Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 14 December 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne s gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. Mo. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning ƒ2 50 p. w., terst. Cronjést raat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast en stcokpl- f 1.per week,i terst, Coornhertstraat. No. 35. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Geai. Kamers met pension, vanaf f 35.— per maand, terstrnd. Duven voordestraat. No. 6. Huis met tuin, huurprij s f 450.— terst. No. 15. ticni. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, f 5.— p w, terst. Groote Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No. 153. Bovenhuis, f 210.— p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. No. 23. Een Bovenvoorkamer f 1.75 p. week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, f 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a f 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, f 550.— p. jaar, terstond Melkboerenst eeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Locds, 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, f 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 24. Bovenhuis met vr. opgang, f 3.25 per week, Januari a.s. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, f 80. en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin. f 240.—, half Juui. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Schotersingel. No. 91. Heerenhuis met tuin, f 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, f 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. '6. Heerenhuis met iou terrein en tuin 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. org. 5 kam., keuk. zulder, 210.— p. jaar, terstond. Spaarne. No 45zwart. Benedenhuis met tuin, 1 Nov. a.s., huurprijs f 350.per jaar. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst No. 39. Kamer, 1.25 p. w„ terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Boienkuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlstraat No. 85. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat, Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Larigend'j kat raat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpsrk. 2. In de Generaal Croniéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwertkade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapi'aal. Tweede Kamer In de vergadering van Donderdag had de Heer Heemskerk zjjn rede afgebroken, hij verzocht hier voor Vrijdag verschooning. Heden voort zetting. Sprekende over belastingverhoo- ging werd opgemerkt dat die niet noodig is: men kan afwachten óf en op welke wijze het tekort kan gedekt worden, reden waarom den minister verzocht werd zijn voordracht in deze terug te nemen. De Heer Schokker sluit zich hierbij aan en besprak nog het algemeen re- geeringsbeleid, ten opzichte van het Onderwijs. Hij wil het christelijk be ginsel bjj 't hooger onderwijs niet beperkt zien tot de bijzondere inrich tingen. Hij wil dat niet ten koste van de openbare inrichtingen. De minister is dit inderdaad met spr. eens; maar hij moest handelen in den geest der coalitie. En dit nu wettigde niet de absolute oppozitie van de linkerzijde. De Heer Passtoors besprak arbeiders verhoudingen in den publieken dienst. De Heer Treub beantwoordde de vraag, hoe aan de gelden, zoo noodig te komen. Zijn becijfering liep over een inkomstenvermeerdering van zeven mil- lioen, die zou kunnen verkregen worden uit een progressie in de successie-belas ting en samensmelting van bedrijfs- en vermogensbelasting tot één inkomsten belasting. Eene progressie in de successie belasting, waarvan evenwel de kleinere eifdeelen zullen verschoond blijven. De Heeren Smeenge, de Boer en Hubrecht bespraken nog den economi- schen toestand des lands. De Heer de Boer wees er op, dat tariefsverhooging den landeigenaar zou ten goede komen, wat niet de bedoeling is. De Heer Hubrecht bewees, met de stukken in de haud, dat de minder gunstige toestand waarvan de troonrede gewaagt, iets heeft van stemming maken voor de tariefsverhooging, want de export van goederen van eigeu fabrikatie is toegenomende scheepvaartbeweging onder Nederlandsche vlag heeft grooter afmeting aangenomenhet reederjjbedrijf wierp goede .dividenden afde njjverheid is uitgebreid, het aantal fabrieken met krachtwerktuig is toegenomen, het ver warmingsoppervlak der stoomketels ver meerderde aanzienlijk. Wjjst dit alles niet op bloei? Zaterdag was minister Kuyper aan het woord. De critiek van den Heer van der Vlugt en de steun der rechter zijde hadden den min. dankbaar gestemd. Inzake de Overjjselsche kwestie ver dedigde de min. zich tegen het verwijt, dat door hem of door het Kabinet de eerbied voor de Kroon was tekort ge daan; dit legde de min. den Staten van Overjjsel ten laste. Bjj de beoordeeling van solliciteerende personen wordt niet de godsdienstige richting op den voorgrond geplaatst. Nog meende de min. dat er geen reden bestond voor opmerkingéh over de werkzaamheid der regeering, aange zien omvangrijke ondeizoekiogen in de meeste gevallen noodzakelijk zijn. Strijd op religieus gebied, zeide de minister, is aangewakkeid door de libe ralen de Christelijke partij heelt er niets aan kunnen doen, doch voor de eenheid van het Volk zal de regeering het stelsel van rechtsgelijkheid voor alle partijen volgen. Op den uitslag der Statenverkiezingen lettende, stelt de regeering zich voor, als zij aanblijft, rustig te kunnen voort- werken. Vervolgens was de minister van Fi nanciën aan het woord, verklarende, dat de belastingvoorstellen niet terug genomen worden, omdat 1904 geen over schot oplevert en zelfs op de gewone middelen een tekort is van twee millioen. De minister van Waterstaat deelde mede, dat ten opzichte van de droog legging der Zuiderzee nog niet alle bezwaren zijn opgeheven, want hoe de visschers te helpen, die hun brood zouden verliezen. In zjjn dupliek handhaafde ten slotte de Heer Treub zjjn meening dat de regeering geloofshaat en geloofsstrijd aanwakkert; in den aanstaanden ver- kiezzingsstrijd toch zal de leus zijn, het behoud van God in de politiek, de school en het openbaar leven. De commissie die naar Britsch-Oost- Afrika gaat, om het land dat door de regeering voor de Zionisten beschikbaar gesteld is (en behoeve van kolonisatie, in oogenschouw te nemen, denkt den lOen Januari te Zanzibar aan te komen. De commissie bestaat uit majoor Gib bons, prof. Kaiser en den ingenieur Wilbusch. Kaiser is wetenschappelijk adviseur van de Noordwest-Kameroen maatschappij. In den Duitschen rijksdag zijn weer wetsontwerpen in behandeling waarbij weêr nieuwe millioenen gevraagd wer den voor militaire doeleinden. Er werd natuurlijk tegen geprotesteerd en ge wezen op den toestand, die op vrede wijst. Maar von Bulow deed opmerken, dat dit juist te danken is aan de sterke legers en vloten, terwijl er toch geen gebrek is aan brandstof tot den oorlog. En, zeide hij, een verzwakt Duitschland zou dadelijk de begeerten en de oorlogs zuchtige neigingen van anderen opwek ken. Een zwak Duitschland zou niet alleen voor ons zelf een gevaar zijn, maar ook voor den vrede in Europa en in de geheele wereld, den vrede dien wij allen oprechtelijk willen handhaven. Bij de menschen die een en ander anders inzien, komt wel eens de vrees boven, dat er een tjjd zou kunnen komen, waarin de lust boven komt om de prachtige legers en de fraaie vloot eens in ernst te beproeven. Lord Curzon, de onderkoning van Britsch Indië, is van zijn uitstapje naar Engeland weer te Bombay terug, naar hij zeide om verschillende hervormingen te bewerken, vooral op militair gebied, opdat geen der naburen een inval zal jurven wagen. Telkens komen er berichten in de pers over de verbazende godsdienstige geest drift in Wales, opgewekt door den jongen prediker Roberts, en zijn vrouwelijke apostelen. Eigens in een stad moest een politieke lezing van een Parlementslid uitgesteld worden: de inwoners gingen Roberts hooren. Naar het heet, gaat generaal Booth meedoen. Hg heeft reeds eenige officieren naar Wales gezonden. De Standard verneemt uit Kaapstad: Een ontzagljjke menigte vulde Vrjjdag- ochtend de straten van Kaapstad, toen het ljjk van Kruger aan land werd ge bracht. De vlag woei halfstok op ver schillende consulaten, op de schepen in de haven en algemeen in de stad. Voor de landing werd er aan boord een korte godsdienstoefening gehouden. Matrozen droegen de kist aan land. Slechts één krans lag op de kist, die van de Koningin der Nederlanden. Meer dan honderd rijtuigen volgden den ljjkwagen naar het Hugenootengebouw. De stad is vol Afrikaanders van buiten, gekomen om den oud-president de laatste eer te be wijzen. In 1868 werd te Hildeiheim door soldaten een zilverschat opgegraven, welke uit het bjjna volledige tafelstel van een aanzienlijk Romein bestond. De Hildesheimsche schat wordt sedert in een Berljjnsch museum bewaard. Bij gelegenheid van het huweljjk van den Kroonprins, zal deze nu van de gemeente Hildesheim een nabootsing van dat tafelstel in zilver ten geschenke ont vangen. Natuurlijk tot groote teleurstelling van de mijneigenaren, heeft de Engelsche regeering het leveren van steenkolen te Cardiff aan de Russen verboden. Ten opzichte van Japan is dezelfde maatregel genomen, maar daar schijnt men reeds kolen genoeg te hebben. Hoe 't in de Kaapkolo ie sart met de gelijke rechten, die de wet reeds aan de twee talen op gesubsidieerde scholen toekent, kan blijken uit de schoolkwestie te Kimberley. Na den oorlog werd het Hollandsch daar gewoon uit het leerplan geschrapt. Daartegen werd oDlangs, naar men weet, van Afrikaander zijde geprotesteerd. De schoolcommissie zegt nu, dat op een rondvraag slechts twintig ouders het Hollandsch weer in het leerplan opge nomen wenschten te zien; zjj besloot nu gelegenheid te geven buiten school tijd Hollandsch te leeren. Ons Land is verontwaardigd over die houding der schoolcommissie. Maar indien werkelijk slechts 20 ouders voor het Hollandsch als vak op het schoolplan waren, hoe moet men over de andere Afrikaanders in Kimberley oordeelen? Eenigen tijd geleden werd aan het stoomgemaal „de Lijnden" te Haarlem mermeer een werkman, genaamd G. K. uit Harlingen, in dienst genomen, die reeds dadelijk weer vertrok. Bjj onder zoek bleek dat hij uit een jas, die in een kamertje hing, een beurs had ont vreemd inhoudende pl.m. ƒ17. Dezer dagen werd die persoon te Am sterdam aangehouden en voor den Bur gemeester alhier gebracht, aan wien hg bekende de dader te zjjn, waarop zijne overbrenging naar het Parket te Haarlem gelast werd. De Doopsgezinde leden te Haarlem mermeer, aldaar sterk vertegenwoordigd, stellen pogingen in 't werk, indien ze de noodige financiëele steun ontvangen, te Hoofddorp een eigen kerkgebouw te stichten, om daarin godsdienstoefening te houden. Kerkeljjk behooren deze leden onder Aalsmeer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5