Verhooging van de jaarwedde voor den ingenieur van openbare werken en voor den hoofdopzichter der bouwpolitie achtte men onnoodig. B. en W. achtten die verhoogingen alleszins gewettigd. Bljjft zoo. Opgekomen werd tegen de aanstelling van nog een opzichter in dienst van Openbare Werken, tegen de aanstelling bij Afdeeling Publieke Werken van een portier-bode; men wenscht hiervoor een jonge kracht. 200.voor een rjjwiel vindt men 50.te hoog. ,i-i.t B. en W. verdedigen den post en achten ook den portier-bode noodig om dat Bouwpolitie meer arbeid eischt. Ten opzichte van 200.voor een rijwiel wordt verklaard, dat niet meer zal uit gegeven worden dan noodig is. De Heer Kleynenberg wil den post met 450.verminderen, wil voor portier een jonge kracht, doch trekt dit in. De Heer Schram wil dien beambte toestaan. De Heer Modoo niet. De Heer de Breuk verdedigt, zonder iemand kan het niet. Voorstel Modoo 619 minder voor portier-bode wordt aangenomen. De Heer Modoo wenscht in 't vervolg weer de namen der ambtenaren in de M. v. T., waartegen zich de Voorzitter verklaart. De Heer Modoo onderwerpt zjjn gevoelen aan den Raaddeze be slist in dien zin. Voor den tol gaarder-wegwerker aan de Leidsche Vaart wordt loonsverhooging billijk geacht. B. en W. toonen aan, dat verhooging niet noodzakelijk is. De Heer de Breuk beantwoordt deu Heer van Lennep, die verhooging wenscht. De Heer V. d. Kamp wil verhooging met 50.— Afwijzende beschikking vanB. enW. wordt in stemming aangenomen. Bij onderhoud van straten, pleinen enz. is de opmerking gemaakt, dat de toegangsweg naar het nieuwe goederen bureau aan de Leidsche Vaart niet met voldoende specie is aangevuld en werd gewenscht een lijst bevattende opgaftf, welke straten verbeterd of opnieuw.jre- straat zullen worden. Een opgaaf nu reeds vast te stellen is ondoenlijk en zou ook niet te volgen zijn, zeggen B. en W., omdat straat- opbreken van allerlei aard tekens den aangenomen toestand zoude wijzigen. De Heer van Lijnden bespreekt de tonnehoogte der straat. De Heer Thjjssen acht natte bestra ting nuttiger dan droge. Natte bestra ting vind ook veel aanhangers onder de aannemers. De Heer Schram vraagt of het in het plan is de Groote Markt in goeden straat te brengen. De Heer Rinkema wil minder tonne hoogte voor oude bestrating, óók is hij voor droge bestrating, doch zorgvuldig toegepast. Aanbesteding van her- en bestrating acht spreker wenschelijk. De Heer de Breuk zegt een nieuwe proef toe met natte bestrating. De Groote markt zal geleidelijk hersteld worden. Aanbesteding zal in overweging worden genomen. Men wenscht de uitgaven voor den Hout en Plantsoenen verminderd te zien tot over twee jaar de buitengewone uitgaven voor den Hout zjjn geëindigd. Verlaging van den post kan door B. en W. niet aanbevolen worden. De Heer Modoo wenscht met ƒ3000 te verminderen. De Heeren de Braai en van Styrum bespreken de zaak. De laatste Spreker wenscht geen stap ach teruil en zal dus tegen bezuiniging in deze zijn, ook de Heer V. d. Kamp. I »De Voorzitter verdedigt den post, om dat men thans in een bepaalde richting van verbetering werkzaam is. fcDe Heer Stolp zet uiteen in welke opzichten hij wenscht te bezuinigen, alleen wil hij wat langer doen over de verbeteringen en stelt nu 2900 minder voor. Nog verschillende Hèeren voerden het woord. De Heer Winkler bespreekt het nut der afscheidingen. ,Voorstel Stolp wordt verworpen. Onderhoud van klokken geeft den Heer Modoo aanleiding te vragen naar de an tieke klok die in de hal zou komen. Antwoord: Zal 't volgende jaar gereed komen. Wenschelijk wordt geacht verbetering der constructie voor urinoirs, en 9200 waterverbruik voor die gelegenheden vond men te hoog. Besproeiing na tien uur 's avonds is overbodig. B. en W. deelen mede, dat met de verbetering der urinoirs wordt voortge gaan en er worden proeven genomen mej olie-afsluiting. Na tien uur houdt de waterbesproeiing op. De Heer de Braai wenscht ook af sluiting na tien uur van de drinkfon- teinen. De Heer de Breuk beantwoordt. De Heer Thijssen wil de post water verbruik voor urinoirs verminderen, wil de post met 760 verlagen, aangezien in 1903 veel minder is uitgegeven dan nu geraamd is. Na bespreking wordt dit verworpen. Bjj politie wordt de vraag gedaan waaraan het te wijten is, dat hier ter stede zoo'n groot verloop is onder de politieagenten. Van een groot verloop is bij B. en W. niets bespeurd. De Heer de Braai bespreekt dit; meent dat de verhouding tusschen de agenten en de chefs te wenschen over laat. Vraagt, of de Burgem. hierin ver andering zal brengen. De Voorzitter beantwoordt. De Heer v. d. Kamp brengt een paar voorbeelden bij van gevallen waaruit zou blijken dat onder de jongere agen ten zijn, die hun plicht eigenaardig opvatten. De Heer v. d. Kamp geeft in over weging de gebouwtjes voor hulpbureau in gunstiger toestand te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat klachten over t,e groote warmte niet zijn ingekomen. Voor de leden van Spuit 10 worden seinbellen noodig geacht. Van de wenscheljjkheid is B. en W, niets gebleken. Zjj worden niet aan gebracht. De Comm. van Financiën wil den post voor schutterij voor 1.uittrek ken en voor het overige er van 4160 te brengen op onvoorzien. B. en W. moeten dit ontraden. De Heer v. d. Kamp gaat hierop door. De Heer Thijssen vraagt of het veiliger zou zijn, die post uit te trekken ƒ1. Neen, maar vermindering is mogelijk. De Heer Kruseman licht toe, waardoor de post blijft. Bij vergoeding aan schoolhoofden voor gemis aan vrije woning wenscht men een aanschrijving tegen de baldadigheid der jeugd. De Heer de Haan Hugenholtz deelt mede, dat hieraan reeds voldaan is. De Heer Kleynenberg wil eenige ge rustheid voor plaatsvervangende hoof den dat zjj, voldoende aan de eischen, tot hoofd kunnen benoemd. De Heel de Haan Hugenholtz licht toe. De Heer Modoo wenscht eenige ver hooging voor de bewaarders der scholen, waar herhalingsonderwijs wordt gegeven. De Heer Kleynenberg meent, dat dit 50.zou behooren te zijn voor ieder der drie scholen. Dit wordt aangenomen. De kosten wegens het aanschaften van schoolboeken, wordt gevraagd of het niet wenschelijk is te breken met het stelsel van aanbesteding er van aan gezien thans soms geleverd wordt tegen prijzen die administratiekosten niet dek ken. B. en W. dat verandering niet zou zijn in het belang der gemeentekas. De kwestie bljjft onbesproken. In verband met het vroeger bespro kene, stelt de Heer Sneltjes voor den post onderwijs met 450 te verlagen, voor het verlagen der traktementen voor de Secretarissen der Commissie voor schoolverzuim. Men merkt op, dat dit geen ernstig voorstel kan zjjn. De Heea v. d. Kamp vraagt ƒ50. voor contróle-boekjes. De Heer Sneltjes heeft nog het woord. Voorstel Sneltjes wordt verworpen, dat van den Heer v. d. Kamp aange nomen. De Heer Schram wil voor leerlingen j der H. B. S., die van buiten komen ver dubbelen. B. en W. willen hiertoe een voorstel doen. De Heer Kleynenberg herinnert, dat indertijd door den Heer van Thiel is voorgesteld kostelooze plaatsing van leer lingen die hiertoe in de termen vallen- op de H. B. S. Voorstellen in deze wor, den toegezegd namens B. en W. Bjj Burger Avondschool meent men dat wenschelijk zoude zijn in de op te richten H. B. S. twee teekenlokalen te stichten. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den leeraar in plant-, dier-, natuur- en scheikunde met ƒ400 te verhoogen omdat door zjjn werkzaam zijn aan verschillende onderwjjs-inrichtingen hem de voordeelen ontgaan, voortvloeiende uit de organieke regeling der jaarwedden bjj het M. O. en de jaarwedde van den tijdeljjken leeraar in rechtljjnig teekenen aan de Burger Avondschool te verhoo gen met ƒ150.Aldus besloten. Gevraagd wordt of het geven van at testen voor schoolverzuim wegens ziekte niet aan de gemeente-geneeskundigen tot verplichting kan gesteld worden. B, en W. stellen zich voor dat dok toren ook zonder opdracht wel den goe den gang van het onderwijs zullen wil- lzn bevorderen. De Heer van de Kamp bespreekt dit punt, aangezien de doktoren hiertoe niet genegen zjjn. Men meent dat de som voor pen sioenen behoort verminderd met het bedrag, vrjj gekomen door het overljjden van den heer Stoel. Hiervoor komt, zeggen B. en W. het pensioen voor den heer P. J. Smit. De Heer Hugenholtz vraagt bij Bu reau voor inlichtingen van Werkgevers en Werkgevenden eenige inlichtingen. De Voorzitter deelt mede, dat de noo- dige maatregelen in deze genomen zjjn, en de inrichting te openen wacht op een geschikt lokaal. Bjj Reparatiefonds voor Atd. Electri- citeit wenscht de Heer Modoo de ƒ1250- te brengen ten laste van Lichtfabrieken. De wethouder J. N. Kruseman zet uiteen dat die post zoo moet blijven. Na stemming wordt de post goedge keurd. Gevraagd wordt de kosten voor het maken van een brug over den Heeren singel niet op de volgende begrooting kan gebracht worden. Met het oog op het gereedkomen van het slachthuis is volgens B. en W, de vernieuwing het volgende jaar noodig. De Heer Stolp wenscht dit bedrag thans op te voeren. De Heer Rinkema meent, dat het beter is de brug te bouwen. De Heer Modoo gaat mee met den heer Stolp, als in het voordeel van de Gemeente. Voorstel Stolp wordt in stemming aangenomen, en de brug vervalt dus voor 1905. I n k o m s t e n. Bij belastingen wordt aangedrongen aan B. en W. te verzoe ken de resultaten openbaar te maken van een door hen ingesteld onderzpek hoe het in andere gemeenten gaat met de al of niet openbaarmaking der ko hieren. De Comm. van Financiën wenscht hierin te voorzien door de leden in het bezit te stellen van een boekje waarin de belastingschuldigen klasgewijze zjjn ingedeeld. B. en W. bljjven bjj hun gevoelen, dat meerdere openbaarheid niet ge wenscht is. De gemeentebesturen ver schillen hierin van meening. Klasgewijze indeeling komt B. en W. onpraktisch voor. Gevraagd werd of de recognities voort aan niet hooger konden opgesteld wor den. Bjj het verleenen van nieuwe ver gunningen zullen B. en W. overwegen in hoever dit mogelijk is. De Heer Hugenholtz wil de recogni tie te betalen voor huur van het orgel, zjjnde ƒ300.omdat het orgel een half jaar niet beschikbaar is, verhoogd zien, waaruit zich een debat ontspint De Heer Seignette wil hier alleen de billijkheid in acht nemen. De recognitie is dus voor 1905 ƒ300. B en W. achten den tijd nog niet gekomen om recognitie te heffen voor het gebruik van gronden voor de gas fabriek. Eenige leden vonden het noodig den gasprjjs te verlagen. Het oogenblik hiertoe achten B. en W. nog niet gekomen. Hoewel in de afdeelingen opgekomen was tegen de aanstelling van een kassier aan lichtfabrieken, bljjven B. en W. dien post handhaven. Dit punt werd later behandeld. Bij het nummer Schoolgelden is ge. vraagd naar de bezwaren tegen verhoo ging der schoolgelden voor leerlingen buiten de stad. B. en W. zijn gaarne genegen om dit punt in overweging te nemen. De Heer Rinkema doet opmerken, dat ten opzichte van de kostelooze scho len ongelijksoortigheid bestaatsommige betalen er, wat aanleiding geeft tot moeielijkheden. Zou de scholen willen verdeeld zien in scholen naar klassen. De Heer de Haan Hugenholtz deelt mede, dat hij hierop voorloopig geen kans ziet. Ook de Heer Schram heeft enkele bezwaren ten opzichte van de Eerste en Tweede Burgerschool. De Heer Schram verzocht, bjj de plaatsing van tenten op de kermis ook eens aan andere plaatsen te denken. De post Vergoeding van het Rjjk voor kosten lager onderwjjs wordt met ƒ1500 verhoogd, waardoor de afzonderljjke post vergoeding aan gehuwde onderwijzers boven 28 jaar ad ƒ1500 vervalt. Prijsverlaging van het gas werd door enkele leden wenschelijk geacht. Ook wenscht men een vast bedrag bepaald te zien voor gebruik van gemeentegrond door de gasfabriek. De Heer V. d. Kamp vraagt of in het volgend jaar van B. en W. een voor stel in deze te wachten. De Heer J. N. Kruseman gelooft niet, dat dit te wachten is; wenscht de gas fabriek te beschouwen als een voordeel voor de gemeente, niet enkel voor de verbruikers. De Heer Hugenholtz vindt dit in ver band met de gebruikers van electriciteil niet juist. Bjj Lichtfabrieken werd de aanstelling van een kassier op een jaarwedde van ƒ1500 niet noodig geacht. De Heer Kleijnenberg leidt dit punt in en bestrijdt het ernstig. De Heer J. N. Kruseman verdedigt den post. Het scheiden van het ambt van boekhouder en kassier is noodig met het oog op controle. Kasbeheer en administratie moeten afzonderljjk zjjn. B. en W. vinden zich niet verantwoord als men hem weigert. De Heer Stolp doet opmerken, dat de Directeur persoonlijk geen kassier wenscht. De verantwoordelijkheid is bovendien voor B. en W. financieel zoo groot niet. De Heer Loosjes vindt de scheiding goed, maar er bestaat bezwaar tegen het aanstellen van een nieuwen ambtenaar. Nog de Heer KrusemanDe eene man met de dubbele functie kan frau deeren. De Heer Thijssen deelt het gevoelen van den Heer Loosjes. De Heer Kleijnenberg heeft nog het woord. De Heer Van Styrum is van meening, dat de Raad eerst moet beslissen of de betrekkingen zullen gescheiden worden. Dit wordt aangenomen. Thans komt in stemming ƒ1500 voor een kassier, dit wordt geschrapt, waardoor dus het batig saldo der licht fabrieken met dit bedrag wordt ver hoogd. De Begrooting wordt daarna goedge keurd. De begrootingscjjfers werden niet ge noemd. Ver van de waarheid zullen wjj niet zjjn als wij stellen: Gewone Uitgaven ƒ1813 333.453 Inkomsten 1813 053.453 Het verschil 280. zal waarschijnlijk wel op onvoorziene uitgaven gesteld worden, om de be grooting sluitend te maken. De Heer Schram wenscht te verkrjj- gen bekendheid met bedrjjfs- en ver mogensbelasting. Ook is openbaarheid van ons kohier zeer gewenscht, en wenscht dan indeeling in klassen opdat het kohier de werkelijkheid meer nabij te komen. De Heer Sneltjes brengt dank aan B. en W. voor de zorgen aan de Be grooting besteed en aan de Raadsleden voor de degeljjke wijze waarop de za ken behandeld zijn. Tengevolge van de verschillende wij zigingen wordt de belasting naar het

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2