grammen bljjkt, dat de Japanners weer een aanvallende houding aannemen. Mag men buitendien eenige waarde hechten aan de berichten der oorlogs correspondenten, dan zouden deze ge vechten meer dan voorpostengevechten zijn. De groote slag kan spoedig ver wacht worden. Het Russische leger is vol ongeduld den strjjd te aanvaarden en ook voor Oyama bestaat geen reden langer. Uit Tokio wordt aan de Daily Tele graph gemeld, dat de Minister van Koophandel de Kamer van Koophandel te Tokio verzocht heeft de stemming over het voorstel, om alle handelsbe trekkingen met Frankrijk af te breken, te verdagen. De Russische admiraliteit heeft be richten ontvangen over den tegenwoor- digen toestand van de Japansche vloot, volgens welke admiraal Togo der Ja pansche regeering zou hebben medege deeld, dat de schepen van zijn eskader niet geheel en al gerepareerd konden worden wegens het vele werk op de werven te Sasebo en ook wegens het ontbreken van verschillende scheepsbe- noodigdheden. Om deze reden achtte de admiraal het onvoorzichtig de maritieme steunpunten te verlaten en naar het zuiden te stevenen om de vloot van admiraal Rodjestwensky te ontmoeten. Uit Tokio wordt aan de Daily Tele graph geseind dat de volledige ljjst der Russische krjjgsgevangenen in Japan de volgende aantallen aanwjjst: Generaals en admiraals 10, hoofd officieren 70, overige officieren 884, onderofficieren 8558; minderen 50,769; tesamen 60,291. Uit St. Petersburg wordt bericht dat de Zondag, de dag waarop men voor onlusten als in den trant 22 Jan. beducht was, kalm voorbij gegaan is. Twee onbeduidende pogingen om op het Preobrajensko-kerkhof, waar de slachtoffers van de 22en Januari be graven zijn, een betooging te houden zjjn mislukt. Kozakken hebben de rust- verstooiders zonder wapengeweld uit elkaar gedreven. Ook een andere troep arbeiders, die zingend over het eiland Wassili togen, werden door Kozakken verstrooid. Volgens berichten uit Moskou, Saratof, Kazan, Kroon-tadj Ro-tof, Kis- jinef, Jekaterinoslaf. Tomsk, Tiflis, Kief en Wologda, is de dag ook daar kalm voorbij gegaan. Te Moskou verzamelde zich een groote menigte arbeiders in de voorsteden. Daar werden redevoe ringen gehouden. Het kwam tot geen botsing met de' politie. Te Twer ontstond er op het marktplein een nog onver klaarde piniek. De kerkdienst moest gestaakt worden. Vrouwen en kinderen vluchtten naar liet altaar. Te Reval trachtten vannacht ongeveer drieduizend arbeiders, na een betooging in de voor stad, door de stad te trekken. Zij werden echter door de politie verstrooid. Kapitein Mahan een bekende Ameri- kaansche zeeofficier gist in de Times hoe de komende zeeslag zal toegaan. Hij gelojft, dat Togo te Keloeng, aan de Noordpunt van Formosa is. Daar kan hjj gemakkelijk de Russen onder scheppen en door draadlooze telegrafie met Japan in verbinding s aan. Rozdjest wenski zal de Straat van Formosa echter wel vermijden, want de Japansche torpedojagers zouden daar, met hun haven en de Pescadores in den rug. te schoon veld voor hun aanval hebben, vooral omdat de Russen niet bij dag de heele zeestraat door kunnen komen. Zij zullen dus Formosa aan den Zuid kant voorbijvaren en de Stille-Zuidzee instevenen. Togo zal hen dan echter snel aantasten, om te beletten, dat zjj met Wladiwostok in aanraking komen. Zqn torpedojagers zullen bij nacht den aanval openen, en verder zal er al varende doorgevochten worden, waarbjj zijn kruisers de geïsoleerde linieschepen zullen bestoken. De Russen zullen wel licht een wijde bncht maken om aldus Togo's kolenvoorraad op de proef te stellen. Een andere voorspelling is, dat Togo, daar zjjn vloot in getalsterkte de min dere is, geen slag zal wagen voor zqn torpedojagers en kruisers de Russische vloot voldoende gedund hebben. Dan eerst zal hij Rozdjestwenski met ernst aanvallen. Naar 't heet, heeft men te Hong kong reeds toebereidselen gemaakt om de gewonden uit den slag te verzorgen. Men verwacht daar, zoo heet 't, den slag in de buurt. ~f Er is te Londen weer een ambtelijk verslag uitgegeven aangaande legerbe- noodigdheden, die gedurende den Boeren oorlog naar Zuid-Afrika gezonden en daar als onbruikbaar vernietigd zijn. Aldus geschiedde met ongeveer 900 ton vleesch in blik, 2i/s millioen rantsoenen vleesch en groente, 130,000 (Eng.) pond ham, 30,000 pond spek, 680,000 pond haver en ruim 750,000 andere rantsoenen. Voorts weiden er ruim 7,000,000 geweerpatronen als onbruik baar naar Engeland teruggezonden. De namen van de leveranciers worden nu gegeven, maar behalve voor een, die haver leverde en aanmerking krijgtover de slordigheid om natte zakken bij de haver in te pakken, schijnt er geen schuld aangenomen te worden. In de Simplon-tunnel is op de plek, waar bij de boring een warmwaterbron zooveel last heeft gegeven, een groot rotsblok uit het gewelf op een troep Italiaansche arbeiders gevallen. Drie weiden er veipletterd. Leopold Wölfling (de voormalige aarts hertog Leopold, gewezen Oostenrijksch generaal) is in den Zwitserschen krijgs dienst getreden als soldaat bij de landweer. Te Kirchheim, een stadje in Wur- temberg, is een nieuwe insecteneter ontdekt, 't Is een jonge man, die voor 25 liters bier 25 levende meikevers naar binnen heeft gewerkt. Hij doopte de diertjes vooraf in olie en azijn. Men weet, dat het gemeentebedrijf in Engeland zich aldoor uitbreidt. Ver scheiden gemeenten hebben b v. een goederendienst binnen hun grenzen. Zoo vervoert Manchester paketten enz. met haar trams naar verschillende pun ten van de stad, vanwaar zij met wagens f ook door een bode verder worden bezorgd. Het haalt ook de goederen van huis af. De gemeente Bradford ver voert goederen met motorwagens. Hud- derfield haalt niet af, noch bezorgt goe deren, maar vervoert ze wol in zijn trams; steenkool o a. Ook heeft het brievenbussen aan zijn trams. Het wet tige van dit bedrijf zal nu echter door den rechter moeten uitgemaakt worden. Te Manchester heeft een firma, die goe deren vervoert, de rechtbank verzocht, het afhalen en bezorgen van goederen te verbieden Een wetsontwerp om aan vrouwen kie-recht te verleenen is in het Engel- sche Lagerhuis niet tot beslissing ge komen. Een der tegenstanders had, ver telde hij, ongeveer zeven en dertig, jaar geleden eens voor het vrouwenkiesrecht gestemd en er sinds dien «ddoor boete voor gedaan Vrouwen kunnen geen burgerplichten volvoeren Zjj zjjn schoon, maar niet gespierd genoeg. Zij hebben geen zin voor verhoudingen. Redeneeren, dat weet ieder, kan men met vrouwen niet.. En meer van dien aard. Zeer zeker zullen niet allen het met dit Lagerhuis-lid eens zjjn, óf hq nam de kwestie niet ernstig op. Het centraal-comité van de Russi sche sociaal-democratischearbeiderspaitij heeft een nieuwe oproep gepubliceerd. Het comité maakt de liberale pers verwjjten en vraagt den burgers, tot wie deze proclamatie is gericht, zich ervan te overtuigen dat zonder eigen hulp niets kan woiden bereikt. De albeiders te Petersburg, heet het in den oproep, zullen zich nie door de liberale pers op dwaalwegen laten leiden, de werklieden staan op het oogenblik voor de keus het onderspit te delven of de wereld onderste boven te keeren; de arbeiders nu hebben het laatste gekozen en geestdriftig ver volgen zij bun doel. van de tusschen Japan eenerzijds, en Engeland, Duitschland en Frankrijk anderzijds ontstane strjjdvraag, wegens het heffen van verhoogde belastingen van in Japan vertoevende vreemdelingen, aan wie de regeering gronden afstond. Omtrent den wervelstorm welke de Amerikaansche stad Snijder teisterde, worden eenige bjjzonderhtden medege deeld. De storm baande zich een vrjj breed geheel schoon geveegd pad, dwars door de stad waarbjj zoo min de stee- r,en gebouwen als de houten huiz-n de stormkracht weerstaan konden. Van een gebouw werd de geheele voorgevel weggeblazen<r terwjjl het overige ge deelte ongeschonden bleef Op 60 mijlen afstands werden voorwerpen gevonden. Een 20tal personen werd na uren lang in den kelder van een ingestort huis te hebben gezeten daaruit verlost. Een kleine jongen werd te midden van puin- hoopen gevonden en niemand weet waar hjj vandaan kwam. Van de meeste 1 jjken is bet hoofdhaar uitgerukt en bijna allen zijn zonder schoenen gevonden De Piccolo uit Triëst meldt, dat Ibsen gek zou zijn geworden. Men meent, volgens hel blad, dat het einde van den grooten tooneeldichter nabjj is. Het luwe optreden der politie te Boeda Pest tegen de stakende meubel - makeis, heeft er toe geleid, dat ook de andere vakvereenigingen zich met hen solidair hebben verklaard én de alge- meene staking hebben geproclameerd. Alle handel en verkeer slaan nu stil in Boeda Pest. Geen rijtuig of tram rijdt er. Verschillende botsingen hebben er plaats gehad tusschen de politie en de stakers. De agenten trokken de sabel, maar moesten toch het onderspit del ven Verscheidene personen werden ge wond. Er weid telegrafisch om mili taire hulp gevraagd. Toen de troepen kwamen, verspreidden zich de stakers in den omtrek en slaagden er in, ook de boerenarbeiders tot staken te be wegen. In de stad doet zich reeds ge brek aan levensmiddelen voor. De Temps bevat een telegram uit Berlijn, waarin wordt gezegd, dat in een officieuse nota het bericht valsch wordt verklaard, volgens hetwelk Duitschland afstand zou doen van zijn belangen in Marokko tegen concessies, welke het zou kijjgen in Anatolië met behulp van Frankrijk. De Duitsche be langen in het Oosten zijn goed ver zekerd en Duitschland heeft niemand noodig om ze te doen gelden. De Japansche gezant te Parjjs, Mon- tono, had gisteren een onderhoud ge durende een uur met mini-ter Delcassé. De gezant zou daarna naar Den Haag afreizen, ten einde zitting te nemen in het scheidsgerecht, hetwelk zich zal bezighouden roet de regeling Dr. Urbino de Freilas was een zeer bekend geneesheer in Lissabon hij werd vervolgd, onder beschuldiging de vijf jongere broers van zijn vrouw vergiftigd te hebben, om aldus de beschikking over een aanzienlijk vermogen te ver krijgen. Het geval maakte grooten op hef, want de dokter was zeer gezien en het bewijs was zwak. Hjj werd niettemin veroordeeld tot 25 jaar ge vangenisstraf. Als verzwaring der straf werd den verooi deelde het spreken ver boden; zjjn hoofd was in een grooten zak gestoken, twee gaten slechts ver oorloofden hem te zien. Na eenige vreeselijke jaren aldus doorgebracht te hebben, wist zjjn vrouw gedaan te krijgen, dat hij naar Loanda in Portu gee.-ch West Afrika werd overgebracht, waar hjj met haar mocht leven. Nadat tien jaar van zijn straf om waren, ver leende de Koning hem de vrijheid, maar verbande hem tevens uit Portugal. Dr. De Freitas bevindt zich nu met zijn vrouw op weg naar Berlijn. Want bet belangrjjkste van deze romantische geschiedenis is, dat de Portugeesche dokter een geneesmiddel tegen lepra ontdekt heeft. Reeds voor zijn gevangenschap was hjj aan het proeven nemen; gedurende zjjn straftijd studeerde hij verder; nu hij vrij man is, wil hjj zijn zorgvuldig bewaard ge heim wereldkundig maken. Een Duitsch blad weet te berichten dat vermoedeljjk ook de tweede zoon van den Keizer, prins Eitel Fritz, zich zal verloven en wel met een Britsche prinses, een der dochters van den hertog van Connaught, die zelf met een Pruisi sche prinses gehuwd is. De bjjna 22- jarige prins bevindt zich thans in Engeland en volgens dat blad zal de verloving nog vóór het huwelijk van den Duitschen Kroonprins haar beslag krjjgen. Belangrijk is zeker het bericht, dat de „Echo de Paris" het gerucht be vestigt van het schipbreuklijden van het grootste Japansche slagschip, de „Mikasa"; de ramp zou gebeurd zjjn in den nacht van 6 op 7 dezer, onge veer tien knoopen ten zuiden van For mosa, toen het slagschip in den mist op een rots liep, of op een drjjvende mjjn stootte; hoe het zij, het schip is op strand gezet. Een Japansch schip is van Hong-Kong vertrokken met toe stellen aan boord om het schip vlot te maken. Men schrijft uit den Bommelerwaard aan de N. Arnh. Ct.: De heerlijke bloei der kersenboomen belooft veel. Als reusachtige ruikers prjj en ze met teederblanke bloesems tusschen heldergroen en laten een sneeuwregen van donzen blaadjes vallen, waar de vrucht reeds gezet is. Pruime- en pereboomen zjjn één en al bloesem, appelaars dragen een schat van rose-witte bloemknoppen. Mogen we bevrjjd blijven van ruwen wind en kille regenvlagen, vooral van nachtvorsten die al dat jeugdige leven en daardoor veler hoop kunnen vernietigen, dan staan we voor een rijk vruchtenjaar. Te Oranjewoud en bjj Wolvega zjjn personen door adders gebeten. Deze dieren schijnen zich verleden jaar sterk vermenigvuldigd te hebben; men vindt ze nu, waar men ze vroeger nooit aantrof. Men meldt uit Deventer: De Burgemeester van onze gemeente heeft naar wjj vernemen, aan de Kon. Ned. Tooneelvereeniging, die daar ge durende de a.s. kermis in haar eigen tent voorstellingen komt geven, een wenk gegeven om niet op haar reper toire te brengen het bekende tooneelspel „Allerzielen,", dat eenigen tijd geleden voor een volle zaal zonder incident in den schouwburg alhier is opgevoerd. De burgemeester eener plattelands gemeente in de prov. Noord Brabant antwoordde dezer dagen op een brief, waarbjj het provinciaal bestuur inlich tingen inwon naar iemands verblijf plaats: dat hjj niet bjj machte was die inlichtingen te verstiekken, omdat de bedoelde voor eenigen tijd geleden „spoor loos naar Berlicum was vertrokken. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft besloten aan de politieverordening toe te voegen het navolgende punt .,hij die zich op de openbare straat of weg, buiten de daarvoor door B. en W. aangewezen plaatsen, bezig houdt met het werpen of vooi tschoppen van een of meer ballen of dergelijke voor werpen." Deze verbodsbepaling is een gevolg van den hinder, die blijkens de bij den voorzitter herhaaldelijk ingekomen klach ten, door het publiek ondervonden wordt als gevolg van het zoogenaamde voet balspel en dergelijke spelen op openbare straten of wegen. Men meldt uit den Haag: De Tweede Kamer is voornemens in het laatst der volgende week tot nadere bjjeenroeping te scheiden. Naar de O. H. Ct. verneemt, heeft jhr. J. B. van Merlen, om gezondheids redenen, zijn ontslag genomen, als lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Men schrjjft uit Maastricht: Het getal stakende timmerlieden is hier tot 73 geklommen. Van de zijde der patroons noch van die der werk lieden is eenige toenadering te be speuren. De eersten meenen in hun recht te wezen door ruim 15 cent per uur te betalen, wat door de laatsten onvoldoende wordt geacht. Zooals de zaken thans staan, is het einde der staking niet te zien, te minder daar de patroons van geen bemiddeling willen weten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2