Als het verhaal waar is, geeft het geen hoogen dunk van Alexejefs per soonlijken moed en zal het natuurlijk een punt meer zijn op de bezwaren- lijst te St. Petersburg tegen hem inge leverd. Om versch vleesch te bekomen wor den er te Port Arthur degelijk dertig ezels geslacht. Het vleesch wordt dan verkocht voor drie gulden per pond. Volgens nadere berichten zal groot vorst Nikolaas nu weer niet als alge meen bevelhebber van het leger in Mandsjoerije optreden, maar zou dit bepaald blijven tot Koeropatkin, terwijl nog van andere zijden andere namen worden genoemd. De meening is niet gunstig omtrent het gestadig veranderen van hoofdofficieren in het Russische leger. Natuurlijk breekt de komende af, wat de gaande heeft opgebouwd, ter wijl ook het verwisselen spreekt van onvastheid der regeeringsplannen. De meening, dat Japan geen aan vullingstroepen, meer beschikbaar heeft, wordt bevestigd door het feit, dat Chi- neesche hulptroepen worden aangewor ven, die als vrijwillige landweer zullen dienst doen. Er worden twaalfduizend man versterking verwacht, of dit in verband staat met de bovenbedoelde Chineezen, is niet duidelijk. De Nowoje Wremja ontvangt van zjjn correspondent te Tsjifoe een tele gram met het bericht dat de coramis saris van politie van Port Arthur zonder vergunning uit de vesting ontsnapt is. De commissaris ziet den toestand donker in. Hjj wordt bestormd door verslag gevers, die zijn verhalen aan de Euro-]i peesche bladen overseinen. Op de bloedige stormaanvallen bij Port Arthur van 19 tot 23 September is een betrekkelijke stilte gevolgd. Thans rukt de vijand langzaam vooruit. Het bombardement uit de forten binnenin de vesting duurt voort. Vaak worden er uitvallen gedaan. De troepen zijn heldhaftig gestemd. Dagelijks keeren er gekwetsten uit de hospitalen naar het front terug. Generaal Gripenberg is te St. Peters burg aangekomen en nu zullen wjj zeker wel spoedig vernemen, wie nu feitelijk met het opperbevelhebberschap van het Russi.'che leger in Mantchourije zal wor den bekleed. Er is te St. Petersburg een machtige partij die aandringt om Koe ropatkin als zoodanig aan te stellen. üit Genève wordt aan de Daily Ex press gemeld, dat de werkstakers te Milaan een poging gedaan hebben, om den Simplontunnel door dynamiet te vernielen, terwijl er gewerkt werd. Ver scheiden dynamietpatronen waren zoo gelegd dat ze tegelijk moesten afgaan. Een ervan ontplofte echter te vroeg en dientengevolge werd het plan ontdekt; men vond een verbindingsdraad en ver hinderde verdere schade. Dit moet, bin nen eenige dagen, de tweede aanslag zijn van dezen aard. Doyen, de Parijsche dokter die naar Amerika gegaan is om mevrouw Croc ker te behandelen, heeft 100,000 Irs. geëischt en gekregen. Hij moet daar voor de dame twee prikjes met serum toegediend, en haar zes keer bezocht hebben. Zij stierf niettemin. Crocker tracht nu een deel van zijn geld terug te krijgen, o. a. voorgevende dat de Franschman hem dit buitenspo rige bedrag heeft laten betalen door oneer ljjke pressie. Uit verscheiden plaatsen in Rusland komen berichten over ernstige rustver storingen door de reservisten. Aangezien voor de verpleging van eenige groote troepen-transporten niet gezorgd was, plunderden de reservisten de winkels en koffihuizen, en zij boden weerstand aan de politie. Uit Tiëling wordt gemeld, dat de Chineezen te Moekden een vijandige houding aan den dag leggen tegenover de Russen. Ook da Chineesche ambte naren komen in verzet, zeggende dat de Russen een paar koningsgraven bij Moekden geschonden hebben, wat Koe ropatkin, na persoonlijk een onderzoek ingesteld te hebben, beslist ontkent. De Japanners hebben, nu de winter zoo vroeg invalt, in allerjjl groote be stellingen aan schoenen en dekens gedaan in Amerika. De eerste vrouwelijke predikant in Engeland werd Donderdag te Leicester bevestigd als predikant der „Vrije Christelijke Unitariërskerk" aldaar. Het is Mej. Gertrude v. Pelzold, doch- [j ter van een Pruisischen officier. ZÜ studeerde te Oxford en te Berlijn. De metselaars te Bremen hebben thans het werk hervat, na zeventien weken gestaakt te hebben. Te New-York is Zaterdag een zware brand uitgebroken in een conserven- fabriek. De vlammen bereikten ook de koelkelders. Een ontploffing der daar aanwezigen ammoniak volgde, vijftig brandweermannen stikten. Drieduizend man waren bezig den brand tot den fabriek te beperken. Uit Rilland Bath meldt men In den Engelschen polder alhier werd bjj het uitdiepen van een waterput op een boomstam gestooten, naai' alle waarschijnlijkheid afkomstig uit den tijd van voor de groote overstrooming in 1532, die een aantal dorpen en de stad Riemerswaal deed verdwijnen. Nog andere overblijfsels van boomstammen staan in dien put regelmatig van elkan der en wettigen het vermoeden, dat een woning in de onmiddellijke nabjjheid dezer hoornen moet gestaan hebben. Een telegram uit Sewastopol maakt melding van een hevigen brand in de munitie-magazijnen van het arsenaal aldaar. Meu vreest dat veel menschen bij de ramp omgekomen zijn. De dienstweigeraar Klaas Ris, die in garnizoen te Amsterdam is terugge keerd is blijkbaar tot andere inzichten gekomen. Na een bordje soep genuttigd te hebben Ris was vroeger vegeta riër heeft hij een lang onderhoud gehad met den kolonel van het 7de regiment en daarna is hij aldus het N. v. N. gaan exerceeren! Ris heeft intusschen een verzoek om overplaat sing bij de hospitaal-soldaten verzocht. Hij is thans ingelijfd bij de 3e com pagnie van het 2de bataljon. De uitslag van de Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer is dat een herstemming moet plaats hebben tusschen Mr. M. W. F. Treub en Mr. N. G. Pierson. Het getal stemmen op hen uitgebracht was resp. 1654 en 906. Door de antirevolutionnaire en de soc. dem. partij waren te zamen uitge bracht 957 stemmen. Volgens te Amsterdam ontvangen bericht zijn tengevolge van den hevigen wind, voor Nieuwediep drie botters om geslagen en met man en muis vergaan, Bij de Zuiderhaaksboei is de botter H I, schipper Willems, omgeslagen, waarbij de opvarenden verdronken. Nabij Falga strandden twee visch- schuiten: de H 39 en U K 94. Van beide vaartuigen werd het volk gered. Ter hoogte van Callantsoog is een onbekend visschersvaartuig omgeslagen. Omtrent dit schip ontbreken nadere bijzonderheden. De Enkhuizer botter no. 12, schipper G. Marrelaar, is, binnenkomende, tus schen de pieren van IJmuiden door de, hooge zee omgeslagen. De uit 3 man bestaande equipage is verdronken. Het vaartuig is later binnen de pieren op strand gedreven. Bjj het station Halfweg is Woens dagmiddag een wagen met beetworte len, „die nog gauw den overweg kon passeeren", daarop vastgeraakt en door den aankomenden trein geheel vernield, zoodat op 300 M. afstand nog stukken werden gevonden. Bestuurder en paar den bekwam geringe kwetsuren. De bietenteelt valt den landbouwers in Haarlemmermeer ondanks de groote droogte zeer mede. Vooral het suiker gehalte is hierdoor zeer bevorderd. De meeste landbouwers hebben op gehalte gecontracteerd. Wanneer men nu na gaat, dat boven de 13% elk procento f 1 per 1000 kilogr. meer geeft boven het vaste bedrag en er landbouwers zijn, wier peeën een suikergehalte van 17 aanwijzen, dan geeft dit, wanneer de wicht mee valt eene aanzienlijke ver hooging. HAARLEM 7 October 1904. In onze ouwe, gezellige schouw burgzaal op den Jansweg gaf de Let terlievende Vereeniging „J. J. Cremer" Dinsdagavond een Tooneelvoorstelling voor haar leden. En toen de verslaggever daar in een klein hoekje zoo eens rondkeek, moest hij toch lachenniet om de menschen, ook niet om het zaaltje, maar om 't wonderlijke van 't geval, dat je er niet in mag als er een voorstelling is van beroepsspelers, daar je per keer voor betaalt en het zaaltje ongeveer half gevuld is en dat je d'er ioei in mag als een particulier gezelschap er op treedt waarvan je lid bent en eens in 't jaar je contributie betaalt en dan in een stopvolle zaal. Hierover te filosofeeren enfin, 't is een van de dingen die voor de wijzen en verstandigen verborgen zijn. „Cremer" heeftin Haarlem een goeden klank, al sinds meer dan twintig jaar. Enkele van de oude werkende leden zijn er nog hun plaats waard, andere zijn vervangen door jongere krachten; allen zetten het beste beentje voor. Dat is op zich zelf al te loven. Gegeven werd Het Zangersfeest, Blij spel van von Moser, waarin een vrouwtje haar zin krijgt zooals altijd en een meisje een man dien ze graag hebben wil; een advocaat die het tegen zijn wederhelft af moet leggen, een jonk man dien het erg meeloopt en een oom, die de zon in't water mag zien schijnen. Nu eischt 't blijspel vlug spel; weet je 't rechte woord niet, neem een ander, tracht natuurljjk te zjjn; spreek geen boekentaal. Tegen een en ander werd wel eens gezondigd, zóó, dat je zou zeggen: 't staat er zeker zoo in de rol. Maar als dat onnatuur is, zeg 't dan anders. Zie, dat leeren beroepspelers, die zoo twintig maal een stuk de zaal ingooien, terwijl een stuk bij een lief hebberij gezelschap meestal met één opvoering van het repertoire is. En daarom mag 't zoo'n Vereeniging tot. eer gerekend worden, als 't een blijspel in beschaafden vorm, zonder te veel hiaten voor haar leden ten beste weet te geven, al zou men ook wen- schen, dat enkele leden zich wat meer op steenvorming toelegden. Het publiek wist de vele geestige zetjes en de aardige „terzijdens" te waardeeren, wat bleek uit de bijvals betuigingen. In het algemeen kan ge zegd worden, dat „Cremer" zijn seizoen waardig en vroolijk heeft ingezet. Naar men mededeelt heeft het Raadslid Hofland zijn mandaat neder- gelegd. Het Museum van Kunstnijverheid Alhier ontving als legaat van wijlen Mej. P. J. Kakonberg Alhier, een bij zonder kostbaar oud-Japansch kaststel, bestaande uit drie vazen met deksels en twee bekers. Het legaat werd in de raadszaal van het museum geplaatst. Wegens het groote succes geeft de bekende prestidigitateur Prof.Chambly inde Tooneelzaal „De Kroon" nog een voorstelling. Maandag treedt de Noord Nederlandsche Opera in dezelfde zaal op met de Opera Faust van Gounod. De aandacht wordt er op gevestigd dat deze voorstelling te half acht begint. De Heeren Bakker en Slier hebben in het perceel Groote Houtstraat 92 een fotografische inrichting geopend. De ruime benedenverdieping bestaande uit vestibule, entree- en wachtkamer en atelier, is geheel ingericht naar de hooge eischen, welke tegenwoordig aan zulke inrichtingen gesteld worden, dege lijk en smaakvol. Voor de plafondbeschilderingen zijn de motieven gekozen uit de fotografische kunst, doch zóó, dat de kleur in over eenstemming blijft met het voor de uitoefening van het vak geeischte licht. Van de wijze waarop de firma werkt zijn eenige proeven geëtaleerd, die in hooge mate de aandacht trekken. Van de Boekerij van het Museum van Kunstnijverheid alhier is verschenen deel twee van den Catologus, inhoudende: 1. Schoonheidsleer, kleurenleer, heral diek, symboliek, mythologie en ontleedkunde. 2. Geschiedenis der Schilder- en Beeld houwkunst. 3. Decoratieve Schilderkunst. 4. Decoratieve Beeldhouwkunst, pen ningen en medailles. Deel drie, waarin de afdeelingen Keramiek, Metaalbewerking. Textiele Kunsten, Graphische Kunsten enz. zul len worden behandeld, is in voorbereiding. De Boeken, Plaatwerken uit genoemde Boekerij worden op aanvrage kosteloos naar belangstellenden in Nederland wonenden, verzonden. De tentoonstelling van gekleurde etsen, die thans in het Museum van Kunstnijverheid alhier geopend is, wekt veler belangstelling. Wjj kunnen ons door de tentoongestelde verzameling niet alleen rekenschap geven van het geen door dit nieuwe procédé kan bereikt worden, doch wjj z>en tevens de artis tieke uiting en opvattingen van de ver schillende medewerkers der Fransche school, die zeer uiteenloopend zjjn. Deze tentoonstelling zal tot 15 October ge opend blijven. Zondag 16 October zal voor het eerst worden geexposeerd de reproductiën der illustratie van een oud lied, eene kostbare uitgave, die voorzeker den kunstenaar alsmede den Haarlemschen uitgever eer zal aandoen. Zondag is de toegang kosteloos. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Oot C. W. Luiten en W. H Janssen J. B. Viesclman en J. M, Stoelman. H. Lodder en E. R. Rouffaer. L. H. Hart man en C. van den Burg H. F. Kiekens en C. A. Kenbeek ei P. v. d. Zon en G. H. Koenen. J. Hoogkamer en JM. Duits. 6 Oc C. Heemskerk en E. M. v. Looij S. J. Einmall en J. M. van den Booren. GETROUWD. 5 Oct. H. v. Everdingen en M. de Jong. A. B. v. Ko delaar en H. G. v. d. Landen. J. B. A. Verwaijen en A. M. Groen. J. M. Akersloot en G J. Mulder. H. W. v. Aalst en Y. Fopma. 6 Oei. H. Jansonius en M. J. de Bosr. W. F. Brohm en G. E v. d. Ham. GEBOORTEN. 29 Sept. M. Kluver geb. Winkels d. V. Silvia geb. Wiedijk d D. A. v. d. Smisren geb. Koene d A C. J. Barthel geb. de haan z. B. v. Wort geb. Blank- water z. 30Sept G. Timmers geb. Dam z. P. C Zantvoortgeb Kamebeekz.J.H. Mensink geb. Schume-d. J. M. Mulder geb. v. d. Meer z G. v. d. Reep geb. Plagge d. J. v. d. Soek geb. Zondtrvand. l Oct. A. M. C. v. d Veldt geb. v d. Erfd A. Jacques geb. v. Zwol z.W Moerkerk geb. Finson z. P. Sindorf g°b Nijssen z. O. J. M. v. Berloe geb. Radix d. M. C Joren geb. Kooijmand E. C. Treffers geb v. d. Schaar z, T. G. Timmermans geb. Broers z G. v. Gasteren geb. Galis z. J. Veeninga geb. Koster z. J. L. Muller geb. Jonckxz 2 Oct. A E. Molenaar geb. Mulder d. R. Suurendonk geb. Hildering z P. Teeuwen geb. Romijn z W. A. Meijer geb. Schot- ting d. 3 Oct. S. Sieraad geb. Roesink d. CP. H"man geb v Dijk d Cv. d.Vijgh geb K elemjj d. 4 Oct. E. v. d. Veldt geb. Gijsman z G. W. Zwart geb. Mourikz. G. M. Heerens geb. de Graaff d. 5 Oct. A. P. T. Baarbe geb. de Valk z. fi Oct. A. v. Zijp geb. van den Haak d. A. M. Wie- lart geb. Cornet z. OVERLEDEN. 28 Sept. M. Hannema geb. Warns 68 j., Wijde Geldeloozepad. 29 Sept. A. Bas geb. v. Raetingcn 83 Leidsches'.raat. J. Le Sage ten Broek eeb. Kooijman 78 j., Groote Markt. C. v. Stipriaan 8 m. d., Lange Heerenvest. W. L. Mica 2 j. z.. Olieslagerslaan. 30 Sept. J. M. Veen 92 j., Dreef. F. v. Liemt 50 j„ Ged. Oude Gracbt. 1 Oct. C. H. Weers 57 j., Brou- werss'raat. J. Stoel 60 jWilsonsplein. 2 Oct. N. Kater geb. Mrjts 65 jWouwer- mansstraat. E. Hoogiugt 70 j., L. Mar- girethastraat. 3 Oct. G. Carsten 22 m. d., Rozenprieelstraat. 4 Oct. C. Halewijn geb Bernards 47 jEsschilderstraat. 5 Oct. A. de Droog 2 m. z., Minnebroedersteeg. VEEMARKT 5 October 1904. Aangevoerd: Prijs: 10 Koeien 240.180. 26 N. Kalveren 15.9. 20 Schapen 27.18. 14 Lammeren 12.8.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2