vond hij hettaschje in het toiletkamertje achten den coupé, waar de dame het aan een haak gehangen en vergeten had. Men schrqit uit Arnhem Een voorbeeld, dat navolging verdient, geeft een winkelier hier ter stede, die, van plan zjjnde een nieuwe pui te bouwen en zijn winkel te verbouwen, aan de afdeelicg Arnhem der Maat schappij van Bouwkunst een som gelds ter beschikking heeft gesteld voor het uitschrijven van een prijsvraag daartoe. Aan den architect, die het ontwerp inzendt, dat bekroond zal worden, zal tevens het werk opgedragen worden, tenzij het ontwerp aan den winkelier persoonlijk niet mocht bevallen, in welk geval toch de uitgeloofde som aan den bekroonde zal komen. In den nacht van Donderdag op Vrij dag werd het echtpaar D. d. L. te Koljjnsplaat gewekt door prikkelende dampen, die het slaapvertrek vulden. De vrouw, het eerst het bed verla tende, vond bij de kamerdeur een pot met brandende zwavel staan. Deze deur was goed gesloten en aan de gangzijde bovendien nog behangen met eenige lappen, tot volkomen afsluiting. Blijk baar was het de bedoeling om de men- schen te laten stikken. Daar de voor- en achterdeur nog gegrendeld bleken te zijn, veronderstelt men, dat de dader zich heeft laten insluiten en door een raam is vertrokken. Daar D. d. L. er warmpjes in zit, behoeft men niet te vragen, wat de drijfveer was. Men is den dader nog niet op het spoor. Jhr. van Weede de Berenkamp, Ne derlandsch gezant te Weenen, is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. In de Frankf Ztg. is een bericht uit Weenen opgenomen, waarin de benoe ming van jhr. van Weede tot minister van buitenlandsche zaken daaraan wordt toegeschreven, dat H. M. de Koningin een ervaren diplomaat aan het hoofd van dat departementen wenscht, opdat voor ons land geen moeielijkheden zul len voortkomen uit de gebeurtenissen in de Indische wateren. Na drie maan den zou, volgens dat bericht, Jhr. van Weede naar Weenen terugkeeren. De Wiener Allg. Ztg., van de be noeming gewag makend, zegt, dat, Dr. Jonkheer de Weede de Beerencamp" benoemd is „direkt in Zusammenhang mit den Ereignissen, die auf dem Kriegsschauplatze zur See bevorstehen". ,De positie van Nederland wordt er daardoor eene, die bijzondere voorzich tigheid en kennis van het volkenrecht vereischt, opdat Nederland zoo streng mogeljjk de wetlen der neutraliteit handhave". Het blad zegt, dat de heer Van Weede slechts minister ad hoe, voorloopig voor drie maanden wordt en dan naar Weenen zal terugkeeren. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Mei 1905, benoemd tot directeur- generaal der posterijen en telegraphie, G. J. C. A. Pop, thans met de waar neming van die betrekking belast. De landbouwersknecht A. Persoon, vader van een talrijk gezin, van zjjn werk inden IJweg te Haarlemmermeer, huiswaarts keerende, kreeg van een werkpaard dat hij begeleidde zulk een slag dat hij spoedig aan de gevolgen is overleden. Hij laat een onverzorgde we duwe en kinderen achter. H AARLEM 18 April 1905. De felle aanvallen op de Openbare School, zoo dag aan dag geuit door Kamerleden, Geestelijken en Onderwij zers, doet menigeen nog wel eens terug denken aan schooltoestanden van vóór een halve eeuw en vroeger. Niet wordt bedoeld het onderwijs zelf; dat kan niet in de schaduw staan van het tegenwoordige, dank zij de Wet van 1857, welke het wetenschappelijk peil der onderwijzers verhoogde door ge schikte opleiding en als gevolg ervan het onderwjjs in de goede richting stuurde. Volgens de woordvoerders deugt de Openbare School in 't geheel niet voor ons Volk. Zjj zou onverdraagzaamheid kweeken, het Volk verdeelen; een pest en kanker wordt zij genoemd voor de maatschappij, in de hand werkend socialisme, anarchisme en andere ismen. Zulke lieflijkheden worden de arme naar 't hoofd geslingerd door mannen, woord voerders, die een zeer groot deel van hun ontwikkeling aan de Openbare danken. Hebben zjj die afbrekende theoriën op de Openbare School geleerd, zou men vragen? Ja? Weg dan met de Openbare, maar ook met hen, die haar trouwe leer lingen bljjken te zijn. Hoe was het voor ruim een halve eeuw. Openbare Scholen waren toen hier ter stede de Burgerschool in het Pand en de Kostelooze Scholen A, B, C, D. De Burgerschool, schoolgeld 15 ets per week, telde zeshonderd leerlingen. De leerlingen behoorden tot allerlei gods dienstige richtingen. Maar aan dat ver schil werd door de kinderen niet gedacht. Zij speelden samen, zij stoeiden samen, zjj leerden samen, van geloof was geen sprake. De onderwijzers gaven geen gods dienstonderwijs, de geestelijken belasten et zich mede, ingevolge hun roeping. Maar nooit, zoover ik mjj herinneren kan, kwam geloofsverschil ter sprake, dan wanneer de onderwjjzer door de school galmde: de kinderen die naar de leering moeten, tegen den muur. Dat was dan op bepaalde dagen tegen half twaalf. Die dan niet naar de leering moesten, hadden een gemakkeljjk half uurtje. De kinderen voor de catechisatie weiden evenzoo behandeld. De Israëlieten kwamen op Zaterdag school of niet, naar verkiezing, maar zij behoefden niets te doen. En als de school uit ging dan dronken allen uit hetzelfde pompje op de Pandplaats. Sommige van de mede-oudleerlingen ontmoet ik nog wel eens. Maar ik heb niet kunnen opmerken, dat A minder geloovig Katholiek, of B slechter Protes tant is geworden of C zjjn Israelitischen godsdienst er minder om acht, al heeft hij of zjj op de schoolbanken in 't Pand geze ten. En we kennen mekaar nog en groeten elkaar en babbelen soms nog over den ouden tjjd, betreurende de tegenwoor dige opdrjjverjj, die zeer zeker niet zal lelden tot meerdere eendracht tusschen de landskinderen. Onze »meesters« zjjn natuurlijk dood, maar soms gedenken wjj nog met eerbied meester die, of lachen om den zonderlingen meester die, of herinneren ons den anderen, die zoo meesterlijk de kunst verstond om je met een kort stokje dat hij in zijn jaszak droeg af te rossen, zonder blauwe plekken te slaan. Misschien waren de kinderen toen gemakkelijker te behandelen? Neen, zoet waren we niet en we durfden soms den meester heel goed te zeggen waar het op stond. We namen het zelfs voor mekaar op als «meesters of een kwee- keling een schoolmakker onrechtvaardig behandeld had. Dan werden we woest en onze meester had dan nog al eens wat te verduren Op dat punt waren we solidair en de meisjes leerlingen, die altijd een streepje vóór hadden, hielpen ons trouw. Een geval van dien aard is lang in herinnering gebleven. Wij schreven natuurlijk met veeren p nnen, die werden vóór schooltijd door meester en kweekelingen vvermaakti. Op zekeren morgen was daar mee doende de rijkskweekeling E. We noem den hem njjdige Judas. Voor de school begon, was er dan soms nogal herrie. Eén jongen, een echte grappenmaker, die bij allen in een goed blaadje stond deed het een of ander, dat kweekeling- meester E. zoo woedend maakte, dat hjj den jongen een ptik gaf met zjjn pennen- mes. Dat was ons te erg. We maakten als jongens van de hoogste klas complot, wachtten kweekeling E. op en sjouwden het Judasachtige dikke ventje op de trappen van 't stadhuis. Vier Joden waren van de partjj, de andere waren Roomsch of Gereformeerd. Brave Hendrikken waren we niet, ondanks de mooie lessen in het boekje van dien naam door N. Ansljjn en heel natuurlijk kregen we straf. Maar we leden die samen, ons verheugende dat we den leeljjkert zjjn valsche streken betaald gezet hadden. Tegenwoordig hooren we wel eens van leerlingen die minder openlijk kwaad 1 doen. Wij noemden dat gemeene streken. In het algemeen wilden we maar aantoonen, dat tenminste de Openbare School in 't Pand de jongens niet ver deelde, maar samenbracht. Er leven er nog genoeg om in denzelfden geest te kunnen getuigen, tenzij ook bij hen door allerlei inblazingen het verleden verloochend wordt. Zeer is te wenschen, dat het niemand berouwen zal er de hand in gehad te hebben ons goede Nederlandsche Volk te verdeelen in zooveel deelen als er godsdienstige gezinten zijn. Ieder begrijpt heel goed waar het om gaatverdeelen om te heerschen, met nog een kwestie die samenhangt met eigenbelang van verdacht allooi, dat men tracht goed te praten. De Grondwet bedoelt Openbaar Onder wjjs als Rijkszaak, wat men er ook van zeggen moge. Wie er niet van gediend blieft, drage zelf de kosten van ander onderwjjs. Van 15 Juli tot 15 September a.s. zal in het Museum van Kunstnjjverheid alhier een Tentoonstelling gehouden worden in verband met de kunst bij de opvoeding van het kind. De voorgenomen tentoonstelling zal in twee afdeelingen worden ingedeeld. De eene afdeeling »de Refrospectieve Afdeelingc, zal nationaal zjjn en al het geen omvatten, dat in vroegere dagen bjj de opvoeding van het kind eene rol speelde. De vertrekken met hunne oorspron kelijke inrichting uit verschillende tjjd- perken, die in het Museum aanwezig zjjn, zullen met de talrjjke voorwerpen van Kunstnijverheid, die tot deze rubtiek behooren, een harmonisch geheel >ormen. De volgende afdeeling «de Moderne Afdeeling® zal internationaal zijn en er worden pogingen in het werk gesteld, om, naast hetgeen in Nederland in den tegenwoordigen tjjd wordt gedaan, ten einde den invloed der kunst bij de op voeding van het kind tot zjjn recht te doen komen, eveneens bjjeen te brengen hetgeen in het buitenland op dit gebied wordt verricht. Het valt niet te ont kennen, dat in verschillende landen, alwaar men sedert meerdere jaren werk zaam is, door de in het werk gestelde pogingen reeds zeer gunstige resultaten werden verkregen, zoodat ook deze af deeling der tentoonstelling hoogst be langrijk en leerzaam kan worden. Nadere inlichtingen zullen gaarne door den Directeur van het Museum worden verstrekt. De inzendingen moeten franco uiter lijk I Juli aan het adres van het Museum van Kunstnijverheid, Paviljoen Haarlem, verzonden zijn, met duidelijk adres van den afzender. De repetities vaor het nieuwe werk van Willem Andriessen„De slag der Guldene Sporen", zijn in vollen gang. Meer dan 160 dartles en heeren werken op „Crescendo" mede om de uitvoering, welke op 11 Mei a s. zal plaats hebben, goed te doen slagen. De zaak in heerenartikelen en bontwerken van den heer A. Weill is verplaatst van de Groote Houtstraat naar Barteljorisstraat 26-28. De nieuwe zaak is, met haar mooie gevelbeschilde ring door den heer Bieree en de fraaie verlichting, aangebracht dooi den heer Clausing, een sieraad van de straat. De twee breede winkelkasten geven in haar uitstalling te zien uit welke artikelen het publiek bjj den heer Weill zijn keus kan doen. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 814 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 613 baden genomen. „Weldadigheid naar Vermogen.'' Van 1 November 19041 April 1905 werden aan extra giften ontvangen: 2863.12 Van 115 April 1905: Concert Joh. Steenman 210.00 Orchest id. 4-25 N. N. 50.00 Totaal 3127.37 15 April 1904 was 3997.05» ont vangen. Mochten nog velen zich ge drongen gevoelen eene extra gift te zenden. VBRGADKBING van den Kaad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 19 April 1905, des namiddags tenl'/j ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling 2e suppl. begr. dienst 1904, met advies C. B. gemeentefinancién. 3. Id. id. id. staat betaling uit onvoor ziene uitgaven dienst 1904, met id. 4. Id. id. wijziging jaarweden twee onderwjj zeressen. 5. Id. id. id. stemlokalen. 6. Id. id. id. raadsbesluit d.d. 22 Juni 1904 no. 11 (zwem- en badinrich ting A. A. Sprenger). 7. Id. id. adres Bestuur afd. „Haarlem en Omstreken" der Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunst, subsidie gevelwedstrijd. 8. Id. id. bekrachtiging aankoop perceel Papentorensvest. 9. Id. id. beschikbaarstelling gelden electrische beweging blaasbalgen Groote- of St. Bavo's kerk. 10. Id. id. id. id. werken Stads-Armen- en Ziekenhuis. 11. Id. id- verhuring grond aan Haar lemsche dienstverrichting. 12. Id. id. wijziging raadsbesluit d.d. 19 October 1904 no. 26 (vergun ningen Van Helden). 13. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Zomervaart no. 30. 14. Voordracht id. benoeming deskun dige voor herschatting uit Drankwet. 15. Aanbeveling id. id. lid Commissie C tot wering van schoolverzuim. Postkantoor Haarlem. OP O AVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbesteend voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand April 1906, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. BINNENLAND. Brieven Anna Holken, Alkmaar. A. Dujer, Fr. van Gog, Wed. J. Gramberg, Paul de Jong, Krieger, Lotje, M Polak, L. Reijnvaan, A. Veen, allen Amster dam. Dir. Credietbank 's-Hage. Mej. B. v. Dijk, 's-Hage. Mej. Boogaard, Rozenprieelstraat 56, Mej. D. M Dirka, Martien Figee, Schalkwijkerstraat, C. van Gasteren, Heeieaaiugel 137b; Mej v Vel len, Leidahestraat 75 v. Vlijmen. Prinaenbolwerk 6, allen Haarlem. Boa, Heemstede. S. A. Smit, Hil versum. Mej. K. Faber, Leeuwarden. Verhoeve, Rotterdam. E. J. Koning, Texel. Koetsier van Mevr. van Vollenhoven, Zeist. Mej. S. de Jong, Nieuwstadt 98. (Stempel Veulo Rotterdam) voor Cacaofabriek, Haarlem. Briefkaarten. Mevr. A. Feringa, Arnhem. Mej. TIessela, Am sterdam. Hondkade, Boskoop. D. Veeohuisen, Dordrecht. Mej. de Bolle, 's-Gravenhage. Mej. Meijer, Mej. E. v. Velthuysen, J. de Vries, allen 's Hage P. Batenburg, Djjkstraat 30. Mej. J. A. v. d. Broeke, villa Iiagestejjn. Mej D. van Dijk, Zijlstraat 54. J. Mij?, Parallelweg 59, allen Haar lem. Mej. A. Welmers, Leeuwarden. H. v. d. IJsel, Piet Gjjzenbrng. P. Roela.ts, Rotterdam. L. Ho reman? BUITENLAND. Brieven. A. B. Heinsbergen, Big Spring. Mad. A. Schnei- ther, Paris. A. T. Oldenmark, Duitschland. Briefkaarten G. Whipp, Eccles D. Rozelaar, Londen A. D. Verschuur, Nice. Mej. A. v. Kammerer Rjjnland. Botermarkt 17 April 1905. Boter. Aangev. 48 K.G. verk. 48 K.G. H. pr. ƒ1.50, L. pr. ƒ1.45 p. K.G. Biggen. Aangev. 36 st. verk. 31 stuks. H. pr. ƒ13.50, L. pr. /9 50 p. st. Schrammen. Aangev. 6 st. verk. 6 stuks. H. pr. 20.L. pr. 17.p. st. Markt van 17 April 1905. Aardappelen. Aangev. 14 HL., verk. 14 H.L. L. pr. 1.90 H. pr. ƒ2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 11 H.L., verk. 9 H.L. L. pr. 10.—, H. pr. ƒ12.50 p. H.L. Peeren. Aangev. 2 HL., verk. 2 H.L. L. pr. t -H. Pr- t 10.—. Bloemkool. Aangev. 300 st. verk. 300 st. L. pr. /20.—H. pr. 35. Roodekool. Aangev. 1500 st., verk. 1000st. L. pr. ƒ42.H. pr. f 16.—. Spinazie. Aangev. 729 m., verk. 729 m. L. pr. /0 50, H. pr. ƒ0.70. Slade. Aangev. 29 m. verk. 29 mand. L. pr. f 0.40, H. pr. ƒ4.—. Wortelen. Aangev. bos, verk. bos. L. pr. f H. pr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2