Nieuwsberichten. Hofland als Raadslid ontslag nam en de Heer J. J. F Beijnes overleden is. De Scholenbouw eisehte veel. In Februari 58600 voor een zesde Tus- schenscho df 7823 voor een houten hulpschool. Veider werd besloten tot het bouwen van een Zevende Tusschen- school en in 't laatst van 't jaar tot het bouwen van een nieuwe Kostelooze school ter vervanging van de bestaande school Lr B, terwijl bovendien werd besloten tot den bouw van eene nieuwe Hoogere Burgerschool en om f 400.000 bij te dragen tot den bouw van eene Middelbare School voor Technisch Onder wijs. Van de nieuwe verordeningen door den Raad vastgesteld mag als maatregel in het belang der Volksgezondheid in de eerste plaats genoemd worden die op den verkoop van melk, doch waarvan de praktijk nog wijzigingen verwacht. Ten opzichte van de sedert lang han gende kwestie betreffende den verbouw van het St. Elisabeths Gasthuis besloot de Raad Heeren Regenten te machtigen daarvoor f 145.000 te besteden. Wat tot veel verbazing, ergernis, twistgeschrijf en bespreking in den Raad aanleiding gaf, was het besluit v.,n B. en W. om den Schouwburg Jansweg te sluiten. Natuurlijk is deze kwestie ver schillend beootdeeld. Dat belangrijke verbeteringen in het belang der veilig heid zeer noodig waren is algemeen bekend, maar het sluitingsbevel te mid den van het speelseizoen wekte nogal oppo.itie. Nieuwe schouwburgplannen hangen in de lucht, inmiddels behelpt men zich met de Schouwburgzaal „De Kroon", die echter, om er niets meer van te zeggen, het op het stuk van gezelligheid moet afleggen bij den ouden Schouwburg, De Raadsvergaderingen zelf zijn niet altijd bjjzonder aangenaam. Verschil lende zaken eischen niet den langen tijd, er aan besteed en onze Voorzitter is te hoffelijk, dan dat hij besprekingen zou willen bekorten, m.a. w.de debatten te smoten. Maar soms leidt de gedachten- wisseling tot vertoogen die best achter wege konden blijven. De toon is in den Rand daarentegen niet altijd hoffelijk. In October werd de lijn Amsterdam Haarlem der Electrische Spoorweg maatschappij in gebruik genomen. Het nieuwe vervoermiddel voldoet in't alge meen zeer goed. Enkele kleine on gelukjes, als bij elk nieuw bedrijf voorkomen, zullen door de ondervinding tot de onmogelijke gaan behooren. De Maatschappij draagt voor het gemak en de veiligheid der passagiers de meeste zorg. Ons kort overzicht eindige met den wensch, dat viede en vriendschap de volkeren en personen steeds dichter bijeen brengen en het algemeen belang van Vaderland en Gemeente de Regee ring steeds een onderwerp van besten dige zorg moge zijn. WETEN EN WERKEN. Maandag vervulde de Heer van den Berg van Heerenveen den avond. 't Was het jaar 1810. Napoleon had den laatsten band verbroken, die hem verbonden had aan het leven van Jose phine de Beauharnais, die ondanks haar tekortkomingen voor hem een liefheb bende echtgenoote was geweest; Napo leon verlungde een opvolger in zijn rijk. Zjj kon hem dien niet schenken. Scheiding dus. Reeds had Napoleon het oog gericht op Ru-land om een vrouw te verkrijgen geschikt om aan zijn hartewensch te voldoen, doch de onderhandelingen bra ken af. De Grootvorstin Catharina was te jong en haar moeder wilde niet haar overgang tot de Roomsche kerk. Toen viel liet oog op Aartshertogin Maria Louise, dochter van keizer Frans van Oostenrijk. Zij had haar opvoeding ontvangen in een klooster, al wat tot de andere sexe behoorde was zorgvuldig van haar verwijderd houden en haar voorgehouden dat zij nimmer bij een huwelijk het hart zou doen spreken. Den lOen Maart 1810 werd het huwelijk te Weenen voltrokken. Als echtgenoot deed Napoleon zich van de beste zijde kennen. Hij richttezich in alles naar de wenschen der jonge vrouw en getroostte zich opofferingen geheel strij dig met zjjn aard en gewoonten. De jonge vrouw was opgevoed in haat tegen den overweldiger Napoleon; hij was de weerwolf van haar kinderdroomen geweest, alles in haar kwam tegen hem in opstand, doch Napoleons toewijding werkte uit, dat zij zich gelukkig gevoelde. Den 19 Maart 1811 weid Napoleons hoogste wensch vervuld, op dien datum werd hein een zoon geboren, die den titel van Koning van Rome ontving. Napoleons gehechtheid aan Maria Louise kwam nog sterk uit bij de geboorte van dat kirid; moeder en kind verkeer den in doodsgevaar. Red beiden, smeekte hij den geneeskundige, zoo niet beiden, dan toch de moeder. Opgetogen was de keizer met zijn jongen, en het kind groeide voorbeeldig op en de gelukkige vader besteedde veel van zijn kostbaren tijd in de kinderkamer. Drie jaar later. Het Frarische volk had zich van hem afgekeerd. De slag velden en de Russische winter hadden zijn leger vernietigd. Alles was hem ontvallen, de gedachte dat hij ook zou moeten scheiden van vrouw en kind was nooit bij hem opgekomen, want hij beminde ze beiden, Maria Louise had slechts lief op haar wijze; hard en ongevoelig. Uit Fontaineblau, waar hij in berooi den toestand was aangekomen, raadde 'tij schriftelijk zijn vrouw, zich onder de bescherming van haar vader te plaatsen. Ware zij haar roeping getrouw en in Frankijjk gebleven met haar kind, misschien hadden-de wereldgebeurtenis sen een anderen loop genomen. Doch de keizerin was reeds vertrok ken van Parijs naar Blois. Den jongen Napoleon had men niet dan na verzet de tuillerien doen verlaten. Maria Louise reisde docr naar Weenen, terwijl haar echtgenoot naar Elba gezonden werd, waar hij nog steeds hoopte vrouw en kind It zullen zien, waar tegenover moet gesteld worden de hardvochtigheid der vrouw en moeder, die steeds er op aandrong den keizer onschadelijk te maken. Zelfs toe Napoleon na den slag van Waterloo naar St. Helena werd ver bannen, kou dit haar niet zachter stem men. Zij bleef stil in het hertogdom Parma, scheidde zich van haar zoon, bij wieri men echter te vergeefs trachtte de gedachten aan den ongelukkigen vader te verzwakken. Keizer Frans verleende den gewezen koning van Rome den titel van hertog van Reichstadt. Alle pogingen om hem te herscheppen in een Duitscher mis lukten. Met de gedachte; Ik wil Fransch- man zjjn, hield hij de gedachtenis aan zijn vader in booge eer. Meer en meer ontwikkelde zich zijn zelfstandig karak ter. Een religieus gemoed bezat hij niet en met de middelen om zijn doel te bereiken nam hij het niet ernstig op. Twee maanden nadat Napoleon op St. Helena was overleden, trouwde Maria Louise met graaf Neipperg, en met de zedelijkheid had zjj gedurende Napoleons ballingschap voorgoed ge broken. Inmiddels was de jonge hertog van Reichstadt in den militairen stand ge- treden en ontwikkelde daar buitenge wone gaven. Of het wijs was van keizer Frans en van Maria Louise om den jongen man verre te houden van den Fran-clien troon, mag betwijfeld worden. Nog minder verstandig was des kei zers keus omtrent de hofbeambten van den jongen officier. Zij hadden volstrekt geen invloed op hem, en de gevolgen bleven niet uil; een vroegtijdige dood. Begin 1829 weid de jonge man onwel, waardoor hij den dienst moest verlaten om op het slot Schönbrun herstel te zoeken, maar in 1832 ging hij snel achteruit. Maria Louise had slechts op hoog bevel kunnen besluiten om hem in zijn laatste ziekte te bezoeken. In den nacht van 19 op 20 Juni was zijn lijden uit, overleed hij in een zaamheid, hij de jonge man bij wiens geboorte Frankrijk gejubeld had, bij wiens wieg de vorsten der Aarde hun hulde gebracht hadden. Zoo vergaat alle menscheljjk werk! De geschiedenis zegt, dat Napoleon op St. Helena aan een der hem om ringenden heeft gevraagdWie was Jezus Christus, en dat het antwoord was: Ik kan 't niet zeggen. Ik zal 't U zeggen, had de kranke keizer verklaard, Jezus stichtte een rijk van liefde; het zal blijven bestaan in eeuwigheidde mensch sticht zich een rijk door geweld. Het spat uiteen. Zooals wij dit in W. en W. gewoon zijn, werd de mooie voordracht met aandacht gevolgd. Den overheerscher Napoleon hebben we thans leeren kennen als echtgenoot en vader en de kennismaking in dezen zin pleit voor hem. Maandag 9 Januari vervult de Heer Dr. L. Bleekrode de spreekbeurt. De Japansche dames hebben een vloot- veieeniging opgericht, welke elk jaar geld wil bijeenbrengen vcor een stoom schip van 6000 Ion voor een „Japansche vrijwillige vloot". Het Japansche ministerie van marine maakt een brief openbaar van een offi cier der Sewastopol, welke in de handen der Japansche overheid is gevallen. De schrijver zegt, dat de vesting na Decem ber geen weerstand uieer zal kunnen bieden. Hoe ver de Japanners vooruit j zijn gekomen in de omsingeling is hem niet geheel bekend, maar hun voort rukken is onwederstaanbaar. Wjj gevoe len schrijft hij een bittere teleur stelling door het uitstel van de komst der Oostzeevloot. Dagelijks komt het l ellendig einde nader. Het -bestaan van een onneembare enceinte is een sprookje. Nadat eenmaal de berg van 203 meter is genomen, is de val van de vesting niet te vermijden. Alleen in de oude stad kan men den tegenstand doen voort duren. Maar men kan geen brandstof' fen meer krijgen, het is onmogelijk zich te warmen. Oak is het onmogelijk munitie te smokkelen en de stoomboot King Arthur, die door de blokkade heen is gekomen, j bracht bitter weinig. De vesting is volkomen afgesloten. De brief schetst een zeer droevigen staat van de Sewastopol en verklaart dat de officieren van het schip, evenals de verdedigers van de vesting, besloten zijn zich tot het einde te verdedigen, hunne eer te handhaven en de verne dering te vermijden van zich te moeten overgeven door hongersnood. Te Hedikhuizen moest de veldwachter, namens den burgemeester, een bood schap overbrengen bij een lid van den raad J. v. B. De betrokken persoon was niet thuis, maar volgens de meid de achterdeur uitgegaan eri hel veld in. De veldwachter daarheen om zich nu van zijn boodschap te kwijten, doch treft v. B. met geladen geweer aan. Eerst werd nu het geweer in beslag genomen, daarop proces verbaal opge maakt en eindelijk de boodschap van den burgemeester medegedeeld. UAARl.EM 3 Januari 1905 Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende het jaar 4904 door 9701 belangstellenden bezocht. Uit de aan het Museum verbonden 1 boekerij werdpn gedurende het afge- loopen jaar 2314 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. Op de aan het Museum verbonden School voor Knn*tnijverheid hebben 61 vrouwelijke en 145 mannelijke leerlin gen onderwijs ontvangen in het teekenen en praktische uitoefening van verschil lende kunst-ambachten. De tentoonstelling van Kunstnaald werk werd bezocht door 3105 personen. Zondag 8 Januari zal de tentoonstel ling van de weiken van H. Heijenbroek geopend worden. Heden morgen was de ijsbaan geopend, maar wegens den plotseling ingetreden dooi een paar uren later gesloten. Maandagavond ongeveer 7 ure, is brand ontstaan in het perceel Zijlstraat No. 49. De bovenverdieping brandde geheel uit. Het benedengedeelte waarin een rijwielhandel gedreven wordt, leed veel .waterschade. De brandweer was vlug ter plaatse. In de atgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhom genomen 421 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 240 baden genomen. VERGADERING van den Raad deï Gemeente Haarlem, op Vrijdag 6 Jan. 1905, des namiddags ten 1 '/j ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 4. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw in komende leden. 3. Voorstel B. en W.W. wijziging stemdistricten. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft der maand December 1904, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. BINNENLAND. Brieven. C K. Brandt Amersfoort. Uitgever arlistenkrant. >1 ejCornelissen, .Mej Eysek-r, F. st, A. de Kou- Ier, J, Miereme', J. v. Saaien, Schu'er, W. Smit, Weseendorp, allen Amste dam. v. loipenBever wijk, Mevr. Arubart, Bfoemendaa Mej. J. Ver- raeuleu, Bloemendaal Mej. E. Steenbergen. Breda. Mevr. Blankenslein M j. H M Crooy, Mej. C. van Herwerden A J. v. Zanten alien den Haag. W. Brown, Mej. J, ilro t, K. Maas, Ripoerdastr. 13. Mej. Harenatraat 9, allen Haarlem. i/7U2 zaal 4, 'a Hertoaenbosch. Mej. Verstrepen, Kam pen. W. Bartels, Botterdam P, v d. Bussen, firma Eijkhnf v. Lente, alten R tterdam. E. P. G Miliar, Schoten. K. Buyse, T rneuzen. W. Pris, Voorsch-ten. Sadnit, Zaandam. Mej. F Pie- deriet. Kruisstraat 3Ibis J. J. ltoomen W. H. v. Biggelen. Briefkaarten v. Coezaut, A. Groeneweg, 1. v. d. Heide, J. Honig, Mij. N. Jansen, Kat (2). W. klaassen, L Kooning, Wed. Kroese, v. Rossem, Scheepers, Mej. M. Smit, allen Amsterdam. Mej. J. v d. Brrg, Breda Mej. B. Wineke, den Haag. Mej. J. Bakker, delaReystraat 3rood, Th. Kuiper, Ba- keneseerer. Mej. M. v. Nobe'en, allen Haarlem. Cl .1. Haak. Rotterdam. Mej. J. klingen, Sloler- dijk v. d. P,st, Velsen. BUITENLAND. B ri even. J Schmidt, Hamburg. P. Wisaing, New-York. Briefkaarten. Jok Kreunen, Bru-ael. Frau S Philips, lhis- seldorf. W. C. Hennis, Londen. A. Misset, Henton. Staat van de Aardappel- en Vruoh- tenmarkt over de maand Deo. 1904. Aardappelen. Aangev. 542 H.L., verk. 542 H.L., L. pr. 1.80 H.pr. ƒ2,50 Appelen. Aangev. 1600 H.L. verk. 4450 H.L., L. pr. f 2.50. H. pr. ƒ8. Peeren. Aangev. 717 H. L., verk. 590 H.L., L. pr. f 4.H.pr. ƒ10. Bloemkool. Aangev. 40200 st. verk. 10200 st., L. pr. 3 ct. H. pr. 48 ct. Roodekool. Aang. 35000 st., verk. 28500 st. L. pr. 2 ct., H. pr. 5 ct. Wittekool. Aangev. 4500 St., verk. 4500 st. L. pr. 4 ct., H. pr. 44 ct. Savoiekool. Aang. 48000 st., verk.48000 st. L. pr. 3 ct., H. pr. O ct. p. stuk. Wortelen. Aangev. 4200 bos verk. 1200 bos, L. pr. 4 ci. H. pr. 5 ct.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2