Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 7 September 1904. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenesaergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven v oordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w„ terst. Groote Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No. 153. Bovenhuis, 240.p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, 275.— p. jaar, terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a ƒ35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, ƒ550.— p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, ƒ1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af EO.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juui. Ruychavestraat. No. 18zwart. Benedenhuis met tuin, ƒ180.— per jaar. Schotersingel, No. 91. Heerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein. No. 4, Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met rousterrein en tuin 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 2' 0.— p. jaar, terstond. Spaarne. No 45zwart. Benedenhuis met tuin, 1 Nov. a.s., huurprijs 350.per jaar. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.p. terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. ZijlVBBt. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Hei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Oranjestraat. 3. In de Generaal de La Reystraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250.per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. HET GEMEENTEVERSLAG 1903. {Vervolg.) Het aantal bijzondere scholen was 17 met 18 hoofden, 60 onderwijzers, 64 onderwijzeressen en 4409 leerlingen van welke 993 kosteloos onderwijs genoten. Aan het Herhalingsonderwijs werd deelgenomen door 73 leerlingen. Verder werden nog vermeld de be waar-, brei- en Zondagsscholen. Het Verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs, ingezonden door de Commissie van Toezicht, deelt nog het volgende mede: De behoefte aan schoolruimte wordt hoe langer hoe grooterop de Tusschenscholen en Kos- telooze scholen waren alle klassen vol of overvol. Met warmte bepleit dit Verslag de voorziening in de behoefte aan Uitge breid Lager Onderwijs. De Commissie stelt zich voor een school met negen jarigen cursus. Zij moet eindonderwijs geven, doch moet zoo zijn, dat na een zes- of zevenjarigen cursus de leerlingen het middelbaar onderwijs kunnen vol gen. Het schoolgeld moet niet hooger zjjn dan 35.per jaar. De Commissie betreurt, dat de school vergaderingen nog niet algemeen zjjn en dat bij enkele scholen een school tuin ontbreekt. Vele scholen houden geen schoolwandelingen. Van de schoolbibliotheken wordtvooral in den winter veel gebruik gemaakt. De meeste bevatten tussehen 350 en 450 boeken, doch het onderhoud eischt bijna het geheele beschikbare bedrag. Omtrent het schoolverzuim blijkt, dat het ongeoorloofd verzuim grooter is dan in 1902. Het hoogste cjjfer bereikte de Kostelooze school A met 5.5 Pet. De toestand en de regeling van het Herhalingsonderwjjs hier ter stede kan de Commissie niet bevredigen. Bij de meeste scholen ontbreekt een goede speelplaats. De toestand der schoollokalen is niet in allen deele bevredigend. De school lokalen B en D eischen dringend ver betering. Vooral op het punt van lucht- verversching is de Commissie slecht te spreken. Voor de grootte der schoolklassen wordt een maximum van 40 leerlingen noodig geacht. Aan het school-examen is deelge nomen door 414 leerlingen. Omtrent Voeding en Kleeding maakt de Commissie melding van hetgeen de Commissie tot verschaffing van warm voedsel en voor kleeding voor het be hoeftige schoolkind verricht, alsmede nog van verschillende andere bemoeiin gen ten behoeve van het schoolkind. Het Gemeente verslag stipt nog aan eenige scholen van bijzonderen aard en strekking als de Muziekschool van de Afdeeling Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst met 165 leerlingen; de Zwem- en badinrichting aan de Houtvaart met 582 geabonneer- den, en de Zweminrichting aan het Noorder Buitenspaarne. Het Gymnasium werd bezocht door 87 leerlingen en 2 hoorders. Uitgegeven werd voor deze inrichting 29066.18^, ontvangen ƒ19235. In het Verslag van curatoren wordt nog het volgende bemerkt: Van de tien candidaten tot het eind-examen werd aan 8 het diploma toegekend, waaronder 3 voor de afdeeling B. Voor het toelatings-examen werden van 20 candidaten 3 afgewezen. De hulpmiddelen bij het onderwijs werden vermeerderd. Aan het gebouw zijn de noodzakelijkste herstellingen ge schied. Het gemis aan kunstlicht deed zich in het najaar sterk gevoelen. Omtrent de Stads Bibliotheek wordt vermeld: Het dak en de goot van het Prinsenhof werden in beteren staat gebracht. Tegen verdere beschadiging van oude banden werden maatregelen genomen, het ameublement verkeert in goeden staat. De Bibliotheek werd vermeerderd met 629 journaalnummers door aankoop en schenking. Genoemd wordt het legaat van den Heer J. Spaan Sr. bestaande uit 72 cahiers over onderwijszaken en van de Dames Winkler 80 werken van de hand van Dr. T. C. Winkler, grootendeels populair-Wetenschappelijk. De Handschriftenverzameling werd vermeerderd met een Dietsch manuscript, 116 bladen op perkament, terwijl nog eenige geschenken de Bibliotheek toe vloeiden. Met het maken van een alphabetischen en een standcatalogus wordt voortgegaan en de aanwinsten worden in het journaal ingeschreven. Het aantal uitgeleende werken be. droeg 2214. Het getal bezoekers. 2165. Het Stedelijk Museum op het Raadhuis blijft de aandacht trekken van landge noot en vreemdeling. De toestand der lokalen is bevredigend, de behoefte aan meer ruimte neemt toe. De kunstwerken zijn over het alge meen in goeden staat, elf stukken zijn hersteld, schoongemaakt en vernist. Het Museum werd bezocht door 10676 personen, waarvan 4691 zonder betaling. De verzamelingen werden op niet on belangrijke wjjze vermeerderd. In 1903 werd meer dan in eenig jaar gebruik gemaakt om kopieën naar schil derijen te nemen. Het Bisschoppelijk Museum werd ver meerderd met 44 voorwerpen en werd bezocht door 195 personen. De Verzamelingen van Teylers Stich ting verkeeren in goeden staat en wor den steeds uitgebreid. Het Museum werd bezocht door 4184 personen. Er werden vijf wetenschappelijke voordrachten ge houden. De Maatschappij van Nijverheid ver heugt zich in grooten bloei. Zjj telt thans onder haar stichtingen drie Musea, vijf Vakscholen en drie Boekerijen en stichtte te Amsterdam een Bureau voor Handelsinlichtingen. Het Departement Haarlem van boven genoemde Maatschappij benoemde een Commissie tot het oprichten van een Technische Boekerjj. De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft haar bemoeiingen ter bevordering der Nederlandsche Wetenschap voortgezet. Door aanbouw in den tuin aan de Spaarnezijde van het gebouw der Maat schappij is een nieuwe vergaderzaal en een geschikte berging voor boeken ge wonnen. De Bibliotheek van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen leende aan 1580 personen 16358 boeken uit. Het Departement Haarlem der Maat schappij telde 222 leden enl eerelid. In 4 buitengewone vergaderingen traden 4 sprekers op. Het getal leden van het Leesmuseum was 104. De toestand van het Teekencollege Kunst zij ons doel, in 1821 opgericht, is zeer bloeiendhet telt 64 werkende, 50 kunstlievende, 7 eereleden en 2 leden van verdienste. De Haarlemsche Bachvereeniging ver heugt zich in bestendige belangstelling, moest terwille van de plaatsruimte een candidaat-ledenlijst aanleggen, er werden vjjf concerten gegeven. In het getal leden der Haarlemsche Mannen-zangvereeniging was weinig ver andering. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap telt 128 werkende, 384 kunstlievende, 54 eereleden, 27 dona teurs en 12 leden van verdienste. Van de Liedertafel Haarlems Zang genot blijft het ledental op dezelfde hoogte. De Afdeeling Haarlem van Toonkunst heeft 265, de Zangvereening 110 leden. Haarlems Gemengd Koor telt 100 werkende en 80 kunstlievende leden, het Doopgezind Zangkoor 130 werkende, 24 eereleden en leden van verdienste en 150 begunstigers en donateurshet Remon- strantsch Zangkoor 40 leden. Buiten deze genoemde geeft het Ver slag nog gegevens omtrent eenige andere Muziekvereenigingen als God is mijn lied, Harpe Sions, Kunst door Oefening, De Postharmonie, Harmonie, Polyhymnia, Kunst na Arbeid. Uit de opgaven der Armbesturen blijkt dat in 1903 werden ondersteud 836 per sonen tijdelijk 1732 doorgaand. De krankzinnigenverpleging kostte de Gemeente 18055,90 Vs Vanwege het Burgerlijk Armbestuur werden in 1903 ondersteund doorloopend 45 gezinshoofden, zijnde 193 personen. 745 personen werden eens of meermalen ondersteund. Er werden 46 bedeelingen gehouden. Het geheele bedrag van die ondersteu ningen was 5951.23Vi, dat der kraam- bedeelingen ƒ46.39. Uitgereikt werden 1201 bewijzen voor vrije geneeskundige hulp waarvan 54 werden ingetrokken. Buitendien werden 231 receptenbriefjes uitgegeven voor tijdelijke hulp. Verstrekt werden 29 lijkkisten. Aan bestedingskosten werd uitgege ven ƒ2497.10. In het Stads Armen- vn Ziekenhuis werden verpleegd 139 personen, waar onder 53 kinderen. Overleden zijn er 7 personen. Deverpleegkosten beliepen 17660.73. Tegenover al de uitgaven, ƒ30170.98. staat een lagere ontvangst van 1082.16 (In de ontvangsten is ook begrepen de toegelegde som door de gemeente, be dragende ƒ23605.90.) Het Armbestuur wijst met nadruk op het steeds toenemende gebrek aan ruimte in het gesticht en dringt aan op den bouw van een nieuw gesticht dat zal voldoen aan de eischen, die men tegenwoordig aan dergelijke inrichting stellen mag. {Wordt vervolgd.) W

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5