TE HUUR. van WOENSDAG 21 Juni 1905. Tweede Blad. N ieu wsberich ten Onder de rubriek ,T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden. Opgaven hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakensssergracht. Mo. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., teret. No. 77. Bovenwoning 2 p. w„ terst. No. 77. Slaapknnrertje i f 1.— p. w. Cronjéatraat. No. 87 Bovenvoorkam. met kast en Btcokpl. f 1.per week, terst Donkere Spaarne. No. 56. Geon. Kamers met pension, vanaf 35.— per maand, terst' nd. Du ven voordestraa t No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis 2 kam.,keuken, ged. zolder. No 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat No. 41. Modern groot Bovenhuis, gesehikt voor kantoor. Terst.nd No. 86. Gem. Kamers met aleoof, f 35. p. m. Nov. No' 110. 2 Gem. Kamers met aparte opgang, 35.- No. 153. Bovenhuis, 240.— p j. terst. Groote Markt. No. 12. Twee Gem. Kamers, op eersten stand, (zonder pension). Te aanvaarden 1 April, per maand 40.— Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, f 800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. ƒ60.— p. m. Kinderhuisvest No. 4'rood. Vrij Bovenhuis, 3C0.Mei. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 22. Esn Bovenvoorkamer ƒ1.75 p. week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Hui', 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Lords, 1.per wrek. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m., met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, —.50 p. w terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60 p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 60per maand Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No 4. Kelder, - .75, terst, Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 17E (Hofje). Vrjj Huisje met gas- en waterleiding, 1.70 p. w., terstond. No. 1 «rood Bovenhuis, terst., 210 p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, f 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met 'Ou'terrein en tuin f 600.— per jaar, terstond. Wagenweg No. 155. Bovenhuis, ap org. 5 kam., keuk zolder, 21 0.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w terst No. 39 Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bo'enhuis, 225.p. j., terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen iuet Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertntraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Croniéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwer:kade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250— per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. De Japansche bladen stellen in het licht dat het voornaamste doel van Japan niet is om den oorlog uit te maken, maar een duuizamen vrede te verkrijgen. Ja pan ziet overigens volstrekt niet op tegen een voortzetting van den oorlog, nu het vrijen toegang tot Sachalin heefi, de Siberische kustprovincie in zjjn macht kan brengen en belangrijke wijziging in den militairen toestand in Mantsjoerge voorbereidt. Niettemin is Japan bereid,om uit menschlievende overwegingen en uit eerbied voor een voorslag komende van iemand als president Roosevelt, te con- fereeren en eischen te stellen «waarvan de wereld de billijkheid zal erkennen®. Het zal zich echter het recht voorbehou den om zich terug te trekken bg het eerste bewjjs van kwade trouw aan Russischen kant. De Times verneemt uit Petersburg: Telegrammen uit Mantsjoerije bevesti gen niet de onrustbarende geruchten, volgens welke generaal Linjewitsj om singeld is, maar het is duidelgk dat de Russen uit hun vooruitgeschoven stellin gen aan weerszijden van den spoorweg terugtrekken tegen over de flankbewe gingen van de Japanners en men vreest dat zij terug zullen moeten tot ten N. van Koen-toe-leng. De afwezigheid van ambtelijke berichten versterkt die vrees. Tezelfdertijd vertrouwt men aan het ministerie van oorlog dat Linjewitsj in staat is stand te houden. De Roes beweert dat vele Russische officieren hun ontslag dreigen te nemen, indien het tot vrede komt. De Petersburgsche correspondent van de Times meldt dat de onderhandelingen hoogst waarschijnlijk, op voorstel van Roosevelt, gevoerd zullen worden door bemiddeling van de Russische en Japan sche opperbevelhebbers in Mantsjoerije. Natuurlijk zou er dan een wapen'tilstand zijn en dit zou aan de onderhandelingen een karakter van oprechtheid geven dat ontbreken zou, indien de diplomatie alleen aan het werk was. Het bericht klinkt onwaarschjjnljjk. De geneeskundige kring te Leipzig heeft zich verklaard voor invoering van een verplichten vrijen speelmiddag aan de daarvoor in aanmerking kortende scholen. De Finsche Senaat heeft aan den dichter Juhani Aho een jaargeld gedu rende tien jaren toegekend van 3000 marken. Aan den schrijver Erkko een lijfrente van 2200 marken. Beide beslui ten zouden op zich zelf misschien nau welijks de vermelding waard zijn. Maar zjj hebben een politieken achtergrond. Juhani Aho is een der vurigste bestrij ders der russificatiepolitiek en heeft in de dagen, dat Bobrikof het hevigst woed de, de Finnen moed en vertrouwen ingeblazen door zijn gedichten en ver tellingen. Terecht noemde men hem de ziel van het verzet in Finland. En hoewel op bescheidener schaal Erk ko heeft een soortgelijke rol gespeeld. Dat de Finsche Senaat, die nog altjjd sterk onder den invloed der regeering staat, deze besluiten heeft genomen, vat men algemeen op als een bewgs, dat het de Russische regeering werkeljjk ernst is met haar voornemen om een verzoening met de veelgeplaagde Finnen tot stand te brengen. Het openbaar gemaakte verslag van de commissie van onderzoek naar de legerschandalen in Zuid-Afrika wekt geweldig opzien, ofschoon de in houd grootendeels al uitgelekt was. De door de commissie van Butler vastge stelde misbruiken zijn erger dan iemand vreesde. De commissie noemt de schul digen aan ettelijke knoeiergen bg de leveranties aan het leger in Zuid-Afrika, maar vindt dat kolonel Morgan de ver antwoordelijke hoofdschuldige is. Morgan stond aan het hoofd van het liquidatie departement, opgericht door Kitchener in het voorjaar van 1902 om de nog opgehoopte legervoorraden geleidelijk op te ruimen. De commissie beschrijft in bijzonderheden, hoe men met die opruiming te werk ging. Zij geschiedde door middel van eenige leveranciers, samenspannende om de goederen bij de veilingen voor een prikje te bemachti gen en weer met grove winsten van de hand te zetten. Men schat de schade den lande toe gebracht op twee en zeventig milioen gulden. Koning Oskar van Zweden heeft naar aanleiding van de vele telegrammen van hulde, die hem zijn toegezonden, den volgenden brief openbaar gemaakt: De omwenteling die de raad van state en het Storting van Noorwegen tegen hun koning en hun broedervolk hebben volvoerd, door bezworen en heilige wet ten te schenden, heeft mijn hart een diepe en onheelbare wond toegevoegd. Onder de zorgen welke dat onwettige optreden mg bereidt, is het mij in waarheid een onbeschrijfelijke troost geweest, duizendvoudige bewijzen van trouw en liefde te ontvangen, welke mij van verre en van nabij zijn gewor den van mannen en vrouwen van eiken leeftijd van eiken stand in het Zweed- sche rijk, mondeling, schriftelgk en telegrafisch. Ontvangt hiervoor allen en elk afzonderlijk den warmsten dank van uwen bejaarden koning. Met diep bewogen hart zeg ik God zegene mgn Zweedsche volk! en dit zal mijn vurigste en innigste gebed wezen, dat ik gedu rende het leven dat mij nog rest, tot den Allerhoogste zal opzenden. Een krant maakt den brief openbaar, dien koning Oskar aan den voorzitter van het Noorsche Storting geschreven heeft. De koning zegt daarin, dat de eed, dien hij als Noorsch koning bg zgn komst aan de regeering afgelegd heeft, 't hem ten plicht stelt, zich niet neer te leggen bg de uitspraak van den Noorschen ministerraad aangaande de weigering van den koning om de consu- laatwet te bekrachtigen. Vervolgens treedt de schrijver in het geheele vraag stuk. Over de crisis sprekende zegt de koningNadat de leden van den minister raad in het Storting hun ambt hadden neergelegd, heeft het Storting deze schen ding van de grondwet goedgekeurd en, fn revolutionaire handeling, verklaard, dat wettelijk de koning van Noorwegen opgehouden had te regeeren, alsmede dat de unie tusschen de vereenigde rijken opgeheven was. Zweden en de koning als koning van de unie moeten nu beslissen of de aanval van Noorwegen op de bestaande unie tot wettelijke opheffing der unie leiden zal. De Mont Pelé op Martinique is weer niet te vertrouwen. Den 3den Juni sloeg er een hooge vlam uit den krater op daarna bleef het stil tot 10 Juni. Zaterdag stond de heele top in gloed, Zondag viel hg in en kwam een slijk- stroom den berg af. Daarna was de berg kalm. Een Japansch geleerde, geneesheer en publicist is in West-Vlaanderen, te Brie- len, bij Ieperen aangehouden voor land- looperg. Dalle Okof was op het punt, in zijn vaderland aangehouden te worden, voor een artikel, waarin de ambulancedienst bij den slag van Liao-jang scherp ge hekeld werd. Hij ontvluchtte alzoo het gevaar voor den krijgsraad te verschij nen. Hij dwaalde door Frankrijk en België om eindelijk uitgeput in die kleine gemeente aan te landen, waar hg in handen van den veldwachter viel. Hij kent geen Fransch en het is dus zeer moeielijk van hem eenige opheldering te bekomen. Hg is geboren te Jokohama den 20 October 1877. Het Japansche gezantschap is over de zaak ingelicht. De Engelsche dokter Havelock zegt in zijn verslag van het koninklijke krank zinnigengesticht Montrose: Twee men schen bezweken aan een nieuwe ziels ziekte, bekend als motor-manie, een toestand die naar men zegt het gevolg is van de inspanning van mechanisch voortgedreven voertuigen langs de wegen te besturen. Volgens den Koperihaagschen corre spondent van de Daily Telegraph staat het vast dat Noorwegen toebereidselen maakt om desnoods met geweld van wapenen de Zweden te keerende minis ter van oorlog spreekt echter de mobili seering van het leger tegen. Geen verlof wordt verleend aan de soldaten van het Noorsche leger, er hebben schietoefe ningen plaats en in alle havens worden mijnen gelegd. Alle vermogende Noren, ook Michelsen, stellen kapitalen beschik baar voor 's lands verdediging. Te New York is een verschrikkelijk automobielongeluk gebeurd. Richard Sayer, een rjjk koopman, was in een groote automobiel waarin ook zgn vrouw, zijn twee zoontjes en een neger-chauffeur zaten, 's avonds op weg naar het huis van zgn schoonbroer, toen een snel rjjdende goederentrein op een overweg de automobiel greep en verbrijzelde. Sayer, zijn vrouw en een van zijn zoontjes werden gedood, het andere kind is doode- lgk gewond. De chauffeur werd een eind weegs weggeslingerd, kwam op zijn hoofd neer, maar bleef ongedeerd. Hij zegt dat zijn meester hem aangezet had, om nog, voor den trein heen; den overweg over te rjjden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5