van WOENSDAG 7 Juni 1905. Tweede Blad. TE HUUR. Nieuwsberichten.^ Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abcnne sgratis gedurende een maandopgeno- men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoends, kunnen niet geplaatst worden Bakenessergracht. Nr.. 75rood. Botenhuis, f 5.p. w terst. No. 77. Bovenwoning ƒ2 p. w., terst. No. 77. Slaapka? ertje a f 1.— p. w. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorksm. met kast enatookpl. f 1.— per week, terst Donkore Spaarne. No. 56 Gen. Kamera met pension, vanaf f 35.— per maand, terstrnd. Duven voordost raat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat No. 61. Bovenhuis.2kam.,keuken, ged. rolder. No. 69rood. Bovenhuis, f 5.— p w, terst. Groots Houtstraat. No. 41. Mrdern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor Terst.nd. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No- 140, 2 Ge». Kamers met aparte opgang, f 35.— No. 153. Bovenhuis, f 240.— p j. terst. Groots Markt. No. 12. Twee Gem. Kamers, op eersten stand, (zonder pension). Te aanvaarden 1 April, per maand 40.— Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold Aanv. Aug. Hnurpr f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 peraonen met pension. 60. p. m. Kinderhuisvest No. 4' rood. Vrij Bovenhuis, ƒ300.Mei, Kleine Houtstraat No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22 Een Bovenvoorkamer 1.75 p.week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Locds, 1.— per wrek. NaBsaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, f —.60 p. w, terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, f 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80, en f 60.— p. m., terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.— half Juui. Schagchelstraat. No 9. Een net, Winkelhuis, huurprijs /500 per jaar. 1 Oct. Spaorn wouderstraat. No 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 17E (Hofje). Vrjj Huisje met gas- en waterleiding, 1.70 p. w., terstond. No. 18rood Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, f 475.— per jaar terstond No. 6. Heerenhuia met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. '6. Heerenhuis met tousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. org. 5 kam., keuk i .lder. f 2:0. p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. Vo. 35. Bovenslaapka ner, 1.25 p. w terst No. 39 Kamer, 1.25 p. w., terst. ZB. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a Bosenuuis, 225.— p. j terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a '5.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat Huizen net Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn- wouderstraat. Bij C. GBOENEWEGEN, Langendijkstrsat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat, 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Eerste Kamer. Vrijdag kwam in behandeling de Pen ionneering van weduwen en weezen van onderwijzers en regeling van de pensioenen van onderwijzend personeel. De heer Vening Meinesz had een be denking tegen toekenning van pensioen aan bijzondere onderswijzers. Hij acht die niet gerechtvaardigd door het karak ter van vrijheid, hetwelk 't bijzonder onderwijs heet te genieten. Men kan aan de toekending van subsidieering voorwaarden verbinden; maar dwang op bijzondere onderwijzers, die niet tot den staat in betrekking staan, om zich te laten pensioneeren, kan niet worden goedgekeurd. Vooral echter heeft hij bezwaar tegen de pensioneering van niet gesubsidieerde scholen. Dit ligt op den weg van de besturen der scholen, niet op dien van den staat. De minister beriep zich op de ngequalificeerde positie" van de onderwijzers. Doch als dit 't motief moet zijn voor pensioneering, dan zijn er nog verscheiden betrekkingen, welke op de jgequalificeerde positie« aanspraak kunnen maken. Het is dus een voor de toekomst z. i. allergevaar lijkste weg, dien wij hier opgaan. Minister Kuyper beantwoordt, waarna de wetsontwerpen werden goedgekeurd. In de vergadering van Vrijdag werd o.a. nog goedgekeurd het arbitragever drag met Denemarken en kwam aan de orde de bijdrage voor de Carnegie- stichting te 's Gravenhage, dat na eenige discussie werd aangenomen. De Roes verklaart dat Rozjestwenski verslagen is door zjjn eigen landgenoo- ten en geeft te verstaan dat er onthul lingen zouden te doen zijn over de ondeugdelijkheid van de Whitehead- torpedo's. Van anderen kant wordt bevestigd dat er aan boord van Nebogatof s schepen een geest van verzet heerschte. Vóór die vloot uit Libau vertrok, meldde men reeds dat er een oproer aan boord was uitgebroken en de maatregelen, die de admiraal op reis had genomen om de muiterij te onderdrukken, schjjnen den geest van verzet nog aangewakkerd te hebben. De bemanning had, zoo zegt men, wraak gezworen en heeft daarom gewei gerd te vechten, toen de vijand in het zicht kwam. Alles tezaam heeft de Russische marine sedert Februari van het vorige jaar ver loren (gezonken, vermeesterd onbruik baar of geïnterneerd)15 slagschepen, 3 kustverdedigingsvaartuigen, 6 gepant serde en 9 pantserdekkiuisers, voorts een paar kanonneerbooten, 15 of 20 torpedobooten, de mjjnenschepen Jenisej en Amoer, en eenige hulpschepen. De correspondent van de Standard te Petersburg heeft vernomen dat Linje- witzj over nauwelijks 200,000 man bruikbare troepen beschikt; de overigen ljjden aan scheurbuik wegens het slechte voedsel. De tuchteloosheid in Mandsjoe- rije moet erger zjjn dan ooit: 25 offi cieren en 300 soldaten zouden terecht gesteld zijn wegens insubordinatie. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Daily Telegraph heeft de Tsaar te elfder ure geweigerd, het manifest te onderteeken, te Tsaro-koje Selo opgesteld door den ministerraad, en waarbij Witte tot rijkskanselier benoemd en de onverwijlde bijeenroeping van een volkspai lement gelast zou wor den. Pobjedonostsef zou den Tsaar over gehaald hebben, niet te teekenen, zoodat het niet in het regeeringsblad verschenen is, wat ontzaglijke opschudding veroor zaakt. Ofschoon de Japansche regeering de voorwaarden voor een vrede met Rus- iand nog niet officieel heeft opgesteld, weet de Londensche correspondent van de „Matin", die verbindingen heeft in de Japansche diplomatieke kringen in Londen, tocli reeds mede te deelen, welke die voorwaarden vermoedelijk zullen zjjn. Japan zou dan volgens zijne zegslieden eischen lo. Een oorlogsvergoeding van twee en een half milliard frcs. 2o. Volledige ontmanteling en ont wapening van Wladiwostok, opdat deze stad niets anders zou zjjn dan een han delshaven. 3o. Een plechtige verzekering van Russische zijde geen oorlogsschepen te zenden naar de Chineesche en Japansche wateren gedurende een langeren, nader te bepalen tjjd. 4o. Afstand van het eila-nd Sachalin aan Japan. 5o. Afstand van Port Arthur en het schiereiland Liautsjunh aan Japan. 6o. Afstand aan Japan van een groot gedeelte van den Russischen spoorweg in Mandsjoerije. 7o. Erkenning door Rusland van het Japansche protectoraat over Korea. Het huis voor oude tooneelspelere, ge- vestigd te Couilly Saint-Germain, niet ver van Parijs, in het kasteel van Pont- aux-Dames is officieel ingewijd, nadat het reeds vóór 1 April in gebruik was. Het telt reeds een 20 tal bewoners die elkaar nog niet opgegeten hebben, zooals Coquelin in zjjn openingsrede herinnerde dat boosaardige menschen gevreesd hadden. Het geheel nieuwe tehuis is eenvoudig maar smaakvol in gericht en ligt in een park van negen hectaren. In het oude slot is de admi nistratie gevestigd en woont de directeur. De Staat gaf voor dit tehuis een groot subsidie; de bewoners betalen wat zij kunnen. De inwijding was vooral een hulde aan Coquelin, die zich voor de heele zaak heeft gespannen en van iedereen verbazend veel gedaan heeft weten te krijgen. Te Londen is Zaterdag een eigen- aardig proces gevoerd. Een dame uit de groote wereld had van een andere dame voor een half jaar een gestoffeerd huis gehuurd, maar eischte nu ont binding van de huur, omdat er wand gedierte in het huis was. De eigenares beweerde, dat huurster het gedierte er in gebracht had, hetgeen de rechter echter onaannemelijk achtte, aangezien de gruwzame beesten reeds ontdekt werden voor de koffers van de huurster uitgepakt waren. Het gezin bleef ook slechts enkele dagen in het huis. Het eind was, dat eischeres gelijk kreeg en slechts de helft van de huur hoefde te betalen. Het heet 9at, nu Louise van Coburg blijkens het rapport der Parijsche psy chiaters niet krankzinnig is, de curateele zal worden opgeheven, en haar gemaal prins Philip echtscheiding .zal vragen op grond van haar omgang met Matta- sitsj. Beslist de rechtbank ten nadeele der prinses, dan behoeft haar man haar geen jaargeld toe te kennen. De prinses zal van haar kant ook op scheiding aandringen, op grond dat haar man haar in een gesticht heeft opgesloten onder voorgeven dat zij gek was. Wor dt de prins, wat niet waarschjjnlijk is, omdat hjj zich beroepen kan op de rap porten van zielkundige specialiteiten, veroordeeld, dan is hjj verplicht een jaargeld te geven. Worden beiden ver oordeeld dan niet, of de rechtbank moest dien plicht aan den prins op leggen. De prinses bracht in het huweljjk een bruidschat mee van 350,000 frs. en een jaarljjksche uitkeering van vaders zijde van 50,000 frs., de prins een in komen van een millioen frs. Daartegen over staat dat de prins drie millioen frs. schulden voor zjjn vrouw betaald heeft. Dus veel meer dan zjj meegebracht heeft. Hertogin Cecilie, de bruid van den Duitschen kroonprins is Zaterdagmiddag bij prachtig weer getrokken van het paleis Bellevue naar het paleis in Berlijn. De straat was feestelijk versierd, frissche groene takken waar men keek, met ontelbare roode rozen er in. School kinderen en leden van genootschappen vormden een haag langs den weg. De straten, de daken van de huizen, de opgerichte tribunes, alles was opgepropt met menschen. Om 5 uur verliet Cecilie het slot Bellevue in een prachtige staatsiekoets, met 8 paarden bespannen. Naast de bruid zat de Keizerin. Een halt eskadron van de lijfgarde reed voorop. Aan de Brandenburgerpoort hield de opperburgemeester Kirschner een begroetingsrede. De hertogin ant woordde in dankbare termen. In den feestelijken stoet bevontjen zich postiljons, 176 meester-slachters van Berlijn te paard, verscheidene gala koetsen met hovelingen, bespannen met zes paarden. Toen de stoet het hofplein opreed, bevond zich daar de kroonprins, die een uur te voren aan het hoofd van zjjn tweede compagnie van het eerste garde-regiment daar was aangekomen onder het gejubel van de volksmenigte. De kroonprins liet zijn compagnie het saluut brengen. Daarop werd de hertogin ontvangen door den Keizer, den kroonprins en de keizerljjke prinsen, die haar het paleis binnenleidden. De voltrekking van het burgerljjk huwelijk heeft daarop plaats gehad. Het mooie zachte weder der laatste dagen, oefent een werkdadigen invloed uit op de gewassen te Haarlemmermeer, die danig hebben geleden. De afgevroren aardappelen beginnen weêr op nieuw te groeien. Erwten en boonen die het zwaar hebben te verantwoorden gehad, herstel len zich of worden over gezaaid. Van de vruchtboomen zal 't wel later blijken, vooral die op het noorden stonden hebben zwaar geleden. Van de karwei, die in vollen bloei stond, verwacht men geen ruim beschot.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5