Het blad besluit: ïMen stelle die werken uit! ïMen late alle volksvertegenwoordi gers den tijd om de ontwikkeling van Antwerpen langs alle zijden te overwe gen. Geen overhaasting! d De ontworpen werken raken belangen van veelzijdigen aard. 't Is onmogelijk de beraadslaging over eene zaak van zulk gehalte met de noodige klaarte op een paar weken, te voleindigen. »De voorzichtigheid roept luid en dringend: geene overhaasting, geene stemming voor grondig onderzoek 1* De Würtembergsche Regeering heeft bjj de Kamers een Grond wetsherzienings- ontwerp ingediend, waarbij algemeen stemrecht wordt ingevoerd voor net kiezen van leden der Tweede Kamer. Voorts zullen de herstemmingen worden afgeschaft, de betrekkelijke meerderheid van stemmen zal beslissen. Te Lissabon is men bezocht met een rattenplaag. De ratten z(jn er in de riolen buitengewoon talrijk geworden. Zij komen er in dichte drommen uit en verspreiden zich door huizen en straten. De Regeering heeft een premie van 5 ets. uitgeloofd voor eiken gedooden rat en de menschen zijn nu met groo- ten ijver op jacht gegaan. Zij maakten tot dusverre ruim 100,000 ratten doodmaar het hielp nog met veel. Bij de Regeering bestaat het plan om op het Damrakterrein te Amster dam een Telegraaf en Telefoonkantoor te stichten. Alle hotel- en warenhuis plannen zouden er mede van de baan zijn, te meer omdat de minister er niet tegen zou wezen dat de Amsterdamsche deskundigen over de schoonheid van den gevel zullen hebben te oordeelen. Met de Noordam naar New-York is vertrokken de heer T. A. van Son, een grijsaard van 85 jaar, om in Buffalo eens zijn kinderen te gaan bezoeken. De stoere Hollander denkt over een paar maanden weder naar Holland terug te komen. De Gelderlander deelt als zijne mee ning mede: We hebben heel goede kansen, om de districten Enschedé op de socialisten, Haarlem, Leiden en Franeker op de liberalen te veroveren, maar we loopen evenveel gevaar de antirev. districten Amsterdam VII, Gouda en Enkhuizen en het christelijk-historische Amsterdam II aan de tegenpartij te verliezen. Be houden we deze, dan behouden we ook het ministerie. Het is mogelijk dat we op hetdoode punt komen te staan. Maar met flink werken is er wel overheen te raken. Als alle teekenen niet bedriegen, zul len we echter met een geslonken meer derheid uit den strijd komen. Men meldt uit Winterswijk Zoo er ergens flink gestemd is, dan is het hier. Van de 2352 zijn niet op gekomen 76, waarbij nog zjjn tusschen- tijds overledenen en zieken. Er zijn dus ongeveer 97 pet. van de kiezers opge komen. Vooral heeft zich de jong-liberalenclub verdienstelijk gemaakt. Den ganschen dag is met een lOtal rijtuigen gereden om veraf wonende kiezers op te halen en lauwen aan te sporen. De Zutphensche courant meent De herstemmingen zouden al zeer zonderling moeten uitvallen, indien de uitslag zoo was, dat zij aan dr. Kuy- per het verder voortregeeren mogelijk maakten. Wat er dan zal komeneen kabinet d'affaires, of een verschuiving van de politieke groepen, zoodat een meerder heid wordt gevormd uit een combinatie van links en van rechts, dit zal de tijd moeten leeren. Maar hoe het ook ga: deze stembus heeft aan het Kuyper-regime een eerste échec toegebracht. Het blad noemt het verder een „erger lijke bijzonderheid", dat iemand als Sybrandi, ondanks hetgeen er gebeurd is, nog in twee districten in herstem ming komt. Dat er thans meer zittende leden van de rechterzijde in herstemming komen dan vroeger, heeft, zegt de Standaard, op zichzelf niets onrustbarends; dat ligt aan het zelfstandig optreden van enkele christelijke partijen. Meer moet gelet, worden op de cijfers der uitgebrachte stemmen, en dan mag niet verheeld, dat in deze cijfers deels een zacht verwijt en deels een ernstige waarschuwing ligt. Er is kennelijk in meer dan één district nog te veel aan het toeval over gelaten. De liberale commissie van advies (uit de manifest-liberalen) deelt het volgende mede: De commissie van advies, overwegende dat, waar antirevolutionairen otroomsch- katholieken met sociaal-democraten in herstemming komen, de beginselen dier candidaten te zeer afwijken van die welke in het manifest van de liberale kiezers zjjn uiteengezet, onthoudt zich van het aanbevelen van een algemeene gedragslijn en zal niet trachten invloed te oefenen op de beslissing der kiezers in zoodanige gevallen. Het Handelsblad merkt op, dat er 29 herstemmingen moeten plaats heb ben tusschen ministerieelen en vrijzin nigen en 6 tusschen ministerieelen en sociaal democraten. Van den uitslag in deze 35 distric ten, zegt het blad, zal het afhangen of de Kamer al dan niet omgaat. Groote kans bestaat voor de linkerzgde, in nagenoeg al de districten te win nen, mits alle stemmen, op verschillende anti-ministerieelecandidaten uitgebracht zich vereenigen op dengene hunner die aan de herstemming deelneemt. Van de ministerieele coalitie was er bijna overal slechts één candidaat gesteld, wiens stemmencjjfer dus geen kans heeft te stijgen door het uitvallen van een partijgenoot, mede-candidaat. Met hevige onweersbuien in 't, zuiden en oosten van ons land is Zaterdag de wind omgedraaid van noordoost naar zuidwest, wat al dadtlijk de atmosfeer wat deed opkoelen. Zondagochtend wees de thermometer 58 F., Zaterdagochtend 74 F. Dat zoo'n zestien graden temperatuur verschil nogal duideljjk opvallend is, kon men Zondag bemerken toen ver schillende personen weigerden van open tramwagens gebruik te maken, maar liever wachtten op gesloten wagens. HAARLEM 20 Juni 1905. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer hebben van de 8603 kiezers 6700 aan hun kiesplicht voldaan. Van de 6700 inge leverde biljetten werden 76 ongeldig verklaard, zoodat de volstrekte meerder heid 3313 was. Naar volgorde van het aantal stemmen op de kandidaten uitgebracht, vereenigde Mr. Frank van Lennep op zich 3023, Jhr. Mr. F. W. van Slyrum 2125, F. W. N. Hugenholtz 1072, Frans Net- scher 404 stemmen, zoodat een her stemming moet plaats hebben tusschen de Heeren Mr. Frank van Lennep en Jhr, M. F. W. van Slyrum. Er was Vrijdag tusschen zes uur en half acht veel belangstelling om den uitslag te weten te komen. De orde werd nergens verstoord. In zestig districten z(jn de verkiezin gen ufgeloopen. Gekozen zijn 23 Roomsch Katholieken, 13 Antirevolutionnairen, 7 Christelijk Historischen, 1 Friesch Chris telijk Historische, 11 Liberalen, 5 Vrij zinnig Democraten. In veertig districten moet op 28 Juni een herstemming plaats hebben. Aan het drie en dertigste jaar verslag der Algemeen Nederlandsche Vrouwenvereeniging »Tesselschade« ont- leenen wij het volgende: Verschillende feiten getuigen van toenemende waardeering en groei der Vereeniging. Het ledental vermeerderde met 89 en bedroeg op April 1905: 5442. Voor opleiding werd totaal besteed 7755. (ƒ795.meer dan verleden jaar), n.l. ƒ5295.door de Afdeelingen en Corres pondentschappen, en 2460.door de Fondskas. Hiervan werd geheel of ge deeltelgk het leergeld betaald voor 83 personen. Het aantal werksters bedroeg 408, aan wie, bij een omzet van ƒ35.300. ruim 16.000 aan werkloon kon wor den uitgekeerd. De tien depöthoudsters verdienden 2919.meestal procents gewijze van den verkoop, enkelen met vast salaris, en bovendien voor sommi gen, vrije woning, vuur en licht. De afdeeling Haarlem tellende 226 leden en 24 werksters bracht geene wijziging in hare manier van werken. Het aan zienlijke bedrag dat hare werksters verdienen, bezwaart de kas nauwelijks. Daarom kon er weer goed wat geld besteed worden om geholpen door de Fondskas drie candidaten te laten opleiden, n 1, tot doctores in de genees kunde, bewaarschoolhouderes en voor de posterijen. Een oude, ziekelijke werk ster, die ook uit het Zegers-Veeckens- Fonds trekt, kon worden gesteund, ter wijl nog eene bijdrage werd geschonken van Zutphen en aan de Fondskasrente. Aan giften en legaten werd bovendien ontvangen 3977. De Bemiddelingsbureaus plaatsten 523 candidaten (tegen 466 in het vorige jaar), n.l. Amsterdam 167, den Haag 93, Haarlem 68, Rotterdam 51, Arnhem 20, Utrecht 36, de overigen minder dan 10. Bij het Hoofdbestuur werd ontvangen 1836.25, zijnde der contributies en '/100 der giften. De rekening sluit met een voordeelig saldo van 1027.25. Het Bestuurder Afd. Haarlem bestaat uit de Dames: Mevr. Van Tienhoven Hacke, eere- voorz., Nieuwe Gracht Mevr. Haitsma Mulier-Bsse. van Sytzama, voorzitster, Florapark43. Mevr. Dyserinck-Wijnands, le penningmeesteres, Florapark 38. Mej. C. C. van der Valck, 2e penningms., Hazepaterslaan 22. Mevr. Van der Laan- de Joode, le secretares, Bloemendaal. Mevr. Teding van Berkhout-Duymaer van Twist, 2e secretares, Bloemendaal, huize Dennenheuvel». Mevr. Postma- Verburg, directrice vanhetbemiddelings- en voorlichtingebureau, Spaarne 102. Mej. A. W. von Baumhauer, Nieuwe Gracht 2a. Mevr. A. Everwijn-Lange, Florapark 45. Mevr. Pahud de Mortag- nes, Florapark 5. De leden van het Brongebouw waren Zondagavond in grooten getale opgeko men tot bijwoning van het Concert, dat door de Kon. Militaire Kapel van het Reg. Grenadiers en Jagers in het Park werd gegeven. De uitvoering, waarbij het beroemde muziekkoi'ps zijn alouden roem op schit terende wijze handhaafde, werd met on verdeelde belangstelling gevolgd. Al had men mogelijk gaarne enkele nummers van het programma door an dere vervangen gezien, met name Till Eulenspiegels lustige Streiche van Strauss, de uitvoering in haar geheel mocht gelden als een proeve van voortreffelijke harmonie-muziek. De duchtige bezetting en de kwaliteit der afzonderlijke instru menten, gevoegd bij de eminente leiding van den heer Bouwman zijn factoren, welke aan de voordrachten een eenig cachet geven. De fantasie op Paljas van Leon Cavallo, bewerkt door den heer Bouwman zelve, werd met bijzondere warmte gespeeld en luide toegejuicht. Met genoegen hebben de aanwezigen het concert van deze keurkapel onder de militaire korpsen bijgewoond. Ware het weder iets zachter geweest, dan zou ongetwijfeld het genot nog grooter zijn geweest; het Park van het Brongebouw is voor tuinconcerten een heerlijk plekje. armen- en ziekenhuis, dienst 1904. 7. Id. Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, vaststelling verordening bouwen enz. 8. Motie- W. L. Schram, intrekking Raadsbesluit d.d. 21 December 1904 9. No. 16. Voorstel B. enW.W. adres exploi tatie-Maatschappij van onroerende goederen ïZuiderhouti, wijziging Raadsbesluit d.d. 8 Februari 1895 No. 7. 10. Id. id. regeling bezoldiging wetensch. assistent laboratorium, verbonden aan gemeentelijke duinwaterleiding. 11. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Lange Poellaan No. 18b. 12. Zitting met gesloten deuren. 13. Adres Mej. J. Schenk-De Visser, her benoeming gemeente-vroedvrouw. 14. Benoeming stembureaux verkiezing leden van den Raad. Bij het Zaterdag geëindigde eind examen van het Gymnasium alhier zijn geslaagd: van afd. A: Elisabeth van Bork, Johanna J. van Bork, J. Jongejans, Ina S. Willekes Mac-Donald, B. Th. A. Westerouen van Meeteren, F. Mendes de Leon, H. H. A. Oasterhoff, P. van Sonsbeek, J. A. van Thiel, Emilie M. A. Timmer, en na verlengd examen F. H. J. Holdert; van afd. B: F. A. van der Breggen en C. A. A. Gerke. Eén candidaat der afd. A werd afgewezen. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 955 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 667 baden genomen. Markt van 19 Juni 1905. Aardappelen. Aangev. 37 HL., verk. 37 H.L. L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ8.p. H.L. Appelen. Aangev. 0 H.L., verk. 0 H.L L. pr. f H. pr. p. H.L. Peeren. Aangev. 0 HL., verk. 0 H.L. L. pr. H. pr. Bloemkool. Aangev. 12000 st. verk. 10000 st. L pr. f3.H. pr. 8. Spinazie. Aangev. 73 m., verk. 73 m. L. pr. 0 10, H. pr. ƒ0.45. Slade. Aangev. 380 m. verk. 280 mand. L. pr. 0.30, H. pr. 2 50. Wortelen. Aangev. 4000 bos, verk. 3000 bos. L. pr. 5.—, H. pr. 9. Batermarkt 19 Juni 1905. Boter. Aangev. 60 K.G. verk. 60 K.G. H. pr. ƒ1.50, L. pr. ƒ1.45 p. K.G. Biggen. Aangev. 47 st. verk. 40 stuks. H. pr. ƒ14.L. pr. ƒ9.p. st. Schrammen. Aangev. 7 st. verk. 7 stuks. H. pr. ƒ26.L. pr. 17.— p. st. VBB.GADERING van den Raad de Gemeente Haarlem, op Woensdag 21 Juni 1905, des namiddags ten l'/2 ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten iulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling kohier pi. dir. belasting,dienst 1905. 3. Id. id. vaststelling derde suppletoire begrooting en staat af- en over schrijving dienst 1904, met advies Comm. van Bijstand gemeente- financiën. 4. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1905. 5. Id. id. id. begrooting id. dienst 1906. 6. Id. id. id. rekening en verantwoor ding huiszittende armen en stads 13e Muziekuitvoering, op Woensdag 21 Jnni's av. van 8 tot 10 uor, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kspelir.eeiter C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. -Wilhelmine- MarschWelsy. 2. Concert-OuvertureMassenet. 3. Ballet RusseI.urgini. 4. Fantaisie -Le Pardon de Ploermel- Meyerbeer. 5. Ouverture -Indra-Flotow. 6. Fantaisie -Les Saltimbanques-..Ganne. 7. -L'a Chanson des Nids-, Fsntaisii- Polka voor 2 klarinetten.Buót. Uit te voeren door de Heeren NEL en BORLEE. 8. Selection -Lapetite Mademoiselle- Lecocq. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavoker*- alhier op Donderdag 22 Juni 1905, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. Met welw. medew. van den Heer J.TRIP (Tenor)» uit Berlijn. PROÖBAMMA. No. 1. Preludium en Fuga (A moll) J. S. Bach. 2. a. »Kommt, Seelen, dieser i T'*" J. S. Bach. b. 'Komm, susser lod komm, 8elge Ruh* 8. SonateA. Mail'ij. a. Allegro matstoso. b. Andante. c. Allexro, con bri 4. Aria uit 'tOrarorium-Elias* Mendelssohn. 5. Kerkaria (Vox humana).. Stradella.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2