Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 28 September 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" «orden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerto aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.— p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhortstraat. No. 25. Buizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 35.— per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 45. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51Bovenhuis. 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met alooof, f 35. p. m. Nov. No. 153. Bovenhuis, 240 p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met. twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60.— p. m. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg. No. 16a. Benedenhuis met tuin, 275.— p. jaar, terstond. Korte Heerenstraat. No 92. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.— p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsohe Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per wrek. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80.— en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juui. Ruychavestraat. No. 18zwart. Benedenhuis met tuin, ƒ180.— per jaar. Schagchelstraat. No. 9. Een net, Winkelhuis, huurprijs 500 per jaar. 1 Oct. Schotersingel. No. 91. Heerenhuis met tuin, f 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophi astraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500. per jaar, terstond. No. '6. Heerenhuis met ousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.— p. jaar, terstond. Spaarne. No 45zwart. Benedenhuis met tuin, 1 Nov. a.s., huurprijs f 350.per jaar. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w„ terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, f 300.— p. j., terst. No. 76a. Bosenhuis, ƒ225.p. j terstond. Zijlstraat No 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Hei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENEWEGEN, Langendijkstraat 18. bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 Iu het Kleverpark. 2. In de Generaal Croniéitraat. 3. In de Generaal de La Reqstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskside. G. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ouk te koop, met zeer weinig kapitaal. Eerste Kamer. In de vergadering van Vrjjdag was het adres van antwoord op de Troonrede aan de orde. Weer was het de Heer van Houten, die het debat inleidde. De ontbinding besprekende kwam hg tot de conclusie, dat deze was ongrond wettig, niet formeel, maar in beginsel, naar den geest en de bedoeling der Grondwet en kwam nader terug op de Overijselsche kweste. De Heer van Hou ten deed ontkomen, dat slechts in een zeer zeldzaam geval, wanneer tusschen de Kamer als staatslichaam en de Kroon een conflict is ontstaan, meent hij, van uitoefening van ontbinding sprake zijn kan. Nadat verschillende Sprekers van de overzijde beantwoord hadden, kwam de Minister aan het woord, die den Heer van Houten op verschillende punten van antwoord diende. Het slot was, dat het ontwerp-adres werd goedgekeurd en H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Tweede Kamer. Donderdag verga derde de Kamer onder voorzitting van den Heer Mackay. De heer Mackay, begon met er op te wjjzen, dat de debatten in de laatste jaren zeker evenveel aan ernst en de gelijkheid hebben verloren, als zij aan lengte en breedte hebben gewonnen. Wanneer van de omvangrijke taak, die de Kamer dit jaar wacht, iets noemens waard zal worden afgedaan, is dus zelf beperking, veel meer dan tot nog toe werd betracht, noodzakelijk. In den middag heeft den Min. van Financiën zijn millioenredeuitgesproken. De ontvangsten worden geraamd op ruim 166 millioen, d. i. 1,7 millioen hooger van voor 1904; de uitgaven op bijna 174,9 millioen, d. i. 1,1 millioen minder dan voor 1904 (1)het geraamde tekort bedraagt daardoor bijna 8,9 mil lioen. Dat tekort wordt door den mi nister al dadelijk teruggebracht op een kleine 3,2 millioen voor de gewone uit gaven, door de uitgaven voor spoorwe gen, verlegging van den Maasmond, Staatsmijnexploitatie, den Surinaamsche spoorweg, en voor voorschotten aan ge meenten ingevolge art. 33, 1ste lid der Woningwet, tot de buitengewone te brengen. Vervolgens vermindert hg het tekort met 1 millioen wegens te ver wachten besparingen op de uitgaven maar daarna voert hij net weer op tot 3,4 millioen, doer verschillende sup- pletoire aanvragen in rekeking te bren gen, die nog te wachten zgn. Kratz, een Russisch koopman, die door de Japanners was gevangen genomen, doch weer vrijgelaten, geeft een levendige schildering van den toestand te Port Arthur. Stoessel wordt door de burgers zoowel als door de soldaten op de han den gedragen, maar bij de officieren is hij niet populair omdat hij de minderen tegen hen beschermt en hen kortwiekt zoo heeft hg hun clubgebouw laten sluiten. Stoessel heet in de wandeling de Rus- sche Kitchener. Mevrouw Stoessel voert 200 achtergebleven vrouwen als liefde - zusters aan. Het blad Nowi Kraj is vooi een maand geschorst .wegens on bescheidenheid." De hospitaleu voldoen uitstekend, terwgl het kimaat de gene zing van de wonden bevordert. Op een vraag hoe het met 't voedsel stond, antwoordde Kratz dat men er zelfs nog plumpudding at. De Japanners hebben echter verscheidene jonken, met levens middelen geladen, die de blokkade wilden verbreken, opgebracht. De Dai[y Telegraph verneemt uit To kio, dat volgens een rapport van Ojama twee Russische afdeelingen, uit Moekden en Woe-sjoen oprukkende, en gezamelijk zeven bataljons met 14 kanonnen, sterk, door een dozijn eskradons ondersteund den 17en een tegenaanval gedaan hebben op de Japansche strijdmacht bij Ping- tai-tse. Er werd hevig gevochten van twaalf tot drie uur in den middag; om vier uur begonnen de Russen terug te trekken, vervolgd door de Japansche artillerie die hun zwaar verlies toebracht. De vgandelijke hoofdmacht trok lang zamerhand terug, slechts een aldeeling achterlatende die heftig verzet bood, maar om zeven uur 's avonds ook te ruggeworpen werd. Den 18en stonden er nog Russische troepen tegenover de Japanners. Men zegt dat het nieuwe Russische leger, dat in de maak is, aan Linewitsj' leiding toevertrouwd zal worden. Het zou bestaan uit het 8e legercorps, het 6e Siberisohe corps, en nog een divisie ruiterij. Het Journal de St. Pétersburg, over het terugtrekken van het Russische leger sprekende, gebruik dit beeld: Hoe kan men zeggen dat soldaten verslagen zijn, die nooit op de vlucht gingen, die altijd in schitterende orde terugtrokken, en wier groote moreele kracht voortdurend versterkt wordt bij iederen terugtocht, gelijk een stalen veer die opgewonden wordt Groote verontwaardiging heerscht in Rusland over een geval van fraude, dat daar aan het licht gekomen is. Het is gebleken, dat in een aantal voor den oorlog bestemde mgnapparaten zand in plaats van ontplofbare stoffen zgn ver werkt, waardoor een bedrag van onge veer 700 gulden voor eiken mgn is ontvreemd. De voor het mgnmateriaal verantwoordelijke ambtenaar van het departement van oorlog is gevangen ge nomen en zal voor een krijgsraad terecht staan. De militaire correspondent van de Wjedomosti betoogt in zijn blad de belangrijkheid van Taling, dat hg als den sleutel van Centraal-Mandsjoerge beschouwt. Wanneer de Japanners die plaats bezetten zouden zjj onmiddellijk daarop Kharbin en de communicatie met Rusland kunnen bedreigen. Hij ziet in de tijdelijke werkeloosheid van maar schalk Öyama een poging van dezen, om zijn leger snel weder tot dezelfde nume rieke meerderheid te brengen als voor Liao jang het geval was. Daartoe wacht de Japansche opperbevelhebber thans op versterkingen, terwgl hg intusschen de wegen laat verbeteren. De correspondent voorziet voor het oogenblik nog niet het beleg van Wladiwostok door de Japanners, doch hij betoogt de noodza kelijkheid dat de Russen, zoolang zg nog van uit Moekden en Taling met Wladiwostok in verbinding staan, het garnizoen dezer laatste plaats zullen versterken. Het bombardement van Port Arthur op 13 Sept. begon te 3 uur in den morgen en duurde een uur. Bij het aanbreken van den dag nam het vuren toe op een wijze, zooals tot nog toe onbekend wasenkele zware kanonnen, die onlangs aangekomen zijn, openden het vuur van een plaats, die tot nog toe niet voor batterij had gediend. In Dalny daverden de ruiten. Gedurende den nacht van 20 Septem. "ber werd de beschieting hevig voortgezet Een Russisch zeeofficier heeft offi cieel bericht ontvangen dat de cholera is uitgebroken in Port Arthur. Tot 19 dezer kwamen slechts enkele gevallen voor, maar men vreest voor erger. Professor dr. E. Baelz zendt uit Tokio aan de Kölnische Zeitung beschouwin gen over den krijgshaftigen geest en de doodsverachting der Japanners. Aan wat hg thans het laatst in dat blad publi ceert is het volgende ontleend. Het menschelijk leven wordt door den Ja panner niet van zooveel waarde geschat, dat het niet vaak d weggeworpen" wordt, zooals de Japansche zegswijze luidt, om redenen die ons dikwijls eenvoudig be lachelijk ljjken. In de Chineesche en in de Japansche geschiedenis is het dikwijls voorgekomen dat ministers zelfmoord pleegden omdat hun vorst hun raad niet opvolgde. Vrouwen maken zich soms even goed om politieke redenen van kant. Toen de tegenwoordige keizer van Rusland op zijn reis door Japan, als kroonprins, bij Kioto aan een aanslag bloot stond en door een fanatieken Ja panner gewond werd, kwam er een jonge vrouw bg den portier der prefectuur in Kioto en gaf hem een brief met verzoek, dien dadelijk aan den gouverneur te geven, daar hij zeer dringend was. De gouverneur deed den brief open en riep onmiddellijk den portier toe de vrouw te achterhalen, daar er anders een on geluk zou gebeuren. Maar het was al te laat. De vrouw lag badende in haar bloed; zjj had zich de balsslager ge opend de schande, dat er op den Rus- sischen kroonprins, gast van den Japan- schen keizer, een aanslag gepleegd was, kon zij niet overleven! De Japansche gedachtengang ten opzichte van den soldaat is deze: Wan neer de Japansche soldaat ten oorlog trekt, dan verbreekt hg alle banden die hem aan familie of aan een persoon binden. Hg is voor de familie, zg voor hem zoo goed als dood. Als de vertrek kende uit den wijnbeker water drinkt, beteekent dat afscheid voor eeuwig. Dan is hij vrij, vrij van alles wat hem aan het leven bondhjj heeft met het leven afgedaan en het gesteld in den dienst van het vaderland. Koeropatkin had bg Port Arthur een fort laten bouwen tot bescherming van den prise d'eau. Dit fort hebben de Ja panners nu in hun macht. In de stad moet gebrek aan steen kolen zgn. Uit Louisville in Kentucky wordt ge meld, dat de negerin Mrs. White na door de districtsrechtbank geex&mineerd te zijn, het brevet kreeg voor de uit oefening der juridieke practgk. Zjj is de eerste negerin, die recht heeft als advocaat op te treden. De keizer van China heeft den Dalai lama uit zijn waardigheid ontzet, en een ander in zijn plaats gesteld, als straf dat hjj in de ure des gevaars ge vlucht is. De nieuw aangestelde is al leen met geestelijke macht bekleed, in de wereldlijke zal China in het vervolg zelf voorzien. De bevolking blijkt met deze beschikkingen genoegen te nemen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5