4 It gymnasium te Doetichem en dringt aan op betere regeling in deze. Volgens den heer Woltjer ligt de grooie fout van dit examen in het voor schrift, dat geene stukken aan den leer lingen mogen worden opgegeven, die te voren in de klas behandeld zijn. Hij wil de rollen juist omkeeren, en zoude wenschen, dat alleen uit de behandelde stof door de gecommitteerden eene keuze zou kunnen worden gedaan. Nauwgezette leeraren zouden daardoor uit velerlei ongelegenheid geraken en aan minder nauwgezette zou de gelegenheid tot oneerlijkheid worden benomen. Nog werd geklaagd over de uitvoe rin der Drankwet. Maandag werden de beraadslagingen over de begrooting van binnenlandsche zaken voortgezet. De heer van Leeuwen besprak het gebied van het gemeentebestuur en stelde de schaduwzijde er van het zelf bestuur in het licht. Het college van burgemeester en wet houders wordt door de tallooze werk zaamheden, die er bij allerlei wetten aan worden opgedragen, hoe langer hoe meer van zijn voorname taak, de be hartiging van de belangen der gemeente, afgetrokken. Om uit de laatste jaren een voorbeeld te geven: te Amsterdam is het aantal ingekomen en uitgaande stukken in vier jaren tjjds, van 1900— 1904, inet niet minder dan 37,000 ver meerderd. Dat legt beslag op de ambte naren, dat vorderd veel van de politie, dat neemt menig kostbaar uur van burgemeester en wethouders in beslag. Verder besprak de heer van Leeuwen de lastige punten van de Drankwet. Ten slotte gaf de heer Stork, in aan sluiting aan het betoog van den heer Regout, zjjne beschouwingen over sociale wetgeving. In hoofdzaak gaat hij met de denkbeelden van den heer Regout mede. Sociale wetgeving moet zijn demo cratisch in dien zin, dat de burgers zeiven voor hunne belangen zulltn ken nen opkomen. Dit wordt te veel uit het oog verloren. Omstandig ging de heer Stork dit nog na ten aanzien van het ontwerp ziekteverzekering, dat wel erop gebouwd schijnt het particulier initiatief tot haar recht te doen komen, en uit den kringen van den arbeid zelf mede werking te erlangen, doch dat, zooals het daar ligt, wederom de ambtelijke verzekering en de ambtelijke kassende hoofdzaak zal doen worden. Als uitersten termijn voor het ver trek van het derde eskader noemt men te Petersburg den 44den Februari. Admiraal Birilef is naar Libau, om de schepen voor het laatst te schouwen. Het in orde brengen van de scheeps-, kanonnen heeft langen tijd gevorderd, anders zou het smaldeel vroeger ver trokken zjjn. Er zullen de volgende schepen deel van uitmaken de linie schepen Impertor Nikolaj I, Admiral Oesjakof, Admiral Senjawin en General- Admiral Apraxin; onder de kruisers lste klas Wladimir-Monomach en Roes. De laatste heeft luchtballons enz. aan boord, waarop men groote verwachtingen heeft gebouwd. Dg torpedobooten gaan niet tegeljjk met het eskader in zee. Zij zullen zich waarschijnlijk pas in volle zee bij de vloot aansluiten. Wel gaan tegelijkertijd transportschepen met steenkool en proviand in zee. Het aan tal officieren van het eskader is buiten gewoon groot. Naar ambtelijk wordt meegedeeld heeft de Czaar op 30 Januari zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van het minister-comité om den minister van justitie te belasten met de samen stelling van een wetsontwerp op de burger- en de strafrechterlijke verant woordelijkheid van ambtenaren, over eenkomstig de b\j de beraadslagingen van het minister comité ontwikkelde gezichtspunten, en naar onderzoek van het ontwerp in Rijksraad te streven. Volgens een bericht uit Krakau is daar een groote meeting tegen den Tsaar gehouden; diens portret werd verbrand. De politie werd met steenen en stokken bestookt; zij trok toen van leer en in de ernstige botsing die volgde, vielen verscheiden gewonden. De Tsaar heeft te Tsarskoje Selo vijf vertegenwoordigers ontvangen, ge kozen door het personeel in de drukkerij onverwijld den van staatspapieren. In tegenwoordigheid van den minister van financiën en van den bestuurder der inrichting prins Golitzei heeft de Tsaar de werk lieden uitvoerig ondervraagd naar den aard van hun werk en den duur van den arbeid. Hij dankte hen voor hun trouwe plichtevervulling en verzocht hen in zjjn naam hunne kameraden te danken. Ook stelde hij een bezoek aan de inrichting in uitzicht. De menschen mochten ten slotte het groote paleis zien en kregen er te eten. De besluiten, genomen in de ver gadering van den ministerraad van 6 Januari ter uitvoering van het 4de punt van de keizerlijke proclamatie van 25 December 1904, over de on- middelllijke invoering van een rijksver zekering voor arbeiders, zijn 29 Januari door den Tsaar bekrachtigd. Weer een sprekend getuigenis van den wanordelijken toestand in 't bestuur der Petersburgsche gemeeDte zaken is het instorten van de Egyptische brug over den Fontauka, op 't oogenblik dat een afdeeling ruiterij er over trok. Het gemeentebestuur en openbare wer ken waren herhaaldelijk door de politie gemaand tot herstel van de bouw vallige brug. In de fabriek van Lessner te Peters burg is opnieuw een staking uitge broken Van 4000 arbeiders hebben 1000 het werk neergelegd, daar zij ontevreden zjjn over de toespraak die de Tsaar tot de deputatie van arbeiders heeft gehouden. Zjj verwachtten een anderen inhoud en scheurden de rond gedeelde exemplaren die de rede des Keizers weergaven, aan stukken. Vooral waren de werklieden woedend over de zinsnede behelzende dat de Tsaar hen „vergeeft", terwijl zjj zich als de veron gelijkten en aangevallenen beschouwden In Artis te Amsterdam is een ijs beer geboren. De groene Amsterdam mei- vermeldt er het volgende van Donderdag heeft mama haar poppetje voor 't eerst naar buiten gedragen. Van 18 Dec., den dag van geboorte, tot deze week toe, dus ongeveer een maand, heeft ze 't stilletjes thuis gehouden in 't groote warme hok zelf liet ze zich maar zelden kijken en zorgvuldig hiel den zich de oppassers op een afstand. Verleden jaar was er ook al ge gronde hoop, dat aan de Artis bezoekers het nooit geziene schouwspel zou ge boden worden van piepjonge ijsberen met de moeder te zien spelen, maar na twee dagen was de kans verkeken. Nu is het boven verwachting goed gegaan, al is er maar één jonkie. Haast aandoenlijk is het te zien met hoeveel teere zorg de berin haar kind omgeeft; als het even piept, snelt zij er op toe en likt het stil. Ze durft het bijna niet aanraken met haar groote handen schijnt het. Als ze oor deelt, dat het wat te ver naar voren is gerold, of dat het lang genoeg van de buitenlucht heeft geprofiteert, schar relt ze wat stroo bjjeen, schuift dat tegen de kleine aan, wikkelt hem er in en rolt hem zoo met haar voorpoot als met een lepel weer naar achter in de richting van het hol. Valt het stroo op zijde, door 't gekrabbel van het jong, dan schuift zij er weer een nieuwe laag onder en rolt de kleine zoo zoetjes aan verder. Als de jonge ijsbeer nog niet naar bed wil, wat tegenstribbelt en weer uit het stroo duikelt, neemt zij hem eventjes met den bek bij het oor en brengt hem zoo een pasje verder onder 't stroo. Dondeidag, Zaterdag en Zondag was het telkens ongeveer half vier, toen ze met de kleine buiten kwam; eerst liep ze alleen een half uurtje om de rots, langs het hek en loerde en snuflelde in alle hoeken om te zien, of ook iets niet pluis was. Eerst als alles gewoon bleek en 't onderzoek dus naar wensch uitviel besloot ze haar schat te vertoonen. 't Is voor Artis te hopen dat het kleintje voorspoedig opgroeit; niet alleen is het voor van den zomer een groote aantrekkelijkheid te meer, maar ook voor de wetenschap is het geval van belang; voor zoover ik weet zal Artis dan de eerste diergaarde zijn waar net gelukt een jong ijsbeertje groot te krjjgen. De Goesche Ct. maakt melding van een gemeente van circa achtduizend zielen, waarvan de overgroote meerder heid liberaal is, aan wier hoofd deze re geering een man heeft durven stellen, die het op zijn dertigste jaar nog niet verder had gebracht dan tot volontair op een dorpssecretarie, een man wiens we tenschappelijke ontwikkeling gelijk nul is, doch die tot de Gereformeerde kerk behoort. In de raadsvergaderingen hoort men dezen edelachtbare spreken van „grastifi- caties"; hij verzekerd u soms, dat hij in een moeilijk „karpet" zit; hij deelt mede. dat er een aanvraag is ingekomen van een handelaar in limonades en vgraci- euse" dranken; spreekt over „riminum" loon, enz. enz. Men meldt ons van Scheveningen Door den krachtigen golfslag met den storm van gisteren, zjjn de scheuren en verzakkingen, reeds waargenomen bij de vorigen storm aan den rechterhoek van den bazaltmuur aan den ingang van de voorhaven, belangrijk verergert, terwij ook gedeeltelijk weer vernield is gewor den de pas herstelde schade aan de basalt glooiing aan de binnenzijde van het Noor- derhoofd. Men is nu bezig daar weer een van teenen gevlochten zinkstuk san te bren gen en dat met basalt stukken te beladen. Het contracteeren van land voor suiker bieten in Haarlemmermeer gaat zeer langzaam. Men klaagt dat de contracten te laag zijn, in evenredigheid der suiker prijzen. De fabriek „Holland" te Half weg, contracteert voor 10,50 binnen de gemeente en ƒ10,75 in de Ringvaart van Haarlemmermeer per 1000 Kilogr. waarin deze tentoonstelling zal worden gehouden, zullen later worden bekend gemaakt. FKBBADEBING van don Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 8 Febr. 1905, des namiddags ten 1ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De 1. 2. 3. 4. 5. H AARLEM 7 Februari 1905 Comité Onderioijsnovelle. De ver- eenigingen, die zich thans verbonden hebben op een groote openbare ver gadering bovengeuoemd onderwerp door een tweetal sprekers te doen inleiden, zijn: het Nederl. Onderwijzers Genoot schap, de Bond van Ned. Onderwijzers, de Hoofdenvereeniging, de Liberale Unie, de Vrijz Democr. Kiesvereeniging en de Soc. Democr. Arb. Partij. Als hare vertegenwoordigers zijn in het Comité van uitvoering benoemd, respectievelijk de HH. Ed. A. van Bilderbeek, E. Ver waal, E. L. Brouwer, J. L. E. I. Klejj- nenberg, W. L. Schram en S. A. Maas. De functiën zijn als volgt verdeeld: J. L. E. I. Kleijnenberg. Voorzitter S. A. Maas, Vice-VoorzitterEd. A. van Bilderbeek, Secretaris en E Ver waal, Penningmeester. De „Commissie voor Schoolklee- ding" verzoekt ons onderstaand ter ken nis te willen brengen van het publiek. Haar is verteld dat in het Schoter kwartier eene collecte is gehouden langs de huizen der ingezetenen voor schoolk leedingdit is wèer een op lichterij, want genoemde commissie denkt er niet aan om verlof te vragen tot het houden van eene collecte hare circulaires worden door vele welden- kenden voldoende ingevuld tot nog toe. Men zij dus gewaarschuwd. In de afgeloopen week zjjn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 457 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 624 baden genomen. Door den Directeur van het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem worden pogingen in het werk gesteld om in den loop van dit jaar in genoemd Museum eene tentoonstelling te organi- seeren betrekking hebbende op de aesthetisc; e ontwikkeling van het kind. Hij verzoekt allen, die daartoe in staat zijn en roeping gevoelen, aan deze ten toonstelling hunne medewerking te ver- leenen door goede wenken te geven en bjjdragen te leveren, zich met hem in verbinding te stellen. Er zal worden onderzocht hetgeen op genoemd gebied in het buitenland werd verricht, terwijl het voornemen bestaat den catalogus, die van deze ten toonstelling zal uitgaan, zóó in te rich ten, dat hij voor belangstellenden als leiddraad zal kunnen dienen. Nadere bijzonderheden omtrent orga nisatie, alsmede het juiste tijdperk, 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. volgende stukken en punten lulltn aan de orde worden gesteld Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Zitting met gesloten deuren. Voorstel B. en W. W. be chikbaar- stelling gelden aanschaffing zieken transportwagen. Id. id. wjjziging raadsbesluit 8 Juni 1904 no. 10. Id. id. adres Maatschappij «Bosch en Vaart", wijziging raadsbesluit 26 Juni 1901 no. 8. Id. id. id. Bestuur Afd. „Haarlem en Omstreken" der Maatschappij Bevordering Bouwkunst, subsidie gevelwedstr jjd. ld. id. id. Haarlemsche Pluimvee- vereeniging „Fauna", subsidie ten toonstelling. Id. id. aanvaarding grond Tempe liersstraat. Id. id. id. verschillende strookjes grond. Id. id. uitbreiding schietbanen onder O ver veen. Id. id. besehikbaarsselling gelden, kosten eventueel voortvloeiende uit arbitrage concessie E S. M. Id. id vergunning E. S. M. uitgang en wisselsporen Leidsche Vaart. Id. id. adres Afd. Haarlem Bond Ned. Onderwijzers, kunstverlichting schoollokalen. Id. id. onbewoonbaarverklaring per- ceelen Gasthuissingel no. 50a en Kampersingel nos. 6, 8 en 10. Id. id. id. perceel Gasthuissinge no. 10. Schrijven id. naar aaleiding rap port speciale commissie gemeente reiniging en betrekkelijke voor stellen. Benoeming stembureau verkiezing leden Kamer van Arbeid voor de confectiebedrij ven Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 4 Feb. 1905 in de -Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Heerenhuis en Erve met Tuin aan de noordzijde van de Nienwe Gracht, hoek Jans- weg, en uitgang aan de Nieuwe gracht. No. 56 zwart en rood. f 10805 J. Machielse. No. 2. Een perceel Wei- en Hooiland in den Ouden Spaarndammerpolder, in de gemeente Spaarndam. Groot 1 hectare, 44 a:en, 90 centi aren. f 3175.— F. Hartendorp. No. 3. Een Huis eu Erve met Tuin aan de westzijde van de Delftstraat, onmiddellijk nabij den Zijlweg. No. 2 2905.— Opgehouden. No. 4. Een Huis met Schuur en Erve aan de westzijde van de Dubbele Buurt en met uitgang aan het Zuider Buitenspaarne. Aan de Dubbele Buurt get. No. 54, aan het Zuider Buiten-Spaarne No. 51. f 1225.— L. de Breuk, voor de firma J. Sabelis en Co. No. 5. Een Huis en Erve met Tuin aan de zuidzijde van de Wouwermaustraat No. 30. Noa. 6 8. Drie nevens elkander gelegen Hui zen en Erven met Tuinen, naast en ten oosten van het voorgaande perceel, en wel No. 6. No. 28. No. 7. No. 26. No. 8. No. 24. Nos. 9 en 10. Twee nevens elkander gelegen Huizen en Erven met Tuinen, naast en ten oosten van de voorgaande perceelen, en wel No. 9. No. 22. No. 10. No. 20. Nos. 11—14. Vier nevens elkander gelegen Huizen en Erven met Tuinen, naast en ten oosten van de voorgaande perceelen, en wel: No. 11. No. 18. No. 12. No. 16. No. 13. No. 14. f 1375.— J. II. Bierboom. No. 14. No. 12. 1470. - A. v d. Putten. De perceelen No. 5 en 6 gecombineerd. /"8165. A. Witkamp. De perceelen No. 7 en 8 gecombineerd, f2715. J. E. M. Paulen. De perceelen No. 9 en 10 gecombineerd, ƒ3520. J. H. Bierboom. De perceelen No. 11 en 12 gecombineerd. 2815.— J. Oostwald, No. 15. Een Winkelhuis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Lange Vlamingstraat. No 3 zwart en rood. f 2720.J. Booy. De perceelen No. 16 tot en met 20 gecombi neerd. Uit de hand verkocht VEEMARKT 1 Febr. 1905. AangevoerdPrijs 58 N. Kalveren f 13.— 8.— 2 Schapen 29.26. 5 Paarden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2