De correspondent van de Daily Tele" graph te Petersburg seint dat «de Tsaar beslist sterker tot den vrede overhelt; by vredesonderhandelingen zou Japan echter moeten afzien van elke oorlogsvergoeding, aangezien Rus land groote sommen noodig heeft tot reorganisatie van zjjn vloot. De Tsaar rekent daarbij op de medewerking van Kngeland, Frankrijk en Duitschland. Bljjft Japan die voorwaarde weigeren, dan zou Rusland stellig doorvechten. De correspondent van de Times seint: „De openbaarmaking van de gezagheb bende mededeeling, dat er 775.000 manschappen en oficieren sedert het uitbreken van den oorlog naar Charbin zijn gezonden, wordt door de pers ge brandmerkt als een verraad van militaire geheimen. De onthulling wordt be schouwd als generaal Sacharofs antwoord op de kuiperijen tegen hem. Boven genoemd getal, te zamen met de troepen die in Mantsjoerjje waren bij het begin van de vijandelijkheden, geeft een t taal van 832.000. Generaal Linewitsj' effec tief wordt thans op 250.000 tot 350.000 geschat. Wat is er van het ontbrekende halve millioen geworden? Van 14 tot 18 Maart hebben inwoners van verschillende plaatsen schade toe gebracht aan de bosschen van het kroondomein te Moechrafskoje. Acht honderd boeren, gewapend met stokken en geweren, zijn naar het bureau van den rentmjester van hel landgoed ge trokken, waar zij uiterst vèr-strekkende eischen hebben gesteld. Onderdeze eischen komen voor: in elke plaats onbeperkte rechtspraak door gekozen rechters, over dracht van het staatsdomein en goederen van particulieren aan de dorpsgemeen ten, opening van scholen, vrijheid van drukpers, afschaffing van verscheiden belastingen. Er is een bataillon soldaten heengezonden om de orde te herstellen. Zaterdagavond om 8 uur is een bom gegooid naar het rijtuig van den chef der politie te Warschau. Men verzekert, dat deze zwaar gewond is. Over dezen aanslag wordt nog nader gemeld's Avonds om half negen ont plofte er op de binnenplaats van het politiebureau van Praga een bom, waar door 5 personen gewond werden, onder wie twee doodelijk. De hoofdcommissaris van politie Nolken spoedde zich in een rytuig naar de plaats des onheils, toen er dicht bij de Weichselbrug een bom naar hem werd geworpen. Nolken is zwaar gewond aan het gezicht, aan de rechterhand en aan den rechtervoet. Hij werd naar zjjn huis gebracht. De doktoren hebben hoop, dat zy hem in 't leven zullen houden. Een meisje dat toevallig voorbijkwam is eveneens door de bom gewond. Er werd op den dader geschoten door de politie, maar hij is ontkomen. Te Petersburg heerscht al een heel onzekere toestand in de arbeiders wereld. De eene dag wordt er gewerkt; de andere staat het werk er weer stil. Woensdag wekten groote plakkaten de werklieden in de Oostzee-dokken, in de fabriek van Oboekof en in de staats- patronenfabriek op om het werk te hervatten. In de fabriek van Oboekof werd een beroep gedaan op het gezond verstand der werklieden en de nood zakelijkheid betoogd de bestellingen voor leger en vloot althans uit te voeren. De directeuren der staats- patronenfabriek boden als verzoenings voorstel aan een werkdag van tien uur en nachtwerk van ten hoogste acht uur. In de fabriek van Poetilof werd ook een reglement vastgesteld, dat vrede moest brengen. Zoo scheen de maandenlange stryd eindelijk te zullen eindigen. Donderdag begonnen in de fabriek van Oboekof dan ook de arbeiders w er. Maar denzelfden dag braken er elders nieuwe onlusten uit; in de katoenspinnerij van Maxwell werden o. a. door de stakers de ruiten ingeslagen en de machines vernield. Daaruit blijkt, dat het kwaad niet uit geroeid wordt, maar slechts verplaatst en het is gemakkelijk na te gaan welk een verlammenden invloed dit op de geheele Petersburgsche industrie moet hebben 't Is trouwens ten plattelande niet veel beter gesteld. De Daily Express vertelt, dat de Russische revolutionaire leiders in Zwit serland te Genève besloten hebben alle Russische grootvorsten, die openbare posten bekleeden, te vermoorden. Dezen kunnen de „terechtstellingen" evenwel voorkomen door vrijwillig af te treden. Het doodvonnis 'is te Genève uitgespro ken behoudens vervulling dier voor waarde over: Wladimir (58 jaar), bevelhebber over het militaire district St. Petersburg. Alexis (55), opperbevelhebber der vloot. Konstantijn (47), voorzitter der Kei zerlijke academie van wetenschappen. NikolaasNikolajewitsj (49), inspecteur- generaal der cavalerie en aanstaand opperbevelhebber in Mantsjoerije. Pe'er Nikolajewitsj (41), inspecteur- generaal der genie. Michael (73), voorzitter van den Rijksraad. Nikolaas Michailowitsj (46), voorzitter van het Keizerlijk genootschap voor aardrijkskunde. Alexander (39), directeur generaal der handelsmarine en der Russische havens. Een schoenmaker te Keulen die wegens majesteitsschennis tot twee maanden ge vangt nisst ral was veroordeeld, be reikte, met de indiening van een ver zoekschrift een herziening van zijn pro ces. Hij verontschuldigde zich met te zeggen dat hij een zoogenaamde „kwar taaldrinker" was. Om de driemaanden ging hij zich te buiten en kwam dan dikwjjls dagen lang niet tot bezinning. In zoo'n toestand had hij op den Kei zer gescholden. De commissaris van politie verklaarde bij de tweede behan deling van het proces dat de beklaagde inderdaad smoordronken was geweest. Den anderen dag had hij nog ontzettend naar drank geroken, gewaggeld en was hjj nog altijd niet nuchter geweest. Op grond van dit getuigenis werd de man vrijgesproken. Te Neurenberg is een waschbaas van een gelijke aanklacht vrijgesproken, om dat de rechtbank „in weerwil van be- eedigde verklaringen van getuigen niet de overtuiging had gekregen, dat het scheldwoord werkelijk uitgesproken was of betrekking had gehad op den Keizer." Zaterdag hadden twaalf kozakken, die aan het Noorderstation te Par jjs uit den trein stapten, veel bekijks. Zij waren in uniform maar zonder paarden. Dezen hadden zij verkocht, als hun particulier eigendom, en in plaats van zich naar Mantsjoerije te laten zenden, waren zij over de Duitsche grens gedeserteerd, en door België naar Frankrijk gereisd. Zij wilden nu dienst nemen in het vreemdenlegioen. Koengsjoeling, waar voorloopig het hoofdkwartier van het Russische leger gevestigd is, heeft een belangrijk spoor wegstation, en is een basis voor den verplegingsdienst. Er is nu een groot kamp opgeslagen; aan alle zjjden om het stadje heen. lederen dag komen er meer troepen aan. De uit Moekden terugtrekkende troepen zetten den tocht naar het noorden voort, en de versche troepen die uit Europa komen, worden naar het zuiden gezonden, om de afge matte achterhoede af te lossen. Men hoort telkens kanongebulder op de Rus sische rechterflank. De Petersburgsche Slowo bevat een heftig artikel tegen Frankrijk en de Fransche pers, die Rusland tot vrede willen dwingen, door leeningen tegen te werken. De Slowo zegt datde Parijsche haute finance op een zeer onbehouwen manier dit opzet heeft laten blijken en besluit met eenige stekeligheden, waarin zij herinnert aan de les die Duitsch land in 1871 aan Frankrijk heeft ge geven. Het artikel trekt vooral de aandacht, omdat de Slowo tot de vrijzinnige bladen gerekend wordt. Tusschen Oostenrijk en Hongarije Frans Jozef is keizer van de eerste, ko ning van de tweede staat is nog steeds een gespannen verhouding. De keizer wil voor de commandotaal van het geheele leger het Duitsch, de Hon garen wenschen voor het Hongaarsche deel het Hongaarsch, m a.w. één leger, op twee manieren gecommandeerd, dus feitelijk twee legers. Op ondergeschikle punten wil de keizer toegeven b.v.b. in de emblemen der vaandels. In een aanspraak tot het consistorie van kardinalen heeft de Paus de be trekking tusschen den heiligen Stoel en Frankrijk aangeroerd. Hij zeide dat zijne vrees voor het verbreken van het Concordaat thans ongelukkigerwijs wer kelijkheid was geworden. De Paus was tegenstander van zulk een breuk, zeide er altijd tegen geweest te zijn. De hei lige Stoel wenscht in goede verhouding te staan tot Frankrijk. Zelfs op het oogenblik is hjj geneigd door daden te getuigen van zijn wensch om goede betrekkingen met de Fransche regeering te onderhouden. Hoe gezonde lichaamsoefening tot een bespotting en een kwaad wordt gemaakt. Men kent het sierlijke en voor de spierontwikkeling zoo nuttige zwaaien met knotsen. Er bestaat al zoo iets als een kampioen knotzwaaier. Dien eere- titel heeft de man gewonnen door eens 44 uur achtereen, zonder ophouden, de bewegingen vol te houden. Onderwijl wordt hjj gevoed door een ander, die hem zeer behendig de brokken in den mond moet steken en oppassen, niet zelf daarbij met een knots in aanraking te komen. Eergisterenavond om tien uur is er te Londen ergens in een zaal een wedstrijd begonnen, wie 't 't langst uithoudt. De kampioen doet mee. En er is altijd een publiek van dwazen die daarnaar komen kijken. Een duivenhouder te Seraing had meegedaan aan een prjjsvlucht. Onge lukkiglijk bleef zjjne duif gedurende 20 minuten op het dak zitten. Dit maakte hem zoo woedend dat hij de duif, toen zij in zijn bereik kwam, naar zjjne achterplaats bracht en met een klein kapmes de pootjes van het arme dier afkapte. Daarop liet hij het los en de duif vloog weg, naar eene onbereken bare hoogte. Wat er van haar gewor den is, weet men niet. HAARLEM 28 Maart 1905 Het Jaarboekje voor de stad Haar lem voor 1905 is thans verschenen. Elk jaar wordt het onmisbare boekje dikker; deze vijftiende jaargang be'at weer twintig pagina's meer, dan de veer tiende, waardoor het Jaarboekje alweer in bruikbtarheid heeft gewonnen. Twee portretten versieren dezen jaar gang. Het eerste van den overleden In dustrieel en lid van den Gemeenteraad, den heer J. J. F. Beynes; het tweede van den oud Rector van het Gymnasium, den heer B. W. Hoffmann, bij beide portretten een korte levensbeschrjjving. Het Jaarboekje bevat als gewoonlijk de volgende rubrieken Kalender, Kro niek van Haarlem over 1904, Naamlijst der Ministerieele, Departementen, der Staten-Generaal, Bestuur der Provincie Noordholland, der Gemeente Haarlem met de verschillende afdeelingen en haar ambtenaren, der Gemeentebedrijven, als mede die der Kamers van Arbeid, der Arrondissements Rechtbank, Hooger, Middelbaar en Lager Onderwij*, Bjj- zondere Genootschappen tot bevordering van het Onderwijs, de Kerkgenootschap pen en de Vereenigingen in deze werk zaam, en verder de verschillende Ver eenigingen en Genootschappen in deze Gemeente. De Alphahetische Naamlijst van deze rubrieken bevat dertig pagi na's. De Naam- en Adreslijst van in het Jaarboekje voorkomende en te Haarlem wonende personen beslaat ruim honderd pagina's. Onder Ons. De Directeur van het Gemengd Koor, Onder Ons, de heer Henri Pielage, heeft op eene uitnoodiging aan den heer Bal- thasar Florence, tot bijwoning van het concert op 5 April, waarin diens werk »Exaudi Deus" wordt uitgevoerd, het volgende zeer vleiende en bevestigende antwoord gekregen. Namen, 23 Mars 1905. „Mon cher Monsieur, Je vous remercie infinément de votre aimable invitation a assister le 5 April au concert öu vous me ferez l'honneur de diriger mon Psaume jExaudi Deus". Crovez bien, que je serai heweux de réentendre encore par votre excellente société, ce choeur que vous lui avez fait si idéalement interprèter au concours d'Amsterdam. J'espère bien qu'aucun empèchement ne viendra contrarier mon projet d'aller vous applaudir. Je crois que la transposition proposé ne pourra que donner plus de relief k la composition et je l'approuve done bien volontiers. Je serais heureux si votre succès au concours d'Haarlem pouvait égaler votre triomphe d'Amsterdam. Croyez, je vous prie, mon cher Mon sieur, a ma bonne confraternité, et a toute ma reconnaissance, (w.g.) H. BALTHASAR FLORENCE. A Monsieur Henri Pielage, Directeur de la chorale mixte »Onder Ons», a Haarlem t> De Heer W. J. D. Dapper, orga nist der Gemeente, gaf gisterenavond in het Kerkgebouw der Remonstranten een concert, dat de belangstelling er aan geschonken, in alle opzichten waard mocht heeten. De heer Dapper toonde I zich in zjjne voordrachten een man van talent en kennis; de geheimen van het orgelspel zijn voor een groot deel zijn eigendom geworden. Voor zooverre de capaciteiten van het instrument, dat hem ten dienste stond dit toelieten wist hjj ze op smaakvolle wjjze te ontvouwen. De dames J. van Linden van den Heu vel (zang) en C. de Clercq van Weel (viool), die welwillend hare medewer king verleenden, vulden op zeer te waar - deeren wijze het programma met eenige nummers aan. Met onverdeelde aandacht volgde men de voordrachten der zange res en leende men het oor aan het duidelijke en warm gevoelde spel der violiste. Met groote tevredenheid mag het drietal op de uitvoering terugzien. In de vergadering der Haarlem- sche Kamer van Koophandel en Fa brieken van 14 Maart, werd voor kennisgeving aangenomen een schrijven van B. en W., waarin de aandacht gevestigd werd op bemerkingen door enkele Raadsleden gemaakt op de rekening en verantwoording der Kamer, welke bemerkingen door de Kamer ongegrond bevonden werden. Nog kwam ter tafel een rapport der Kamer op een schrijven van den Minister van W., H. en N. om te worden voorgelicht omtrent misbruiken die zich voordoen op het gebied der naamlooze vennootschappen en de mid delen om die te bestrijden. De Kamer neemt er van in beschouwing die welke bedoelen het in depót nemen en be leggen van gelden van derden, in het algemeen van zulke die de bron van haar inkomsten vinden in het ver trouwen van het publiek. De ervaring, zegt de Kamer, leert, dat er maat regelen behooren genomen om het publiek voor schade te behoeden, m. a. w. wettelijk toezicht. Afdoende maatregelen om het publiek geheel voor verliezen te vrjjwaren, zullen moeilijk gevonden worden. On bekwaamheid, onbetrouwbaarheid en oneerlijkheid, zullen steeds haar rol blijven spelen, waartegen geen maat regelen bestand blijken Toch dient er naar gestreefd te worden, door middel van de wet, de door het publiek te loopen risico's binnen de meest enge grenzen te beperken. Bedoeld wordt een geheel onpartijdige contróle, noodig, wanneer men bedenkt hoe moeieljjk het dikwijls voor commissarissen is om ingrijpend op te treden tegenover be- stuurders met wie zij in den regel op vriendschappeljjken voet staan. Wat de publiciteit der balans aan gaat, daarvoor gevoelt de Kamer zonder de hierboven aangegeven contróle niet veel, daar de gepubliceerde cjjfers op zich zelf geen waarborg zijn voor de soliditeit der onderneming, getuige de laatste balans van eene in Augustus 1903 hier ter stede gefailleerde bank- instelling. Daarentegen acht de Kamer, na in voering van een wettelijk toezicht de verplichte ter visie legging voor het publiek van het door bestuurders, com missarissen en commissaris-inspecteur geteekende afschrift der balans en winst- en verliesrekening, hoogst ge- wenscht. Een ieder zou daarvan tegen betaling eener geringe som afschrift moeten kunnen verkrijgen. Ten slotte werd het concept jaar verslag over 1904 door de Kamer vast gesteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2