen van een zoon. De pasgeboren troonopvolger heeft den naam Alexis ontvangen. John Nicolas Brown is de vierjarige zoon van een meervoudig millionair te New-York. Aan het fortuin van zijn papa heeft hij te danken dat hij op alle mogelijke manieren verwend en vertroe teld wordt. Hij heeft een eigen dokter, die steeds in zijn nabijheid is. Melk krijgt hij van een koe, die op een op bijzondere wijze verzorgde, afgeheinde weide graast en slechts gefiltreerd water te drinken krijgt. Om ziekten van het kind te weren, worden alle voorwerpen die het aanraakt, eiken dag ontsmet. Ook de dienstboden en de kinderjuffrouw van John moeten dagelijks hunne kleeren aan een uitgebreide ontsmetting onder werpen. Het jongetje bezit op dit oogen- blik reeds drie kasteelen, een jacht, een boekerij en zijn naam staat op alle lijsten, i waarmee voor armen en zieken inge zameld wordt. In zake den moord te Haarlemmer meer is men nog niet veel verder. De verdachte knecht, Blonk, blijft zijn on schuld volhouden. De justitie schijnt tharis ook in een andere richting een onderzoek in te stellen. In den Tielerwaard zijn de verpach tingen der appelboomgaarden in vollen gang. Er worden hooge prijzen besteed, zoodat de prijs der appelen aldaar onge veer ƒ3.50 per mud zal zijn. Men ge looft, dat er voor het vervoer naar Holland en den tusschen handel nog wel ƒ2.50 per mud bij zal komen. Texel bericht de beste vooruitzichten omtrent den oogst Het graan is dik van korrel en de stand der late aardappelen doet een goed beschot van goede kwa liteit verwachten. Trots de droogte vallen ook de Zand- voortsche duinaardappeien niet tegen, maar men weet ze op prjjs te houden. Te Amsterdam was er Zondagochtend aan den Overtoom heel wat drukte. Wessels, beambte van den bootwerkers- bond, wiens straftijd van drie maanden, welke hjj wegens opruiing doorgebracht had in de gevangenis aan den Amstel- veenschen weg, verstreken was, werd door de vrienden afgehaald. Men zeide dat de Burgemeester verlof geweigerd had lot het houden van een optocht, daarom werd hij afgehaald in een rijtuig en werd begeleid door een groot getal vehikels van allerlei soort. Tevens had te Amsterdam in het Con certgebouw de eerste zitting plaats van het internationaal Socialistisch Congres. Ongeveer alle naties van Europa wa ren vertegenwoordigd. Ook Japan had zijn gelastigde gezonden. In den namiddag had een openlucht meting plaats nabjj het Linnaeus-park, Ter eere van het groote kegelconcours, dat Zondag in het Paleis van Volksvlijt plaats had, werd in de Utrechtschestraat druk gevlagd. Naar de Zw. Cl. verneemt, is door den commissaris der Koningin inOver- ijsel aan H. M- de Koningin machtiging gevraagd tot het bijeenroepen der Staten van die provincie tegen Donderdag 25 dezer, ten einde in die vergadering over te gaan tot de verkiezing van drie leden van de Eerste Kamer. Er bestaat alle reden, zegt het blad, om aan te nemen/ dit die machtiging zal worden verleend, maar de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat het koninklijk besluit iets later dan gewoon lijk zal verschijnen, omdat de minister, die het mede onderteekenen moet, thans in het buitenland verblijf houdt. De verkiezing te Markelo is op 25 Augustus in elk geval afgeloopen, aan gezien de eventueele herstemming op 23 dezer moet plaats vinden. Naar men verneemt, heeft de com missie voor het huldeblijk aan wijlen den heer G A. Heinze de uitvoering van het monument opgedragen aan den heer L. M. van Tetterode, beeldhouwer te Watergraafsmeer. De onthullingdaar- van zal vermoedelijk plaats hebben in de tweede helft van October. HAARLEM 16 Augus'us 1901. Niettegenstaande het soms drui- lige weer telkens verschool de zon en den tamelijk sterken wind, was het Zondag met het spoor- en tramvervoer, weer tamelijk druk. Zandvoort, het groote aantrekkings- punt voor den stedeling, had weer druk bezoek, maar niet velen waagden zich aan het strand. Daar toch woei het ge ducht en werd het scherpe zand een huis hoog er door opgedreven. In de stad deden gedurende de och tenduren de sproeiwagens hun best de stofwolken vast te leggen; het hielp voor een poos, maar spoedig had de sterke luchtstroom het nat opgezogen. Er was eenvoudig niets tegen te doen. De schoolvacanties beginnen ten einde 'te nemen ten groote gerieve van de ouders, die gedurende een week of drie of vier, sommige nog een paar weken langer, met hun jonge volkje opgescheept zaten. Omdat lang niet alle ouders hun kroost bij familie of kennissen kunnen van de hand zetten al die weken, weet men haast niet wat met het levenslus tige volkje te beginnen en 't is niet te verwonderen, dat velen, vooral de moe ders, tegen de vacanties opzien en be ginnen te vrageu: waarom zóó lang? en is twee weken, als in onzen tijd, niet voldoende? Dat drie weken óók te lang is met het oog op het onderwijs op de Lagere scholen kan niet betwijfeld worden. Veel van het aangeleerde is voor een deel vervluchtigd en dan nog valt bij sommige leeilingen nogal wat te doen eer ze weer aan de schooltafel en aan orde gewoon zijn, want de moeders uit den kleinen bur gerstand hebben bij de gewone dage- lijksche beslommeringen inaar geen ge legenheid om hun knapen gestadig onder toezicht te houden, waardoor de jeugd uit den aard der zaak wel eens uit den band springt. Hoe men de zaak ook beschouwt; In het belang van de kinderen, die de Koste- looze en Tusschenscholen bevolken, be hoort de groote vacantie geen drie weken te duren. Is een splitsing mogelijk? Men zou een na-vacantie kunnen hebben eind September of begin October. Vroeger kon dit gemakkelijker, omdat de kermis toen einde Juni gehouden werd. Later is die, ter Kille van de schoolexamen» vei zet tot Augustus en werd de October vacantie gevoegd bij de veertien dagen van den kermistijd. Men hoopt, dat tegen het volgende jaar eens speelplaatsen zullen toegeschikt worden aan de jeugd, nu er aan de openbare straat niet meer mag gespeeld worden. Ook hier is het gemakkelijker te nemen dan te geven. Maar dit is zeker, hoe meer de jeugd in dit opzicht wordt beknibbeld, hoe meer last het publiek er van heeft. De Gemeente heeft dus te zorgen voor openbare speelplaatsen op geschikte ter reinen in verschillende stadsgedeelten. Zij zullen dienen als veiligheidsklep van het jonge opbruischende, leven, dat zich uiten wil op de eene of andere manier. Men bedenke toch, dat de kinderen uit de volksklasse niet behooren tot de mooi gekleede kinderen, die heel netjes onder geleide- van pa of ma of dienst meisje gaan wandelen of met elkaar een prettig fietstochtje kunnen maken en dat dus voor zulke jongens en meisjes ook wel wat mag gedaan worden. Amsterdam is ons in dit opzicht voor uit, het heeft zijn speelplaatsen, zelfs het mooie Vondelspark heeft voor hen een hoekje gereserveerd en in de parken worden kinderspelen zooal niet aange moedigd, dan toch niet geweerd. Waarom zou 't bij ons niet kunnen 1 Heden is alhier door de Gebr. Plantje, Commissionairs in vruchten en groenten, de eerste bezending Engelsche Bokking aan de groentenmarkt gebracht. Dit is 13 dagen vroeger dan het vorige jaar. In den afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan de Koudenhorn genomen 775 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 345 baden genomen. Botermarkt 15 Aug. 1904. Boter. Aangev. 42 K.G., verk. 42 K. G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 36, verk. 29 stuks. L. pr. ƒ5.50, H. pr. 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 8, verk. 8 stuks. L. pr. 12.50 H. pr. ƒ16.p. stukj Markt van 15 Augustus 1904. Aardappelen. Aangev. 170 H.L., verk.150 H.L. L. pr. 1.75, H. pr. 2.50 Appelen. Aangev. 43 H.L., verk. 35 H.L. L. pr. ƒ8.—, H. pr. ƒ16. Peeren. Aang. 74 H.L., verk. 50 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. 36.— Bloemkool. Aangev. 200 st. verk. 200 st. L. pr. 6, H. pr. 13 ct. Ileereboonen. Aangev. 470 mnd., verk. 470 mnd. L. pr. ƒ1.10. H.pr. ƒ1.80. Snijboonen. Aangev. 140 mnd., verk. 140 mnd. L. pr. ƒ1.60, H. pr. 2.25. Wortelen. Aangev. 200 bos, verk. 200 bos. L. pr. 6, H. pr. 13 ct. j 30e Muziekuitvoering, op Woensdag 17 Auét. 's av. van 8 tot 10 uur, door het Haariemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelnieeater C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus «-Ein Sommernachta- traom»Mendelssohn. 2. Ouverture *Le Grand Casirnir» Mullot. i 3. »La Combe.» Entr'acteGounod. 4. Fan»aïsie du ballet «-Javot'.... Saint-Saëns. 5. Ouverture "La Poujiée de Nürn- berg Adam. 6. Scè ies Hongroises.. Massenet. 7. -Wien mein Sinn." Wa'zer Strauss. 8Potpourri ans der Operette "Prinz Methusalem-»Strauss. 0R6ELBESPELIN8 in de ctroobe- ot St. B&vokerk aibier op Donderdag 18 Aug. 1904, des namiddags van 23 uur, door aen Heer W. EZ ER MAN, met welwillende medewerking van de Dames MKROEZE en VAN REES, violisten uit dea Haag. PROGRAMMA. No. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. - 2. Sonate voor 2 Violen G. F. Handel. a. Andante. bAllegro energico. c. Larg Allegro. 3. Concertfanta ieW. Rndnick. 4. Andante futèbre. J. Svendsen. 5. a. Smate voor 2 VioleD en Orgel.Corelli. Adagio, Allemanda, Adagio Giga. b. Largo uit de le Sonate. J. S. Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2