Nieuwsberichten. hiervan deed Spreker eenige voorbeelden zien, terwijl nog werd medegedeeld, dat mannen als Haverschmidt en Kist hem wel eens in 't ootje namen, door het een of ander fragment uit zijn gedichten wat al te letterlijk op te vatten. Een gedenkteeken zal nooit de plaats aanwijzen waar deze groote zoon van het Vaderland ter ruste is gelegd; dezen wensch heeft hij niet onduidelijk uit gesproken. Maarten zeerste bejammerde, of nog beter ergerde het den Spteker, dat in de stad waar de wieg stond van den grootsten en beminnelijksten man van zijn tijd, nog geen enkele straat, gracht of plein zijn naam draagt, en hierin staat Dr. Dyserinck niet alléén. Het is 's Spreker gewoonte tot slot een bijdrage te geven. Thans was die mar aanleiding van het laatst versche nen werkje van den thans rustend predikant Dr. E. Laurillard en wel het geestige „Huisbezoek", waarvan een groot deel mooi werd weergegeven, en soms den mannen een gullen lach ont lokte. Even een zijsprongetje wagende op Laurillards dichtwerken, gaf Spreker ten slotte een der mooiste vierregelige versjes van dien tachtigjarige: De Zon i« moe en daalt naar 't West; üe Duif is moe on z >ekt h neit: De W nd is moe en legt zici neer; Mijn Ziel is m e en zoekt dei fleer. De zaal was goed bezit, namelijk al de zitplaatsen. Velen moesten door het Bestuur teleurgesteld worden, omdat de politie maatregelen slechts 280 personen in de zaal toelaten. Van de toehoorders namen velen har telijk afscheid van Spreker, die in onzen kring bjjzonder gewaardeerd wordt. Zeer zeker zal zijn optreden in Weten en Werken lang met harteljjke waar deering in herinnering blijven. Moge het hem gegeven zqn nog lang van zjjn welverdiende rust te genieten. In de bijeenkomst van 19 December wordt een voordracht gehouden door den Heer R. Roobol. De Standard verneemt uil Petersburg; De censor laat niets door over Port Arthur, zoodat het publiek onkundig blijft van het noodlot dat de vloot aldaar heeft getroffen. Militaire deskundigen die de vesting kennen, zijn echter van meening dat Stö"ssel het nog lang zal kunnen uithouden, want de tvteede, sterkere verdedigingslinie is nog on aangetast, terwijl de vloot in den laatstee tijd heelemaal niet deel heeft genomen aan het krjjsbedrijf aldaar. De Pi tersburgsche correspondent van het Petit Jaurnal seint, dat er een be weging op touw is gezet om de terug roeping van Admiraal Rozjestwenski's eskader te verkrijgen, dat, naar men vreest, niet tegen de Japanners op kan. De correspondent van de Echo de Paris bevestigt den kommer, dien men te St. Petersburg gevoelt over het lot der Oostzee vloot, nu de vloten van Port Arthur en Wladi wostok hebben afgedaan en Togo's vloot volkomen strijdvaardig is Deze correspondent beweert te kun nen zeggen, dat reeds tot terugroeping is besloten. Reuter's bureau vernam uit het hoofd kwartier van het Japansche leger voor Port Arthur, dat volgens berichten van Russische gevangenen devaorraad levens middelen binnen de vesting ontoereikend geworden was. Het garnizoen kreeg nu half rantsoen, in brood dat uit meel met bijmengsels van mindere soorten graan gebakken wordt, terwijl de offi cieren tweemaal in de week paarden- vleesch krijgen. Tengevolge van het slechte water heerschen typhus en dys- sen'erie. Versche groenten zjjn er niet, en de ingemaakte zijn op. Volgens deze voorstelling zou de voorraad eetwaren te Port Arthur over een maand uitge put zjjn. Japanners en Russen hebben elkaar gelegenheid gegeven om hun dooden, gevallen bij en op den bekenden berg, fatsoenlijk ter aarde te bestellen. Berichten komen in, mededeelende, dat het geheele Russische smaldeel bij Port Arthur is vernietigd, doch officieel is er nog niets van bekend. Te St Petersburg is men sterk onder den indruk van den val van bovenge noemd vestingwerk, dat men de sleutel van de stad noemt. De bevelhebber ver liest telkens meer minschappen en dit verlies kan niet aangevuld worden, aan gezien het wél gaat om krjjg-voorraad binnen te smokkelen, maar geen sol daten. Stoessel gaat dus met iederen man, dien hij verliest, achteruit. De meening is geuit, dat de Japanners thans trachten de stad door uithongering in hun macht te krijgen, maar hiertoe zal de blokkade moeten verscherpt wor den. Het Russische leger bij Moekden moet nu 400,000 man tellen, waarvan 40,000 tot de ruiterij behooren. Naar 't heet zijn de Japanners bezig, op neutraal gebied (d. w. z in Mongolië, waar- schjjnljjk) kameelen op te koopen. Twee- duitend Japanners zijn onlangs te Nioe tsjwang aan wal gezet. Opnieuw gaat het gerucht, dat de Japanners een vliegend vendel uitrusten om de ver bindingen van Koeropatkin met zijn verbindingslijn, bij Tië ling, te verstoren. Het spreekwoord zegt: de laatste loodjes wegen het zwaarstmen onder vindt dit aan den Simplontunnel. Bijna was men tot een gewenscht einde, toen zich bronnen van warm water vertoon den, in een bijna niet te stelpen hoe veelheid. Waarschijnlijk zijn zij ont staan door doorgesijpeld sneeuwwater, dat haar warmte heeft ontvangen uit de diepe grondlagen. Slechts door be timmering der wanden zou men het kwaad kunnen verhelpen, maar de wanden, uit kalk bestaande, zjjn zoo onvast geworden, dat er van vasthechten bijna geen sprake kan zijn. Er komen stralen water te voorschijn van een arm dikte. Jammer zou het zijn als onder deze omstandigheden het grootsche werk moest opgegeven worden. Maar er bestaat wel reden om te meenen, dat het werk erg lijden zal. Volgens een telegram van Central New< is het vervoer van Kruger's lijk uit Kaapstad naar het Noorden de aan leiding tot „een ontzaglijke, zwijgende betooging" van de Afrikaandeis. Aan al de stations der Kaapkolonie waren duizenden Hollandsche Kapenaars ver zameld om het lijk van den Buerenvoor- man te eeren. Lyveton, de afgevaardigde, die voor een paar weken zich in de Fransche Kamer zoo beeft vergrepen aan den minister van oorlog, zou Vrijdag-wegens dit feit zich voor de rechtbank te ver dedigen gehad hebben als hij niet een dag te voren was overleden aan gas vergiftiging. Men vond hem in zijn kamer waar de kraan van de gaskachel openstond. Natuurlijk spreken kwade tongen hier van zelfmoord Anderen zeggen, dat hij juist beroemd was ge worden en er dus geen reden bestond om de handen aan zichzelf te slaan. Syveton was vroeger leeraar, maar omd.it hij in de school wat veel onge- wenschte theoriën verkondigde, ontsla gen, tot hij na een zwaren verkiezings strijd afgev ardigie werd. De man met zoo n roemloos verleden en een zoo verdacht verdwijnen zal spoed'g vergeten zijn. In de Kamer is door den Voorzit ter een korte rede ter zijner nagedach tenis gehouden zooals gebruikelijk is. Naar men uit Rome bericht, dreigt er een nieuwe, algemeene spoorweg staking. Het spoorwegpersoneel heeft Giolitti voor een eisch tot loonsverhoo- ging gesteld, waarmee 40 millioen lire 's jaars gemoeid zouden zijn. De regee ring zou als antwoord een wetsontwerp gereed maken, ndateen spoorwegstaking tot een misdrijf stempelt en strafbaar stelt, zooals de Nederlandsche. wet het doet." In de vergadering van de Oostenrijk- sche Kamer riep Vrijdag de afgevaar digde Wolf graaf S'ernberg toe: je bent een lafaard, in Zuid-Afiika ben je er van door gegaanGraaf Sternberg heeft daarop Wolf uitgedaagd: hij zond hem twee joodsche bestellers, aangezien hij, naar hij beweerde, zulk een opdracht niet geven kon aan twee fatsoenlijke menschen. Jammer, dat die twee menschen zich tot zoo iets lieten gebruiken. De commandant van St. Petersburg heef', een publicatie uitgevaardigd, waar in, gegeven de in de stad verbreide geruchten over te verwachten onlusten op stra it, het publiek tegen opeenhooping in de hoofdstraten wordt gewaarschuwd, ten einde ongelukken bij een eventueel noodzakelijk tusschenbeide komen van de politie te vermijden. Het gestrafte, voor een deel geschorste nieuwe Petersburgsche blad Syn Otets- jestwa had dadelijk in zijn eerste num mer een hevigen aanval op de heilige synode gedaan. Men gelooft niet dat de bestraffing van dat blad aanduidt dat het reeds met den nieuwen koers gedaan zou zijn, want een Rus-isch minister van binnenlandsche zaken zou dadelijk onmogelijk zijn geworden, wanneer hij zulk een aanval langs zijn kant liet gaan. Zaterdagavond vergaderden de beide vrijzinnige kiesvereenigingen te Steen- wijk. Met 17 legen 4 stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De liberale k esvereeniging Burger plicht en de vrijz.-democr. kiesvereeniging De Eendracht, in vereenigde vergadering bijeengekomen op 10 December, kennis genomen hebbende van de beschuldiging door de liberale Statenclub van Overijsel ingebracht tegen het Statenlid mr. Van Diggelen, met betrekking tot de jongste verkiezing van drie leden der Eerste Kamer, gelezen het verweer van den beschuldigde, en zich na ernstige over weging stellende op het standpunt van de liberale Statenclub, besluit mr. Van Diggelen alle ver trouwen op te zeggen en wenscht zich niet verantwoordelijk gesteld te zien voor zijn daden als afgevaardigde Eene motie waarin verklaard wordt dat de positie van Mr. Van Diggelen na hei voorgevallene in de Staten on mogelijk geworden is, kwam door aan neming dezer motie van het bestuur niet in stemming. Door den groothandelaar K. Wage naar te Broek op L mgendijk, werd den 26 Nov. j 1. de 1000e wagon met kool dit jaar naar Duitsehland verzonden. Dat het voor het personeel dien dag feest was, znllen wij hier zeker niet behoeven mede te deelen. Ieder te Broek op Langendijk deeldo in die feestvreugde, omdat, wanneer veel verzonden wordt, het den inwoners dier plaats goed gaat. Men meldt uit Oirschot Hedenavond om ruim vijf uur is een gedeelte van den toren, een 60 meter hoog reuzenbouwwerk uit de 13e eeuw, ingestort. Eene geweldige steenmassa kwam op het gelukkig verlaten markt plein terecht, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Door de duisternis valt de omvang der ramp nog niet geheel te bepalen, doch ver moedelijk zijn de klokken, het uurwerk, en het orgel der R. K. vernield. Eenige omwonenden ontruimen reeds hunne huizen, uit vrees voor verder in storten der nog staande drie muren. Er gaan geruchten, dat de voort vluchtige notaris Van Wermesken te Krommenie, te Napels is aangehouden. Naar men mededeelt zal het hotel Duinlust te Santpoort, bij de Schapen duinen, ophouden ho'el en cafe restau rant te zijn. Het zou zjjn aangekocht door de firma Groenewegen en Co., die daar haren zaad- en -bollenhandel zal vestigen. Op het algemeene kerkhof in het Friesche dorp H. is een graf, waarin een katholiek begraven ligt. De familie wenschte daarop een kruis te plaatsen. De houder van het grafi egister, de on derwijzer aan de christelijke school, weigerde dit en verbood den doodgraver het graf aan te wijzen. De onderwijzer wilde geen kruis op een protestantsch kerkhof dulden. De familie liet zich daarop door een ander het graf aanwjjzen, het kruis is nu geplaatst en de onderwijzer is ge waarschuwd van overheidswege, dat wegvoering of vernieling enz. van het li kruis strafbaar is gesteld. De plannen om den driebonderdsten geboortedag van Rembrand te geden ken, in zijn geboortestad, Leiden, in 1906, heeft een vaslen vorm aange nomen. Er wordt gesproken van een tentoonstelling en getracht naar sa menwerking met Amsterdam, waar dergeljjke plannen bestaan. Naast de Commissie werden Sub-commissiën in gesteld voor de financiën, de feestelijk heden en de tentoonstellingen. Binnen kort zal een circulaire worden verspreid, waarin de plannen nader zullen worden toegelicht en om bijdragen voor het gedenkteeken zal worden verzocht. Dit laatste kost met de tentoonstelling een langen tijd van voorbereiding en daarom is de commissie niets te vroeg met hare werkzaamheden begonnen. Te Rotteidam heeft Zaterdagnacht een inbraak met brandstichting in een kantoor plaats gehad De kluis is open gebroken en het zich daar bevindende geld meegenomen. Alle papieren waren met petroleum gedrenkt. De daarbij ontstane brand en het bluschwater heb ben veel schade toegebracht. In een schuurtje van D. Guldemond te Lisse, werd Zaterdagmorgen het lijk van een onbekend manspersoon gevonden ongeveer 40 jaren oud, rossig, dragende een kamgaren jasje, gestreepte broek, grijsbruin vest, geruit flanel, boezeroen, witte onderbroek, zwarte kousen en schoenen met veters. Op 't lijk werd gevonden een nikkelen horloge met dito ketting en een geel koperen tabaksdoos met de inscriptie: Uit erkentelijkheid. HAARLEM 13 December 1904. Over Roojjaards' vele zuiver-artis- tieke eigenschappen hier uit te weiden is niet mogelijk èn door het karakter van dit blad èn om de beperkte plaats ruimte. Daarom zij dus slechts, zoo kort mogelijk, samengevat de indruk van dezen, heerlijken, avond. „Uavelaars Toespraak in Lebakzij werd grootsch-imposant uitgesproken en is hierom alleen, als type-voordracht, reeds uitnemend geslaagd. Iets anders werd 't met de Saïdjah en Adinda GeschiedenisDoor Rooijaards verhaald, hield zij op een „voordracht" te zijn. Zij werd langzamerhand muziek, waarbij de teêrste gemoedsbewegingen van den kinderlijken fantast Saïdjah als in 'n soort oriëntalistische „simphonie" vervloeiden. Vooral waar wjj Saïdjah, op de terugreis naar Adinda, de schoon heid van zijn bruid hoorden bezingen. Over het propagandistische en politiek- critiesche van dit werk van Multatuli zij hier al evenmin gesproken om hier- bovengenoemde redenen. Als slot kregen we de Kruissprook, aangrijpend door de firsclie uitbeelding van de Kruisiging op Golgotha en het talentvolle gebaren- en geluidenspel, der farizeërs en filisters. We zagen toen Rooijards in een ten toon spreiding van een dramatiesch talent, dat ons Holland nog veel toezegt voor de toekomst. Een klein maar geestdriftig publiek vulde de Kroon zaal, dat zeer zeker on zen kunstenaar tooneelspeler dankbaar zal zijn voor dezen avond. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 525 baden. In liet 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 033 baden genomen. Markt van 12 Deo. 1904 Aardappelen. Aangev. 67 HL., verk. 30 H.L. L. pr. 2.— H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 43 H.L., verk. 23 H.L. L. pr. f 3.10, H. pr. 8 p. H.L. Peeren. Aangev. 17 HL., verk. 7 H.L. L. pr. f 4.— H. pr. 12.—. Bloemkool. Aangev. 300 st. verk. 100 st. L pr. 10.—, H. pr. 12. -. Roodekool. Aangev. 1000 st., verk. 1000 st. L. pr. ƒ4.—, H. pr. 5.—. Wittekool. Aangev. 100 St., verk. 100 st. L. pr. 4. H. pr. 7. Savooiekool. Aangev. 7000 st., verk. 5000 st. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ6. Wortelen Aangev. 500 bos, verk. 500 bos. L. pr. 4.H. pr. 6.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2