HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 22. 144 144. van ZATERDAG 18 Maart 1905 TE HAARLEM Zondag 19 Maart 1905. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN DOOSJES, Gedempte Oudegrachi 88. Zevenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drls maanden,25. franco p. post ,40. aWonderlijke nommers 8 centen per «tuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenlièh worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. 9'A heureo, Ecole du Dimanche. In „Volksbelang" Jansweg 40. 40% heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5:/s ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs u,e> Ds. Tibben. Christelijk Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. v. d. Vegt, 's Avonds 5 Va ure, Ds. v. d. Vegt. IiUtherscho Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroomgde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantse!! Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haenljer.s. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Openbare Samenkomst, 's Midd. 12 ure, Zondagschool, 's Avonds 6 ure, Openbare Samenkomst. Dinsdag. 'b Avonds 8 ure, Gemeentevergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Taart. BUITENGEMEENTEN. Wur nieti ander, vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerthvan Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Dj. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Yoor de kinderen. Evang. X uthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Bloemendaal. Niet ingekomen. Heemstede^ Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom Voorm. 10 ure, de Heer Hoekendijk. Zendeling der Kotterdamsche Zen- dingsvereeniging. Extra Collecte. 'sNam. 2i/s ure, Ds. Meerburg. Houtrijk en Polanen Voorm. 10 ure, Ds. B. Baljon. 's Avonds 7 ure, Ds. Montijn. Pred. te Haarlem» Zendingsrede. Collecte voor de Zending, Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Vela en. Niet ingekomen. Niet ingekomen. Zandvoort. Voorm 10 ure, Ds. Posthumus Meyes. 'sAv. C/j ure, Ds. Posthumus Meges. Voordrachten in Teylcrs Stichting. De laatste voordracht in dit seizoen werd Woensdag gehouden door Dr. A. A. Nijland, Hoogleeraar te Utrecht en wel over de zon en de zonnestralen. Spreker bracht in herinnering wat de zon voor de plantenwereld en de menschheid beteekent voor de voeding en voor de ademhaling als veranderende het uitgeademde koolzuur door den in vloed der zonnestralen in zuurstof. De vraag of de zon volstrekt noodig is, beantwoordde spreker door te be- ioogen, dat onder bepaalde omstandig heden de zon gemist zou kunnen wor den, doch niet zooals de zaken nu staan. De zonnestralen zjjn lichtstralen, warmtestralen en chemische stralen. De bespreking van de warmtestralen maakte het doel van deze voordracht uit. Het bedrag der warmtestralen, dat de aarde ontvangt, wordt gerekend de capaciteit te bezitten 1 M'. lVi°C. per uur te verwarmen, waarbjj de opslorping van warmte door onze atmosfeer ech'.er een rol speelt in het belang van het ge ringe verschil van temperatuur bjj dag en bij nacht; de opgeslorpte warmte des daags wordt 's nachts weer uitgestraald. De genoemde 1 Vs° C. is aangenomen vol gens de proef van Rizzo. Die 11/2 graad ziet er eenvoudig uit Zjj vertegenwoordigt echter een goede 127 billioen graden per uur warmte verdeeld over de geheele aardoppervlakte. De zonnemassa is 332000 maal zoo groot als de massa der aarde en men is tot de conclusie gekomen, dat de temperatuur ieder jaar vermindert, wat mede door spreker werd aangetoond. Vervolgens werd een begrip gegeven van temperatuur en straling. Men he ft de temoeratuur der zon berekend door vergelijking van die van de Bessemer peer, de toestel waarin het Bessemerstaal wordt vervaardigd, met de zonnestralen en men heeft be vonden, dat die bij de zes duizend gra den Celsius is. Toen werd behandeld de vraag of die 6000° een constant cijfer is. Om dit te „beantwoorden, hebben do zoogenaamde plantengordels, de plaatsen op den aard-1 bodem, waar ongeveer dezelfde planten groeien, dienst gedaan, omdat deze waar schijnlijk constant zijn. Wjj leven in een temperatuur van gemiddeld 15° C. en het nuttig effect van de zon op de aarde is 85° C. Deze cijfers in verband met de plantengor dels van voor een en twintig eeuwen toonen aan dat het effect der warmte stralen een zeer laag cijfers achteruit gaat. De drie ijsperioden verklaarde spreker door een lijdelijk verminderen der warmtestralen, doch veel wordt ver klaard door de natuurwet van behoud van het arbeidsvermogen, wordende elk verlies aan kracht omgezet in warmte; verlies van arbeidsvermogen bestaat dus niet. Uiteengezet werd dat de werking van het radium het bezit het vermogen om zooveel warmte uit te stralen als noodig is om zijn eigen gewicht aan water per uur te verwarmen in deze in hooge mate tegemoetkomend werkt; het komt de warmtestralen ten goede. Aangetoond is, dat het zonnelichaam allengs in volumen afneemt, waarvan de wet der zwaartekracht de oorzaak is, deze samentrekking of verdichting van de zon geeft echter volgens de wet van het behoud van 't arbeidsvermogen weer aanleiding tot waimte, m. a. w. wat de zon door samentrekking of inkrimping verliest in haar uitstralingsvermogen wordt door de samentrekking zelf weer gelijk gemaakt. Om die samentrekking te berekenen heeft men gebruik ge maakt van de wet van den vrijen val. De inkrimping bedraagt slechts per jaar één tien millioenste deel van de middelijn der zon. In verband met het feileljjk afnemen der zonnewarmte heeft men berekend, dat eerst na vijf millioen jaren op de aarde een koude zou heerschen voor den tegenwoordigen mensch ongeschikt om in te leven. Maar die dan leeft, die dan zorgt, troostte spreker en dit ook in verband met de meening, dat de mensch die dan leeft, wel van zoodanige constructie Ij zal kunnen zjjn, dat andere middelen hem in staat stellen in zjjn behoeften te voorzien. Het was een mooie voordracht, met meer dan gewone aandacht gevolgd. Tweede Kamer Dinsdag weer Onder- wjjzers-pensionneering. Besproken wer den amendementen van de Heeien van Idsinga, ter Laan en de commissie van rapporteurs. Het am. van den Heer van Idsinga wil de pensionneering van de onder wijzers aan de gesubsidieerde bijzondere scholen op nemen onder de voor waarden, waaraan volgens de wet moet worden voldaan, om het subsidie mach tig te kunnen worden, terwijl het de pensionneering van de onderwjjzers aan de niet-gesub ïdieerde scholen geheel facultatief stelt: het bestuur der school kan aan het onderwijzerspersoneel, aan de school verbonden, pensioen ten laste van het rjjk verzekeren. De heer Heemskerk beschouwt ech ter de voorgestelde pensionneering als een nieuw subsidie, aan het bijzonder onderwijs toegekend. Dan is hot ook een recht, redeneert hij. Onderwjjs is staatstaakgoed onderwijs is een alge meen nationaal belaDg, dat de staat bevorderen moet. Nemen bijzondere per sonen een deel der staatstaak over, daar mede verandert niet het karakter van het onderwijs. De Heer van der Vlugt heeft geen bezwaar tegen de pensionneering van bgzondere onderwijzers, mits dan ook bjj de behandeling van de onderwijs- novelle zal blijken, dat de rechterzijde geneigd is, behoorljjke waarborgen te geven voor deugdelijk onderwijs. Sub sidie is goed, maar slechts aan behoor lijke onderwijsinrichtingen kan het wor den gegeven. De Heer ter Laan wil allen voor de staatspensionneering winnen. De Commissie van rapporteurs wil de pensionneering van onderwjjzers bjj inrichtingen van meer uitgebreid lager onderwjjs, uitgezonderd de onderwijzers in landbouw en tuinbouwkunde. Te Tokio meent men zeker te weten dat de Russen niet alleen uitgeput zijn, maar ook gebrek hebben aan munitie en levensmiddelen. Dit laatste klinkt waarschijnlijk, want waar zou Koerc- patkin bjjv. levensmiddelen voor zjjn honderdduizenden vandaan moeten halen, nu de voorraadschuren in brand ge stoken zjjn, en aan de gem enschap met het noorden heel wat moet ont breken. Deze zaak van de levensmidde len en den schietvoorraad ljjkt ons de kern van de kwe3tie. Gelukt het den Japanners, de Russen nog eenige dagen telkens terug te slaan van den spoor weg, dan zou een nog grooter ramp dan de slag bij Moekden zelf 't gevolg kunnen zjjn voor het Russische ,'eger. Het ontslag nemen van Koeropatkin is nog niet bevestigd; wel wordt be vestigd, dat de toorn van den tsaar op Koeropatkin steeds heviger wordt. Hij geeft hem de schuld van alles. De correspondent van de Daily Chro nicle heeft van een hooggeplaatste ver nomen, dat er kort geleden heftige tooneelen tusschen den tsaar en de ministers zjjn voorgevallen. De tsaar verweet de ministers zeer boos, dat de ministers hem de waarheid onthielden, waarop Witte koel gezegd zou hebben Dan is 't maar beter dat wjj allen weg gaan. Dat kunt gijzou de tsaar toen uitgeroepen hebben. Verder heet 't, dat de tsaar nu meer en meer op Trepof steunt. De correspondent der Slowo seint, dat er na de nederlaag een grenzelooze ver warring in het Russische leger heerschte. De soldaten bestormden de tieinen naar Tiëling en vulden ze zoo, dat ze onder het gewicht bezveken. Het ministerie van buitenlandsche zaken spreekt het gerucht tegen, vol gens hetwelk Rusland aan Frankrjjk te verstaan had gegeven, dat de Tsaar bereid was vredesonderhandelingen aan te knoopen. De Russische gezant heeft de volgende verklaring afgelegd betreffende de ge ruchten over onderhandelingen na Liao- jang werd er gesproken van vi ede slui ten. Het antwoord van Rusland was het zenden van versterkingen. Moekden is evenals Liao jang het tooneel van den terugtocht, maar nog eens zal het

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1