over het aanwezig zgn van Japansche schepen niet op fantasie berusten, daar de feiten heel anders luiden. Hoe dit overeen te brengen is met de stellige verklaringen der visschers, die geen Japansche schepen gezien heb ben, zal het onderzoek moeten uitmaken, j Het is een Berljjnsch blad, dat bo venstaand bericht uit Petersburg ontving. Admiraal Birilef, de maritieme prefect van Kroonstad zou, volgens een cor respondent van het Petit Journal, aan eenige vrienden verzekerd hebben dat Port Arthur in staat gesteld was, een gedeelte van zijn geschut te vernieuwen. Twee schepen met kanonnen, munitie en voorraad, benevens 500 artilleristen, zouden uit Wladiwostok vertrokken zgn. Een daarvan verbrak de blokkade en kwam veilig de haven van Port Arthur binnenhet andere werd door de Ja panners achtervolgd maar kon naar "Wladiwostok terugkeeren. Het waren Engelsche schepen, in het begin van den oorlog door de Russen in beslag genomen, omdat ze contrabande aan boord hadden. Te San Francisco moeten een Noorsch en een Engelsch stoomschip door de Japanners gehuurd zijn om spoorstaven naar Japan over te brengen, die dienen moeten tot verbetering van den spoor weg in Mantsjoerije. Een Duitsch schip is voorts gehuurd om rollend materieel naar Japan te vervoeren. Het blokkeeren van Port Arthur be gint de Japansche schepelingen te ver velen; bigde zijn zg weer iets te doen te zullen krijgen aan de Russische Oost- zeevloot. Japan begint onder den oorlog telgden, de uitvoer is verminderd, wat ingevoerd wordt, zijn in hoofdzaak oorlogsbehoef ten, terwql het kapitaal, door binnen landsche leeningen in beslag genomen, voor een deel aan ondernemingen ont trokken is. De koopkracht van den ambtenaarsstand is afgenomen, door kortingen op jaarwedden. Men big kt zich echter niet ongerust te rnuken, want Japan gaat voort groote bestellingen te doen van spoorwegm - terieel en zoo stellig rekent het op de overwinniug in Mandsjoerge, dat reeds bestellingen loopen tot het leggen van smalspoor in dat land. Naar Koeropatkin den keizer meldt, heeft hij het volgende telegram van Stoessel ontvangen: Den 2len hebben de Japanners opnieuw een aanval ge daan; zij werden teruggeslagen. Zaterdag was een algemeene aanval op Port Arthur aan den gang. De uit slag is nog niet bekend. Generaals Na- kamoera en Saito, die speciaal op de sabel gedrilde troepen aanvoeren, heb ben de Russische forter. bestormd, waar het tot een bloedig gevecht van man tegen man kwarn. Natuurlijk geven de oorlogvoerende partgen elkander reden tot ergernis. Zoo ergert Japan zich er gestadig aan, dat aan Rusland Engelsche steenkool en munitie geleverd wordt on dit te meer, daar Engeland de bondgenoot van Japan is. Japan vergeet hier, dat het zelf ma terieel uit Engeland betrekt, maar ook, dat Engeland een koopman is en wel een, die 't soms niet al te nauw neemt. Lord Lansdowne heeft een brief ge richt tot de Kamers van Koophandel, waarin hij zegt, dat Engelsche reeders, die hun schepen verhuren om de Rus sische vloot te volgen met steenkool, zich bloot stellen aan vervolging. Wat zou de herkomst zgn van de twintig kolenschepen d e deze maand te Wladiwostok zijn binnen gevallen? Onder de voorstanders van bemidde ling behoort, zooals men weet, prins Mesjtsjerski. Op een artikel, dit deze in zijn blad ten gunste van den vrede heeft losgelaten, antwoordt de Russische fegeering door een officieuse nota in het Nowoje Wremja met de herhaalde verzekering, dat Rusland geen vrede zal maken vóór Japan volkomen is ver slagen en dat het dan den Mikado zgn vredesvoorwaarden zal voorschrijven. Meer en meer ondervindt de oorlog in Rusland tegenstand, niet alleen in de standen waaruit de aanvullings-regi- menten betrokken worden, maar ook in de hoogere standen, die tot nu toe een onzjjdige houding aannamen, wordt ge zegd dat het een vaderlandsche plicht is zoo spoedig mogelijk aan den oorlog een einde te maken. De studenten van verschillende Russische universiteiten hebben reeds betoogingen in dien geest gehouden. Om en nabg Moekden heerscht water gebrek, of liever het water is er zoo verontreinigd, dat het voor drinkwater niet deugt. Er worden nu middelen beraamd om het in goeden toestand te brengen. Volgens een uitvoerig telegram uit New-York heeft de Russische regeering met den Amerikaanschen scheepsbouwer Nixon een overeenkomst gesloten. Hij vertrekt 1 Februari naar Sewastopol om daar in twee jaar tjjds honderd verschillende oorlogsschepen te bouwen torpedobooten, krui«ers en linieschepen. Nixon neemt 7000 werklieden mede. Het gedeelte van het Russisch Oost- zee-eskader, dat den weg over Suez neemt, is op het oogenblik bezig het kanaal door te gaan en ontmoet daarbg tot nu toe gecnerlei moeilijkheid. Alle voorzorgsmaatregelen zijn geno men en de manschappen staan aan de kanonnen, bereid om te vuren. Tegenover de Britscbe schepen, die men tegenkomt, worden stiptelijk de beleefdheidsvormen in acht genomen. Volgens den ontvanger van invoer rechten te San-Francisco is de invoer van Japansche hande swaren daar ver- fa izend aan het toenemen. De Japan ners verkoopen, om den oorlog te kun nen voortzetten, voor buitengewoon lage prijzen. Aan Reuter's bureau wordt uit Moek den gemeld, dat binnen een kring van 30 kilometer de heele streek door de Russische troepen van alles ontbloot is. Al wat er aan kolen en graan te vinden was, is voor het leger in beslag geno men. De bevolking verlaat het midden van Mantsjoerije, en verhuist naar het oosten en naar Hsin-ming ing. De dor pen verdwijnen het een na het andere vau den aardbodem. Er wordt bitter geklaagd over de afpersingen waaraan de leveranciers van het leger zich schul dig maken. De Birzjewja Wjedomosti verneemt uit Moekden Russische afdeelingen hebben, zich op den Poetilof en den Novgorod heuvel gelegerd, de Japansche stellingen be schoten. Dezen beantwoordden het vuur slechts zwakjes, en deden hunnerzijds geen tegenaanval. Dagelijks komen nieuwe troepen te Moekden aan ook keeren tad van soldaten wier wonden genezen zgn, uit Charbin terug. Chinee- zeu beweren dat de Japanners alle in woners van een groot vlei bij Kwan dian-sjan vermoord hebben, zoogenaamd omdat zij betrekkingen onderhielden met de Rus;enmeer dan 200 menschen ook kinderen, werden afgemaakt. Er wordt medegedeeld dat de Japan- ners troepen van Moekden terug nemen en ze vervangen door minder geoefenden. De eerstgenoemden zijn bestemd voor Port Arthur. Het ontwerp adres, dat de Zemstwo- vergadering den czaar wil aanbieden en dat niets meer of minder voorstelt, dan van Rusland te rnaken een consti- tutioneele staat met een grondwet en een verantwoordelijk ministerie, heeft alle kans niet onder de oogen van den czaar te komen, om de eenvoudige reden, dat de minister de zemstwo's waarschijn lijk niet ontvangen zal en er dus van aanbieding van het adres geen sprake kan zijn. Ook bestaat de meening, dat het tijdstip om zulke verreikende maat regelen voor te stellen zeer ongeschikt is, omdat de Russische regeering thans wel wat anders te doen heeft dan zich met wetgeving te bemoeien. Het zou dus wel kunnen zijn, dat alle moeite aan het groote werk besteed te ver geefs was. Tegenover de beweringen dat de minister de zemstwo's niet zou ontvan gen, staat het later bericht, dat hier volledigheidshalve volgt De minister van buitenlandsche zaken heeft den voorzitter van de vergadering van leden der Zemstwo's zeer minzaam ontvangen. Sjipof deed den minister eenige mededeelingen over de vergade ring en reikte hem hare besluiten over. De minister beloofde, ze den Tsaar voor te leggen. Sjipof zeide o.a., dat de zemstwo's bereid zijn, geld op te bren gen voor het onderwijs alsook voor een grooter ambulance voor den oorlog. Het gerucht blijft gaan, dat de Tsaar van de geheele beweging geen kennis zal nemen. Maar het is de vraag of de regeering haar nog zal kunnen beteu gelen; ze is reeds tever gegaan. Tegen den 12en December is er een groote bijeenkomst van werklieden belegd, maar de poli'ie zal haar waarschijnlijk beletten. Naar men verzekert, zal de Koning van Italië bij de aanstaande Kamerope ning weder eene vermindering van zijne civiele lijst ten bate der behoefligen onder zjjn volk voorstellen. De civiele lijst bedraagt tegenwoordig 16 millioen lire. Uit den kring van het Russische ge zantschap te Londen komt de verzeke ring, dat het bericht als zou de Tsaar hebben tosgestemd in een grondwet met een volksvertegenwoordiging, bestaande uit twee Kamers; met algemeen stem recht; met gelijkstelling van alle klassen en geloofsbelijdenissen en vrijheid van drukpers en vrijheid van geloof, een verzinsel is. Met waarlijk vorstelijke groothartig heid heeft de ex-koningin Nathalie de haar toekomende nalatenschap van haar eenigen zoon, wijlen koning Alexander, behoudens een klein gedeelte, dat be stemd is voor een liefdadige stichting te Biarritz, aan het Servische volk ge schonken. De op twee millioen francs geschatte wapenverzameling van wijlen koning Milan is aan het museum te Belgrado ten deel gevallenAlexanders boekerjj, ter waarde van 800,000 francs, heeft de koningin aan de Nationale Bibliotheek aldaar gegeven, enz. Met groote erkentelijkheid hebben de Ser viërs algemeen van de vrijgevigheid hunner gewezen vorstin kennisgenomen. HAARLEM 29 November 1904. Omtrent den toestand van de Ver- eeniging Weten en Werken valt over het afgeloopen dienstjaar niet veel anders te zeggen, dan dat het ledental steeds achteruit gaat. Door overlijden vooral ontvielen haar goede oude contribuanten, en ofschoon enkele nieuwe leden toe traden, kan dit getal toch bij lange niet de gedunde lijsten aanvullen. Zoodoende ontstaan vaak finantieele zorgendit jaar kan om die reden ook geen aandeel in de oude schuld afgelost worden. En wat de zorgen tevens vermeerdert, zijn de maatregelen die op last van Burgemees ter en Wethouders moesten genomen worden ter voorkoming van ongelukken bij brandgevaar. Het heeft geldelijke offers gekost en het heeft het Bestuur bovendien in moeielijkheden gebracht, daar het aan tal beschikbare plaatsen bij de Maan dagavond voordrachten verminderd is moeten worden. Overigens is het Gebouw met den Inventaris en de Bibliotheek in uitmun tenden staat. Mocht het Bestuur nu zoo gelukkig zijn om door herhaald aan kloppen bij de stadgenooten steun te vinden, dan zoude zijn taak zeer verlicht worden. Waarlijk, de oude, maar nog steeds goed bekende zijnde Vereeniging, verdient beter steun; zg doet haar nut tig werk zonder ophef, en met allen eenvoud. Bij den tien plaats gehad hebbende voordrachtavonden, waar verschillende Sprekers optraden, was de gehoorzaal in den regel goed bezet en de voor drachten, op velerlei gebied, werden steeds met belangstelling gevolgd. Moge het verslag, dat bijna geen ver slag is, gunstiger in de naaste toekomst zijn. Wij herinneren onze lezers dat het bestuur bestaat uit de Heeren A. J. Stoel, Mr. A. A. Land, Dr. H. D. Kru- seman, Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruse- man, J. W. Veldheer, G. L. van Lennep, J, A. G. van der Steur en J. B. A. Saeijs. Tegen morgen Woensdagavond wordt de eerste seance voor Kamer muziek, te geven door den Heer J. Steen man, geannonceerd. Deze uitvoering zal plaats hebben in de concertzaal „De Kroon" en met mede werking van de Heeren Messchaert en Röntgen, dus een Liederenavond. Wie kan, als de eminente zanger Messchaert door zijn naieve liederen het publiek in hoog gestemde blijheid bren gen, die kostelijke liederen van noord en zuid; wie als Röntgen den kunst- minnenden toehoorder onder den indruk brengen van zijn fraai spel. Verondersteld wordt dan ook, dat ons een feestavond wacht. Het Haarlemsch Tooneel geeft Vrijdag in de Tooneelzaal de Kroon als twaalfde abonnements-voorstelling Mea Culpa, oorspronkelijk tooneelspel van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Naar wij reeds mededeelden is het stuk te Amsterdam èn door het publiek én door den pers zeer gunstig ontvangen. Afloop van de verkooping van HuizeD, gehoud-n don 20 Nov. 1904 in de -Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Winkelhuis met afzonderlijke opgaan de Boveuwoning, a ui de westzijde van de Gierstraat. No. 42 zwart en rood. f 6005 Opgeh. No. 2. Een Huis en Erve met Open Plaats, aan de westzijde van de Bakenessergracht No. 104. 2430. Opgeh. No. 3. Een linis en Erve met Open Plaats, aan de noordzijde van de Boerensteeg No. 5. ƒ1600 J. G. W. Droste, q.q. Nos. 4—8. Vjjl Huizen en Erven met Voor- en Achtergrond. No. 4 bovendien met Zijgrond, aan de westzijde van den Rijksstraatweg (Wijker- weg). Get. I.. 46, 45 44 43 ea 42, als: No. 4. Groot 1 are, 61 centiaren. No. 5. Groot 93 centiaren. No. 6. Groot 93 centiaren. No. 7. Groot 93 centiaren. No. 8. Groot 94 centiaren. No. 9. Een Winkelhuis en Erve, met Voor-, Zij- en Achtergrond. Get. L 41, groot 1 are, 95 centiaren. De perceelen No. 4 tot en met 9 gecombi neerd. ƒ9545.— Opgeh. Nos. 10 19. Niet geveild. No. 20. Een Winkelhuis, ingericht als Bier- hnis, met Erven en Grond, aan de noordzijde van de Kerkhof-traat. No. 8, ƒ845.Opgeh. No. 21. Een Woonhuis met Erven en Grond, aan de oostzijde van een Steeg, uitkomende in de Kerkhofstraat. No*. 6e. ƒ280.— H. Schoon- derwoerd. No. 22. Een Huis cn Erve met Tuin, bene vens een afzonderlijk opgaande Bovenwoning aan de Kinderhuiavest No. 25 zwarten rood. 6505. Opgeh. No. 23. Een Iluis en Erve, aan de z iidzijde van de Wijde Appelaarstceg. No. 4, /"1605. Opgeh. No. 24. Een Huis en Erve aan de Brouwers vaart op den hoek van- en met uitgang in de Nadorstlaan. No. 134. No. 25. Een Huis, Schnnr, Erve en grootcn Tuin, uaast cn ten oosten van het voorgaande perceel. No. 136. No. 26. Een Huis en Erve, naast het voor gaande perceel. No. 138. De perceelen No. 24 tot en met 26 gecombi- bineerd. 3430.F. C. Piet. No 27. Een Huis en Erve, aan de westzijde van de Asterstaat No. 10. ƒ1540.W. P. Houtkamp. Nos. 28--39. Twaalf perceelen Bouwterrein, nabij het Spaarne aan den Gemeenteweg, loopen- de van af den nieuwen Straatweg der lichtfa brieken naar het Spaarne, tusschen de fabrieken van den Heer W. H. Jacobs en de firma Leur Co. en wel No. 28 Groot omstreeks 90 centiaren. No. 29. Groot omstreeks 76 centiaren. No. 30. Groot omstreeks 76 centiaren No. 31. Groot omstreeks 75 centiaren. No. 32. Groot omstreeks 74 centiaren. No. 33. Groot omstreeks 73 centiaren. No. 34. Groot omstreeks 73 centiaren. No. 35. Groot omstreeks 72 centiaren. No. 36. Groot omstreeks 71 centiaren. No. 37. Groot omstreeks 71 centiarcu. No. 38. Groot omstreeks 70 centiaren. No. 39. Groot omstreeks 69 centiaren. No. 40. Een Woonhuis, Erve en Tuin. naast en ten noorden van de voorgaande perceelen. Groot omstreeks 1 are, 58 centiaren. De perceelen No. 28 tot en met 40 gecombi neerd. ƒ7845.F. Visser, q.q. No. 41. Een Winkelhoekhuis, thans met ver gunning, afzonderlijk opgaande Bovenwoning en E-ve, aan de westzijde van de Lange Boogaard straat op den hoek van cn uitgang in de Wester Boogaardstraat No 24. ƒ3005.P. Hoogeveen. Botermarkt 28 Nov. 1904. Boter. Aangev. 46 K.G., verk. 46 K. G. L. pr. 1.35, H. pr. ƒ1.45 p. K. G Biggen. Aangev. 52, verk. 44 stuks- L. pr. ƒ5.50, H. pr. ƒ9.p. stuk- Schrammen. Aangev. 6, verk. 6 stuks- L. pr. 14.H. pr. 20.p. stuk. Markt van 28 Nov. 1904. Aardappelen. Aangev. 170 HL., verk. 170 H.L. L. pr. 1.40 H. pr. 2.— p. H.L. Appelen. Aangev. 210 H.L.,verk.200 H.L. L. pr. 3.H. pr. 8.p. H.L. Peeren. Aangev. 73 HL., verk. 50 H.L. L. pr. 4.H. pr. 25. Bloemkool. Aangev. 170 st. verk. 170 st. L pr. 4.—, H. pr. 10.—. lloodekool. Aangev. 2000 st., verk. 2000 st. L. pr. 3.-^-, II. pr. 6.—. Witteleooi.Aangev. 8000 st., verk. 7000 st. L. pr. ƒ3.—, H. pr. ƒ8. Savooiekool. Aangev. 11000 st., verk. 11000 st. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ3.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2