gevecht geweest zijn. In den slag bij Liao-jang stonden 460,000, aan de Sjaho 580,000 man tegenover elkaar. De strijd bij Liao jang is bovendien de langdurigste geweest dien men kent; hjj heeft veertien dagen geduurd. HAARLEM 4 April 1905 Het onverwacht overlijden van Dr. L. Bleekroode te 's Gravenhage heeft de vorige week in de wetenschappelijke wereld een meer dan gewone ontroering verwekt. Maar ook in anderen kring zal zijn verscheiden een ledig veroorzaken, dat niet zoo gemakkelijk zal te vervullen zijn. Wij denken lnor o.a. aan de Haar- lemsche Vereeniging Weten en Werken waar Dr. Bleekroode elk jaar een voor dracht hield over het een of ander onderwerp de natuurkunde betreffende, meestal voordrachlen over onderwerpen, die dan juist in de geleerde wereld de aandacht trokken. Hoe bleek dan telkens, dat de Heer Bleekroode behalve degel jjk geleerde tevens uitstekend onderwijzer was, die den schat van zjjn kennis vermocht te gieten in een zelfs voor minder ont wikkelden verstaanbaren vorm, daarbij gebruik makende van de simpelste, oogenschjjnlijk zelf vervaardigde instru menten, waardoor de samenstelling er van voor den toehoorder niets geheim zinnigs bevat. Van de voordrachten herinneren we ons, die over de luchtscheepvaart in den tijd van den deerlijk mislukten ballon- tocht naar de Noordpool door Andree. Hoe de spreker toen reeds wees op de weinige kans van slagen. In den tijd dat het onderwerp vloei bare lucht druk besproken werd, gaf Dr. Bleekroode er een voordracht over in genoemden kring, waar ook de be reiding van het acytileengas en de vervaardiging van het hiertoe gebezigde carbid voor de bezoekers van Weten en Werken geen geheim bleef. Eens zijn wij in de gelegenheid ge weest Dr. Bleekrode's waarde als onder wijzer meer in 't bijzonder te kunnen waardeeren. Het was toen in zekeren kring een specialiteit een voordracht had gehouden over electriciteit en deze om gezet in beweegkracht en warmte en hoeveel er toen van verloren ging omdat de spreker de ontwikkeling van zijn toe hoorders overschatte. Nu wilde het dat Dr. Bleekroode eenige dagen later in Welen en Werken hetzelfde onderwerp behandelde, maar met het gevolg, dat da&r de zaak zoo helder werd uiteengezet, dat ieder het fijne van de zaak snapte. Omdat verder de Heer BI. precies wist onder welke omstandigheden een proef moest mis lukken, hebben wij zjjn proeven altijd zien slagen, zooals we reeds opmerkten met de eenvoudigste werktuigjes. Het glrs, de geschiedenis er van, de samenstelling en het gebruik, was het onderwerp van de laatste voordracht door Dr. Bi. in W. en W. gehouden opgehelderd door lichtbeelden en proeven. Niemand dacht er toen aan, den leveos- lustigen, beweeglijken man van nog geen zestig jaar zoo na aan het einde van zijn loopbaan was. Maar we zullen den degelijken, doch bescheiden geleerde in den kring van W. en W. missen, dankbaar terugziende op de wijze waarop hjj zijn uitgebreide kennis tot publiek domein wist te maken, Met het mooie weer van Zaterdag waren in onze omstreken reeds veel vreemden, die een bezoek brachten aan de Bloembollen, die thans voor een groot deel in vollen bloei staan. Spoor en trams voerden honderden aan, die verder of te voet, of per andere gelegenheid van het pittige lenteweèr wilden profiteeren en meteen genieten van de velden met voorjaarsbloemen, waarvan de teelt on geveer van Oegstgeest tot Uitgeest be paald is, hoewel in de laatste jaren ook buiten dien kring welgeslaagde proeven zijn genomen met den kweek van de bolgewassen, waarvan de genoemde streek tot heden het monopolie scheen te bezitten. Op Texel en op de Zeeuwsche eilan den kweekt men thans met goed gevolg de hyacint en de tulp, doch beweerd wordt, dat er nog heel wat moet ge beuren eer de eilandproducten zullen kunnen wedijveren met die van de oude kweekplaatsen. Wat Haarlem en zijn allernaaste om geving zelf betreft, het is voor de bloem bollenteelt zoo goed als verloren. Bouw terrein, huizen en nog eens huizen hebben de plaats ingenomen van de kweekerjjen en kweekerijtjes die sedert twee eeuwen en langer de welvaart van onze Gemeente tot een zeker peil op gevoerd hebben. Ook Overveen en Bloemendaal hebben het voordeeliger gevonden een groot deel hunner bloemenvelden om te zetten in bouwterrein, zoodat thans Hillegom, Lisse, Noord wijk de groote middelpunten zijn van waaruit het meeste en misschien wel het mooiste te zien is op het gebied van de beide hoofd gewassen in deze streken, de Hyacinth en de Tulp. De reeds enorme productie van bloem bollen schijnt nog haar grens niet be reikt te hebben want telkens verneemt men van nieuwe hectaren grond, die beschikbaar zjjn of worden gemaakt voor de teelt. Als men zoo in den zomer eens een kijkje neemt in de zoogenaamde bollen schuren, waar de bol bezig is zijn dro gingsproces te ondergaan, is men geneigd zich af te vragen, waar al dat goed blijft en daar wel eens is beweerd dat ons land zelf niet tot de groote afnemers behoort, moet het buitenland het zijne er toe bijbrengen, om het product te verbruiken. Elk jaar heeft het buitenland nieuwen voorraad noodig, want de bol heeft de goede gewoonte om alleen in zijn vaderland, in een geschikten bodem en onder bekwame behandeling voort te planten. Zondag is het wèer niet meegeloopen een loodgrijze lucht en steeds door regen. Was het even droog dan joeg de kille noordwester het luttel getal bezoekers van de Bloemenvelden totdoordekleeren. In den ochtend had de elektrische tram meer publiek aangebracht dan anders in dezen tijd op Zondag, maar afgeschrikt door de buien keerden velen spoedig naar Amsterdam terug. Indien het wêer verkiest zich tot beterschap te keeren, mag er deze week nog druk bezoek verwacht worden. Door het Bestuur der Spaarbank van het Nutsdepartement alhier, zijn de rekeningen over de 2de helft van het jaar 1904 afge,loten en is de balans op 31 December definitief vastgesteld. Op 1 Juli was aan de gezamen lijke deelhebbers (4241) verschuldigd f 794 494.57, dit bedrag vermeerderde door inbreng in 1797 posten met f 93 515 88%, door bijgeschreven rente 3% met ƒ11 740.21doch verminderde door terugbetaling in 1197 posten met f 86 239.44, blijft saldo op 31 December (4204 deelhebber-) 813 511.22%. Van de ingebrachte posten waren er 92 van minder dan f 1.649 van ƒ1.tot ƒ10.—, 805 van 10.tot 100.—, 238 van 100 tot f 1000.— en 13 van ƒ1000.en hooger. Van de terugbetaalde posten waren er 886 van niet meer dan 25.,170 van 25.tot 100.106 van 100.tot ƒ500.en 35 van boven t 500.—. Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden 100.— was 17.09%, dat van hoogere 267.27%. Het gemiddelde hedrag der posten van uitbetaling ten hoogste van 100.— was 22.25, dat van 100tot 500.235.81% en dat van boven de 500 1078 47. Een der deelhebbers is de School- spaarbank, die op 2 scholen hier ter stede in werking is. Van 1 Juli tot 31 December werd daar aan kapitaal inge bracht 396 19, aan rente bijgeschreven 19.81%, en terugbetaald 323.05, terug aan rente werd uitbetaald 1.67%. Op 31 December 1904 hadden 262 leerlingen te samen 1690.50 in de schoolspaarbank belegd. Het geheele kapitaal der Spaarbank bedroeg op 31 December 1904 910 740.91 Vswaarvan 113 200.— was belegd op hypotheek, 17 000. in obhgatiën t/1 der Provincie Noord- Holland, 14 620.in obhgatiën t/1 der Gemeente Rotterdam, 19 000. in leening aan den grooten IJpolder, 744 500.in prolongatiën, overigens kasgeld 17l3.54t/s en de waarde der Meubelen te boek staande voor 762. waartegen een saldo in Rek. Cour. bjj Guépin van der Vlugt van 54.63. De Reserve, zijnde de waarde van het kapitaal boven hetgeen aan de deelheb bers is verschuldigd, bedroeg 97 229.69, of ruim 1119/J0 van het aan de deel hebbers verschuldigde. Het Bestuur der Spaarbank bestaat thans uit de Heeren: P. J. L. Huet (eere commissaris), Mr. Th de Haan Hugenholtz (voorzitter), A. J. Kluppel, Dr. E. van der Ven, J A. Fontein (boekhouder), K. A. L. Blok van Laer, J. de Koek, Mr. C. G. von Reeken, J. R. du Rieu, J. Willems, (thesaurier), L. de Breuk (Secretaris), Mr. H. J. D. D. Enschedé, U. J. K. Versfeit, A. Ratelband, Mr. J. J. de Graad, P. F. de Bordes, F. L. van Ammers, Mr. H. Ph. de Kanter, H. M. v. Bemmelen, J. B. Rutgers van der Loeff, Mr. L. R. van Sloterdyck, J. L. E. I. Kleynenberg, A F. A. van Scherpenberg, J. J. Ver wijnen, Jhr. Mr. E. H. E Teding van Berkhout, Mr. A. H. J. Merens, J. L. Tadema (kassier), P. Dyserinck, N. J. Dardenne Ankringa, B. Braat en M. Lugt. Het concert door het Orkest van den heer Joh. Steenman Zaterdagavond in „de Kroon" gegeven is wederom uit nemend geslaagd. De verschillende sin- fonische werken werden met groote toewijding gespeeld. Dank zij de be kwame krachten, welke in het Orkest hebben plaats genomen en de deug deljjke, zaakkundige leiding van den heer Steen man kon een geheel ver kregen worden, dat onafgebroken boeide en recht veel te genieten gaf. Dat op de repetitie-avonden ijverig wordt ge werkt, mocht blijken uit de eenheid in het samenspel. De muzikale inten ties van den directeur werden boven dien nauwkeurig en duideljjk weerge geven. Aan gevorderde dilettanten zal ongetwijfeld deze gelegenheid om muziek te maken zeer welkom zijn. Een aankomend pianist, de jongeheer H. Wilhelmus, leerling van het conser vatoire te Amsterdam, bracht in het programma de gewenschte afwisseling door de voordracht van eenige klavier stukken. Met meer dan gewoon talent speelde hij Caprice Valse van Saint- Saens, Nocturne van Chopin en Scherzo van Mendelssohn. De veronderstelling dat Wilhelmus, bij voortgaande studie een bekwaam pianist zal worden, is zeker niet te gewaagd. Wat hij ten beste gaf, mag beschouwd worden als een schoone belofte voor de toekomst. Het concert van Zaterdagavond had aanspraak op dubbele sympathie, èn om den aard der uitvoering, èn omdat de opbrengst strekken zal ten voordeele van „Weldadigheid naar Vermogen". Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Heer A. Kreuiter, Directeur der Hillegomsche Bankvereeniging, als zoodanig tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag aangevraagd en heeft hij het voor nemen alsdan in Haarlem eene kassiers en effectenzaak te vestigen. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Maart bezocht door 567 belangstellen den, terwijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 467 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land verzorden werden. Het Museum van Kunstnijverheid zal wegens inwendige reparatie van het gebouw gedurende eenigen tijd ge sloten zjjn. De aandacht wordt gevestigd op de uitvoering van het gemengd koor „Onder Ons" welke zal plaats hebben Woensdag 5 April. Voor plaatsbespreking is aangewezen Woensdagochtend van 10—12 uren. In de afgeloopen week zjjn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn 1 genomen 890 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 655 baden genomen. „Weldadigheid naar Vermogen." Van 1 November 190415 Februari 1905 aan extra giften ontvangen: ƒ2713.12 Van 15 Februari 1 April 1905: A. v. R100 00 W. B. Ge 50 00 Totaal ƒ2863.12 1 April 1904 was ontvangen 3997.05. In het belang der 133 wedu wen en 600 kinderendie Ook van April tot November ondersteund dienen te worden, zal een beroep op de hulp vaardigheid van Haarlem's mgezetenen immers niet te vergeefs zijn. Voor de ontvangst van extra giften houdt de Vereeniging zich beleefd aan bevolen In de op 4 dezer gehouden Alge- meene vergadering van Commanditaire vennooten in de Haarlemsche Bankver eeniging firma Teding van Berkhout de Clercq werd door beheerende Ven nooten verslag uitgebracht over de ver lichtingen gedurende het boekjaar 1904. De verkregen winst veroorlooft een uitkeering van 7|% over het op 1 Januari 1904 met 600.000..waarop 50% gestort, vergroote Maatschappelijk Kapitaal. Balans en Winst- en Verliesrekening werden door de vergadering goedge keurd. Afloop van de verkooping van HuizeD, gehouden den 1 April 1905 in de -Gouden Leeuw" ie Haarlem. No. 1. Een Winkelhui* ei Erve met Tuin aan de noordzijde van de Ridderstraat. No. 3a ƒ3350. J. W. G. Droste q.q. No. 2. Ern Huis |eu Erve met Tuin aan de noordzijde van de Ged. Oude Gracht nabij de Schsgch 1 traat No. 109. ƒ5720.— C. A. Kok. Nos 3—4. Twee nevens elkander gelegeu Hui zen en Erven aan de westzijde van de Ged. Raam gracht, op :den hoek van de Doel,traat, en wel: No. 3 Het hoekhuis met ingang aan de Doel- straat. No. 50 ƒ2100.-- J. H. en P.Il.Brakel No. 4. No. 52. ƒ2000.— J. P. C. Gnnter. No. 5. Een Heerenhuis en Erve met Tuin aan de noordzijde van de Nasraustraat, met uitgang door een Poort aao de Nassaustraat. No. 18. No 6. Een Heerenhuis en Erve met Tuin aan de noordzijde van de Nassaustraat, naast en ten westen van het voorgaande perceel, met uitgang door een Poort aan de Nassaustraat. No. 20. De perceelen No 5 en 6 gecombineerd, f 14005. W. M. ten Houte de Lange. No 7. Een Fabrieksgebouw en Erve met Tuin waarin gevestigd is geweest de Stoomweverij van Cocostajiijt, aan de Papetorenvest. No. 17. f12900.P Droste q q. No 8. Een onlangs nieuw gebouwd Dubbel Woonhuis ea daarachter gelegen Stalling, voor 21 stuks hoornvee, benevens een vierroeden Hooi berg en Erf, te Schoten, aan den Vergierden Weg No. B 46. No. 9. Esn perceel uitmuntend Wei- of Hooi land, onmiddeljjk ge'egen naast en achter perceel No. 8. No. 10. Een perceel uitmuntend Wei-of Hooi land, ach'er het voorgaande perceel. De perceelen No. 8 lot en met 10, te zamen groot 4 hectaren, 76 aren, 60 centiaren, gecom bineerd. 13990.- A. W. Pulman. No. 11 iv li Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin aan de Gedempte Voldersgracht, op den hoek van en met uitgang aan de Keizerstraat. No. 12. f 7880.Opgeh. No. 12. Een Winkelhuis met afzonderlijke op gaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de noordzijde van de Hagestraat. No. 51 zwart en rood. f5110.J. P. Prei:de. No. 13. Een Huis en Erve met Tuin asn de oostzijde van de Pieter Kicsstraat. No. 33. f4980. Opgeh. No. 14. Een Huis met Serre, Tuin, uitgebouw de Kenken en Erve aan de oostzijde van de Ged. Oude Gracht, nabij de Zij!,'raat. No. 9. f5500. J. v. Servellcn. No. 15. Een Huis met uitgebouwde Keuken, Schuur, Open Plaats en Erve, aan de noordzijde vau de Luitenstecg i abjj de Gasthuisstraat No. 37. 855.J. A. Berkenkamp. No. 16. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tnin aan de zuidzjjde van Rustenburgerlaan, op den hoek van en met uitgang aan de Esschilderstraat. No. 18 Uit de hand verkocht. No. 17. Een Huis en Erve met vrije Poorten Bleekveld aan den Kampersingel. No. 56. 7225. Gebr. Frnytier. No. 18. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, uitgebouwde Kenken, Tuintje en Erve, aan de oostzijde van de Molensteeg. No. 19 zwart en rood. f1605.Opgeh. Markt van 3 April 1905. Aardappelen. Aangev. 47 HL., verk. 47 H.L. L. pr. 1.70 H. pr. ƒ2.p. H.L. Appelen. Aangev. 33 H.L., verk. 26 H.L. L. pr. 8.H. pr. ƒ10.p. H.L. Peeren. Aangev. 7 HL., verk. 7 H.L. L. pr. 7.H. pr. 9. Bloemkool. Aangev. 270 st. verk. 270 st. L. pr. f 22.H. pr. 30. Itoodekool. Aangev. 1000 st., verk. 1000 st. L. pr. ƒ5.H. pr. 9. Wittekool. Aangev. st., verk. st. L. pr. .-, H. pr. - Savooiekool. Aangev. 500 st., verk. 500 st. L. pr. ƒ5,H. pr. ƒ10. Wortelen Aangev. bos, verk. bos. L pr. II. pr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2