Nieuwsberichten. HET GEMEENTEVERSLAG 1903. l'ervolg.) Het aandeel voor onze gemeente der Nationale Militie bedroeg 210 man. Van de 610 lotelingen waren 212 om ver schillende reden vrijgesteld, 207 man werden afgeleverd. De geheele sterkte der Schutterij was 978 man, waarvan 362 actief. In de sinds zeven jaar onvervulde plaats van majoor-commandant is nog niet voorzien. Tegen 130 leden der Schutterij wer den door den Schuttersraad vonnissen uitgesproken. Aan opgelegde boeten werd ƒ412.25 ontvangen. Binnen onze Gemeente bestaan zeven weerbaarheidsvereenigingen, te zamen tellende 339 werkende leden. Omtrent de Kerkelijke zaken vermeldt het Verslag 11 kerkgenootschappen met 20 kerkgebouwen en 46 leeraren en geestelijken. Aan zes instellingen op kerkelijk ge bied zijn legaten besproken tot een bedrag van ƒ31200. De gemeente telt 15 openbare scholen, met 15 hoofden, 101 onderwijzers, 69 onderwijzeressen en 6889 leerlingen, waarvan 1410 kosteloos onderwijs ont vangen. De schoolgelden wisselen af van 10 ets. per week tot 50.per jaar. Aan jaarwedden werd, na aftrek der pensioensbijdragen besteed ƒ188557.395; aan vergoeding negens gemis van vrjje woning 5500.— als tegemoetkoming in huishuur aan gehuwde onderwijzers 2712.835; aan onderhoud van gebou wen en meubelen, school behoeften enz. 57855-49. Aan schoolgelden werd ontvangen ƒ52157.295- Woensdag heeft bij Liaojang een ge vecht over de geheele linie plaats gehad, waarbij de Japanners steeds teruggedre ven werden. De wederzijdsche verliezen zijn groot, bij de Russen drie duizend man gewonden en dooden. De strijd duurt voort, maar de ka- nonnade is niet zoo hevig meer als vroeger. De Japanners trekken om de Russische linkerflank heen. Meer fan een half millioen menschen en 1300 kanonnen nemen aan beide zjjden aan 't gevecht deel. De geheele strijdmacht van beide legers bevindt zich feitelijk in de vuurlinie. Om Port Arthur worden ook bloedige gevechten geleverd. De Japanners uitten hun verbazing en bewondering over de verdediging van de stad. Zij klagen er echter over, dat de Russen Chineesche koelies vermomd laten meevechten. Oog getuigen verzekeren, dat de Russen in Port Arthur over massa's voedsel be schikken, vooral boonen; maar de mu nitie neemt sterk af. Zij beschrijven het stormloopen der Japanners als het voort schrijden van drommen sprinkhanen, wadende door stroomen bloeds, optor nende tegen de forten en klauterende over de lijken hunner makkers, totdat de Russische bajonetten hen afmaken. De Russen schatten het oorspronkelijke aantal belegeraars op 50,000 man, waar van de helft omgekomen zou zijn, maar gedurig ontvangen de Japanners ver sterkingen. Men gelooft, dat gelijk de toestand nu is, de strijd om Port Arthur nog zeer gerekt kan worden, maar in afwij king van het oordeel van andere des kundigen is men van oordeel dat niet de val van Port Arthur de beslissing zal brengen in dezen veldtocht, maar dat deze ligt bij het veldleger, dat daarom het meest de aandacht tot zich trekt. Het Russische telegraafagentschap j deelt mee, dat een trein is doorgekomen met meer dan 200 gisteren bij Liaojang gevangen genomen Japanners. Hij stoom de door naar het noorden. Er wordt nog een transport verwacht. HAARLEM 2 Sep'ember 1904. Voor Haarlem is de feestelijke viering van den Koninginnedag Dins dag al aangevangen met de zang uitvoering door een kinderkoor van zevenhonderd kinderen, met medewer king van Mejuffrouw Pauline Goedbloed, de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, en het orkest van het Ste delijk Muziekkorps. De zangeres werd geaccompagneerd door den Heer Louis Robert. In de Muziekzaal der Vereeniging was het getal toehoorders niet bijzonder groot; de toegarigprijs was misschien wat hoog. Wat een menigte kinderen, meisjes jongens en hoe opgewekt vertoonde zich het kleine volk, zoo geheel onder den indruk van wat te zullen doen, dat in het geheugen kan bljjven. Druk babbelend, gestisuleerendHoe zou de massa tot rust komen. Daar verscheen de sympathieke leider der uitvoering, de Heer Robert op het podium. Een paar tikken op de lesse naar; alles werd kalm, de kinderenen het steeds aanstemmende orkest. Toen werd de schoone Jubel Ouver ture van C. M. von Weber uitgevoerd door ons Muziekkorps, dat ook hier bewees volkomen in staat te zijn dit indrukwekkende toonwerk zoo mooi uit tr voeren. Het was een waardig begin. Toen trad de zangeres naar voren. Een lief geluid, groot genoeg om de ruimte der zaal te vullen. Gegeven werd Romance van Mignon „Kennst Du das Land, wo die Citronen Blühen". Het werd hartelijk toegejuicht waaraan de kinderen enthousiast deel namen. Nummer 3 van hét programma was het Haarlemsche Troonlied, woorden van F. H. Smit Kleine, Muziek van W. Robert, voor Mannen en Jongenskoren met orkestbegeleiding. Wie herinnert zich niet dit toonwerk, dat vóór zes jaar hier voor het eerst werd uitgevoerd. En wat deden de kleine jongens hun best om met het mannenkoor stipt te wed ij veren. Dit populaire toonwerk wekte een eindeloos applaus, waaraan het jongens koor hartelijk meedeed. Na de voordracht van nog twee num mers door Mejuflrouw Goedbloed en het Vlaggelied was Benoits Kindercantate aan de orde. Ook dit werk was ons niet nieuw. Het was uitstekend ingestudeerd de leiders hadden eer van hun werk en hun behoort zeer zeker lof gebracht voor hun toewijding. Het is een ding van belang om de verschillende koren en koortjes en nog wel met orkest in over eenstemming te brengen. Gevoelden de leiders zich tot hun zware taak opge wassen, de jonge zangeressen en zangers hebben de zorgen, aan het welslagen besteed, schitterend beloond en het pu bliek was zeer enthousiast. Gedurende de pauze werd den koristen ijs rond gediend. Bjj het einde van deze uitvoering werd den Heer Robert bij monde van den Voorzitter van Koninginnedag met een vriendelijke toespraak een bloem stuk aangeboden. De Woensdag begon druilig; geen zonnetje te zien, het Zuiden en Zuid westen dik bewolkt. En daar kwam het al, tegen acht uur wat zachte regen. Dat bleef zoo aanhouden. De torenmu ziek ving aan onder regen. Op de Groote Markt was veel publiek, de para- pluies dropen, maar de inzet van den dag, de plechtige koralen, goed voor gedragen door de Muziekvereeniging Harmonie, maakte stemming. Tusschen negen en half tien versche nen op de toren de roode vlaggetjes, het sein voor de schoolkinderen, dat hun feestterrein de school, niet de Hertekamp zou zijn. Toen het weer later opklaarde is daar nog verandering in gekomen, trokken de scholen, sommige wat laat, een paar geheel niet naar de Hertekamp, waar men zich, onder de leiding van de onmisbare Heeren Martin kostelijk vermaakte. Om den Hertekamp veel publiek, een bewjjs dat men tamelijk algemeen vrijaf had. Inmiddels was de jVereeniging" be stormd voor plaatsbespreking, voor Hertenkamp, Kindercantate en Orgel concert. Tegen half twaalf kwam de zon door; een uitkomst! Toen stroomen menschen naar de Pa rade op het terrein voor de kavallerie- kazerne. Te twaalf uur had de gebruikelijke parade van het garnizoen en de schut terij plaats. Deze parade, gecomman deerd door den Luit. Kol. ten Raa en geïnspecteerd door Kolonel Draaijer ken merkte zich ditmaal door een bijzondere en hoogst plechtige gebeurtenis. De, met den rang van Majoor gepen sioneerden Kapitein G. H. Brack van het Indische Leger, door zjjn tocht naar Limboer in Juni 1903 en zijn heldhaftig gedrag, door H.M. de Koningin begif tigd met het ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde, werd dit eeretee- ken heden, in tegenwoordigheid van zijn hoogbejaarde moeder,familieleden en vele hooggeplaatste personen, onder een kern achtige en hartelijke toespraak door den Kolonel Commandant van het 10e Regt. alhier op de borst gehecht. Nadat de troepen voor den gedeco reerde hadden gedefileerd was dit mili tair schouwspel afgeloopen. Op het paradeveld waren behalve honderden toeschouwers ook aanwezig eenige Ridders der Militaire Willems orde, benevens de Afd. Haarlem van den Kon. bond van Oud onderofficieren, de Vereeniging van Oud-strijders en Voor Vaderland en Koning, allen met hunne banieren. De muziek der Schutterij onder lei ding van den Luit. Kapelmeester Kriens luisterde dit echt militaire feest op. Te half twee begon de feestuitvoering in de Groote Kerk, waar ons beroemde orgel zijn laatste diensten bewees vóór de aanstaande groote reperatie. De regeling was er goedhet publiek werd tijdig genoeg toegelaten om te groote ophooping bij den ingang te voorkomen. Het ruime kerkgebouw vulde zich geheel, zoodat men weer met genoegen gebruik maakte van zeer primitieve zitplaatsen. Het zeer afwisselend programma be vatte Variatiën op het oude Wilhelmus (Orgel), Aria uit de Cantate: Ein feste Burg (Sopraan), Adagio (Violoncel), Hymnus (Baryton), Ave Maria en Ko- raalvariatiën uit de 6e Sonate (Orgel), Largo en Hallelujah (Sopraan), Andante (Violoncel), Jesu dulcis memoria (Bari ton), Hallelujah (Orgel) Het mooie „Wilhelmus" werd staande aangehoord. De zangeres en de zanger voldeden uitstekend en werden met veel gevoel door het orgel begeleid, wat zeer zeker den goeden indruk omtrent den organist bevestige. Het prachtige adagio voor violoncel, evenals het andante van Goltermann verdienen een afzonderlijke vermelding. Het is niet de gewoonte in een kerk te applaudieseeren, anders Men moest zich nu haasten om te half vier in den Hertenkamp te zijn voor de voorstelling van „Het beleg van Haarlem". Van wien het denkbeeld is uitgegaan om een fragment van onze geschiedenis aanschouwelijk voor te stellen, zijn we niet te weten gekomen, doch alle eer aan dit idee. Eerst trok de aandacht de mooi uitge voerde Janspoort,ontworpennaar de oude teekening en uitgevoerd door de Heeren Prent en P. van I.ooy, welke Heeren zeker alle lof behoort gebracht voor hun groote toewijding. Het is een werk van belang om zoo'n ge-chiedenis passend ineen te zetten, in flinke lijnen en goede kleur, het geheel met veel gevoel voor het schoone. Sommig aanliggend deco ratief was door de Schouwburg directie beschikbaar gesteld. De vendelen, het zwart-roode, zwart- oranje, rood-groene, groen-gele, Haar lemsche Schutters en burgers, het vrouwenvendel, Haarlemsche burgeres sen en boerinnen maakten inmiddels een optocht door de stad, terwijl de Span jaarden met hun goed gekostumeerde hoofdlieden van het groene en het witte vendel met geschut en legertrein van tegengestelde richting hun opwachting bij het publiek maakten, waardoor op sommige punten letterlijk over de hoofd- den kon geloopen worden. Het was de bedoeling tusschen de belegerde werken en het publiek een vrij groote ruimte open te laten voor de krijgsverrichtingen; men had in deze buiten het meer en meer opdringend publiek gerekend, waardoor het vrij wat werk eischte om de honderden menschen achter veel te laat geplaatste versper ringen te krijgen. Aan wie de schuld, laten we in 't midden. Het slot was, dat alles in orde kwam zonder standjes; het publiek was mee gaand en de politie trad met beleid op. Eenige groepen werden inmiddels ge kiekt. Toen begonnen de donderbussen te kraken en het geschut zijn donder uit te storten. De aanvallen op de vesting hadden plaats, de uitvallen der belegeren kon men waarnemen. De gevechten op het terrein werden geleverd, dooden en ge wonden weg gedragen. Daar wordt een bres in den muur geschoten, het gat wordt met zakken en manden gestopt door de vrouwen, een aanval afgeslagen, de wallen met stormladders beklommen, Kenau met haar vrouwenvendel op de wallentableau! Luide toejuichin gen van het publiek. Een goed denkbeeld van de exercities met het oude wapentuig van dien tijd,' voor liefhebbers zeer belangrijk. Na afloop weer optocht door de stad, met veel publiek en toen naar de Ver eeniging, waar hetzelfde programma van Dinsdagavond, doch thans voor een goed bezette zaal werd uitgevoerd. Er zat geest in de menschen. Toejuichingen zonder eind en welverdiend. Wie begrijpt wat er noodig is om zoo'n kinderstoet onder appèl te houden, ze allen te doen gehoorzamen aan het tooverstafje van den Heer Robert, zal weten, dat zoo'n mooi geslaagde uitvoering inspanning eischt. Het weer, dat sedert de morgenuren al zjjn onhebbelijkheden had afgelegd, liet nu ook toe, dat de Zanguitvoering der Gemengde Koren kon plaats hebben op de Groote markt, die uit den aard der zaak dicht bezet was. De maatregelen van orde hier ge nomen, waren uitstekend. De medewerkende Vereenigingen waren „Doopsgezind zangkoor", „God is mijn lied", „Harpe Davids", „Ned. Herv. Zangkoor", „Arti Religioni", „Haarl. Gemengd Koor", „Neutraal Gemengd Koor, D. I. N. D. U. A.", „Luthersch Zangkoor", „Soli Deo Gloria", „Harpe Sions", onder leiding van den WelEdel- Gestr. Heer C. P. W. Kriens, met mede werking van het Stedelijk Muziekkorps. Het programma bevatte: Wilhelmus van Nassouwe, (Orkest), Vaderlandseh Lied, (W. F. G. Nicolaï), Nederland en de Zee, (L. F. Brands Buys), Geluk kig Vaderland, (Valerius) en Volkslied. Het was een waardig slot van den mooien, gezelligen feestdag. Den hetlen dag en avond had de Etalage-wedstrijd veel bekijks. Vijf en veertig firma's hebben er deel aan ge nomen óf voor dag-, óf voor avond- of voor beiden. Wij begrijpen, voor welke moeiel ijk heden de Jury stond om hier uit het vele goede, het schoonste te bekronenenkele etalages hadden geheel voldaan aan den gestelden eisch van alleen uit te stallen met bij de firma verhandelde goederen en dit op eene wjjze, die gewaardeerd moet worden. Namen behoeven niet genoemd, van wat het publiek het mooist vond; de Jury besliste als volgt; Voor Dag étalage kende de jury twee eerste prijzen toe aan «De Vereenigde Ijzerhandel», Gr. Houtstraat no. 70, en aan A. Ploeg. Gr. Houtstr. 159. Tweede prijs A. v. d. Maaren Jansen, Kruisstraat 35. Derde prijs G. W. Maas, Zijlstr. 95. Vierde prijs Ferwerda Tieman, Gr. Houtstraat 41. Eerv. vermelding J. Vol- lebregt, Smedestraat no. 1, en M. G. Uchtmann, Zijlstraat 38. Voor avond étalage Eerste prijs J. T. Mathot, Gr. Houtstraat 35. Tweede prijs J. A. Vermeer, Gr. Houtstraat 14 en 6. Derde prijs Wed. J. Swaanswijk, Zijl straat 49. Vierde prijs J. C. Caderius vaD Veen, Zijlstraat 96. Eerv. vermelding I. C. Haan, Barteljorisstraat 3941, en H. F. Hölsken, Botermarkt 5. Gecembineerde afdeeling. Eerste prijs Wisbrun en Liflmann; twee tweede prijzen aan den heer W. Worst, Zijlstr. 9, en de firma Bern. J. Kerkhof!, Gr. Houtstraat 32. Eerv. verm. C. J. Seelen, Barteljorisstraat 10Chr. Huyboom, Kamperstraat 19, en Gebr. Ostormeyer, Barteljorisstraat 14. Tot vrij laat in den avond was het gezellig druk in de straten, waartoe ook meewerkte, dat de meeste winkeliers in hun winkels de lichten op hadden, hierin gevolg gevende aan een verzoek van de Commissie.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2