Tweode Blad, TE HUUR. van WOENSDAG 29 Maart 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HU UB" worden voor onze abonne s gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. Nn. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 p. w., Iers'. No. 77 Slaapkamertje a 1.— p. w. Cronjéslraat. No. 87. BovenvoorUm. met kaft en ft' okpl 1.per week, terst Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension vanaf 35.— per maand, teritmd. Du ven voordestraat. No. 6. Huis met tuin, huurprys 450.—terst. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat No. öt. Bovenhuis 2kam.,keuken, ged.zolder. No 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. ru Nov. No' 140, 2 Gen. Kamers met aparte opgang, 35.— No. 153. Bovenhuis, f 240 p j. terst. Groote Markt. No. 12. Twee Gera. Kan ers, op eersten stand, (zonder pension). Te aanvaarden 1 April, per maand f 40. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800.— per jaar. terslond. Jansweg Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold Aanv. Aug. Hnurpr f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. 60. p. m. Kinderhuis vest No. 4'rood. Vrij Bovenhuis, /300Mei, Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer j.75 p week. Korte Herenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No. SOrood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a ƒ35. per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 55Q.— p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Locds, 1.— per wrek. Nassaustraat. No. 2. Klink Winkelhuis, 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, .50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pensirn, 80. en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juut. Ruij ohavestraat. No. 18 Benedenhuis met tuin, a ƒ15.—per maand Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein I No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. No. 12. Vrij Bovenhuisje, voor klein gezin, a 2.— per week. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin. 175.— p. j-, terst. No. 17E (Hofje). Vrij Huisje met gas- en waterle'ding, 1.70 p. w., terstond. No. 18rood Bovenhuis, terst, 210 p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar terstond No. 6. Heerenhuis met rerre en tuin, f 500 per jaar, terstoni. No. 6. Heerenhuis met 'Ou--ter rein en tuin 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. org. 5 kam., keuk. zolder, f 2 0.p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w terst No. 39 Kamer, f 1.25 r. w., terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Baicntiuis, 225.p. j terstond Zijlstraat No 86. Gemeub. Kamers, per maand 39. a 35.tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, /550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te knop. Te Hour Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 Iu het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat,. 3. In de Generaal de La Reystraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Hoewel Koeropatkin naar men zegt op reis is naar Petersburg, wordt medegedeeld, dat hij bevelhebber wordt van het eerste legercorps, en zulks op uitdrukkelijk verlangen van den czaar. Het is opvallend, dat de czaar geen gehoor heeft willen verleenen aan al degenen die hun best gedaan hadden om Koeropatkin in ongenade te doen vallen. Voortdurend komen nog uit Rusland belangrijke versterkingen aan. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Petersburg dat het ministerie van oorlog bestormd wordt met verzoek schriften van officieren, vragende om overplaatsing naar het oorlogsterrein en aanstelling van zieke en gewonde officieren van liet oorlogsterrein op hunne dan vrij komende posten. De Russische minister van financiën heeft in overweging genomen, de ver hooging der belasting op bier, lucifers, gist en petroleum en verder verhooging van grond- en personeele belasting. De Parijsche correspondent van de Times heeft uit Russische bron ver nomen, dat de ontruiming van Tiëling ontsteltenis heeft gewekt in Russissche militaire kringen, omdat Tiëling van zoo groote militaire en economische beteekenis was. Het is, zegt men, de sterkste defensieve stelling in Man tsjoerije en was door den opperbevel hebber zelf in het begin van den oor log als steunpunt voor een beslissende slag gekozen. Zoodoende ljjkt het on- begrijpelijk dat Koeropatkin Tiëling heeft laten ontruimen. Reeds in Sep- tember 11. werd alles gedaan, om er de verdedigingswerken te voltooien 10,000 Chineezen werkten toen aan de ontzaglijke fortificaties in de pas van Tiëling. Het gevolg van de ontruiming zal bovendien zijn, dat de Russen al hun voorraadmagazijnen tusschen Tiëling en Charbin moeten verbranden of aan de Japanners overlaten. Tevens doet zich dan de vraag voor, h e het Russische leger zal moeten eten, met niets dan de woestijn van noordelijk Mantsjoerije om zich heen, waar elke wagenlading graan uit Rusland moet ingevoerd worden. De stelling van Tiëling heette zoo sterk dat zelfs 200,000 man ze hadden kunnen houden tegen een veel grootere strijdmacht. Allerlei correspondenten seinen weer uit Petersburg dat de kansen op vrede verbeteren. Die van Daily News zegt dat de groote mogendheden, op initiatief van China aan willen dringen op ein diging van den oorlog. De Petit Parisien meldt dd. gisteren: Het wordt bevestigd dat het voort zetten van den oorlog meer te beschou wen is als een middel om pressie te oefenen, dan als de uitvoering van eeo militair plan. Men beschouwt de tot standkoming van den vrede te Tsarskoje Selo niet meer onmogelijk. In den laat- sten tijd verklaarden zich verscheidene leden voor het staken van de vijande lijkheden. Men begint zelfs te zeggen dat Frankrijk binnenkort Rusland over de vredesvoorstellen die het aan Japan wil voorleggen, zal polsen. Op het Newsky Prospect hebben on geveer 1000 menschen een betooging ten gunste van den vrede gehouden. Er gebeurde niets bijzonders. De Russische minister van financiën heeft aan de redactie van de Times een telegram gezonden, waarin hij zegtIn uw nummer van 11 dezer las ik in een artikel onder het opschrift: »Is Rusland solvent?» de volgende zinsnede: »De Russische goudreserve is een kolos sale brandkast a la Humbert». Daar wij de positie van uw blad kennen en aan uwe politieke bona fides gelooven, zoo stel ik u voor, eens te Petersburg te komen en de goudreserve en de kel ders van de Russische staatsbank te on derzoeken. 0 kunt u hierbij doen ver gezellen door een deskundige die ervaren is in goud- en muntaangelegenheden. Een correspondent van de Times te Petersburg meldt: Prins Oechtomskv verklaart dat het gebiedend noodzakelijk is, vrede te slui ten, omdat er geen brood is voor het leger. Al het graan dat te Charbin was opgestapeld, is naar Moekden gegaan of door de Chineezen zuidwaarts vervoerd. De Russische pers verlangt ook de afschaffing van den post van Onder koning en van het comité voor het Verre Oosten, wat een stilzwijgende erkenning is dat Mantsjoerije voorgoed verloren is en het dienvolgens tot niets dient om den oorlog voort te zetten. Te Parijs, waar zeker iederen dag wel een nieuwe vereeniging opgericht wordt, is thans een vereeniging gesticht door verzamelaars van speelgoed. Deze zal een geïllustreerd orgaan uitgeven waarin het merkwaardiste en fraaiste speelgoed van vervlogen tijden afgebeeld zal worden, om daardoor de hedendaag- sche speelgoedindustrie van goede voor beelden te voorzien. Of de concurrentie van Neurenberg niet te sterk zal wezen op den duur, moet nog blijken. Onder de oprichters worden genoemd de hertogin d'Uzès, barones James de Rotschild, Georges Cain, de directeur van het Musée Carnavalet, en de beeld houwer Denis Puech. De verklaring van graaf Bülow in den Duitschen Rjjksdag over Duitsch- land's onzijdigheid en de vleiende wijze waarop hij over Japan sprak hebben, volgens een telegram uit Tokio, daar een uitmuntenden indruk gemaakt. Volgens een bericht uit Petersburg aan de Daily Chronicle, zou de Tsaar besloten hebben, aan de Finnen opnieuw de autonomie te verleenen, die zij onder Alexander I hadden, met volledig her stel van de grondwettelijke rechten der Finnen. Tevens verluidt dat de Tsaar van zins zou zijn het bestuur van Polen te hervormen. Na al wat in deze reeds voorgevallen is, kan men zich niet voorstellen, dat dit bericht waarheid bevat. De czaar toch is niet gewoon op zijn eigenmach tige besluiten terug te komen, en vooral niet als die besluiten tot verzet hebben aangeprikkeld. In het verslag, van de Britsch Zuid- Afrikaansche Maatschappij (de Charte red Company) aangaande de uitgaven voor de troepen, die in den Boerenoor log van het Noorden uit optraden, komt deze zin voor: „Van 999 muilezels, uit Nieuw-Orleans verscheept, stierven er 158 onderweg en waar de overige 841 gebleven zijn, nadat ze te Beira geland waren, is niet na te gaan." Misschien zijn ze onderweg heel jbroederlijk ver deeld. In elk geval is het een nieuw bewijs op welke lichtvaardige wijze er in dien oorlog met de Britschen eigen dommen is omgesprongen. Toen de keizerin van Duitschland on langs van Potsdam komende, in haar rijtuig van het station reed, raakte een klein ventje onder het rijtuig. De keizerin verliet onmiddellijk het rjjtuig en onderzocht zelf de leden van het bewustelooze kind en verbond met haar eigen zakdoek een wond aan het voetje. Daarop liet zij den knaap naar de politie voeren en toen de geneesheeren hadden vastgesteld dat er niets gebroken was, liet zij hem per rijtuig naar zjjn ouders brengen. Zij troostte nog het zusje van den knaap, dat bang was, dat haar ouders zouden denken, dat zij niet goed voor hem gezorgd had en zond later een verpleegster en dokter naar den jongen, en haar kamerheer om te vragen hoe het ging. Door het springen van een stoomketel in een schoenenfabriek te Brockton in Massachusetts zijn honderd personen gedood en 50 gewond. Het onheil kreeg zoo groote afmetingen, daar er brand ont stond, die de fabriek en acht huizen verwoestte. Van het getal personen, in de fabriek werkzaam zijn 250 behouden gebleven. Tot dusverre zjjn 35 ljjken uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Het carnaval is in (Rusland met zeer weinig opgewektheid gevierd, zelfs in die klingen, waar men op pretjes het meest gesteld is. In de schouwburgen ziet men bijna geen bekende persoon lijkheden meer. De aartsbisschop Antonius heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd, ge richt aan het Russische volk. Hij zegt o.a. »De vreeze Gods is verbannen. Er bestaat geen liefdej'meer'voor de kerk, geen eerbied meer voor de overheid. Alles wat heilig is, wordt bespot. Ge durende de carnavalsweek heeft het volk zich op de meest schaamtelooze wijze overgegeven aan [ondeugd en onmatig heid, terzelfder tijd dat onze helden hun bloed vergoten op verre slagvelden. Ruw egoïsme is in de plaats getreden van de vaderlandsliefde en de geestes toestand, die daaruit voortspruit, isdui- velsch. De wet is machteloos, het Evan gelie onvruchtbaar. Men bekommert zich niet meer om de waarheid. Ik roep het orthodoxe Rusland op zich te verheffen, de zonde van zich te werpen en zich te zuiveren, en God zal het vergiffenis schenken. Door de staking op de Russische Staats-patronenfabrieken is een merk baar gebrek aan patronen en projec tielen ontstaan, zoodat in Duitschland aanzienlijke bestellingen zjjn gedaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5