Tweede Biad, TE HUUR. van WOENSDAG 4 Januari 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek ,TE HUUR" worden voor onze abonne'sgratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w,, terst Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast en stookpl- 1.per week, terst Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Gen. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Du ven voordestraat. No. 6. Huis met tuin, huurprijs 450.terst. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.p w, terst. Groote Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No. 140. 2 Gem. Kamers met aparte opgang, 35.— No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin,/800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kinderhuisvest. No. 4'rood. Vrij Bovenhuis, /300.Mei. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraa*. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 24. Bovenhuis met vr. opgang, f 3.25 per week, Januari a.s. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af /50.per maand. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs /500 per jaar. 1 Oct. Schotersingel. No. 91. Hoerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Sp aarnwouders traat No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.— p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, teratond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500. per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met tousterrein en tuin 600.per jaar, teratond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.p. jaar, teratond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w torst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. terst. No. 76a. Boienhuis, ƒ225.p. j.,terstond Zijlstraat No. 85. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn- wouderstraat. Bij C. GBOENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterlading, f 250.per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Eerste Kamer. Vrijdag besprak de Heer van Leeuwen den economischen toestand en zet uiteen waar geleend voor mag worden. Volgens den minister komt de zaak hulpverschaffing hierop neer: is Nederland bereid de vlottende schuld van Indië tot een bedrag van 40 millioen voor zjjne rekening over te nemen? Niets minder, maar ook niets meer. Met name or.tkent de minister beslist, dat thans eene principieele be slissing zou worden gevraagd, of voor uitvoering van buitengewone werken (irrigatie, emigratie, bevordering van landbouwcrediet, bevordering van vee teelt en wegaanleg) opnieuw 40 millioen boven de gewone uitgaven zal worden besteed. De gelden voor die uitgaven moeten elk jaar op de begrooting komen als buitengewoon en die nieuwe schuld voor Indië komt in verband met de overne ming van veertig millioen vlottende schuld door Nederland. Natuurljjk bestaat er oppositie tegen, want de bestaande scheiding tusschen Nederlandsche van Indische financiën wordt er door verbroken. De Heer van Leeuwen zag liever bijgepast wat Indië te kort komt. Het regeeringsvoorstel is aangenomen. Het goede voorbeeld door den heer Pierpont Morgan gegeven, die, onlangs bemerkende dat een geestelijk pracht gewaad in zijne verzameling gestolen bleek te zjjn uit den Dom te Ascoli, zich haastte dit kostbare voorwerp aan den Italiaanschen staat terug te geven, heeft nuttig gewerkt. jaren geleden, toen de Acropolis nog niet zoo goed bewaakt werd als thans, heeft een Engelschman zich te Athene een geheel kapiteel van het Erechtheion weten toe te eigenen en naar zijn wo ning in Engeland te voeren, waar het een eereplaats onder de verzamelde oud heden innam en de afgunst van meni- gen antiquaar opwekte. Thans is men te Athene bezig met de restauratie van het Erechtheion, en zoodra de tegen woordige bezitter van het kapiteel hier van gehoord had, zond hjj dit brokstuk den architect toe, die met de restauratie belast was. Omtrent de pogingen om spoorweg ongelukken te veroorzaken op den Weich- sel-spoorweg en den spoorweg naar Ka- lisch verneemt men het volgende: Den 24sten dezer zijn op het baanvak Iwan- gorodDombrowa door ontploffing twee bruggen beschadigd en nu voorloopig hersteld. De bewaking dezer bruggen is verscherpt. Den 25sten zjjn op de rails van den spoorweg naar Kalisch door een machinist dynamietpatrouen ontdekt en bijtijds verwijderd. Er zijn tusschen het Saksische hof en de vroegere Kroonprinses onder handelingen aangeknoopt over het be palen van geregelde samenkomsten tusschen de moeder en hare kinderen. De Semaine religieuse, die te Brest verschijnt, bevat een lijst van ingehou den tractementen van geestelijken in verband met de congregaties of wegens het gebruik van het Bretonsch op den kansel. Er zijn in Bretagne nog slechts 94 priesters, die uitbetaald worden. Voor het departement Finistère beloopt het bedrag der ingehouden tractementen tot nu toe 185,000 francs. Maar de opgaven der Semaine religieuse betreffen ook een der clericaalste streken van geheel Frankrijk. Een Engelsch blad deelt mede, dat, volgens bericht uit Kimberley, daar John O'Reilly, de ontdekker van den eersten diamant in Zuid-Afrika, over leden is. Eigenlijk was hij de eerste ontdekker niet, maar het zoontje van een Afrikaander boer, die in 1867 bij Hopetown aan den oever der Oranjerivier spelende, een blinkenden steen vond. Hjj bracht dien thuis; een buurman toonde hem O'Reilly, deze, de waarde vermoedende, liet hem door een des kundige onderzoeken en het bleek, dat Zuid Afrika diamanten in zjjn bodem verborg. O'Reilly had er geen voordeel van hij was een winkelier en bleef een winkelier; in zijn winkel bij Taungsis hjj gestorven. Maar anderen wisten er hun voordeel mee te doen Engeland die den Vrjjstaat het diamantveld af handig maakte; Engelschen, Rhodes o.a.. die de De Beers oprichtten. Hoe Rhodes en de anderen het geld met de diaman ten verdiend, gebruikt hebben, is de geschiedenis van den dag. Maar van den Boerenjongen, die den blinkenden steen vond en daarmede een nieuw hoofdstuk van de geschiedenis van Zuid-Afrika opende, is de naam niet bekend. De klachten over de misbruiken bjj het vervoer van gesohenken voor het Russische leger worden met den dag luider. De vertegenwoordiger van het Moskousche gemeentebestuur in Mant- sjoerjje seint dat hij van de in Juli aan hem gezonden geschenken niets ontvan gen heeft; van de bezending die in Augustus wegging, 112 kisten in het geheel, zjjn er maar twaalf op hun bestemming aangekomen. Al het overige en juist datgene, wat de meeste waarde had, is weggeraakt. Op den Siberischen spoor zjjn 125 wagons met allerlei ar tikelen jverdwenen", o. a. eenige met geschenken van een officiersgenootschap. Zoetjes aan neemt in Duitschland de hooge militaire overheid maatregelen tegen de soldatenmishandelingen, welke aan de socialistische pers en volksver tegenwoordigers totdusver zulk een dank baar agitatie-materiaal verschaft hebben. Nu is er weer een aanschrjjving aan de bevelhebbers van de legercorpsen gericht, behelzende dat in het algemeen mannen, die neiging vertoonen tot hard handig optreden, niet voor bevordering in aanmerking moeten komen, en dat voortaan de contracten niet hernieuwd mogen worden met soldaten en onde r officieren, die als burgers of in den dienst straffen hebben opgeloopen wegens mishandeling. Bij hun zoeken naar nieuwe visch- terreinen, zjjn de Duitschers reeds heelemaal tot Marokkaansche wateren doorgedrongen, waar zjj een grooten buit gemaakt hebben. Vorige week kwam weer een groote stoomboot van de Deutsche Dampfischgesellschaft met 800 centenaars daar opgehaalde visch te Emden aan. De kapitein vertelde dat de nieuw ontdekte vischterreinen bjj Marokko zoo dicht bezet waren, dat men werk had gehad, om de overvloedige vangst in de koelkamers te bergen. De buit bestond meest uit zeezalm, karper en blauwe baars. De Petersburgsche correspondent van de Petit Parisien seint, dat men in den laatsten tijd niets meer'verneemt van generaal Stoessel, maar dat de generale staf zich daarom niet ongerust maakt, men bleef overtuigd dat de vesting het nog lang zou uithouden. Door een krachtig en beslist optreden heeft dr. Griffiths te Swansea niet alleen zichzelf uit een onaangename positie gered, maar door een afschrikwekkend voorbeeld tevens de kans verminderd, dat zjjn collega's in Engeland de slacht offers worden van een gevaar, waaraan de geneeskundigen telkens bloot staan. Een echtpaar, dat in tijdelijke geldver legenheid verkeerde, had hem geraad pleegd wegens klachten der vrouw, die een gynaecologisch onderzoek noodzake- ljjk maakten. Toen hjj daarmede bezig was, kwam de man binnenstormen, viel hem aan en overlaadde hem met ongegronde beschuldigingen. De bedoe ling van geldafpersing begrjjpende, begaf Griffiths zich terstond naar een advokaat, die de zaak voor het gerecht bracht. Korten tijd voor de openbare behande ling schreef de dame hem om geld, teneinde naar haar man te kunnen reizen, die de stad had verlaten. Ook deze valstrik werd vermeden door de aanvraag naar den advokaat te verwij zen. De jury wees den dokter een scha devergoeding van 500 p. st. toe. Van verschillende zijden ontving hjj bewijzen van ingenomenheid met den afloop van een voor hem zeer onaangenamen tijd. De kiesche Engelschen zijn bezig met te wedden op het leven van den Tsaar. De Daily Mail meldt dat gisteren bjj Lloyd's druk zaken zjjn gedaan in jver1 zekeringen" op het leven van den Tsaar. Men betaalde 13 guinjes percent voor negen maanden en 15 guinjes percent voor een jaar. Woensdag rekende men nog maar 10 guinjes en een week ge' leden 5 guinjes percent. Met 248 stemmen voor, 197 tegen en 59 blanco uitgebracht door de ver schillende afdeelingen van den Neder- landschen Glasblazersbond en de andere christelijke organisation, is heden, de staking in de glasindustrie opgeheven. Het hoofdbestuur van den bond had ten krachtigste aangedrongen voor op heffing te stemmen. De voorwaarde gesteld dat alle arbeiders dezelfde plaat sen zullen bezetten, door hen vóór de staking ingenomen. De scheepvaart in de Friesche veenen is reeds gestremd. Voor Edam is de Zuiderzee reeds dichtgevroren. De gemeentetram te Amsterdam ver voerde in het afgeloopen jaar 31,258,568 passagiers, tegen 26.874,111 in 1903_

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5