Naar aanleiding van een voorstel in deze is bepaald, dat het subsidie verloren gaat, als het aantal leerlingen lager dan twintig is. Overgenomen werd een bepaling, waar bij het bijzonderen onderwijzers verbo den is ander bedrijf, nering of beroep uit te oefenen. Het verband zal volgens den minister hiervan kerkelijke bedie ningen niet in zich sluiten. Van subsidie uitsluiten voor scholen, waar het schoolgeld f 40.of hooger is, werd verworpen. Verworpen werd ook het amendement van den heer Borgesius, om het subsidie nooit hooger te doen stijgen dan 66 Pet der kosten, zonder dat daartegen één deugdelijk argument was aangevoerd. Merkwaardig was slechts eene uitlating van den heer Tama, die er op wees, j dat zoo men het subsidie tot 66 Pet. der kosten van de school beperkte, juist de voordeelen van de wet zouden worden ontnomen aan de groote massa der armen, die het subsidie het hardst noodig hadden. De minister had vroeger ge sproken van 50 Pet. Het arbeidscon tract zal niet in behandeling komen, de heer Heemskerk gaf de schuld hiervan aan de linkerzijde. Aan de orde was Woensdag de regeling der wachtgelden, waarop twee amendementen waren voorgesteld. De wachtgelden der onderwijzers, die ten gevolge van de opheffing der openbare school of van opheffing hunner betrek king worden ont«lagen aldus schreef het onderwerp voor komen ten laste van het rijk. Evenwel zouden de ge meenten de helft der kosten dan weer aan het rijk moeten vergoeden. Het wachtgeld kon stjjgen tot vijf en-negen tig percent van het salaris toe, voor II onderwijzers met meer dan 20 dienst jaren. Voorgesteld was, de verplichting der gemeenten tot vergoeding van de helft te reduceeren tot eene verplichting voor een vierde gedurende vijf jaar. Dit werd overgenomen, waar tegen een voorstel van den Heer Keielaar om de oude redactie te herstellen, werd verworpen Een amendement van den Heer Bor gesius om het wachtgeld in geen geval op meer dan tachtig percent van het salaris vast te stellen: Houdt men het wachtgeld op 95 percent bepaald, dan krijgt de onderwijzer er belang bij, het op opheffing van zijn betrekking te gaan toeleggen. Hij houdt dan nagenoeg zijn oude traktement en zal hetgeen eraan ontbreekt nog wel welen bij te verdienen. Het werd aangenomen. Daarna kwam de regeling ten aanzien van de gemeenten in bespreking, waar over bij het algemeen debat r eeds zooveel te doen was. De minister leidde deze in met een lange rede, neerkomende op 1 het volgende: Het bijzonder onderwijs heeft aan verhooging van het subsidie zeer drin gend behoefte. Wilde men eene regeling zoeken, die zoowel tegenover de gemeen ten ak tegenover het bijzonder onderwijs billijk was, dan had de zaak zoo gauw haar bedag niet kunnen krijgen. Dus zat er niet anders op, dan de gemeen ten te laten voor hetgeen zjj zqn, en het bijzonder onderwijs de heele som, die beschikbaar kon worden gesteld, te verleenen. De Heer van Raulte, beantwoordende, deed opmerken, dat hiermede met vroe gere wetsbepalingen was gebroken, en de minister de wet van 1889 niet kende. De Heer Roëll toonde nog aan dat 's ministers argument, dat aan het open baar onderwjjs geene nieuwe lasten werden opgelegd, geen steek hield. Gaarne wil de heer Röell erkennen, dat het bijzonder onderwijs aan meer subsidie behorfte heeft; gaarne had hij het onder behoorlijke waarborgen voor deugdelijk onderwjjs ook willen geven, maar dan ook eerlijk en billijk op den voet van gelijkheid met het openbaar onderwijs. Over de vloten nog altijd geen bericht van eenig belang, 't Is alsof de oorlog stilstaat, in gespannen verwachting van de dingen die toch gebeuren moeten in de wateren ten zuiden van Japan, maar die haast onbegrijpelijk lang worden uitgesteld. Rozjestwenski moet zich, zou men zeggen, nog altijd in de buurt van Achter Indiê ophouden, vermoedelijk om aan Nebogatof tijd te geven, zich bij hem te voegen. Waar dit derde Oost- zee-eskader zich thans bevindt, is niet met zekerheid te zeggen, maar de dun bevolkte eilandengroepen en eilanden op de grenzen van het Engebche, Neder landsche en Fransche gebied in Oost- Iridië leveren genoeg goede schuilplaat sen op Uit Petersburg wordt gemeld, dat de politie aldaar met onverzwakten ijver hare opsporingen en aanhoudingen voortzet, vooral onder de studeerende jongelingschap. Op de Oostzeewerf zijn 100 arbeiders aangehouden en twee bommen ontdekt. Het getal afgedankte werklieden is groot; van de Poetilof fabriek alleen een 7000 man, die zeker gebrek lijden. Dat een deel dezer arbeiders zich zt)llen aansluiten bij het gepeupel of van uit spattingen zullen partij trekken, om botsingen met de politie uit te lokken, is te voorzien, en welingelichte perso nen waarschuwen er tegen op straat te komen in den Paascbnacht. Zelfs te Petersburg is de bevolking machteloos tegen uit-pattingen van het gepeupel, alhoewel nu sedert 22 Januari tjjd genoeg verloopen is, om een burger wacht in te richten of 't aantal orde bewakers genoegzaam te vermeerderen. Men vreest dat de uitspattingen niet zullen uitgaan van de arbeiders, en ook niet tegen de regeering gericht zjjn, doch veroorzaakt worden door benden schuim en janhagel, 15 000 man sterk, in benden verdeeld, die de ver schillende stadswijken zullen aanpakken en het vooral tegen de ontwikkelde en bezittende klassen zullen gemunt hebben. Of het waar is of niet, is nog niet te zeggen, maar er gaat een gerucht, dat de Russische regeering te Peters burg een groote binnenplaats, die zes duizend menschen kan bevatten, heeft afgehuurd, naar men zegt om er de gevangenen en de gewonden te bergen, die bij een mogelijk oproer den 1 Mei in handen der openbare macht vallen. De gouverneur der hoofdstad heeft het publiek trachten gerust te stellen omtrent mogelijke gewelddaden, en er op gewezen, dat er reeds honderdduizend soldaten in de stad zjjn, om zoo noodig de orde te bewaren. Toch is het pu bliek niet gerust; wie maar even kan, keert St. Petersburg den rug toe. Zeer waarschijnlijk achten de auto riteiten het, dat de eerste Mei een kalm verloop zal hebben, hoewel de regeering op alle gebeurlijkheden voorbereid is. De gezamenlijke onderwijzers der lagere scholen in Bremen hebben in een groote vergadering verzet aangeteekend tegen het optreden van den *choolinspec- teur, die in orthodoxen zin invloed uit oefent op het godsdienstonderwijs; zjj besloten voorts een commissie te benoe men om een verzoekschrift op te stellen tot afschaffing van het godsdienstonder wijs op de volksscholen. De Oud-geloovigen te St. Petersburg hebben aanstonds geprofiteerd van den oekas, betreffende geloofsvrijheid; zij hebben het Paaschfeest weer kunnen vieren in hun kerken in de Rogosjk-wjjk. Het kerkhof en de altaren, die sedert 49 jaren afgesloten en verzegeld waren, werden in tegenwoordigheid der over heid van de zegels ontdaan, waarbij bleek, dat vele kostbare schilderijen en heiligenbeelden onherstelbaar door vocht waren vergaan. Toen de oekas te Moskou bekend werd, stroomden de Oud-geloovigen aan stonds in dichte drommen naar het kerkhof. De eerste dienst werd bijge woond door den prefect van politie en door generaal Galitzin, aide de camp van den Tsaar, die den oekas naar Moskou had gebracht uit St. Petersburg. De geloovigen knielden voor den gene raai en vroegen hem den Keizer hun iDnige dankbaarheid uit te drukken. Roerende tooneelen vielen voor; velen baden hardop en smeekten Godes zegen over den Tsaar af. Algemeen is ook onder de andere geloofsbelijdenissen de voldoening en dankbaarheid over de verkregen vrijheid. Roomschen, Mahomedanen, Boeddisten, Lamaïsten, allen deelen in de gunsten van den oekas. Alleen de Joden staan er buiten. Te Petersburg loopen geruchten over de uitzending van een vijfde eskader, nog van deze maand, terwijl het vierde nog niet eens zeilklaar is. De raillionair Carnegie heeft natuur lijk in zijn familie wat te zeggen en als zoodanig zjjn toestemming gegeven tot een huwelijk van zijn nichtje met zijn vroegeren koetsier, thans bezitter van een rijschool. Hij had er de op- merking bij gemaaktdat lijj zjjn nichtje liever zag trouwen met een braven koetsier, dan met een onbeduidenden hertog. Die verklaring heeft intusschen een der jonge Engelscheedellieden, namelijk den hertog van Manchester, in 't harnas gejaagd. Misschien streed het met diens edelmanseer dat er iemand zou durven verondeistellen dat er onbeduidende hertogen bestaan. Mogelijk ook meende hjj dat Carnegie een hatelijkheid tegen hem persoonlijk bedoelde, wjjl hjj zich juist met zijn vrouw, die een juffrouw Astor van haar eigen is, in Amerika bevond. In elk geval, His Grace heeft zich tegenover een interviewer van de „World" over Carnegie uitgelaten op een wjjze die van hertogelijke h(lelijk heid ook al geen hoogen dunk geeft. „De heer Carnegie prefereert als aan getrouwden neef een koetsier boven een hertog" zoo zeide de Duke of Man chester. „Wel, misschien is dat voor mr. Carnegie ook beter en bij hooge uilzondering kan ik me met diens op vatting van maatschappelijke positie eens vereenigen." En verder verlustigde zich de hertog in een hatelijkheid op het kasteel dat Carnegie in Engeland bezit en op diens schenkingen van openbare bibliotheken welke extra belastingen aan plattelands bevolkingen en gedwongen afstand van grond aan plaatselijke landeigenaars opleggen. Toen hem een exemplaar van de „Word" werd vertoond moet Andrew Carnegie zoo iets van „wie den schoen past trekt hem aan" gezegd hebben. 't Begint er hoe langer hoe liever uit te zien in Rusland Volgens den cor respondent van de Echo de Paris heeft het geheime comité van terroristische conservatieven een proclamatie wier tekst de correspondent overseint uit- gevaardigd, waarin de hoofden der libe rale partij met vreeselijke weerwraak worden bedreigd, als zij doorgaan met hun agitatie. De conservatieven ver- klaren, dat zij de bijeenkomsten der liberalen zullen uiteenjagen door het gooien van bommen, omdat op die bij eenkomsten moties worden aangenomen, die een schande voor Rusland zijn Een bom wordt langzamerhand een artikel, dat in geen Russisch huishouden mag ontbreken. Te Gotha is een verwoede melkoorlog tusschen de huisvrouwen en de agrariërs gevoerd. De grootste melkerij in die stad, die in de handen van agrariërs is, had den prijs van de melk tot 20 pfennig den liter verhoogd De huis vrouwen protesteerden en wisten nieuwe handelaars te bewegen melk voor 16 en 18 pfennig naar Gotha te brengen. De melkerij verloor nu vier vijfde ge deelte van hare klanten. Het slot was dat de vereenigde huismoeders triom feerden en de melkerij den ouden prijs herstelde. De transport-arbeiders in Weenen zijn sinds eenige dagen in staking. De vracht rjjders nu besloten, na Zondag ver- gadeid te hebben, zich bij deze bewe ging aan te sluiten. In bjjna alle transportbedrijven werd het werk neergelegd en werden de goed gezinde arbeiders tot staken gedwongen. De stakers maakten zich schuldig aan gewelddadigheden, wierpen de transport wagens om, vernielden ze en braken den inhoud kort en klein. 's Middags hielden zjj een betooging op den Prater. Verschillende patroons hebben de eischen dadelijk ingewilligd. Men schrijft uit Beverwijk: Het koude weder van April heeft den aardbeiënplanten gten kwaad ge daan; nu het flink geregend heeft, staan de velden er goed bjj, zoodat men weder op een goeden oogst meent te kunnen hopen. Groote hoeveelheden zijn weder opgekocht door verschillende expediteurs tegen flinke prijzen. De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij is bezig een spe ciale laadplaats voor aardbeien te maken en verbreedt daartoe een gedeelte van het stationsemplacement aan de noord zijde. „Voor eenigen tijd circuleerde in verschillende bladen een bericht, dat de Hollandsche IJzeren Spooiweg Maat schappij besloten had voor hare behoefte de prima Amerikaansche petroleum der American Petroleum Company te be- trekken en dat proeven, door hear met de olie der Petroleum Handels Maat- schappij (Huijdonk) genomen, geen be vredigend resultaat hadden opgeleverd. Voorts dat de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen voor hare behoefte de prima Amerikaansche petro leum der American Petroleum Company bel rok. In enkele bladen werd bovenstaand tegengesproken en verklaard, dat noch de Hollandsche Spoor noch de Staatsspoor proeven met Anerikaaneche petroleum der Petroleum Handels Maatschappij (Hoijdonk) hadden genomen, wat echter in het eerste bericht ook niet beweerd is. Naar sanleiding daarvan deelt ons de American Petroleum Company mede, dat het een feit is, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij hare be hoefte bij de American Petroleum Com pany gedekt heeft; dat het verder een feit is, dat de Hollandsche IJzeren Spoor weg Miatschappij proeven met olie (al of niet Amerikaansche) van Hoijdonk (Petroleum Handels Maatschappij) ge nomen heeft, die onbevredigend uitvielen en dat het voorts een feit is, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen hare behoefte in prima Amerikaansche petroleum bij de Ame rican Petroleum Company dekte." Men schrijtt uit Zeist aan het Utr. Dbl.: Maandagmorgen zou alhier aanbe steding worden gehouden tot het bouwen van een woonhuis, waartoe vóór de in schrijving eenige bouwers door den be langhebbende waren uitgenoodigd. Even voor het uur van de inlevering der in schrijvingsbiljetten bestemd, wist de timmerman-aannemer Ch. V. een zijner concurrenten, den metselaar v. T., bij zich in huis te lokken, waar hij hem in vereeniging met den metselaar v. S. ruim een huif uur opgesloten hield. Toen v. T. weder in vrijheid werd ge steld, was de aanbesteding afgeloopen. Hij spoedde zich naar de uanbesteders en kwam aldaar tot de ontdekking, dat hij de laagste inschrijver zou zjjn geweest, zoo hem niet belet was geworden bjj de inschrijving tegenwoordig te zijn. De zaak zal voor den rechter worden gebracht. De heer B. Biesheuvel, landb.uwer te Haarlemmermeer, heeft zijn land liggende te Hoofddorp, disponibel ge steld voor 't houden der a.s. tentoon stelling van landbouw. Men is thans druk bezig met het dichten van greppels en 't verwijderen van alle oneffenheden. Ze beslaat eene oppervlakte van on geveer 4 H.A. Wegens 't houden van feesten elders, heeft de Commissie be sloten, de tentoonstelling acht dagen later te houden en wel van 18 tot 22 Juli. De wintergewassen te Haarlemmer meer, staan er goed bij. Op vele plaatsen wel wat weelderig, zoodat men hier en daar de toppen der jonge planten wegmaait. Het uitzaaien der zomergewa sen is bijna afgeloopen. Hier en daar komen ze reeds voor d.n dag. Met het laatste gewas, het zaaien van bieten is men druk bezig. Er zijn voor dit gewas, dit jaar voor de fabrieken meer con tracten afgesloten dan 't vorige jaar. HaAKLEM 5 Mei 1995 Doopsgezind Zangkoor. Het concert van het Doopsgezind Zangkoor Dinsdagavond in de soc. Vereeniging gegeven heeft zich in veler belangstelling mogen verheugen. Het programma gaf eene serie even belangrijke als aantrekkelijke toonwer ken, welke door het Koor en de mede werkende Solisten, Mevrou w Craandij k Schuil, Mevr. EngelenSewing en Mej. C. Rilsema op uiterst lofwaardige wijze werden ten gehoore gebracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2