duurde tot 6 uur, toen de Japanners terugtrokken. Het bombardement is weder begon nen de Japanners schieten voornamelijk uit Sjoeshiyen en-Paloengsjan, de Russen uit AotsoesjaD en Erhloengsjan. De Japansche verliezen in de vier dagen van den aanval zijn naar Rus sische schatting 8000 mande Russische verliezen, volgens deloopende geruchten, 3000 man. De Russische schepen namen nu en dan aan het vuur deel. Laat in den afgeloopen nacht werd bericht, dat Koeropatkine's achterhoede bijna geheel in de pan is gehakt en dat zijn hoofdmacht zeer veel gevaar loopt ingesloten te worden. Zooals men weet, bostaat in Engeland veel sympathie voor Japan. Een neder laag van Rusland wordt er met vreugde vernomen, en men verborg zijn vreugde natuurlijk niet toen de vorige week de kranten wisten te vertellen, dat de oorlog aan Rusland elke week 1097250 ponden sterling kost. Dus, zoo oordeelde men, gaat Rusland elke week een mil- ltoen ponden achteruit. Maar de Engelschen vergaten, dat de Zuid Afrikaansche oorlog, een oorlog tegen twee kleine republieken, anderhalt zooveel kostte en dat de Engelsche staatspapieren ongeveer een derde van hun waarde verloren, een bewijs dat de soliditeit van het Ëritsche rijk niet zoo hoog stond aangeschreven, als men den eöectenhouder had verteld. Nog ziet men over 't hoofd, dat Rusland strgd voert tegen een groote natie en dat de Russische staatspapieren ongeveer hun prijzen handhaven, wat bewijst, dat de soliditeit van Rusland geacht wordt beter aangeschreven te staan dan de Britsche. Rusland en zijn hulpbronnen, even als diens doorzettende politiek zijn allang een doorn geweest in Engelands oogen. Men koelt zijn woede door zich te ver heugen in Ruslands tegenspoed, en ziet zelfs voorbg dat Japans volledige over winning de bezittingen in Azië in ge vaar brengt, als Japan zich dan verze kerd van een bondgenootschap met China. Ook ziet men niet in, wat er zou kunnen gebeuren als Japan aan de win nende hand bleet, want het zou de vraag zijn of het overige Europa, dat ook be langen in Azië heeft te verdedigen het werkeloos zou aanzien en of dan Enge land in den strijd, die er door kon ont staan, niet ongeveer alleen zou staan met den bondgenoot Japan. Zoo doen haat en nationale naijver het verstand der volken benevelen. De correspondent van de New York Herald te Geneve verzekert, dat er Woensdagnacht een hevig gevecht ge leverd is in Jildiz kio.-k, tusschen Bos nische en Albaneesche lijfwachten van den Sultan. Een der vechtenden zou met een revolver op den Sultan geschoten hebben, maar de kogel stuitte af op den maliënkolder. Het spreekt van zelf, dat dit bericht onder alle voorbehoud aanvaard moet worden. De hitte heeft in de Engelsche groote steden een groote vermeerdering der kindersterfte teweeggebracht, vooral te Liverpool, waar de bevolking voor een groot deel in zeer slechte hygiënische omstandigheden leeft en het wekelijksch sterftecijfer half Augustus is gestegen tot 36.9. In de heete eerste week van Aug. zijn te Amsterdam ruim tweemaal zooveel kinderen beneden het jaar aan ziekten der spgs verteringswerktuigen gestorven dan in de volgende weken. Toch bedroeg het algemeene sterftecijfer slechts 45.5. Te Boedapest hebben de patroons in de bouwvakken besloten, Maandag al hun volk gedaan te geven, omdat de werklieden in weerwil van herhaalde waarschuwingen, niet gezind blijken, den boycot van sommige werkgevers te staken. In de volgende week zal dien tengevolge te Boedapest in de bouw vakken niet gewerkt worden en 10,000 werklieden moeten verletten. In Engeland neemt de krankzinnig heid toe; waarschijnlijk is de toeneming voor een deel schijnbaar en ligt het aan de betere waarneming en verzorging van krankzinnigen, dat de lijst zich uit breidt, maar aan den anderen kant is de toeneming een ernstige werkelijkheid. De regeering heeft nu een koninklijke commissie benoemd om onderzoek te doen naar de behandeling van idioten en epileptici, en van onnoozelen, krank zinnigen en andere menschen met gee-1 stelijke afwijkingen, die niet bepaald tot de krankzinnigen behooren. Dat is althans een deel van het vraagstuk onder handen genomen. In een Munchensch geneeskundig blad vertelt een dokter het geval van een gezond kind van 9 maanden, dat na gebruik van slaapthee, het ingegeven door de ouders die rustig kermis wil den vieren, bezweken was. Verder blijkt dat in Beieren dit middel op ruime schaal aangewend wordt om kinderen zoet te houden, en dat sterfgevallen niét zeldzaam zg'n. De wet schijnt niet streng genoeg te wezen om den algemeen ver koop van dit slaapbollemiddel behoorlijk tegen te gaan. De Duitschers nemen reeds de lessen uit den Russisch-Japanschen oorlog ter harte. Van 7 tot 15 dezer zal de marine in de golf van Jade op groote schaal proeven met mijnen nemen. Bij landingsoefeningen in de golf van Wismar heeft de marine ook ruimschoots van dradelooze telegrafie gebruik ge maakt. De correspondent van de Echo de Paris te Petersburg heeft van een generaal vernomen dat Koeropatkin er in geslaagd is, de helft van den te Liao-jang bij- eengebrachten leeftocht en bijna alle munitie te redden. De rest zou verbrand zijn. Te Munster heeft zich het geval voorgedaan, dat een chauffeur bekeurd werd omdat hij gereden had zonder het voorgeschreven bewijs van bekwaamheid. Wel had hij het vereischte examen met goed gevolg afgelegd, maar geweigerd de jj 40 mark te betalen, die voor het uit reiken van het bewijs gevorderd werden. Hij beweerde tot die betaling niet ver plicht te zijn en daarom was hem het bewijs onthouden. Hij kwam tegen de opgelegde boete in alle instanties op, m mr te vergeefs. De beslissing luidde, dat hij niet, zonder het vereischte be wijs te bezitten, had mogen rijden, en als hij meende geen recht verschuldigd te zijn, dit toch had moeten betalen onder voorbehoud van terugvordering in rechten. Bereikte de wereld voor een paar weken het bericht dat op Japansch ge bied een goudmijn was ontdekt, thans wordt medegedeeld, dat op het grond gebied der Russische stad Chabarowka ooh een dusdanige vondst is gedaan. Eigenaardig dat die berichten juist kwamen, toen beide landen, bij Europa geldleeningen wenschten te sluiten. Wij weten niet of de Russische goudmijn Staats- of gemeenteeigendom is, m.a.w. of de metalen in den bodem van een gemeentegebied aan de gemeente behoort of niet. Men weet, dat prinses Louise van Coburg zoek is. Als zenuwziek werd zjj voortdurend streng bewaakt, zelfs te bad Elster, waar zij eene kuur zou onder gaan. Nu de dame, naar men zegt, ge schaakt is, wjrdt een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop zij verdwenen is Als schaker noemt men den ritmeester Mattacliech. De prinses heeft haar kost baarheden, tot een bedrag van zeven millioen francs, meegenomen. Men onder stelt dat de vluchtelingen zich te Parijs ophouden. Het in de kerk van den heiligen Gregorius te Bari staande beeld van St. Nicolaas is Zondagnacht van zijn ju- weelen beroofd. Maar de dieven hebben niet veel plezier van hun daad gehad: de gestolen steenen waren niet echt de echte lagen veilig opgeborgen. Twee personen zijn in hechtenis genomen. Een al te grappig verhaal komt in een der Fransche bladen voor, in ver band met de geruchten van bemidde ling. Indien Duitechland slaagt zou de Czaar den Duitschen keizer opdragen om met behulp van Duitsche instruc teurs en ingenieurs Rusland's leger en vloot te reorganiseeren en de beide keizers zouden tegelijkertijd samenwer ken om Rusland met liberale instellingen te begiftigen en het nihilisme te onder drukken. En de koning van Engeland zou verrukt zijn over dit plan, dat zou bewijzen hoezeer vorsten en volken door familiebanden worden vereenigd. In Engeland hecht men waarde aan dit paskwil. Een verlofganger te Oud Vosmeer, die tegen 23 Augustus j.l. voor herhalings oefeningen bij zijn korps te Bergen-op Zoom was opgeroepen, weigerde beslist daaraan gevolg te geven. Maandag j.l. vervoegden zich een viertal politiediena ren aan zijn woning om hem naar Bergen-opZ-oom te vervoeren. Hoewel hij eerst bleef weigeren gelukte het hun eindelijk, vooral door hun kalm en be zadigd optreden, hem naar zijn garni zoensplaats te brengen, waar hij bij zijn aankomst onmiddelijk in arrest werd gesteld. De Koningin en de Prins zullen Woens dag 44 September met een extra trein naar Nieuwediep vertrekken tot het bij wonen der feestelijkheden ter herdenking van het. vijftigjarig bestaan van het lnstiuut van de Mirine. Zij zullen lo- geeren aan boord van het pantserschip „Hertog Hendrik" en aan boord van dien bodem den volgenden dag den voorgenomen tocht medemaken. In den namiddag van 45 September keeren zij wederom per extra trein naar het Loo terug. HAARLEM 6 September 1904. Zondagochtend overleed alhier na |i een langdurige ongesteldheid de Heer J. J. F. Beynes, lid der firma J. J. Beynes, Koninklijke fabriek van rijtui gen en spoorwegwagens. Als onderne mend industrieel, uitstekend vakman en door zijn welwillendheid voor zijn per soneel stond de overledene hoog aan geschreven. Sedert dertien jaren was de Heer Beynes lid van den gemeenteraad, waar hij tot zelfs in de laatste door hem bijgewoonde vergadering de belangen der Nederlandsche Nijverheid bepleitte, evenals gedurende zjjn lidmaatschap van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Verschillende corporaties, als het De partement Haarlem der Maatschappij van Njjverheid en de Maatschappij exploitatie van Staal waterbronnen waar van de Heer Beynes bestuurslid was, verliezen in hem een ijverig medewer ker. Zijn verdiensten werden door H.M. de Koningin erkend door de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Vereeniging Koninginnedag in het Westerkwartier, gaf Dinsdag haar Kinderfeest. In kleurige optocht trokken de kinderen, allen met Oranje versierd, met vaandel en een muziekkorps voorop van hun verzamelplaats Leidsche plein, naar het Spaarne, om van daar een boottocht naar Leiden aan te vangen, waar zjj in den Kinderspeeltuin verder den dag doorbrengen. Zondagavond ongeveer te tien uur passeerde o.a. langs de Oude Gracht een gezelschap jonge lieden, naar men ons mededeelde leden van een Zanggezel schap voor gemengd koor, in marsch- tempo een hunner liederen zingende. Het publiek had er bepaald schik in, want velen volgden het troepje, dat, heel muzikaal, in den stillen avond, wat ongewoons deed. Ongewoon, ja, want zingen op straat hoort men niet veel, wel brullen. De jongelieden van dat Zanggezelschap hebben getoond te begrijpen dat zingen op straat niets onfatsoenlijk is en zij kunnen zich verzekerd houden van veler bjjval voor 't geval zg hun openlucht uitvoering eens wilden herhalen. Bg den Wedstrijd voor Gemengde Koren, Zondag gehouden vanwege de Mannenzangvereeniging Onderlinge Oefe ning te's Gravenhage werd de derde prijs met algemeene stemmen toegekend aan de Vereeniging Onder Ons, directeur de Heer Henri Pielage alhier. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan de Koudenhorn genomen 860 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zgn in de afgeloopen week 367 baden genomen. J.l. Vrjjdag zijn alhier door P. Busé wonende aan de Turfmarkt de eerste bezending nieuwe nooten aan de groentenmarkt gebracht ze zijn opge kocht door Gjjs Wijkhuizen wonende Heerensingel. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Augustus 1904, welke stukken thans door de A/zenders kunnen worden teruggevraagd. BINNENLAND. Brieven. Mej. H. C. v. Iloutea, Wed. Kruiswyk, A. Krijg r, Leckie Co., >1. Petrie, Mej. M. v. Wicneu, allen Amsterdam Klijne, BeverwijkMej. Jan8ea. Bloemendaal; J. Pelbkorne, Gei.deren Benzekom, Mej F Kekers, Sluckvoortstefen, allen Den Haag; B. v. d. Aar, Mej. G. Biermau, Bodega, Mej. Boossen Smit, llerr, Le Poole, J. Sluite, Mej M. Stoel, Wed. Visiner, 27 Kteverparkstraat, allen Haarlem; Begemau en comp., Hengelo; J. Jansen Leiden; Mej. Beugel, Middelburg; F. Pomp, N. Amsterd.veldGroen, Noordwolde; H. C. Over, Mej A. J. Pijl, beiden Botterdam; F. Janzen, SeheveoingenC. Felix, Utrecht; E. v. d. Lippe. Valkenberg; J. Lans, VlissingenL. v. d. Hoog, Wilzum; Mevr. Buys, P. J. Pollen, R. Zwilden, allen Zaandam; Mevr. v. Gelder, Zand- voort; C. Immiog, Wijers&Co., beiden Zutphen. Briefkaarten. Wed Baars, Mevr. F. de Boer, S. Delmonte, G. Holleman, Mej Janssen H. Kornelissea, C. D. Lammes, Mevr. A. v. d. Meer, Mevr Oosterbaan, Mej. Posno, J. de Vries Jr.. Heer en Mevr. J. de Vriei, allen Ams'erdam; Mej. Cantor, Andijk; Mej D. Boeve, ArohemMej. C. v. IJkeren, Berg en dalBezuyen, Beuszim Mej. P. M. llandgraaf, Mej. B Junksteen, K. v. d. Lend, Mej. Stnnk- voortstefen, allen Den Haag; J Bruin, Haarlem; Mej. G, Bay, Haarlem; W. Daniels, 's Bosch; A. C&land, Hontbem; G M. v. Leeuwen, Leiden (2 st); J. de Vries, Rotterdam; Mej. C. Kuiper, Scheveningen; Kroon, Vis, beiden Valkenbnrg. BUITENLAND. Brieven. Eloff, Cannes; Mevr. Mijnssen, FlorenceMevr. Teixeira de Maltos, Franzensbad; R. L. Shainwald, St. Moritz; A J. Wsalesvijn, MuJheim; Thomas, Paris; Mej. BorgerbolT v. d. Berg, Rodehorst. Briefkaarten Miss Mossel, Belfast; Khn Zwei'zes, Boehum; H. Mettes, Hamborg; Mile. Arts, St. Hélier; Allen, London; Mej. H. Cats, LondonMiss E. Esseuins, LondonMrs. v. Schwarze, London Mej. Joh. Jast, Bad Sassendorf; Mej, H. Karis, Yenetie; Mej. Duker, Todtmoosten Bokkel, Zellamsee. Botermarkt 5 Sept 1904. Boter. Aangev. 52 K.G., verk. 52 K. G. L. pr. f 1.45, H. pr. ƒ4.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 69, verk. 59 stuks. L. pr. f 6.H. pr. f 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 7, verk. 7 stuks. L. pr. 42.H. pr. ƒ46.p. stuk. Markt van 5 September 1904. Aardappelen. Aangev. 370 H.L., verk.300 H.L. L. pr. 2.H. pr. f3. Appelen. Aangev. 493 H.L.,verk. 440 H.L. L. pr. f4.—, H. pr. f42. Peeren. Aang. 207 H.L., verk. 470 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ20. Bloemkool. Aangev. 3000 st. verk. 3000 st. L. pr. 6, H. pr. 14 ct. Snijboonen. Aangev. 165 mnd., verk. 440 mnd. L. pr. 0.60, H. pr. 2.90. Ileereboonen. Aangev. 560 mnd., verk. 560 mnd. L. pr. ƒ4.H.pr. ƒ2. Wortelen. Aangev. 4000 bos, verk. 4000 bos. L. pr. 5, H. pr. 40 ct. Staat van de Aardappel- en Vruch- tenmarkt over de maand Aug. 1904. Aardappelen. Aangev. 4000 H.L., verk. 3170 H.L., L. pr. ƒ1.50 H.pr. ƒ3,— Appelen. Aangev. 1090 H.L. verk. 920 H.L., L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ18. Peeren. Aangev. 4770 H. L., verk. 1500 H.L., L. pr. f5.H.pr. f40. Bloemkool. Aangev. 34000 st. verk. 34000 st., L. pr. 2 ct. H. pr. 16 ct. Sngboonen. Aang. 5800 Mnd., verk.5800 Mnd. L. pr. 0.90 H. pr. 2.90. Heereboonen. Aang. 16800 Mnd., verk. 46800 Mnd. L. pr. 0.60 H. pr. f 2.25. Wortelen. Aangev. 17900 bos verk. 17900 bos, L. pr. 3 ct. H. pr. 12 ct. S6e Muziekuitvoering, op Woensdag 7 Sept. 'i re. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. lnit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch ans der Operette -Nanon- Genee. 2. Concert onvertoreSchumann. 3. -Wiener I.eben, WalzerZiehren. 4. -Souvenir de Massenet." Grande fantaisieCoenen. 5. Ouverture -Le Chalet-Adam. 6. Scbmtdisrhe RhapsodicLalo. 7. -SchweicbelkatzchenEilenberg. 8. Fantaisie -L'Africaine-Meyerbeer

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2