tot de helft van het aantal opcenten op de persuneele belasting en tut geen hooger getal dan 20, met welk amend, de Heer Ferf zich niet kan vereenigen, omdat de Provincie dan te lang van de heffing wordt opgehouden. Spreker wil de Provincie in deze vrijlaten. De Heer Zqlma wenscht dat een Provinciale inkomstenbelasting zal moge lijk gemaakt worden. Daarna was de minister aan het woord, latende de beslissing over boven genoemd amend, aan de Kamer over. Amend. Ferf verworpen, dat der. Commissie van Rapporteurs is aange nomen. Nog restte een amendement van den Heer Treub, dat ten doel had, de ge legenheid open te stellen, bijzondere belastingen te heffen wegens gebouwde of ongebouwde eigendommen, d'e gelegen zijn in bepaalde gedeelten eener Provin cie, wanneer speciciaal in het belang van dat gedeelte provinciale werken worden aangelegd. De Kamer stemde het af. Ten slotte is het ontwerp afgedaan. Woensdag werd de loterij wet behan deld. Eenige discusies wekte het verbod van loterijen zonder toestemming, of deelneming aan die loterijen. Het zal verboden zijn aandeelen in zulke loterijen te verkoopen of op eenige wijze af te leveren. Behalve de in dit ontwerp bepaalde boete van ƒ1500,wordt door den Heer Drucker nog vrijheidsberooving voor overtreding noodig geacht, wat niet aannemelijk verklaard werd. De stem ming over het voorstel heefi later plaats. Aan de orde rijn de wetsontwerpen: I. Tot regeling van1°. den rechts toestand van het reserve-personeel der landmacht; 2°. De bevordering, het ontslag en de non-activiteit van de officieren, behoorende tot dat personeel; 3°. het op pensioen stellen van de offi cieren, de onderofficieren en de mindere militairen, behoorende tot het res-rve- persont-el der landmacht, ahmede het verleenen van pensioen aan hunne weduwen en kinderen. II. Tot regeling van de bevordering, het ontslag en de non activiteit van de militie officieren en van de officieren bij de landweer. De protesten van Japan over schending van neutraliteit door Frankrijk in de trrritoriale wateren van dit land houden aan, worden zelfs dringender. De Fransche regeering had doen we'en, dat de Russische vloot de Honhohebaai had verlaten den Ode Mei. Volkomen waar, zegt de Japansche regeering, maar den I2den Mei is de vloot weer op dezelfde plaats voor anker gekomen en ligt er nog. Rusland wordt dus in deze op tastbare wjjze begunstigd en Japan meent, dat thans de tijd gekomen is voor de mogendheden om tusschen te treden. De Japansche regeering zegt, dat het thans alles gedaan heeft om den strijd geen grooter uitbreiding te geven. Van Fransche zijde wordt beweerd, dat de regeering geen zekerheid heeft omtrent de plaats waar het eskader thans is, en om geruchten tegen te spreken, wordt verzekeid, dat het niet te doen is om een conflict tusschen Frankrijk en Japan uit te lokken, zooals de laatste regeering schijnt te bevroeden. De vlootvoogd heeft zich bepaald tot een eenvoudig verblijf zonder de be doeling te hebben Fransch gebied tot oorlogsdoel te gebruiken. Ondanks alle beloften en oekasen blfjft in Rusland alles op den ouden voet. Er was persvrijheid in uitzicht gesteld; de censuur bljjft bestaan. Ge loofsvrijheid is verleend, uitgesloten zijn de Joden. Zeer eigenaardig wordt steeds opgegeven hoeveel Joden en Jodinnen bij de verschillende volksbewegingen zijn gevangen genomen, 't is of men van al wat er gebeurd de schuld op de Joden schuift, wat zeker niet meewerkt om het leven en bezittingen van deze te beschermen. Het schijnt te doen te zijn om alle Russen te samenwerken tot een groole Jodenvervolging. Tegen over deze verdrukten blijkt elk misdrijf ongestraft te blijven. Een particulier telegram meldt dat de vreemde attachés aan Russisehen kant ten N. van Charbin zijn gaan ja gen en visschen. Dat wijst niet op een naderenden slag. Een officier van den Russisehen staf zeide er niet aan te gelooven, voor het een maand verder was. Het Russische marinebestuur schijnt nu in allen ernst toebereidselen te maken voor uitzending van het vierde eskader der Oostzeevloot. Ook het schip dat als drijvende werkplaats voor het imaldeel moet dienen' en daartoe te Hamburg verbouwd is, de Gorgistan, heeft nu bevel ontvangen, onverwijld naar Libau te vertrekken. De bemanning moest zich reeds aan' boord bevinden. De Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris, die het eerst melding heeft gemaakt van het gerucht over een zenuwziekte van Rozjestwenski, zegt thans uit een bron waaraan hjj meent niet te mogen twijfelen, te weten dat de admiraal inderdaad zwaar ziek is. Rozjestwenski kan nauwelijks op zijn eigen schip de ronde meer doen en zou daarom gelijk ook van andere zijde gemeld is geseind hebben om hem door Birilef, den commandant van Kroonstad, te vervangen. Deze laatste zou reeds bevel ontvangen hebben om naar Wladiwostok te gaan, om daar de leiding op zich te nemen. Indien Rozjest wenski het niet meer tot daar kan uit houden, zou Nebogatof de vloot naar Wladiwostok moeten zien te brengen. Te Moskou zijn weer een reeks ver kwikkelijke dingen aan 't licht geko men. Officieren van gezondheid blijken daar tegen behoorlijke remuneratie dienstplichtige volkomen geschikte per sonen voor den militairen dienst te heb ben afgekeurd. Maar het mooiste is, dat de militaire overheid daar alles van af wist. De overste Ostroechof, de kan selarijchef Saitz en een menigte andere militairen en burgerlijke ambtenaren zijn in hechtenis genomen. Wesechjafski, rechter van instructie voor bizonder be langrijke zaken, is belast met het onder zoek der zaak, datrin bijgestaan door de geheime politie en Stepanof, procu reur van de Moskousche rechtbank. Von der Lippe, een Duitsch generaal, heeft onlangs in een artikel in de Figaro een verzoening tusschen Duitschland en Frankrjjk bepleit, op dezen grond slag, dat Duitschland Lotharingen aan Frankrijk zou afstaan. In ambtelijke kringen te Berlijn is men er zeer ont stemd over geweest dat een Duitsch 1 generaal zoo licht dacht over een terug gaaf van de helft van het in een bloe- digen oorlog veroverde gebied. De chefs van den generaal hebben hem thans uitgenoodigd, zich nader over dat artikel te verklaren. De vrije stad Hamburg gaat een proef nemen met het inkrimpen van het kies recht voor de Bürgerschaft. Het nieuwe kieswetontwerp is gisteren openbaar gemaakt. In de toelichting verklaart de Senaat dat de ontzaglijke aandrang van laag aangeslagen, onzelfstandige elementen die het burgerrecht willen verwerven, niet voorzien is. Binnenkort zouden deze elementen bij de algemeene verkiezingen bjjna alle mandaten gaan vermeesteren. Men wil de arbeiders niet berooven van hun aandeel in de openbare aangelegen heden, maar zij mogen de andere klas sen niet verdringen. De eerste verkiezing volgens het nieuwe stelsel zal in 1907 gehouden worden. In de Almany-schacht van de mijn te Resica in Hongarije zijn Zaterdag nacht bjj een onverwachte ontploffing van dynamiet 22 mnnwerkers gedood en een zwaar gewond. Een commissie van Fransche Heeren onder hoofdleiding van den bekenden Franschen senator d'Estournelles de Constant heeft een vredebond opgericht over de geheele aarde. Het doel is, ge meenschappelijk te werken voor de handhaving van der wereldvrede. Neder land is in den bond vertegenwoordigd door den oud minister van buitenlandshe zaken de Beaufort, als eerepresident, en door staatsraad T. M. C. Asser. Het doel, dat met de oprichting van den bond wordt beoogd, is, in elk land een krachtige groep van warme vaderlanders te vormen, die steeds bij de regeering aandringt op bevordering van de welvaart binnenslands door te zor gen voor een vredelievende verhouding tot het buitenland. Volgens een brief uit Tananarivo, d.d. 15 April, hebben twee wervel stormen een voorbeeldelooze verwoesting op het eiland Madagascar aangericht. De rivieren traden buiten hunne oevers en vernielden het gezaaide Men gelooft, dat er meer dan 200 slachtoffers zijn. De straat- en spoorwegen zijn op ver schillende punten verwoest. De Roeskoje Slowo meldt dat een Argentijnsch regeerjngs-ambtenaar te Parijs, die met Rusland onderhandeld heeft over den verkoop van eenige Ar- gentjjnsche oorlogschepen aan dien staat, thans met Japansche agenten te Londen onderhandelt, daar Rusland niets meer van zich heeft laten hooren. De s'rafkamer te Landau, in Neder- beieren, heeft een paar wjjnvervalschers hard aangepakt. Een hunner, Philipp Gruber te Edesheim, kreeg 1500 mk. boete en zijn voorraad van 450 H.L. zal uitgegoten worden. Verder is Hein- rich Mann uit Laodau tot vier maanden gevangenisstraf en zijn zoon Myrillus Mann tot twee maanden veroordeeld, met verbeurdverklaring van 880 H.L. wijn. Het anarchisme is het ongeluk ge worden van een jongen slotenmaker Karl Schlatzke, in het Oosten van Berlijn. Vijftien maanden geleden werd hij aan hanger van de nieuwe leer, trad uit de kerk en werd kort daarna, om zijn anachistische propaganda, door zijn patroon ontslagen. Sedert dien werd hij een ijverig medewerk-r aan het blaadje Anarchist, maar werk dat betaald werd vond hij niet meer. Daarover is hij waar schijnlijk zoo aan het tobben geraakt, dat hij tot zelfmoord besloot. Terwijl zijn moeder hem de eerste strofe van een anarchistisch lied: „Es geht bei gedampfter Trommel Klang" hoorde zingen, schoot hij zich uit een oud pistool een kogel door het hart en zakte voor hare oogen ineen. Om de onzichtbare visschen in hun ondoordringbaar element tenminste te kunnen hoorei, heeft een Noor een tele- phoon uitgevonden, die voor de visch- vangst van groot belang belooft te zijn. De uitvinder beweert toch, dat men met behulp van zijn toestel niet slechts de aanwezigheid van visschen, maar ook hun aantal en zelfs hun soort zal kun nen te weten komen. Wanneer een school haringen ofl andere kleine visch in grooten getale i komt aanzwemmen, veroorzaken zij een fluitenden toon. Kabeljauw maakt weer een geluid, dat meer op huilen gelijkt; tegen het doffe rol ende geluid van het zeewater is dit zeer scherp te onder scheiden; ook het stroomen van het water door de kieuwen is waar te ne men als het moeilijke ademhalen van een dier. De watertelefoon bestaat uit een microphoon in een luchtledig stalen hulsel, door middel van electrische dra den is het met een telefoon boven op het schip verbonden. Elk geluid uit de zeediepten wordt versterkt door den microphoon en dan langs de electrische draden naar den telefoon geleid. Te Chicago hebben 500 schooljongens het werk gestaakt omdat de kolen voor de schoolgebouwen door niet stakers werden geleverd. De voerlieden werden met steenen gebombardeerd, zoodat de politie tusschen beide moest komen. Over den oogenblikkelijken toestand in Rusland zegt de Times: Nu de Russische regeering de censuur op de nieuwsbladen wat minder streng hand haaft dan vroeger, staan de couranten vol met beschrijvingen van de Joden vervolgingen, van agrarische troebelen en politieke moorden, maar van het Zemstwo-congres wordt met geen woord gerept en de bladen mogen zelfs tele grammen daarover, in de buitenlandsche pers gepubliceerd, niet mededeelen. Dit is waarschijnlijk toe te sehrqven aan grillen van de bureaucratie, voor wier dwaze bevelen men ten onrechte vaak de regeering verantwoordelijk stelt. De Petit Journal deelt het volgende eigenaardige bericht van zijn Peters- burger correspondent mede.- In Peters burg vormt een beweerde aanslag van een kinderjuffrouw op het leven van den troonopvolger het algemeen onder werp van gesprek in de hooge kringen. De dienstdoende juffrouw zou nl. den kleinen Tsarewitsj juist in een tobbe met kokend water dompelen, toen de Keizerin, intijds gewaarschuwd, er op af kwam en dit snoode plan wist te verijdel n. Alle dienstboden hebben ont slag gekregen. De ramp, die het dorp Vriezenveen getroffen heeft, blijkt nog grooter te zjjn dan eerst werd medegedeeld. De brand ontstond in eene kleine woning op het Oosteinde van het dorp aan de noordzijde van den weg, waaraan het dorp gebouwd is. De huizen liggen aan die weg zeer onregelmatig. Er staan er aan den weg, maar soms nog drie, vier daarachter. Door den hevigen oostenwind sloegen de vlammen in on gelooflijk korten tijd van het eene huis op het andere over. (Vele huizen waren met stroo gedekt.) Soms sloegen vier, vijf huizen gelijktijdig in brand. Zóó breidde de brand zich in een paar uur uit tot het einde van het dorp aan het Almelosche kanaal. Het terrein van den brand had een lengte van veertig minuten gaans. Hier en daar bleven enkele huizen gespaard, o. a. het post kantoor. Voornamelijk zijn de gespaarde huizen die, welke door geboomte tegen de vreeseljjke hitte een weinig beschut waren. Een tijd lang werd gevreesd, dat ook de bekende fabriek van de firma Jansen en Tilanus in vlammen zou opgaan. Met de grootste moeite gelukte het echter deze tegen het vuur te bescher men. Elders was er aan geen blusschen te denken, ook uit gebrek aan water. Uit Stad-Almelo waren een paar spuiten om bij het blusschingswerk be hulpzaam te zijn. In het geheel zijn er tusschen de 200 en 300 huizen verbrand, waaronder eenige kapitale heerenhuizen. Door het verspreid liggen der woningen was zelfs voor inwoners der plaats het juiste getal moeilijk op te geven. Verder zijn afgebrand de r.-k. kerk en pastorie, de gereformeerde kerk en het gemeentehuis. Het archief en de verdere boeken en papieren waren echter tijdig in veiligheid gebracht. Ook een schip, dat in het Almelosche kanaal aan de overzijde lag, raakte in brand en werd door het vuur vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor en ook het vee kon tijdig in veiligheid gebracht worden. Als historisch deelt een Zeeuwsche correspondent van de N. R. Ct. mede: Een man van beginsel toonde zich dezer dagen iemand in eene Zeeuwsche gemeente, wiens zoon solliciteert voor burgemeester in die plaats. „Als mijn zoon wordt benoemd, wordt ik met mijn heele huisgezin doleerend," aldus ver klaarde hjj in gezelschap De Tel. schrijft: Van zeer betrouwbare zijde bericht men ons, dat de dochter van een geacht ingezetene zou gestorven en een andere, een gehuwde dame ernstig ongesteld zou geworden zijn tengevolge van het ruiken aan een Primula veris, de ge wone sleutelbloem, reeds honderden jaren in onze tuinen, zelfs op het plat teland in grooten overvloed gekweekt en die men bij geheele bakken vol op de bloemmarkten ziet. Nooit hebben wij er van gehoord, dat deze bloem vergiftig is. Wel ver oorzaakt het aanraken van de haartjes der Primula abconica blaren en zweren op de huid van sommigen. De meeste menschen hebben er echter geen last van. Zou de bedoelde bloem ook een Primula obconica geweest zijn? De Concessionarissen J. Koningen en G. Sloothaak te Aalsmeer, zullen na bekomen machtiging, droogmaken en indijken 23 H.A. van het Noord-Westelijk gedeelte van de Poel, deeluitmakende van den Buitendijkschen Buitenveldschen polder.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2