De Heer Hugenholtz houdt vol, dat er getalmd is- De Heer Hugenholtz zat in deze ver gadering heelemaal alleen op zijn rij. De Heer Hofland toch had ontslag ge nomen, de Heer Groot was afwezig en de Heeren Schram en Modoo waren een rij naar voren gekomen. De Heer Hugenholtz bleef aldoor het Dagelij ksch Bestuur beschuldigen van ten opzichte der bouwplannen te weinig voortvarend te zijn, dit zelfs nadat de Voorzitter een opgaaf had toegezegd van den loop der zaken in deze. Aan Mej. P. B. Wolbers wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Derde Tusschen- school en aan den onderwijzer F. Troll van de Vijfde Tusschenschool. De Heer v. d. Kamp wenscht een woord van dank gebracht aan dezen onderwijzer. De Voorzitter maakte er zich af. Maar misschien komt de Sub commissie der Zevende Tusschenschool den eerlang scheidenden onderwijzer, die vijf-en-veertig dienstjaren heeft, wel een vriendelijk woord zeggen op zijn laatsten schooldag; dat is nog eens ge beurd een goede twintig jaar geleden. Of misschien doet de Heer v. d. Kamp het zelf wel. Voorgesteld 200.beschikbaar te siellen als toelage aan den Secretaris der Plaatselijke Gezondheidcommissie geiurende Augustus tot December. Toegestaan. In behandeling komt het tarief van onderstand voor de huiszittende armen. De Heer Schram vond vcor enkele rubrieken den onderstand te gering, wenscht het Armbestuur te machtigen om boven de 70 jaar, 75 ets. toe te staan, als het noodig is. De Voorzitter beantwoordt. De Heer Rasch wil aanhouden, om het Burgerlijk Armbestuur eerst te hooren. Zoo wordt besloten. Dat tarief van onderstand is elk jaar voor den Heer Schram een gelegenheid te meer zich te doen hooren. De Spreker had zijn licht wezen op steken bij het Armbestuur en draafde toen lustig door. J. Boon en P. Houtkooper Jz., land bouwers te Bergen bezitten in den Mun- nikepolder weiland bezwaard met erf pacht groot ƒ28'sjaars. Zij wen- schen dien af te koopen. B. en W. stellen voor tot den afkoop te besluiten tegen penning veertig, alzoo voor f 1120.Dit wordt aangenomen. Voorgesteld wordt om van den staat der personen in gemeentelijken dienst die bijdragen in het Weduwenpensioen af te voeren de betrekkingen waarvoor alleen ongehuwden in aanmerking ko men. Aangenomen. Besloten werd de huismeesteres van het Gasthuis op te nemen in de lijst van het pensioenfonds en vervolgens ook de ambtenaren der Gemeentelijke water leiding en het daaraan verbonden labo ratorium, de opzichters over den melk- verkoop en de opzichters over de lan tarens. Onder intrekking van een vroeger voorstel stelt de Heer Van de Kamp thans enkele pensioenwijzigingen voor waardoor het pensioen voor hen, voor wie de pensioengrondslag minder dan f 500.is, ten minste het pensioen 250.zal bedragen, evenzoo voor wie die grondslag f 500-of hooger is. B. en W., in overeenstemming met de Commissie van bijstand in deze, adviseeren het voorstel niet aan te nemen. De Heer V. d. Kamp verdedigt zijn voorstel warm. Hoopt dat de Raadsleden thans hun hart zullen laten spreken. De Heer Hugenholtz zal voor het voorstel zjjn, maar dan zou een wijzi ging moeten plaats hebben, waarbjj de menschen die na hun 35 jaar in ge meentedienst zijn getreden, gerekend zullen van hun 35 jaar in dienst te zijn. "Wil het voorstel opnieuw aan den wis kundigen adviseur voorleggen. De Heer H. D. Kruseman zet het stelsel uiteen, dat voorgezeten heeft bij de Pensioen-Commissie, waardoor het voorstel onbillijk zou zijn. Voorgesteld wordt aan te houden. In stemming wordt het verworpen. De Heer V. d. Kamp beroept zich op een uitspraak van de Commissie, het loopt om enkele honderden guldens. Voorstel V. d. Kamp wordt verworpen. Op een vraag van den Heer Hugen holtz naar een minimumpensioen, waar in de verordening van een maximum sprake is, bleef de Heer Kruseman het antwoord schuldig. Natuurlijk was 't voorstel van den Heer Van de Kamp goed bedoeld, maar de Wethouder van Financieën toonde aan, dat hoe men ook zou mogen be sluiten tot wijziging der pensioenver ordening, er altijd onbillijkheden zou den gepleegd worden. De Raad voelde dit ook en stemde daarom het voorstel af. De Heer H. van den Berg en tien andere Raadsleden stellen voor: tot op heffing van de bestaande H. B. S. met 3-j. cursus en eene school te stichten voor M. L. O., welke school uiterlijk 2 jaren na dagteekening van het raads besluit zal moeten geopend -worden en Burgemeester en Wethouders uit te noodigen daartoe een gedetailleerd plan aan den Raad in te dienen. Tengevolge van dit voorstel was dat tot stichting van een nieuw gebouw voor de Hoogere Burgerschool in een vorige vergadering aangehouden. Thans blijkt dat bij B. en W. reeds het plan bestond de te bouwen 12-klas- sige school aan de Botermarkt te be stemmen om daarin de Tweede Bur gerschool voor jongens en meisjes te huisvesten, en in de te verlaten school aan de Nassaulaan (een gebouw met 9 lokalen) te vestigen een derde Oplei dingsschool voor jongens met hetzelfde leerplan en hetzelfde schoolgeld als de twee bestaande Opleidingsscholen, met dit verschil dat de op te richten Opleidings school een inrichting zjj voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, zoodat daaraan zouden moeten worden toegevoegd eene 7e, 8e en 9e klasse, en behalve Fransch ook Engelsch en Duitsch worden onderwezen. Voorts is in overweging de Meisjes school voor middelbaar onderwijs met 15-jarigen cursus (aan de Krocht) te hervormen in eene inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs, uitsluitend, voor meisjes bestemd. In dit plan zou dus het voorstel der elf Heeren opgesloten zijn. De Heer Van den Berg licht het voorstel toe, in verband met het feit dat het percen tage der leerlingen dat de H. B. S. geheel volgt en veel lager is, dan die toegelaten zijn, zet uiteen dat voor die van de laatste categorie juist uitgebreid L. O. noodig is, en pleit vervolgens voor opheffing der H. B. S. met 3 j. cursus. De Heer de Haan Hugenholtz doet opmerken, dat het voorstel van de elf Heeren in dat van B. en W. is opge nomen, zoo ook de opheffing der H. B. S. met 3 j. cursus. De Heer Kleynenberg merkt op, dat i het ingrijpend voorstel niet aan de Commissie voor Lager en Middelbaar Onderwijs kan overgelaten worden. Als het plan der tegenwoordige regeering doorgaat, zal het Uitgebr. L. O. Mid delbaar Onderwijs worden, wjj zullen dus wijs doen als we met B. en W. meegaan en wachten. Verder is er alle reden niet de driejarige op te heffen, dit zou zelfs een gevaar zijn. De Heer J. N. Kruseman heeft nog het woord. Doch, vraagt hij, hebben we zekerheid de School voor M. U. L. O. te bevolken; hierover bestaat twjjfel. Beveelt het plan van B. en W. aan de proef met M. U. L. O. moet geno men op kleine schaal. De Heer Schram heeft nog het woord. Men beleeft een incident, want de Spre ker noemt de voorstelling van den Heer Kleynenberg een fantasie, wat de laatste als een persoonlijk feit aanmerkt, de kwestie wordt gesust; 't was zoo erg niet. De Heer Hugenholtz wil de H. B. S. met 3-j. c, naast de school voor M. U. L. O., en zet dit uiteen. De Heer de Braai bespreekt de zaak, ook deze wil gaarne de H. B. S. zien verdwijnen maar het bijzonder onderwjjs bevorderd zien. Nog de Heeren Loomeyer en Rasch, de laatste Spreker noemt de H. B. S. m. 3 j. c. kwijnend en wil die opheffen, maar niet om de school M. U. L. O. te vervangen. De beraadslagingen worden gesloten. In stemming komt opheffing der H. B. S. met 3-j. c. Dit wordt aangenomen. Daarna het voorstel binnen 2 jaar een school voor M. U. L. O., dateven- eens wordt aangenomen. Men kon 't niet spoedig eens worden. B. en W. wilden de H. B. S. doen verdwjjnen en een proef nemen met een school M. U. L. O. en dat bedoelden toch ook de voorstellers? Zjj konden toch niet verwachten, dat hun school zoo maar dadelijk vol zal loopen. De Heer Rasch had onderscheidings vermogen genoeg om dit te doen op merken. Alleen wenschten de elf Heeren een definitieve school. Dat zoo'n school hier wèl geplaatst zal zijn, lijdt bjjna geen twijfel, maar minister Kuyper zou wel eens zjjn plan kunnen doorzetten om van geen scho len M. U. L. O. te willen weten en hoe zou het dan met de rijkssubsidie gaan! In behandeling komt voorstel B. en W. om in beginsel te besluiten tot het stichten van een gebouw voor de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus voor 250, desnoods plaats aanbiedende voor 300 leerlingen. De Heer de Braai zal tegenstemmen met het oog op de eischen van de scholen voor het Lager Onderwijs in onze Gemeente. Voorstel B. en W. aangenomen. Voorgesteld wordt B. en W. te mach tigen tot het aanvaarden der gronden aan de Tempelierstraat bezwaard met de erfdienstbaarheden, dat die gronden steeds voor openbare straat zullen bljj ven bestemd en nimmer zullen worden afgesloten of bebouwd. De Heer Thijssen is niet voor het aanvaarden op die voorwaarden. Ook de Heeren Modoo, Rinkema en Rasch, Stolp en Bijvoet zijn van dit gevoelen. De Voorzitter licht het voorstel toe. De gronden worden aanvaard, doch zonder erfdienstbaarheid. Voorgesteld wordt tot aankoop voor ƒ1000.van grond aan de westzijde van de Gasthuislaan. De Heer Seignette wil onteigenen, omdat het anders te duur wordt. Het voorstel wordt aangenomen. Ongeschikt tot bewoning wordt ver klaard het perceel Kleine Houtstr. No. 1 Evenzoo de perceelen No. 51c, f enk aan de Antoniestraat. Voorgesteld wordt te besluiten voor ƒ10000.-voor de gemeente te koopen de gronden van het Lakenkoopersgild en ƒ30000 te bestemmen voor openbare werken in de voor straat bedoelde gron den aldaar. Tevens werden besproken de verkoop prijzen voor die gronden en die aan de Linschoter- en Keystraat en wordt ƒ2685.gevraagd tot het uitvoeren van werken hiermede in verband. De Heer Rinkema had op een en ander eenige amendementen voorgesteld. Gestemd word over aanhouden of niet. Besloten wordt voort te gaan. De aankoop wordt goedgekeurd. De Heer Rinkema meent dat de prij zen van het Lakenkoopersgild verlaagd en aan de Keystraat verhoogd moeten en wenscht beroep op den Raad voor het geval de kooper niet binnen twee de gronden bebouwd heeft. De Heer Spoor wil het punt in ge heime zitting behandelen. De Heer Rinkema is daar tegen. Na een geheime zitting, waarin be paald zou worden of de prijsbesprekingen zouden plaats hebben in een geheime zitting of niet, is waarschijnlijk besloten tot openbare behandeling, want toen werden de discussies voortgezet en de prijzen voor het Lakenkoopersgild volgens voorstel B. en W. goedgekeurd. Toen ontspon zich een debat over de algemeene voorwaarden. Artikel 2 der Algemeene bepalingen, betrekking hebbende op de maatregelen te nemen als binnen een jaar de ver kochte terreinen niet bebouwd mochten zijn, gaf aanleiding dat de verdere be handeling werd uitgesteld. Aangevraagd en toegestaan wordt 585.tot het maken van een nood- trap aan school D. Aan G. de Graaf te Heemstede wordt 36.4 M' grond aan de Leidsche Vaart verhuurd. Aan J. E. A. R. van Helden wordt vergunning verleend tot het dempen van een sloot aan de Leidsche Vaart. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van J. B. A. M. Westerwoudt, houdende verzoek om de ten oosten van de Kathe drale kerk „St. Bavo" op den weg langs de Leidsche Vaart staande boomen te doen vellen, alsmede om het raadsbe sluit van 30 Maart 1904 No. 25 in dien zin te wijzigen dat worde bepaald, dat de in genoemd besluit bedoelde straat en het daarvóór gelegen gedeelte van de Emmakade nimmer zal mogen wor den beplant. Afgewezen. Benoemd werd het stembureau ter verkiezing leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken. Tot plaatsvervangend hoofd aan de Zevende tusschenschool benoemt de Raad den Heer J. Brandenburg alhier. Ruim kwart over zessen werd de vergadering gesloten. HAARLEM 21 October 1904. Koningsliefde, het drama betrek king hebbende op het verschrikkelijke treurspel in Juni des vorigen jaars in Servië afgespeeld, wordt Zondag in de Tooneelzaal De Kroon opgevoerd door de Nieuwe Nederlandsche Tooneelver- eeniging, bestuurder B. Delmonte. Op verschillende plaatsen in Nederland en België heeft het stuk veel succes gehad. Maandag 24 dezer wacht den liefheb bers van goede muziek een genotvol uur. Alsdan zal in de Tooneelzaal van de Kroon optreden de pianovirtuoos Leopold Godowsky. Voor ons liggen een menigte uittrek sels utt Duitsche bladen waarin ver schillende critici hun gevoelen over het spel van dezen meester mededeelen, waarvan het resumé is, dat allen hem roemen als een der grootste pianisten van onzen tjjd, uitmuntende in techniek, gevoeligheid van aanslag en schoonheid van klank. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Oct J Raar en A. M. Luiten Th. Snoek Pollé en A. Schriller. D v. d Bent en G. Eckhart.— H. M. Ton en D Bol. W. Terwee en G Pasman P. de Rooy en A. M. Vossen. C. v. Damme en G. v. Zonneveld. A Face ea M v. d. Voort. A. v. Huët en M C de Groot. H Meeu- wig en C. J. Zeilmaker. -J P. de Laat en W C v. d. Berg W. Botch en A. E. v. Koersel. 20 Oct. J. H. Roeland ea M. Vos. J. A. v. d Bogaardten A. W. Baars. H. S. A. v. Beek en E A.C. v. Ghert. J. J. Dreglas en C. C. v. Kampen. J. G. v. Schoonhoven en G. Boer. GETROUWD. 19 Oct O. W. Luiten en W. li Janssen J H. Viesclman en J. M Stoelman. L. H. Hartman en J C. van den Burg H. F. Kiekens en C. A. Kenbe.-k J. Hoog kamer en J. M. Duits 20 Oc". S. J. Einmahl en J. M van den Booren. GEBOORTEN. 13 Oct. M. v. Dijek geb Bouwman d. H. v. d. Spek geb. v. Lent d. E Alders g-b. Grapendaal d. 14 Oct W. H. Hal- >ema geb. Vlug i. A. Bölgar geb. Wellez. A. v. Avezaath geb Overtoom z. A. H v d. Veen geb. Witteveen d. M. C. Kuijper geb. Lammeis z. 15 Oct. A. v. Melsen geb Niemann z. M. J. Lenaarts geb Schiering z L. v. Bruggen geb. Ruijgrok d. 16 Oct. M. Ramaker geb. Smit z. H. M. Vollaerts geb. v. Veen z. G. v. B-cekhuizen geb. Klaubou z N. F. v. Beem geb. Sebens z J. A. Zui- dam geb v. d. Water z J. v. d. Mije geb v. d. Enden d. 17 Oct. C. v. Hul- steyn geb Wijsmuller z. A. Cassee geb. Paao z. -8 Oct. J. v. d. Meulen geb. v. Driesum d. M. Milalz geb. v Dam d. J. M. Merks geb. v. d. Pol z. C. C. J. Borsboom geb. Verbraak d. 19 Oct. A. C. Kraaijenbagen geb Hunting z J. Cats geb. Kriek d. M. E. Kruijer geb. Scher- penhuizen d. OVERLEDEN. 13 Oct. F. Verwer 4 j d, Korte Spaarne. C J. v. Zalen 73 j., Burgwal. J. C. Klesser 5 j. z., Schoterweg. 14 Oct. J.G. Switrer 2 m. d.. Baljuwslaan. C. H. Vis sers 77 jHagestraat. A. Tijssen geb. Koster 70 j., Lange Hofstraat A. Wil- lemse geb Antonisse 77 j., Spaarnwouderstr. 15 Oct. W. Bertée 55 j., Donkere Spaarne. 16 Oct. D. Ramakers 2 m z Leidr chevaart. J. Rooijen 73 j., Klein Heiligland. M. Buddenberg 4 d d, Ravelingste g. 17 Oct. G. E. Bolleurs geb de Jager 70 j„ Lin-chotenstraat. J. Boogaard 55 j., Jansstraat. 18 Oct. B. W. Straa'man 60 j., M. v. Heemskerkstraat. M. Moer kerk 7 d. z„ Tulpenstraat. G. Vos 2 m. z., de Witatraa». M. Blokker 16 j. d.. Zomerstraat. A. Tieleman 73 jRoos- veidstraat. J. M. E. Kwast geb. Brese- mann 70 jHasselaersplein. 19 Oct. J. C. Bellaart 54 j., Groot Heiligland.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2