Nieuwsberichten. tract, doch de brugwachter moet betaald door de Gemeente en de post moet dus op Gemeenterekening gebracht. Kosteloos worden voor de Gemeente eenige strooken grond aanvaard. Aan genomen. Aangevraagd wordt f 51000.voor den bouw van een school aan de Tucht huisstraat en 500.tot verbetering van het perceel, bestemd tot bewaarders woning. Dit wordt aangehouden. Inzage was verwcht van de rapporten van het wateronderzoek door de Heeren J. N. Warnier en H. London. Het ver zoek was in handen gesteld van de Commissie der verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, deze advi- zeert de beide adressen te stellen in handen van B. en W. ter afdoening. De Heer v. d. Kamp ziet er geen kwaad in de rapporten op verzoek be schikbaar te stellen. Stelt met vyf an dere leden een motie in deze voor. De Heer Groot acht het verplichtend om de rapporten te verleenenaan de gedachten van pressie op de levering zou dan een eind gemaakt zijn, zoo ook de Heer Loomeqer. Nog heeft de heer van Linden Thol het woord, vreest voor te veel aanvraag om herkeuring. De Heer Kleynenberg zal met voor stel v. d. Kamp meegaan. Aanneming zal het wantrouwen in de rapporten doen toenemen. De Heer Loosjes wenscht nog een woord van de rechtsgeleerde Commissie. De Heer Rasch zal tegen openbaar making van het advies der Rechtsge leerde Commissie niet zijn als de Raad het wenscht. Bovendien vervalt de po- jj litieverordening in deze, als de Woning wet in werking treedt. In tegenstelling met den Voorzitter vindt de Heer Modoo voorstel v. d. Kamp zeer practisch. De Heer Bijvoet meent, dat voorstel B. en W. vereenigbaar is met de motie en zou dus beide aan genomen wenschen te zien. Nog veel discussie. In stemming, of de motie dan wel voorstel Commissie vooraf gaat. Het wordt aangenomen en evenzoo motie- v. d. Kamp c.s.en voorstel Commissie. Voorgesteld wordt om tot uitbreiding van het getal ambtenaren van den Bur gerlijken stand te benoemen den Heer G. J. Kok Jr. Aangenomen. Tot Commissaris der Bank van Lee ning benoemt de Raad den Heer G. L. van Lennep; tot Commissaris der Stads Apotheek de Heeren C. G. Loomeyer en J. Winkler tot tijdelijk leernar aan de Burger- Avondschool den Heer B. Bouman, ter wijl ten slotte de benoeming plaats had van personeel bij het Herhalingsonder wijs. Daarna had een zitting plaats met gesloten deuren. Moekden zal in de eerstvolgende da gen de aandacht vragen. Daar wordt toch een bloedig treffen verwacht tus- schen de vijandelijke legers. De Russen hebben er zich gedurig versterkt, maar Koeropatkin zou nog steeds geen manschappen te zijner be schikking hebben en dus, veronderstelt men, zou een terug trekken niet tot de onmogelijkheden behooren, hoewel de Japansche bevelhebber tracht het leger der Russen te verdeelen. Of hem dit zal gelukken mag betwijfeld worden; telkens toch weet Koeropatkin zijn leger uit benarde omstandigheden te redden. De geruchten over interventie zijn niet van de lucht, zelfs een Russische prins bepleit dit. Nu is het zeer merkwaardig, dat de Russische bladen deze kwestie bespre ken, zonder dat de censuur er zich mede bemoeit, maar de pers is in deze weer niet eenstemmig. De meerderheid meent echter dat indien het tot vrede komt, dit niet zal zijn door bemiddeling van derden, maar als gevolg van rechtstreek- sche onderhandelingen tusschen de be trokken partijen. De Parijsche Matin verneemt van gisteren uit Petersburg: Telegrammen van welke niet eens de generale staf kennis draagt, zijn hedennacht tegen vier uur bq den Kei zer aangekomen. Ik kan u verzekeren dat zij op Port Arthur betrekking heb. ben en dat vanochtend ten hove angstige onrust heerschte. De Japanners leveren op dit oogenblik een hoofdslag die nog vermeteler is dan alle aanvallen totnutoe. Zy vallen de stad van jdrie kanten tege lijk aan, hebben al hun strijdkrachten samengetrokken en zyn besloten, een eind aan de zaak te maken. Mynen hebben heele batal jons in de lucht doen vliegen. Generaal Fock heeft zich in het byzonder onderscheiden door zelf bevel te voeren van de muren af, tot welke de Japanners na een onbeschrijfelijk bloedbad genaderd waren. Alle schepen van Togo en Kamimoera die geen oog meer behoeven te houden op de sche pen van het Wladiwostoksche smaldeel, nemen aan dezen strijd deel die, naar men vreest, het laatste bedrijf vormt. De belegerden vechten op ditoogenblik temidden van een vuurpoel. Indien de geruchten waar zijn, zou binnen Port Arthur de ergste aller oor- logplagen, de cholera zijn uitgebroken, zeer in de hand gewerkt door de atmos feer, die er door de vele tot bederf overgegane lijken heerscht. Uit Tokio wordt gemeld dat de Ja panners de poging om de vestingwer ken van Port Arthur te ondermijnen als onmogelijk hebben opgegeven. De krijgsraad Straatsburg heeft weer een soldatentiran, den sergeant War schau, tot anderhalfjaar gevangenisstraf veroordeeld. Ziehier eenige van 's mans praktijken. Een kannonnierdieeenflesch- je geweerolie (een mengsel van sla-olie en petroleum) had omgegooid moest, op zyn bevel, do olie van den grond lik ken. De man werd er ziek van. Een ander moest den spuwbak uitlikken, weer een ander het vuile waschwater uit zijn kom opdrinken, en een derde een haringkop uit den aschemmer ver- obberen. De sergeant hield ook toezicht op behoorlijke reiniging van het gebit. Liet die te wenschen over, dan wreef hij eigenhandig met een ouden tanden borstel, die dienst deed om geweren te reinigen, over hun mond, die hij in zijn jargon de ïBrotschublade'1 (broodlade) noemde. Zaterdag namiddag arriveerde H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met ge volg te Amsterdam, hartelijk verwel komd door een talrijke menigte. Men weet het, de Amsterdammers znn onverzadelijk ten opzichte van het zien naar de Koningin. Men wist te vertellen, dat Zondagochtend te acht ure voor het paleis op den Dam reeds eenige rijen menschen hadden post gevat. Tot tien uur was de Dam tot aan het gedenkieeken één menschenmassa, de arduinen randen van het monument was bezet met een dubbele rij nieuwsgierigen. De politie was er niet sterk vertegenwoordigd, 't Behoefde ook nietde menschen schik ten zich gereedelijk naar de bevelen. De lantaarnpalen moesten vrij blijven, zoo ook de, kleine steentjes voor 't paleis, dat was alles wat verboden was. Waar al de menschen vandaan ko men, vraagt men, toen van half tien tot bijna vijf uur de weg werd in oogen- sehouw genomen, welke door H. M. zou genomen worden o.a. langs den ge- heelen Overtoom, door 't Vondelpark naar Artis. Overal menschen in rijen, drie, vier, vijf diep. H. M. had gelegen heid de Amsterdammers op hun Zon dags te zien. Een paar uur geduldig staan wach ten op dezelfde plaats, waar men weet dat de stoet langs komt, is den Amster dammer niet te veel. Gaarne heeft hij er den halven Zondag voor over, om de geliefde Koningin te zien voorbij rijden, 't Kan hem niet schelen hoe de Koningin gekleed is, 't is hun om de Koningin van aangezicht tot aangezicht te zien. Het mooie herfstweer werkte natuur lyk mee, maar al had 't geplasregend, de echte Amsterdammer gaat naar de Koningin kijken, zelfs al moet hij er zijn overschoenen bij aantrekken. Bevreemdend vinden we dit in 't ge heel niet; gaat er niet van de Koningin een bekoring uit. behalve van Haar pontie als de eerste, de hoogste in Ne derland, ook nog door Haar innemend uiterlijk en dit een en ander gevoegd bij het feit, dat Zij is de draagster van den naam, dien eiken Nederlander met eerbied vervult, den naam van Oranje. Maandag bezocht de Koningin de Wester Suikerraffinaderij en de Neder- landsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel, 's avonds den Stads Schouwburg. Als gewoonlijk was het stampvol, overal waar H. M. zich vertoonde. Maandag ontving Amsterdam ook een bezoek van H. M. de Koningin Moeder en den Hertog en de Hertogin van Mecklenburg. De hooge bezoekers werden door H. M. en Prins Hendrik aan het Centraal Station opgewacht. Koningin Emma bezocht de Zieken verpleging op de Prinsengracht, de Hertog en Hertogin, de verzameling Six. De vijf vorstelijke personen brachten daarna nog een bezoek aan de Portu- geesch Israêlietische Synagoge op het J. D. Meijerplein. HAARLEM 27 September 1904. Tentoonstelling van Kunstnaaldwerk in het Museum van Kunstnijerheid te Haarlem. Het doel, dat met deze ten toonstelling wordt beoogd, is het bevor deren van eene degelijke, artistieke opvatting op het gebied van het kunst naaldwerk, te doen zien op welke hoogte deze tak van vrouwelijke handwerken zich in ons land bevindt en aad belang stellenden nuttige wenken te geven omtrent samenstelling, gebruik der materialen, techniek enz. enz. De tentoonstelling zal geopend zijn van 15 November 1604 tot 1 Januari 1905. Indien de Directie van het Museum zulks wenschelijk acht, zal de duur der tentoonstelling kunnen worden verlengd. De inzendingen moeten geschieden vrachtvry aan het adres van den Direc teur van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, tusschen 1 en 10 November. De tentoonstelling zal omvatten oor spronkelijke kunstnaaldwerken van ver schillende technieken en grondstoffen, vervaardigd na 1900. De inzendingen moeten naar oorspron kelijke ontwerpen zijn gemaakt; indien ontwerp en uitvoering door twee ver schillende krachten tot stand kwamen, moet ook de naam van de ontwerpster of den ontwerper worden genoemd, zoo mogelijk de teekening van het ontwerp worden bijgevoegd. Werken, die niet aan artistieke eischen en degelijke techniek voldoen, kunnen niet worden toegelaten. Werken van kleinen omvang en die, welke uit kostbare grondstoffen zijn vervaardigd, zullen achter glas worden tentoongesteld. Aan de tentoonstelling der verschillende inzendingen zal door de Directie de noodige zorg worden besteed. De inzendingen moeten geschieden met juiste opgave van naam en woon plaats der inzendsters, alsmede van haar, die het werk vervaardigde en zoo noodig van de ontwerpster of den ontwerper, den naam van het voorweyi en de rubriek van naaldwerk, waarin het gerangschikt moet worden, het bedrag, waarvoor men het werk wil afstaan en zoo men het niet wenscht te ver koopen, de waarde, waarvoor men het wenscht te verzekeren. De inzendingen kunnen op de ten toonstelling worden over gedaan voor de opgegeven waarde, doch slechts na afloop der tentoonstelling ter beschik king worden gesteld, De ingezonden werken zullen voor rekening van het Museum tegen brand schade worden verzekerd en na afloop van de tentoonstelling vrachtvry aan het opgegeven adres worden terugge zonden. Aan de deelneming der tentoonstel ling zijn geen kosten verbonden. Voor plaatsruimte van grooteren om vang zal men met den Direeteur van het Museum in overleg moeten treden. In zooverre de plaatsruimte dit toe laat, zullen eveneens ontwerpen en teekeningen voor kunstnaaldwerk wor den tentoongesteld. Indien het tentoongestelde werk daar toe aanleiding geeft, zal voor de ver schillende rubrieken een diploma be schikbaar worden gesteld. Omtrent bepalingen, welke in deze mededeeling niet zijn voorzien, zal de Directeur van het Museum nadere in lichtingen geven. Door »Het Haarlemsch Tooneel, Directie Louis Bouwmeester, wordt a s. Vrijdag in de Tooneelzaal tDe Kroon'' opgevoerd het drama »Kean", Tooneel- spel in vijf bedrijven van Alex Dumas. De Heer Bouwmeester vervult de hoofdrol. Vrijdag 7 October zal in dezelfde zaal optreden de Noordhollandsche Opera van Amsterdam. Opgevoerd wordt vDe Jodin", muziek van Halévy, tekst van Scribe. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 734 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 798 baden genomen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 24 Sept 1904 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Erf met daarop staande Schuur aan de zuidzijde van de Saenredamstraat naast en achter de volgende perceelen. Groot 5 aren, *23 centiaren. Nos. 2—4. Drie Huizen met af-onderlijk op gaande Bovenwoningen en erven naast elkander aan de zuidzijde van de Saenredamstraat, naast het voorgaarde perceel en wel: No. 2. No. 78 zwart en rood. No. 3. No. 80 zwart en rood. No 4. No. 82 zwart en r od. De perceelen No. 1 tot en met 4 gecombineerd. f 0170. J. B. Burgering No. 5. Een Huis en Erve, aan de westzijde van de Schagchelstraat nabij de Anegang. No. 8. 2300 P. Noë. No. 6. Een stuk Bouwterrein met daarop staand Wagenhuis, ann de Zijlvest nabij de Zijlstraat. No. 11. Groot omstreeks 2 aren, 65 centiaren. No. 7. E n Huis, waarin sede t vele jaren de S alhouderij met succes is en nog wordt uitge oefend, met Woning, Stalling en Erve aan de zuidzijde en uitkomende aan de Zijlvest. No. 10. De perceelen No 6 en 7 gecombineerd. 24805. G. Oostwsld. No. 8 Een Winkelhuis en Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Groote Houtstraat. No. 167. No. 9. Een groot gebouw, waarin sedert ruim 150 jaren de Wageumakers affaire met succes is en nog wordt uiigeoefeud met afzonderlijk op gaande Bovenwoning eD Erve met Tuin en Poort, naast het voorgaande perceel met uitgang in de naastgelegen en tot dit perceel behoorende Poort uitkomende in de Groote Houtstraat. No 169 zwart en rood en No 171 rood. No. 10 Een groote Werkplaats met afzonder lijken Opgang en Erve met Open Grond, aan de westzijde van het Klein Heiligland achter het voorgaande perceel. No. 82 zwart en rood. No 11. Eeu Huis met afzoDderljjk opgaande Boveowooing en Erve, aan ke westzijde van het Klein Heiligland naast het voorgaande perceel. No. 80 zwart en rood De perceelen No. 8 tot en met 11 gecombi neerd. ƒ35.500. M. Raaien qq No. 12. Een nog niet voltooide Villa en Erve met Tuin in het park -Ilartenlust-, aan de noord zijde van den Noordelijken Stationsweg te Bloe- mendaal. ƒ14000 P. Droste q.q. No. 13. Een net Burgerwoonhnis met Erven, Tuin en Werkplaats, aan de zuidzijde van de Doelstraat. No. 12. ƒ3400. Opgeh. No. 14. EeD Woning met Erven en Grond, gelegen achter bovenomschreven perceel, toegang gevende in een gemeenschappelijke Poort aan de Korte Lakenstraat. No. 8n. f 470 J. de Zeeuw. No. 15. Een Huis en Erven met Plaats en Tuin, aan de zuidzijde vaa de Korte Houtstraat. No 4. ƒ2800. P. H. Bartel. No. 16. Twee aat één verheelde Huizen en Erven in de Glaeenpoort, aan de oostzijde van de Kerkhofstraat No. 7a n. No. 17. Eeu Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, Open Plaats en Erve in de Glazen- poort, aan de oostzij le van de Kerkhofstraat. No. 7 zwart en rood. lie pe-ceelen No. 16 en 17 gecombineerd. 1405. Opgeh No 18. Niet geveild No. 19 Een Fabrieksgebouw en Erve, aan de oostzijde van de Lange Raamstraat. No. 21. No. 20. Een groote Werkplsata en Erve, ach ter het voorgaande perceel, aan de wsstzijde van de Lange Aunaatreat en met nigang door een poort aan de Lange Raamstraat, No 24. De perceelen 19 en 20 gecombineerd, 4995. Opgeh. Een Winkelhnia en Erve, aan de oostzijde van de Warmoesatraat nabij de AccgaDg. No. 20, Kad. f 7950.S. v. Emmea. No. 22. Een perceel Wei- of Hooiland, aan de westzijde van den Rijksstraatweg even voorhij de R. K- Kerk te Schoten Te zamengroot 1 hectare, 4S aren, 50 centiaren, ƒ4245.S. v. d. Fange. Nos. 2326. Vi;r onlangs nieuw gebouwde Huizen en Erven met Tuinen, naast elkander ge legen, aan de zuidzijde van de Tetterodeatraat. en wel No. 23. No. 102. ƒ3300. P. J. Biezenaar q.q No. 24. No. 104. ƒ3300 P. J. Biezenaar q.q* No. 25. No. 106. 3300. P. J. Biezenaar q.q* No. 26. No. 108. ƒ8300. P. J. Biezenaar q.q* Botermarkt 26 Bept. 1904. Boter. Aangev. 53 K.G., verk. 53 K. G. L. pr. f 1.30, H. pr. ƒ1.45 p. K. G. Biggen. Aangev. 45, verk. 39 stuks. L. pr. 5.50, H. pr. f 8.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 9, verk. 9 stuks. L. pr. 13.H. pr. /20.p. stuk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2