door liet geheele land, niet alleen zon der gelogenstraft te worden, maar ook met toevoeging van allerlei fraais. Zoo vertelt men te Petersburg dal de Japanners stellig met de Kngelschen, en misschien ook met de joden, een syndikaat vormen om de Russen in opstand te brengen en geld te ver strekken daarvoor. Velen gelooven dit en vragen, waar het geld betaald wordt. Inmiddels is een tweede plakkaat verschenen te Moskou, mededeeleride dat financiers in de Londensche City een syndikaat met achttien millioen roebels hadden gevormd, om de werk stakers in Rusland te helpen en de regeering te dwingen tot sluiting van den vrede, voor Japan bankroet gaat. Aan de Aurore wordt gemeld dat de werklieden zonder geldmiddelen zjjn. Hunne leiders zouden besloten hebben voorshands het werk te hervatten, maar zich daarna, op het eerste sein, meester te inaken van de tuighuizen. De Petit Paiisien verneemt dat de Tsaar, na den mislukten aanslag van de gaideartillerie, in tranen uitbarstte en de grootvorsten bezwoer, hem de waarheid te zeggen. Men besloot toen den Tsaar, tot herstel van zijne ge schokte zenuwen, naar Tsarskoje Selo te zenden. Voor de zelfstandigheid van den Tsaar zou dit laatste alweer niet pleiten. Trouwens men komt ook in Ru-land rneer en meer tot liet besef, dat de Landsvader zich in alles laat leiden. Zijn zijn raadslieden van een goed ge halte en verstaan zij de tyden, dan gaat er veel goed. Verschillende Engelsche berichtgevers verzekeren dat de weiklieden zich gaandeweg tegen de studenten keeren, daar zij dezen voor het bloedbad ver antwoordelijk stellen. In Wasili O-trof, op het Newsky-prospect enz zijn stu- dententen door arbeiders afgeranseld. De werklieden zouden zich terugtrek ken van de beweging, en zij die rekenden op de arbeiders om de vrij heid.-beweging door te zetten, zijn be drogen uitgekomen. Al de betoogingen in het binnenland zoo seint de corres pondent van de Daily Mail zullen mislukken evenals die te Petersburg. De grootvorsten zijn teruggekeerd en rijden thans zonder geleide over het Ne wsk y-pro - peet- In het buitenland nog altijd anti- Russische betoogingen. Een enkele wil len we vermelden. Te Darmstadt zijn driehonderd studenten de Tsaritsa komt daar vandaan en daarom voegen we er dadelijk bij: Russische studenten gisteren naar liet Russische ge zantschap getrokken en hebben er den gezant, prins Koedasjef, hun afschuw over de gebeurtenissen in het vader land, den oorlog met Japan en het ab solutisme uitgedrukt. De prins wierp in zijn antwoord de schuld voor de slachting te St. Petersburg op de ont wikkelde lieden, die de arbeiders be drogen hadden, waarop de studenten riepen: Leve het vrije Rusland I In Italië hebben de gemeenteraden van Napels, Spezzia, Luca en Cerignola moties van sympathie ten gunste der Russische revolutionairen aangenomen. Die van Napels heeft bovendien aan de regeering den eisch gesteld den Italiaanschen gezant te Petersburg terug te roepen. In Zwitserland houden de protestvergaderingen aan, wat geen wonder is in een land met zooveel Russische heethoofdige logés. In Ant werpen zijn de studenten vreeselijk boos op burgemeester van Rijswijck, omdat deze hen niet zooals zijn collega's in andere Belgische steden naar den eisch heeft laten protesteeren en de politie op hen af heeft gestuurd. De rustverstoringen onder de werk stakers te Warschau namen Zondag avond toe, terwijl bij het invallen van den nacht in vele straten de gaslan taarns werden uitgedraaid. De meeste groole winkels in de Marschalkofskaja- straat zjjn geplunderd. De stakers drongen verder binnen in de depots van het staatsbrandewijnmonopolie zij plunderen voorts fabrieken en werk plaatsen. De schouwburgen zijn gesloten. Er hadden botsingen met de politie en militaire macht plaats. Het publiek is zeer verontrust. Te St. Petersburg is in eenige fa brieken het werk hervat en wordt de orde meer en meer ersteld. Te Warschau zijn ongeveer 100,000 stakers De kranten verschijnen niet, de tiamdienst is gestaakt. De rust is niet verstoord. De overheid beraadslaagt over den toestand met de fabrikanten en de fabriek-inspecteurs. De gemeenteraad van Moskou heeft een reeks besluiten genomen voor het geval er onlusten uitbreken. Onder meer is besloten de overheid te verzoeken in geval van werkstaking in de stedelijke inrichtingen tegen vrouwen, kinderen, scholieren en arbeiders, die zich tot vreedzame betoogingen beperken, geen wapengeweld aan te wenden. Verder zal worden gevraagd om straffeloosheid ingeval de werkstaking geschiedt op vreedzame wijze ter bereiking eener verbeteiing van den toestand der arbei ders; voorts om toekenning van het recht van vergadering voor de arbeiders bonden Tegen de 10,000 arbeiders hebben daar het werk hervat. Een Russisch hoofdambtenaartePeters burg heeft aan den coriespondent van de Daily Mail gezegd, dat Gapon ge wond in het Alafoesof-hospitaal ligt; als hij hersteld is zal hij wegens hoog verraad voor den krijgsraad gebracht, en ongetwijfeld opgeknoopt worden. Drie bekende advocaten zijn in hechtenis genomen, de politie geeft te verslaan dat de beweegreden voor die inhechte nisneming nader blijken zal. Verscheiden werklui uit Petersburg zijn te Warschau aangekomen om de werkstaking in Polen te organiseeren, die teeds tienduizenden omvat, ongerekend -100,000 werkloozen. De nationale partij doet niet aan de beweging mede, naar 't heet. Te War schau zijn 30,000 man troepen. Volgens sommige telegrammen is het pr bij den Tsaar en zijn raadslieden slechts om te doen de staking tot een einde te brengen en d in de wereld te verbazen door een schier onbegrij pelijk liberaal régime; zelfsTrepofheet een man te zijn wiens menschlievend- heid en vrijzinnigheid men grootelijk miskent. Aan den anderen kant hoort men dingen, die geen groot vertrouwen den ernst der aangekondigde hervor mingen geven. Zoo wordt voor vast verteld, dat de T-aar Pobjedonostsef, den befaamden procureur der Heilige Synode, heeft benoemd tot lid van den Rijksraad en in het ministercomité. De man zou alle rechten van een minister hebben en een speciaal onderscheidings- teeken krijgen op zijn galacostuum otn de wereld duidelijk te maken wat zijn Keizer hem heeft willen aandoen. In dm Rijksraad zou een sterke partij voor het denkbeeld zijn, om iets te doen tot bedaring van de gemoederen. Onge lukkigerwijs is de formule moeielijk te vinden. De autocratische Tsaar weigert hervormingen toe te staan, onder den dwang van de vrijheidsbeweging. Hij meent dat zijn manifest van 25 De cember al heel ver gaat met beloften en dat het volk eerst op de verwezen lijking daarvan dient te wachten. In den boezem van de keizerlijke familie is veel beraadslaagd dezer dagen, en het is mogelijk dat binnenkort ernstige be sluiten worden genomen. Maar zoolang de troebelen duren, moet men niet veel verwachten. Alles zal zich wel bepalen tot vaderlijk vermanende proclamaties, de oproerlingen aan het afkeurenswaar dige van hunne handelwijze herinne rende. Om opwinding en nieuwe demon straties te voorkomen, zijn de slacht offers der katastrofe van Zondag 22 Januari meestal 's nachts begraven; vele op kleine stations niet ver van St. Pe lersburg. Zoo werden, naar de corres pondent van de Lokal Anzeiger seint, in den afgeloopen nacht op het aan den Nikolai spoorweg gelegen station Oboechof een aantal dooden naar het kerkhof aldaar overgebracht. De meesten waren bij de onlusten om 't leven ge komen studenten. Teger. den ochtend hoorde de gendarmerie van het station gewijde liederen zingenzij begaf zich naar het kerkhof en daar aanschouwde zij het volgend tooneel: Bij de versch gedolven graven waren een 25 personen bijeen, studenten en toehoorderessen der hoogere school voor vrouwen. De kleine groep zwoer, nadat het godsdienstig ge zang was afgeloopen, een plechtigen eed, dit zij de gedoode kameraden zou wreken. De vergeldingseed werd door allen op de knieën liggende met ten hemel geheven handen afgelegd. Zoo dra het gezelschap te St. Petersburg terugkeerde, zou het in hechtenis wor den genomen. Zij schenen echter arg waan opgevat te hebben en namen, nauwelijks op het perron van het kleine station Oboechof aangekomen, ijlings naar alle richtingen de vlucht. Toch gelukte het 15 personen aan te houden, terwijl er 10 ontkwamen. Het „Vad." schrijft Wat een zondeilinge toestand er heerscht op ons departement van bui- tenlandsche zaken, kan blijken uit het volgende, dat ons wordt medegedeeld van een zijde, die twijfel aan de juistheid er van buitensluit: De heer rnr. W. F. H.von Weckher- lin, oud-gezant te Konstantinopel, is sedert Nieuwjaar werkzaam op het departement van buitenlandsche zaken. Geen gewichtig stuk (b.v. over neutra liteit) mag het departement verlaten zonder zijn visum. sDe minder belang rijke zaken worden echter nog steeds afgedaan onder de enkele paraaf van den minister Van Lynden.v Men meldt uit Hoorn: De timmerlieden, die aan de Hoomsche boot een reparatie moesten verrichten en daarin bleven overnachten, zijn 's nachts bijna gestikt door de ontwik keling van kolendamp, wijl de kachel niet goed was afgesloten. Men slaagde er in ze allen bij te brengen. Te Haarlemmermeer is in hechtenis genomen de fabrieksarbeider J. E., die in twee maanden tijds aan de suiker fabriek Holland te Halfweg 100 K.G. koperen onderdeelen heeft gestolen. Deze hoeveelheid is bij twee opkoopers te Haarlem in beslag genomen. De man heeft bekend. Nu het weêr schijnt, of 't leggen van sporen door Haarlemmermeer op de lange baan zal geschoven worden, niettegenstaande het benoodigde kapitaal daarvoor aanwezig is, begint men in Haarlemmermeer en niet zonder reden ongeduldig te worden en wil men zelf handen aan den ploeg slaan in 't belang van 't versneld personenvervoer. Ernstig wordt er over gesproken, een automobieldierst in 't leven \e roepen, in verbinding met de E ectrische op Haarlem en Halfweg, richting Amster dam. De drie bestaande bruggen te Hoofd dorp, waaronder 2 houten zullen door 't polderbestuur van Haarlemmermeer, welhaast veranderd worden in ijzeren. Het leggen van een aarden datn over de Kruisvaart zal reeds sp-edig plaats hebben. HAARLEM 31 Januari 1905 Het Hollandsch Blij pel-Ensemble, Directeur A. Saalborn, geeft Woensdag in de Tooneelzaal De Kroon Kadelberg's Blijspel in drie bedrijven Jan Ongeluk. Half Amsterdam heeft zich er ziek om gelachen. Heden zijn alhier doorGebr. Plantje wonende aan de Turfmarkt en Gebr. Kraak wonende Overveen op het land goed Spiegelenberg nog jonge versche Wortelen van de kouden grond aan de groentenmarkt gebracht, de eerste partij is opgekocht door J. J. Witmond Hage- straat 22. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 410 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 539 baden genomen. Bestuur en Leden van de Mannen- zangvereeniging Crescendo hebben het plan opgevat op het eerstvolgend Concert uit te voeren een nieuw groot werk, getoonzet door onzen stadgenoot, den jeugdigen Musicus Willem Andriessen. Het is eene ballade van den Vlaamschpn Dichter Guido Gezelle, getiteld „Groe- ningens Grootheid of de Slag der Gul- dene Spooren." Aangezien dit werk voor gemengd koor is, zullen er eenige dames uitge- noodigd worden, hare medewerking te willen verleenen. Het Bestuur is er van overtuigd, dat velen, die reeds van het schoone piano spel van Willem Andriessen hebben ge noten, en zij die 't succes van zijn pas opgevoerd werk: „'t ls Dag", hebben bijgewoond, niet alleen berei 1 zullen zijn hunne krachten te verleenen, aan deze uitvoering, miar zelfs gaarne aan deze uitnoodiging tot medewerking zul len volloen. Immers op deze wijze zullen zy den jongen Musicus in staat stellen zijne tjveiige studie beloond te zien dooreen schoone uitvoering van zijn werkeene compositie, welke na nauwkeurige inzage door zijne leeraren aan het Conserva torium hunne bijzondere tevredenheid mocht verwerven. Afloop van de verkooping van. Huizen, gehoud n den 28 Jan 1905 in de -Gouden Leeuw" ie uaarl.m. No. 1. Ean Huis eu E ve met Tuin, ia een Poort aan de noordzijde van de Brouweratraat. - No. 43a. f 845.— C. Brouwer. No. 2. Een Huis en Erve met Tuin, met toe- gang door een Poort aan de zuidzijde van de Korte Poellaan. No 2./10U0.—J. C. Baggerman. No. 3. Een Pakhuis met afzonderlijk omgaande Bovenwoning en Erve aan de noordzijde vau den Scheepinakersdijk. No. 49. f 1780. Opgehouden. No. 4. Een Huis en Erve met Voor- en Ach tertuin te Heemstede, aan de noordzijde van de Zandvoortache Laan nahij de Leidsche Vaart. 15E. j 1275. A. C. v. Putten. Nos. 5 10. Zes Burgerwoonhuizen, Erven en Grond met afzonderlijk verhuurd wordeude Boven woningen, aan de oostzijde van de Nassanlaan (Nassauhofje) en wel: No. S. No. 34e. f 1230.—. Opgehouden. No. 6. No. 34f. f 1230.- Opgehouden. No. 7. No. 34g. f 1230.— Opgehouden. i\o 8. No. 24h. f 1230.Opgehouden. No. 9. No. 34i. f 1230 Opgehouden No. 10. No. 34m. f 980.Opgehouden. Nos. 1113. Drie Burgerwoonhuizen met Erven en Grond, aan de zuidzijde van de Kenau straat (Keuauhofje), en wei: No. 11. No. 8c. 775.Opgehouden. No 12. No. 8e. f 795.— Opgehouden. No. 13. No. 8f. f 975.-. Opgehouden. No. 14. Een Huis en Erf waarin Koftiehuis wordt uitgeoefend met Erven eu Grond, te Schoten aan de oostzijde van den Schoterweg. No. 82. f 3905. Opgehouden Nos. 15io. Vijf nevens elkander gelegen Huizen en Erven met Tuinen te Schoten, aan de westzijde vau de Generaal de la Keijstraat en wel No. 15 No. 67. No. 16. No. 65. No. 17. No. 63. No. 18. No, 61. No. 19. No. 59. Be perceeleu No. 15 tot en met 17 gecombi neerd. 4570. P. O. Piet q.q. Be perceelen No. 18 en 19 gecombineerd 3090. C. Nederkoorn. No. 20. Een Huis en Erve aau de oostzijde vau de Kavesteeg. No. 20. No. 21. Eeu Huis en Erve aan de westzijde van de Baouesteeg. No. 13. Be perceelen No 20 en 21 gecombineerd 1115.-. W. A. Rijbroek. Nos. 22 23. Twee aaneengebouwde, nagenoeg voltooide Huizen en Erven met Tuinen, aau de zuidzijde van de Projeetstraat bij den Koninginne weg. Plaatselijk nog niet genummerd, en wel: No. 22. liet oostelijke perceel f 4200. P. Broste q.q. No. 23. Het westelijke perceel f 3800. P. Broste q.q. Nos. 24 -25. Twee Huizen en Erven met Tuinen met afzonderlijk opgaande Bovenwonin gen, nan de zuidzijde van de Coiterinanstraat, en wel No. 24. No. 2a, zwart en rood. f 4325. F. Erdtsieck q.q. No. 25. No. 2b, zwart en rood. f 4450. F. Erdtsieck q.q. No. 26. Een Huis en Erve aan de oostzijde van de Lange Auoastraat. No. 29. f 1590. C. A. Jonckbloed. No. 27. Een Huis en Erve met Zijtuin aan de westzijde van de Jan Nieuwenhuizenatraat. No. 2. J 13.75. F. Erdtsieck. No. z8. Een Bubbel Huis en Erve met Tuin te Schoten aau de oostzijde van den straatweg, nabij den voormaligen tol te Schoten. No. 31. 1805, G. Mulder. No. 29. Een Huis en Erve met Tuin en Schuur te Schoten, op den hoek van den Straatweg en Vergierdeweg tegenover de R. C. kerk. No. B. 20. Nu. 30. Een Huis en Erve naast het voor gaande perceel. No. B. 21. Be perceelen No. 29 tot en met 30 gecombi neerd f 1130. J J. Guldemond. Nos. 3132. Twee Huizen en Erven met Voortuin te Santpoort (gemeente VeRen) aan de westzqde van den weg naar Velserend nabij de Ned. Hervormde Kerk, en wel No. 31 No. 3. No. 32. No. 6. Be perceelen No. 31 en 32 gecombineerd f 1180. J v. d. Bogaard. Ne. 33. Eeu perceel Bouwterrein te Zantvoort in 't centrum der Zuidbuurt, groot 1 Are, 45 centiaren, 370.A. J, H. Reijnders. Botermarkt 30 Jan 1905. Boter. Aaugev. 44 K.G., verk. 44 K Q- L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.45 p. K. G- Biggen. Aangev. 36, verk. 29 stuks. L. pr, ƒ6. H. pr. ƒ10.— p. stuk. Schrammen. Aangev. 6, verk. 6 stuks. L. pr. /14.H. pr. ƒ18.p.stuk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2