Nieuwsberichten. worden. De Heer Bjjvoet wenscht toe te staan aan liquidateuren, de Heer Sneltjes aan de Mij. in liquidatie. De Raad beslist aan liquidateuren. Op nieuw wordt aan P. J. Schwartz vergunning veileend tot bouwen op den gtadsmuur bij de Amslerdamsche poort. 2)0 vergunning wordt verleend. Aan de H larlemsche Machinefabriek wirdt opnieuw verhuurd een stuk grond aan de Leidsche Vaart. Besloten wordt aan H. A. Hassink en D. Schornagel om niet af te staan eenige stukjes grond aan de Leegb wa terstraat- Toegestaan werden eenige verzoeken om inhuring of wederinhuring van grond aangekocht van het Gasthuis. De Heer Thqssen vraagt of de uit voering van het stratenplan dan nog tot 1 Jan. 1906 uitblijft. De Heer de Breuk beantwoordt; de gronden zouden uit. December uit de huur zijn. De Heer van Styrum wil in het ver volg de voorwaarden zien vastgesteld door den Raad. B. en W. deelen mede, dat van den directeur van openbare werken een schrijven is ontvangen omtrent den ver bouw van de school in de Spaarnwou- derstraat. Volgens dat schrijven is er door verbouw geen goede school van te mak-n, weshalve wordt voorgesteld om daar ter plaatse een geheel nieuwe school te bouwen bestaande uit twaalf klase lokalen en een gymnastieklokaal, de kosten zijn ƒ45000. De schooi bestaat daar een goede veertig jaar en ging toen door voorliet beste schoolgebouw. Nu deugt er niets van. Men ziet hoe de eischen tegen woordig bijzonder hoog gesteld zijn. De Heer van den Berg wil er nog jj niet toe overgaan zonder ophelderingen. De Heer de Haan Hugenholtz deelt mede dat dit plan gemaakt is in ver band met het feit, dat de school kans heeft afgekeurd te worden. De Heer Rinkema deelt mede, dat van de oude school niets goeds te maken is. De Heer v. d. Berg geeft toe, dat de school nietdeugi, maar acht den tijd niet geschikt. De Heer Kleinenberg vraagt waarde 500 k inderen van die school heen moeten. Na beantwoording van den Wethouder wordt de school bauw aangenomen. In de vorige vergadering is verdaagd de behandeling ven het verzoek van den Ned. Behangers-, Stoffeerders- en Bed denmakersbond om een subsidie of een lokaal tot het doen houden van een vakcursus. B en W. hadden voorgesteld het voorstel van de hand te wijzen met hel oog op verschillende aanvragen van dien aard, welke zouden kunnen volgen. De Heer Groot had echter voorgesteld een subsidie van 50 te verleenen, maar omdat de voorsteller niet tegenwoordig was, werd besloten de behandeling uit te stellen. Men zal zich herinneren dat de Heer j Modoo zich met het voorstel Groot ver eenigde, maar er de voorwaarde aan te verbinden, dat het geld zou besteed woiden tot het doel waartoe het was toegestaan De Heer Groot vult zijn voorstel met de nevenbedoeling van den Heer Modoo aan. De Heer Modoo wenscht in zijn voorstel nog de bepaling „voor 1905". De Heer Groot trekt zijn am. in en verdedigt voorstel Modoo. De Heer van Lennep dringt uan op een door de Vereenigirig in te brengen Verslag. De Heer Krusem in meent dat de Vereen, een lokaal heeft in de Smee- straat van het Arbeiders-secretariaat. De Heer Modoo heeft nog het woord. Er is veel gedaan voor vak onderwijs, doch niets voor de behangers, bovendien is het vei zoek, evenals het offer, zeer bescheiden. De Heer Stolp deelt mede, dat de Vereen, op andere wijze niet geholpen kon worden. De Voorzitter doet opmerken, dat B. en W. sympathie gevoelen voor het vakon lerwijs. Vro.'ger heeft de Raad in dergelijke gevallen afwijzend beschikt; daarom het advies tot weigering, óók om het beginsel van nieuwe banen. De Heer Bijvoet heeft niet de over tuiging dat die vakafdeeling geen poli tieke doeleinden nastreeft De Heer Groot heeft nog het worrd ter beantwoording. Voorstel Modoo wordt verworpen, dat van B. en VV. aangenomen. Tot lid van het College Curatoren van het Gymnasium wordt benoemd de Heer Mr. J. W. Losecaat Vermeer; tot lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs de Heeren U. J. K. Versfeit en J. Z Stuten; tot leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de Heeren G. Adrian, J. C. Joekes, J. van den Ban. Mr. J. N. J. E. Thjj sen, A. Bieren? de Haan, Mr. P. Tjeenk Willink, H Bussemaker, R. Zuidema en Mr. W. Cnoop Koopman?. De Heer Kleynenberg maikte voor de stemming bezwaar eene eventueele benoeming te aanvaarden. Bevorderd worden tot onderwijzer eerste klasse de Heeren W. P. Kuypers, A. C. Nakken, A. Rookhuizen en J. Westenberg en tot onderwijzeressen eerste klasse Mej. E. Vermeer, A. C. van den Broek, J. Hissink en L. M. Bussemaker. Tot onderwijzeressen aan de Zevende Tus-chenschool benoemt de Raad Mej. G. Trap te Leiden, E. H. Lancee te Haarlem en L M Kuyt te Haarlem. Met een vriendelijk woord van den Voorzitter met het einde des jaars werd de vergadering gesloten. Eerste Kamer. In de vergideririg van Dinsdag werd overgegaan tot het vormen der afdeelingen en het kiezen van Voorzitter en Ondervoorzitter. De Heer Vening Meinesz klaagt over overdrijving der Zondagsrust, aan gezien belangrijke stukken, bestemd voor de Kamerleden, Zaterdag ter post bezorgd, eerst Dinsdagochtend te Am sterdam zijn bezorgd. Woensdag kwam in behandeling het voorstel van den Heer van Raalte tot wijziging van de wetsbepaling betreffende het getuigenverhoor. Het ontwerp werd aangenomen, evenals het ontwerp be treffende de bevloeiïngen en die op het notarisambt. Donderdag werd het rooster van af treding der leden van de Eerste Kamer geregeld, daarna het Koloniaal belang, waarbij de Heer van der Biezen een Koloniaal programma ontwikkelde, dat niet veel meer licht gaf. De Heer v in Nierop verdedigde daar op Indi-che leeningen tot hulpverschaf fing, hoewel de Kamer zal te beslissen hebben of die hulp van 40 millioen zal verstrekt worden. De heer Van Nierop heeft den min. in de gelegenheid gesteld op officieele wijze de Engelsche krantenberichten over hulp, die wij te Sabang aan de Russische Oostzeevloot zouden willen verleenen, te logenstraffen. schop van Batavia was toegestaan de Minahasse te bezoeken. De min. deelde mede, dat na onderzoek gebleken is, dat de geruchten ongegrond zijn, doch de gouverneur-generaal er de bevoegd heid voor bezit. De begrooting Koloniën is daarna goedgekeurd. Goedgekeurd werden daarna de ver hooging der begrooting van N. Indtëen Suriname en der Staatsbegrooting over 1903. Teen sprong de Kamer weer naar Financiën, afdeeling belastingen, accijn- sen en invoerrechten. De Heer Fock pleitte voor een vjjfde belastingkantoor te Rotterdam. Voor dit jaar, zeide de min. kon er niets van komen. De Heer Arts besprak den strijd lus- schen de slagers en de ambtenarende sommen die de Staat toegeeft op bena derd vee, bewijzen dat veel te hoog wordt benaderd. De min. antwoordt, dat men te kiezen heeft tusschen afschaffing der vee accijns of verkoop in Engeland van het bena derde vee. Bovendien bedraagt het ver lies van den Staat slechts één ten honderd. Verder dat van premies voor de amb tenaren geen sprake is, wel van eenige winst. Verder werd nog geklaagd over on gel ij ke toepassing va n de bed rij fs belast i n g voor coüp. zuivelfabrieken. Na beantwoording van nog enkele opmerkingen werd ook deze begrooting aangenomen. Zaterdag was er nog veel te doen, maar zeer vlot gingen de artikelen onder den hamer door. Bjj vestingbegrooling stelde de Heer Ter Laan voor de gelden voor herhalings oefeningen voorlichtingen 1900 en 1902 te schrappen en blijft bij zjjn eisch dat al de tijd, welken de verschillende lichtingen in 1901 buitengewoon onder de wapenen hebben doorgebracht, voor vol in min dering van de door de wet geëischte herhalingsoefeningen zal komen. Zoo zou voor geen der be'.de lichtingen dit jaar van herhalingsoefeningen sprake zjjn. Doch de gelden, in verband met de wet op de begrooting gebracht, kunnen na tuurlijk niet teruggenomen worden. De Heer van Kol deed nog zijn uitval tegen de voltooiing van de stelling Am sterdam. Na nog een paar verklaringen is Veatingbegrooting aangeoornen en ging de Kamer uiteen. Ttceede Kamer. Vrijdag had de min. van Oorlog zich te verdedigen, nadat de Heer Roell had aangetoond dat hoofd stuk Oorlog elk jaar hooger werd, sedert 1880 zelfs acht en een half millioen hooger. Waarschijnlijk speelt de dure militiewet en de pensioen hier wel par ten aan de schatkist. Het leger ophef fen, zooals de heer van der Zwaag wil, gaat niet. Dus bezuiniging of nieuwe belas ingen. Niet ten onrechte zou een commissie hier den weg kunnen vinden, maar de min. wil daar niet aan. De min verklaarde, dat voortaan geen voldoende geoet'enden bjj de achlmaan- ders zouden ingedeeld worden, echter wil de min. niet bepaald alle voorge- oefenden by de viermaanders indeelen, omdat dan de jongelieden van 't platte land zouden achterstaan bij destedelingen De min. wenscht ook niets te hooren over ontevredenheid bij onderofficieren en minderen en evenmin bij de officieren. De Heer Tydeman was van meening, dat die geest te wijten is aan socialis tische propaganda. Des avonds was Koloniën aan de orde. De heer Schokking vraagt inlichtin gen omtrent het bericht, dat den bis Koeropukin heeft de censuur voor dagbladtelegrammen verscherpt, daar er nog veel te veel naar zijn zin door de Russische linies glipte. Correspondenten die zich niet naar den censor schik ken, worden bedreigd met ongenadige straffen. Den 28sten dezer werd uit Tokio ge meld Volgens hier ontvangen berichten maken de Japanners met hun mijnen en loopgraven tegen het oostelijke deel van den hoofdgordel der verdedigings-1 werken van Port Arthur goede vorde ringen. De rechtervleugel van de be legeringstroepen onderhoudt met goed gevolg de beschieting van de Nieuwe Stad. De voorloopige werkzaamheden voor den nieuwen aanval zijn reeds ge- reel. Die aanval zal waarschijnlijk uit het Weslen en het Oosten gelijktijdig ondernomen worden, om op deze wijze den tegenstand var, de verdedigers te verzwakken. De Japanners hebben het fort Erloeng- sjan na een hardnekkige verdediging genomen met een verlies van duizend dooden. De Japansche regeering is van plan de sterkte van het leger in Mandsjoerije op vijfhonderd duizend man te brengen. Door de Russen worden uitgebreide voorbereidingen getroffen om te dienen in 't begin der lente. Zjj gelooven den oorlog dezen zomer tot een eind te kunnen brengen. Koeropatkin ontvangt altijd door meer troepen. Einde Januari zal hij zeshonderd vijftigduizend man onder zijn bevelen hebben. De geruchten over slecht voedsel en onvoldoende wintei kleeren voor de Rus sen, worden officieel tegen gesproken, met de bewering dat de magazijnen er vol van zjjn, wat nog niet insluit dat de soldaten er van voorzien zqn. Onder de lichtingen, door den Czaar bevolen, worden die uit Polen bijzonder lastig. Te Warschau is o.a. een biljet aan geplakt waaiin tot verzet wordt aange spoord; het eindigt met de woorden: Weg met de autocratie van den czaar. Aan den Russischen Senaat is dooi den Czaar een oekas gezonden, bevelende omwerking van verschillende wetten, als verantwoordelijkstelling van ambte naren, deelneming van plaatselijke be sturen aan gemeente belangen, hervor ming van rechtspleging, werkliedenver zekering van Staatswege, der wetten op de secten, overbodige belemmering van pers vrijheid. 't Zal ons benieuwen als deze plannen tot hun recht komen. De geruchten over misbruiken bjj Vet beheer van het Roode Kruis worden bevestigd door eene in de Moskousche bladen verschenen oproeping. Daarin worden alle personen, die in de laatste vier jaren voor bepaalde liefdadigheids instellingen gelden beschikbaar hebben gesteld, door den rechter van instructie uilgenoodigd om het tijdstip en het be drag van hun bjjdrage bekend te maken. Deze inlichtingen hebben betrekking op een onderzoek naar misbruiken die door de Moskousche Roode Kruiscom missie, genaamde „Christelijke hulp", gepleegd zouden zjjn. Te Munchen zal binnenkort dienen het proces tegen zekeren dr Iwan Braun- stein, en praktiseererid geneesheer, die verdacht wordt, zijne jonge vrouw op de huwelijksreis in Italië vergiftigd te hebben, teneinde in het bezit te komen van de 80,000 mk. die zij mee ten hu welijk bracht. Het lijk had hij fluks in een crematorium laten verbranden. De Temps deelt mee, dat de rechftr van instructie in de zaak-Syveton tot de slotsom is gekomen, dat de ongelukkige nationalist zelfmoord heeft gepleegd. Uit de mededeelingen van mevr. Syveton en van Jules Lemaitre is gebleken, dat Syveton een bedrag van 98,000 francs heeft verduisterd uit de kas van de Ligue de la Patrie. Vrees, dat naast zijn andere vergrijpen ook dit bij zijn proces aan't licht zou komen, moet hein tot zijn noodlottig besluit hebben gedreven. Republikeinsche bladen beweren voorts nog, dat Syveton van 200,000 francs, die van nationalistischen kant waren beschikbaar gesteld voor den aankoop van de door Guyot de Villeneuve open baar gemaakte veiklikkersbriefjes der Loge, ook driekwart heeft zoek gemaakt. Een pijnlijk geval heett zich voorge daan aan het Russische hef. Er was daar voor een der grootvorstinnen een Engelsche bonne, die bij de keizerin in hooge gunst stond. Het is echter ge bleken, dat zij een spion was, waar schijnlijk van de Engelsche regeeriog; zij is thans over de grens gezet. Te Hamburg heeft zich op 24 dezer een man van kant gemaakt om voor zijne vrouw, met wie hjj in gestadige onmin leefde, „de Kerstvreugde te be derven". Toen de vrouw het huis binnen kwam, zag zij het ljjk aan de deur post hangen. VEEMARKT 28 December 1904. Aangevoerd: Prjjs: 1 Koe 120. 35 N. Kalveren 15.8. 26 Schapen 30.19.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2