15 millioen francs. Doer de uiterste linkerzijde werd heftig tegen dien afkoop te velde gelrokken en beweerd dat, ge steld dat die dotaties tot belooning van bewezen diensten strekten, deze al volop waren vergolden door de renten die een eeuwlang zijn genoten, zoodat de betaling der 15 millioen met een bero ving der natie gelijk staat. De minister Rouvier beriep zich echter op de onaan tastbaarheid der Staatsschulden en stelde de portefeuillequestie. De groote meer derheid stemde vóór het ontwerp. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Standard hebben dertig jonge dokters en dokteressen van het Instituut voor proefondervindelijke ge neeskunde zich met pestgif ingeënt en in het fort Alexander I afgezonderd, ten einde de verschijnselen en het ver loop der pest te bestudeeren. Zij heb ben geen bedienden en wonen en wer ken ieder in een afzonderlijke cel. Er staan reeds een andere dertig klaar1 om eventueel openvallende plaatsen in te nemen. Dat mag wel liefde voor de weten schap in het belang der menschheid heeten. De Joodsche bevolking van Kisjinef en andere steden in zuidelijk Rusland verlaat in menigte haar huizen en trekt naar buiten. De naderende Paasch- dagen hebben de herinnering ver levendigd aan het bloedbad van twee jaar geleden. Men vreest, dat tijdens de Paaschviering nieuwe moorden zullen plaats hebben. De gezondheidsraad te Pittsburg heeft, naar Laflfan vandaar meldt, last ge geven om alle mannen in de vreem- delingenwijk die een langen baard dragen, periodiek te ontsmetten. Men geloofde eerst dat het een grap was, maar de superintendent van den ge- zondheidkundigen dienst gaf een toe lichting, blijkens welke bg aan vuile baarden de verspreiding van roodvonk en andere ziekten wijt. Hij heeft een groote hoeveelheid sublimaat opgedaan en tot een voortdurend onderzoek van de baardmenschen last gegeven. Lieden die zich niet willen laten ontsmetten, moeten in „quarantaine", gedwongen worden om hun baard af te laten knippen of een boete betalen. In de stad Sint Louis, wat over het paard getild na haar wereldtentoon stelling, is een vereeniging gesticht, wier eenig doel is, binnen den korst mogelijken tijd het inwonertal der stad tot het verlangde cijfer op te voerende vereeniging kón niet anders heeten dan „Million Club", een woord van een uitnemenden propagandaklank. De club is reeds met haar werk zaamheden aangevangen, voorloopig op twee manieren: ten eerste zuigt zij met Amerikaansche reuzenreclame alles wat elders niet vast ter been staat naar Sint Louis; ten tweede looft zij, op zeer kiesche wijze, premies uit voor gezinnen, die met talrijk kroost ge zegend zijn. Het is te verwachten, dat met zulk een reclame- en premiestelsel, er twee millioen vol zullen zijn, eer men het weet. Zaterdagochtend stonden alle gebou wen van de Duitsche stoomvisscherg- maatschappij Noordzee te Bremen in brand. Men vreesde, dat ze geheel en al zouden afbranden. De stoombooten en het zeilschip Union konden nog tjjdig uit de haven worden gehaald en zijn gered. Persoon lijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De brand was te 7 uur ontstaan. Volgens latere berichten zijn al de uit licht materieel opgetrokken gebou wen van de Noordzee-maatschappjj een prooi der vlammen gewordenalleen de inrichtingen op de pier konden door tijdige aankomst van de brandweer en de hulp van de uit Bremerhaven toe gesnelde stoombrandspuit gered worden. De rust is in Limoges teruggekeerd. De stad heeft haar gewoon aanzien her kregen. Alle winkels zijn weer geopend, terwijl er niet meer gepatrouilleerd wordt. De voorzitter van de Kamer van Koop handel heeft getracht een oplossing te vinden voor het geschil. Doch zijn be middelingsvoorstellen zijn afgestuit op den onwil der patroons, die eerst niet van onderhandelingen wenschten te hoo- ren voor het werk hervat werd. Later echter verklaarden zij bereid te zijn een onderhoud te hebben met de werk liedenafgevaardigden. En deze samen komst zou gistermorgen plaats gehad hebben. Het resultaat is nog volkomen onbekend. Het bondshooggerechtshof te Was hington heeft de wet van de staat New-York, waarbij de werkuren van een bakker op ten hoogste tien uur per dag bepaald worden, voor ongrond wettig verklaard, aangezien die wet strijdt met de individueele contractvrij heid. Deze beslissing van het hooggerechts hof is de gewichtigste van dien aard die ooit in de Vereenigde Staten gevallen is. De rechtgevolgen ervan zullen ver strekken. Vernietigd worden er ruim honderd wetten van verschillende staten, waarbij de werktijd in verschillende ambachten wordt beperkt. Nergens kun nen de werklieden nu meer de wet inroepen om den werktijd te verkorten De wetgevende vergadering van Indi ana heeft een wet aangenomen, die Zaterdag van kracht is geworden, waar bij het vervaardigen en verkoopen van cigaretten in dien staat wordt verboden. Vele tabakshandelaars hebben hun voor raad van de verboden waar openlijk verbrand. De rookers van cigaretten zijn ver bolgen en moeten voornemens zijn, een beroep te doen op het bondshoogge rechtshof, daar zij de wet in strijd met de grondwet achten. De Engelsche bladen beweren dat keizer Wilhelm's gezondheid tot dusver weinig gebaat is bij den kruistocht in de Middellandsche Zee. Zijne dokters zouden aandringen op rust. Tot dusver is de reis te vermoeiend voor hem ge weest, zeggen zij. De keizer zou Zater dag zoo ongesteld zijn geweest dat hij moest bedanken voor een tuinpartij die te 'zijner eere te Taormina op touw was gezet. Hij bleef den heelen dag in zijn kamers. Te Kiel is de recrutenbeul Hummelt onderofficier bij de Marine, tot drie maanden gevangenissraf veroordeeld. Ten processe bleek dat bij o.a. een dikken wollen doek om den hals van een recruut had gewikkeld en den man daarna vlak bjj een gloeiende kachel drilde tot hij er bij neerviel. Een ande ren keer moest de recruut zijn geweer als een uithangbord voor zich uithouden en telkens, als de arm dreigde te zakken, werd hij bewerkt met een schaar. De man had de litteekens van tien wonden aan eiken arm. Een tragi comisch verhaal komt uit Helsingfors, dat op amusante wijze de doodsangst van sommige gouverneurs voor een aanslag teekent. Twee grondeigenaars kwamen dezer dagen in het paleis van den gouverneur te Uleaborg om dezen ambtenaar over een landbouwkwestie te spreken. Een bediende bracht ze naar het vertrek, waar de audiënties worden verleend. Nauwelijks was de deur voor de beide bezoekers geopend of zjj deinsden ontzet achteruit: midden in de kamer stond de gouverneur met de hand aan den trekker van een revolver; naast hem stonden als een paar metalen beelden twee beambten der geheime politie, eveneens met dreigende vuurwapenen. Midden door de kamer liep een dikke krijtstreep en achter deze brulde de gouverneur zijn bezoekers toe: «Als gij over de streep komt schiet ik u dood I" De twee landlieden vonden het veili ger van de geheele audiëntie af te zien en kozen het hazenpad. In een Johannesburgsch blad komt een ingezonden stuk voor van de Engel sche jonge dame, die in Amerika Ben Viljoen met de karwats afgerost heeft, omdat hjj een trouwbelofte verbroken had. Zij had gelezen, dat Viljoen ont kende, dat hg het pak slaag gehad had. Zjj verzekert, dat 't heusch ge beurd is en beroept zich op de Ameri kaansche bladen, die er verslag van gegeven hebben. Volgens een Petersburgsch blad moe ten de oorlogskosten thans veel hooger zijn dan de 75 millioen gulden maan delijks waarop zij bjj de vorige be grooting geraamd waren. Zij schat de reserve die in het begin van dit jaar voor die kosten aanwezig was, op nau welijks 125 millioen gulden, waarbjj dan nog ongeveer 375 millioen gulden uit de laatste leeningen komen. Uit Saigon wordt nog gemeld, dat de Japanners langs de kust van Cochin- china een aantal voor de Russen bestem de kolenschepen hebben buitgemaakt. Verder wordt verzekerd dat Rozjest- wenski op zijn heelen tocht van zijn 18,000 man er slechts 8 aan ziekte heeft verloren. De Russische matroos die, na over boord te zijn gevallen, twaalf uren lang in de straat van Malakka op een stuk drijfhout had rondgedobberd en uit zee werd opgepikt, is uit Singapore te Saigon aangekomen en aan boord van de vloot terugge keerd. De vroegere Italiaansche minister van onderwjjs Nunzio Nasi, wegens verduis tering in staat van beschuldiging ge steld, doch voortvluchtig, heeft nog steeds zijn aanhangers en deze hebben nu een echt brutale streek uitgehaald. De getrouwe kiezers uit Trapani, die nog steeds de weldaden niet hebben vergeten, die Nasi hen had bewezen met gelden uit de Staatskas, kozen hem verleden jaar weder als hun vertegen woordiger in de Kamer, ofschoon hij niet te vinden was. Nu bepaalt de Ita liaansche kieswet, dat een afgevaardigde, die niet binnen twee maanden nadat zjjn verkiezing als geldig is verklaard, den eed aflegt, zij n zetel verliest. De heer Nasi nu, die het waarschijnlijk in het buitenland rustiger vindt dan in zijn schoon vaderland heeft die termijn laten verstrijken en dus zou eergisteren zijn verkiezing ongeldig worden ver klaard. Maar zijn aanhangers denken daar nu eens anders over, zij beschou wen de afwezigheid van hun afgevaar digde als een legittimo impedimenta (wet tige reden van verhindering) en wend den zich derhalve schriftelijk tot den president der Kamer met verzoek den afgevaardigde, die helaas door verblijf in het buitenland verhinderd was den eed at te leggen, uitstel te verleenen. En in de Kamer waren n b. afgevaar digden, die dat verzoek steunden, o. a. een socialist, die als reden opgaf, dat men den kiezers van Trapani een nieuwe verkiezing moest besparen, maar geluk kig voor de eer van de Italiaansche Kamer waren er slechts vijf leden de zelfde meening toegedaan en dus werd Nasi van het lidmaatschap der Kamer vervallen verklaard. De boeren van Cherson hebben bjj den Russischen minister van binnen- landsche zaken een verzoekschrift inge diend inzake den politieken toestand, waarin tamelijk vrijmoedig de euvelen worden aangewezen, waaronder Rusland lijdt en de middelen aangewezen om verbetering aan te brengen. Hevig wordt in dit stuk de Russische ambtenaars stand aangevallen, welke eigenlijk van alle misstanden de schuld krijgt. In het algemeen stellen de verzoekers het volgende: „De vrijheid over onze nooden en behoeften te spreken en te schrijven. De vrijheid overal en te allen tijde te kunnen vergaderen. De waarborg, dat niemand zonder regelmatig openlijk rechterlijk vonnis kan worden gevangen genomen. De vrijlating van allen zonder open- Ijjk vonnis zich in hechtenis of in ver banning bevindenden. Beëindiging van den oorlog en slui ting van een duurzamen vrede met Japan. Rusland heeft schulden, wordt in het stuk gezegd en het volk verarmt. Schaf alle grondbelastingen af. Belast niet thee, suiker, landbouwwerktuigen en lucifers. Regelt de belastingen naar de inkomsten. Wie grooter inkomen heeft, moet ook meer aan de staatskas betalen. Wij hebben in de couranten gelezen, deelen adressanten mede, dat in de kloosters zich zeven milliarden roebels bevinden. Laat de staat dat geld nemen, daarmee zjjn schulden betalen en een nieuwe vloot bouwen. Dit geld is toch ook eigendom van het volk. Moge de geeste lijkheid den staat gelden gevengedu rende den oorlog heeft zij slechts gebeden en naar het schjjnt niet eens zooals het wel behoort. Bij de aanstaande verkiezingen moet noch de overheid, noch de politie in grijpen, opdat het volk zich zijn ver- dedigeis alleen en vrij kan kiezen. Stemgerechtigd zouden alle mannen moeten zjjn die den leeft jjd van 25 jaren hebben bereikt. Er zal natuurlijk nog wel wat moe ten gebeuren eer aan die eischen gevolg gegeven wordt. In Petersburg loopen allerlei geruch ten over veranderingen in het ministerie. Men zegt dat de heer Tsjipoff den heer Boeligin zal opvolgen als minister van binnenlandsche zaken; dat prins Swia- topolk-Mirski binnenkort te Petersburg zal komen; dat de heer Witte zgn ont slag heeft ingediend; dat de heer Jer- molof in de plaats van generaal Glasof zal komen, en eindelijk dat de metropo- litaan Antonius naar Trans-Kaukasië is overgeplaatst. De groote schroeven fabriek in Sher borne Road te Birmingham is door gasontploffing totaal vernieldde muren vielen te gelijk om, de vloeren vielen op elkaar. Gelukkig was er niemand in het gebouw aan het werk. Zes personen, die het huis van buiten schoonmaakten, werden ernstig gewond. De materieele schade, ook aan de omliggende huizen, is zeer groot. In antwoord op een interpellatie over de gebeurtenissen op Kreta antwoordt minister Delyannis, president van den franschen ministerraad, dat politieke per- 1 sonen uit Kreta den steun der regeering hebben ingeroepen voor de instandhou ding der vereeniging met Griekenland en tot verandering van de tegenwoordige wijze van binnenlandsch bestuur. Hjj had hun geantwoord dat die ver eeniging een pan Helleensche wensch was, die door alle Grieken werd gekoes terd, maar dat hg nieuwe betoogingen nutteloos achtte en beslist weigerde steun te verleenen aan eenige actie, die ten doel had wijziging te brengen in het binnenlandsch bestuur' daar een derge lijke wijze van doen zou leiden tot omverwerping van de besluiten der mo gendheden. Dezer dagen zgn te Aalsmeer de eerste transporten gepasseerd van per- ceelen, aangekocht door de Hollandsche Electrische spoorweg -maatschappij. De overdracht betreft perceelen aan den Ringdijk van den Haarlemmer meerpolder nabij Aalsmeer, ter plaatse waar de geprojecteerde lijn den Ring dijk snijdt. Ook nabij de Kalfjeslaan onder Nieuwer-Amstel en te Uithoorn werden onlangs verschillende aankoopen voor genoemde Maatschappij verricht. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeni ging tot Afschaffing van Alcohol-hou dende dranken heeft in zijn jongste vergadering besloten, tegen de a.s. ver kiezingen een manifest op ruime schaal te verspreiden, waarin ivordt gewaar schuwd tegen het alcoholgebruik bg verkiezingen en er op aangedrongen wordt óók te letten op de gezindheid der candidaten ten opzichte der drank bestrijding. Tevens zal het bestuur in het orgaan der Vereeniging iDe Blauwe Vaanc zgn leden verzoeken om het oogenblik- kelijk te berichten wanneer ergens drank of bier geschonken wordt of zal worden, ten einde de verkiezing van candidaten te bevorderen. De gemeente Groningen heeft van 1 Februari 1903 tot 15 Maart 1904 aan premie voor de verzekering der gemeentewerklieden aan de Rijksverze keringsbank f 5880.44 betaald, terwijl door de Rijksverzekeringsbank is uit gekeerd tengevolge van ongevallen aan die verzekerde werklieden in het tijdperk van 1 Febr. 19031 November 1904 een bedrag van f 1397.22t/s of f 762.20 in het jaar. De commissie voor financiën is, hoe wel erkennende dat deze uitkomst nog geen maatstaf geeft voor het vervolg, er van overtuigd dat de premie aan de R. V. B. te betalen veel te hoog is, waarom zjj adviseert op andere wijze in de verzekering te voorzien.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2