Tweede Blad. van WOENSDAG 17 Augustus 1904, TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE KUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerteaanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, ƒ5.—p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groots Houtstraat. No. 158. Bovenhuis, 240.- p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem, Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg, No. 16a. Benedenhuis met tuin, 275.p. jaar, terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2,25 per week, terstond. Kruisweg. No. SOrood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a f 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsehe Poort. No. 3. Groote Locds, 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. El ink Winkelhuis, 40.p.m., met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamera met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80.— en 60.— p. m„ terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 50.— per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Ruy chavest raat. No. 18zwart. Benedenhuis met tuin, 180. per jaar. Sohetersingel. No. 91. Heerenhuis met tuin, f 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sopbiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met (ousterrein en tuin 600.— pet jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 2U0.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.— p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j.,terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In hei Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjévtraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250.per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Te Petersburg verzekert men dat het leger van Koeropatkin voor einde Au gustus 400,000 man sterk zal zijn. Dit is het tjjdstip hetwelk Koeropatkin, toen hij Petersburg verliet, genoemd heeft als het oogenblik waarop de eigenlijke veldtocht volgens zjjn plan zou beginnen. In ongeveer 14 dagen tqds krijgt hij 150,000 man versterkingen. De nieuwe militaire basis van de Ja panners te Nioe-tsjwang is, naar Ernest Brindle uit Kao-pantse aan de Daily Mail seint, dicht bij het vroegere Rus sische station. Er zijn 2000 koelies aan het werk. Schoeners lossen dag en nacht voorraden. Op 6 Augustus zijn twee groo te- transportschepen aangekomen met lo comotieven, wagons, spoorstaven, dwars- leggers en ander materiaal voor den aan leg van een lichten spoorweg, die snel zal gebouwd worden. De Japanners zullen nu geen oponthoud meer hebben met het wachten op voorraden en ammunitie. Met den veldtocht zal zoodoende veel meer voortgang kunnen gemaakt worden. Er zijn teekenen dat ook bij Liao jang de tactische bewegingen der Japanners hun laatste phase bereiken. Zij rukken nu niet langer van het zuiden op, na Hai-tsjen bezet te hebben, maar bedrei gen Koeropatkin sterker uit het zuid oosten en vermoedelijk ook uit het westen (over Nioe tsjwang). De bedoeling zal wel zijn, de sterke stelling bij Antsjan- sjan in de flank of in den rug te nemen. Koeropatkin zijnerzijds doet zijn uiter ste best voor zooveel op te maken is uit lange rapporten met tal van onvind bare plaatsnamen om de Japanners in het oosten bezig te houden, zelfs schijnt hjj een tegenaanval op de Ja- pansche stellingen in de richting van Sai- ma tse te laten uitvoeren. Dit alles vermoedelijk in afwachtig van verster kingen. 't Gaat bij Port Arthur niet hard vooruit, doch telkens schijnen de Ja panners hun doel naderbij te komen. Hoewel, op de berichten dienaangaande dient men niet te sterk in te gaan, want al meermalen is het vertoond, dat bij hetzelfde samentreffen beide partijen zich den zege toekenden. Inmiddels is Augustus half om. Japan had gemeend vóór den vijftienden meester van de stad te zijn en nog zijn zij er buiten, wel een bewijs hoe hevig het verzet der belegerden is. Koeropatkin tracht aldoor tijd te winnen tot hij zijn vierhonderd duizend man bjjeen heeft, om zich dan op 't vijandelijke leger te werpen. Als de vij and hem zoolang tijd gunt, kan 't mogelijk zijn, dat een stoute daad hem zijn doel doet bereiken. Zelf schijnt hij tevreden over den loop, dien de zaken nemen, maar nogal eigenaardig zegt Koeroki hetzelfde. In elk geval bewon dert men in Rusland de veldheerstalenten van Koeropatkin, die, het Japansche leger al bezig houdende, zeer goed blijkt te weten wat hij drijft. Naar de Birsjewja Wjedomostie, uit Liaojang verneemt, zijn er van het zui delijke Japansche leger twaalf regimen ten naar Port Arthur vertrokken. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de Japansche keizer bevolen heeft, Port Arthur tot eiken prjjs te nemen, zelfs indien de krijgsverrichtingen in Mant- stoerije gestaakt en naar Korea over gebracht moesten worden. Het is moge lijk, dat in de eerstvolgende dagen de hoofdmacht der Japanners naar Port Arthur trekt. De regen heeft alle krijgs verrichtingen tot staan gebracht. Koero patkin zal met deze regeling zeer inge nomen zijn. Het zal hem gelegenheid kunnen geven om rustig den tijd van aankomst der nieuwe troepen af te wachten. Admiraal Kamimura meldt dat zijn eskader na een vijfurigen zwaren kamp Zondagochtend drie schepen van het Wladiwostok- eskader ten noorden van Tsoeshima den kruiser »Rurik" in den grond boorde. De beide andere Rus sische schepen hadden klaarblijkelijk veel schade en zijn in noordelijke rich: ting gevlucht. De Japansche verliezen zijn gering. De kruiser „Takachisho" meldt per draadlooze telegraaf uit Takeshiki aan de admiraliteit: Het gevecht tusschen de vloot van admiraal Kanimura en het Wladiwostok- eskader begon om vijf uur des ochtends. De „Rurik" zonk, de „Gromoboi" en de uRossia" zjjn zwaar beschadigd in Noor delijke richting ontkomen. Admiraal Togo meldt nog dat de schade aan de Japansche schepen gering is. Het lot van de bemanning van de »Rurik"' is onbekend. Hjj vermoedt dat velen gesneuveld of verdtonken zijn. Op bevel van den Czaar heeft de mi nister van buitenlandsche zaken den Russischen gezant te Parijs opgedragen tot de Fransche regeering het verzoek te richten naar aanleiding van de ten hemel schreiende schending van onzijdig heid van China en van de algemeen erkende grondslagen van het volkeren recht door den overval van de torpedo boot «Retchitelny" in een onzijdige haven door de Japanners, den vertegenwoor diger der Fransche Republiek te Tokio op te dragen een zeer krachtig protest te overhandigen. Het protest van Rusland is ter kennis van de vreemde mogendheden gebracht. Tevens is den Russischen gezant te Peking opgedragen bij de Chineesche regeering te protesteeren en deze te wijzen op de ernstige gevolgen welke de door China gedulde schending van de onzijdigheid na zich zou kunnen slepen. Alexejef seint aan den Tsaar dat, „volgens bericht uit Port Arthur van den lOden," de Japanners na een ge vecht van 15 uren in den nacht op den 9den met ontzaglijke strijdkrachten Ta- koesjan en Siaogoesjan hebben aangeval len, nadat van den 8sten af tot negen uur 's avonds een hevig vuur op die bergen was onderhouden. De Japanner rukten niet verder op. In den nacht op den lOden deden zij tijdens een hevigen re! gen aanvallen tegen het oostelijke front die echter overal zijn afgeslagen. Tege lijkertijd werd de aanval op het geheele front van de Wolfsbergen tot aan Ta- koesjan ondernomen. De vijand werd echter overal teruggeworpen. De vesting zelf wordt sedert drie da gen beschoten. In de laatste dagen der vorige week is te land zeer weinig belangrijks voor gevallen, althans Koeropatkin zond aan den czaar sobere berichten. Beide oorlogvoerende partjjen be schuldigen elkander van wreedheden ge pleegd op de slagvelden. Natuurlijk ko men zulke dingen in den oorlog voor, doch regel schijnt te zijn, dat men zich beijverd, de gewonden op de best moge lijke wijze te verzorgen. Men schijnt besloten, in deze geen protesten meer te wisselen. Omtrent den zeeslag van 10 Augustus komen nog verschillende berichten. Er wordt door de Japanners onderzocht waar de Russische schepen zijn geble ven, en ook of zij zich bij het eskader van Wladiwostok hebben kunnen voe gen, wat z|j natuurlijk liever niet zien. De Russische vloot van Port Arthur heeft getracht zich te vereenigen met het Wladiwostok-eskader. Met eenige zekerheid wordt vermeld, dat die uit elkaar geslagen is, zóó, dat men eerst niet wist, waar die schepen waren. Men gelooft thans, dat ze te Port Arthur teruggekeerd zijn, althans voor het meerendeel. De verhouding tusschen Rusland en Engeland blijft nog zeer gespannen ten gevolge van het prijsverklaren van En- gelsche schepen. De meest toongevende bladen dringen aan op een onmidde- lijken eisch tot schadevergoeding, zij zijn overtuigd dat dit veel meer invloed zal hebben, dan vertoogen. De bijzondere correspondent van de „Times" meldt uit Lhassa, dat kolonel Younghusband den Chineeschen amban een tegenbezoek bracht. De amban ver klaarde alles te willen doen om de zen ding van den kolonel te steunen en be treurde dc „hardnekkigheid en kinder achtigheid" van de Tibethanen. Kolonel Younghusband wees er op, dat hjj de zaken spoedig tot een eind wenschte te brengen en hij verklaarde, dat als de Dalai Lama Lhassa had verlaten zoo genaamd om een bedevaart te doen, hij het zomerpaleis van den Daila Lama te Norbuling in gebruik zou nemen tij dens de onderhandelingen. Bij de tocht door de stad toonde de bevolking zich alleen nieuwsgierig. Volgens een rapport van kolonel Young husband vertoeft de Daila Lama te Re- leng en heeft hij het grootzegel over gedragen aan een regent. Nittegenstaande dezen voorspoed der Engelschen in Thibet, maakt hun door dringen in de heilige stad Lhassa een bijzonder slechten indruk voornamelijk op den priesterstand. Naar men weet is in een groot deel van Azië het Boedhisme waarvan de Daila Lama het hoofd is, de heerschende en laten de priesters, die invloed uitoefenen, niet na hun geloofsgenooten tegen de En gelschen op te zetten, wat in het ver volg niet anders dan schadelijk kan werken op de Engelsche belangen in Indië. Te St. Petersburg was men vol vreugde, toen de geboorte van den troonsopvolger bekend werd. De kanonnen, die de blijde tijding aan de bevolking kond moesten doen, hadden gebulderd tot 200 schoten toe, welk getal de geboorte van een dochter aankondigtte midden van een onbeschrijfelijke spanning viel het 201ste schot. Toen wist men ook dat er een jongen geboren was. De menschen vielen van louter pret in elkanders armen, kusten elkaar, sloegen het teeken des Kruises en zonden dankgebeden op. De feestelijkheden zullen nu ondanks den oorlog, te Petersburg in vollen luister beginnen, er zullen teestdagen afgekon digd, veroordeelden begenadigd worden enz. De hooge ambtenaren die met verlof waren, zijn teruggeroepen voor de doop plechtigheid, en de diplomaten met hunne vrouwen zullen om dezelfde reden terug moeten keeren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5