Nieuwsberichten. KRONIEK. De Raadsvergadering van Woensdag werd weer geleid door den Burgemeester. Als eerste punt der agenda kwam in behandeling de vastsstelling van het ko hier der plaatselijke belasting over 1905 tot een bedrag van 421923.35® zijnde ongeveer ƒ800.hooger dan het vorige jaar. Het kohier werd vastgesteld. Vastgesteld werd de derde suppletoire begrooting en staat van af- en over- schiijving dienst 1904. Goedgekeurd werd de rekening van het St. Elisabets- of Groote Gasthuis, bedragende in ontvang en uitgaaf 256997.72 waaronder een gemeente subsidie van 48.663.65®. Goedgekeurd werd de begrooting van hetzelfde Gesticht over 1906. Het ge meente subsidie is hier bepaaald op ƒ49500. Goedgekeurd werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, sluitende met een bedrag van ƒ33663.58®. Het subsidie is ƒ28100. In behandeling kwam de resumptie der in de vorige raadsvergadering aan genomen verordening op het bouwen en nopens behoorlijke bewoning voor de Gemeente Haarlem, mede ter uit voering der Woningwet. Enkele wijzigingen hadden nog plaats gehad. Ten opzichte van de waterkeuring was door den Heer Seignete nog voor gesteld De eigenaar of bewoner heeft echter het recht tegen de keuring op te komen bg denGemeenteraad, onder overlegging van een rapport door een anderen des kundige uitgebracht. De Voorzitter wil aan den Raad de beslissing over de behandeling van het voorstel overlaten en de Heer Sneltjes, wenschte het niet te behandelen; zijn voorstel in deze werd ondersteund. De Heer de Braai wenscht voorstel te behandelen. De Heer Seignette trekt zijn voor stel in. Een soort verhandeling over dakvlak- ken van 30 en 45 graden zullen we den lezer besparen. Ten slotte werd na resumptie de ver ordening goedgekeurd. In een vorige Raadsvergadering was verworpen het voorstel afkomstig van den Heer Van de Kamp om leerplich tige kinderen, die onder bepaalde om standigheden langs de straat loopen, door ambtenaren der politie te doen brengen naar de hoofden der scholen, waar zij behooren en evenzoo het voor stel van den Heer Thiel, dat niet zulk een verre strekking had als het eerste, zoodat niets werd beslist. De Heer Schram stelde nu intrekking voor, doch het Bestuur der Commissie tot wering van Schoolverzuim verzoekt den Raad deze motie te verwerpen. Zij grondt haar verzoek op het feit, dat door haar zijn gehoord twintig perso nen, van wie er zeven verklaarden, dat hunne kinderen buiten hun medeweten verzuimden. Ter laatste vergadering nog kwam van een hoofd der school een rapport in omtrent drie jongens, die den schooltijd gebruikten om met bloe men en radijs te venten. De vaders van deze jongens verschenen echter niet ter vergadering. Het voorstel Schram werd door den voorsteller verdedigd. Z. i. moet het ouderlijk gezag versterkt worden, maar niet door de politie De Heer Van Rossum wenscht andere maatregelen om het doel te bereiken en zou wenschen aanwijzingen in deze van B. en W. De Heer Van de Kamp verdedigt het voorstel der Commissie. De Heer Thiel meent, dat de Raad toch wel bedoeld heeft in deze iets te doen, wil de Commissie en de School hoofden de bevoegdheid geven, om de politie te verzoeken de recidivisten in deze naar de school te zenden. Motie Schram werd verworpen, met 2 stemmen voor. Er zullen nu geschikte maatregelen worden voorgesteld. De Raad van beheer der Exploitatie I Maatschappij van Onroerende Goederen nZuiderhout" te Heemstede wenscht enkele wijzigingen in de overeenkomst met de Gemeente Haarlem. De Raad keurde de wijziging door B. en W. in deze voorgesteld goed. B. en W. deelen mede dat de jaar wedde voor den wetenschappelijken as sistent bij het laboratorium verbonden aan de gemeentelijke waterleiding vol gens Raadsbesluit /1200 bedraagt en stellen thans voor het maximum der wedde te bepalen op 1500 en de perio dieke verhoogingen vast te stellen op ƒ100 elke twee jaren, tot het maxi mum bereikt is. De Heer Groot had hier nog even het woord. Onbewoonbaar wordt verklaard het perceel Lange Poellaan N 18B. Na een zitting met gesloten deuren, kwam in behandeling het verzoek van Mej. J. Schenkde Visser om herbe noemd te .worden als Gemeente Vrouw. Zij werd als zoodanig herbenoemd. Als laatste punt had de benoeming plaats der stembureaux voor de ver kiezing van leden van den Raad, waarna de vergadering gesloten werd. Volgens Reuter is men te Tokio wel tevreden over de keuze van Washington als plaats voor de onderhandelingen. Men had wel liever een plaats in het noorden van China gehad, omdat de besprekingen dan eerder konden begin nen maar men klaagt toch niet over de beslissing. Op het Alexandria-paleis te Peterhof zijn een afvaardiging van het Moskousche zemstwo-congres en den burgemeester en vertegenwoordigers van Petersburg ontvangen. Prins Troebetskoj richtte tot den Keizer een lange toespraak waarin hij een overzicht gaf van Rusland's moeie- ljjken toestand, welke de zemstwo's dwong, zich rechtstreeks tot den Keizer te wenden. De Keizer antwoordde in een lange rede, uiting gevende aan ziin leedwezen over de ontzaglijke offers welke de oorlog vergde, vooral de laatste nederlaag ter zee. De Keizer besloot met de woorden Ik dank u, mijne hec-ren, voor de gevoe lens welke gij hebt geuit. Ik geloof aan uw wensch, om bij de invoering van de beginselen van een nieuwe orde mede te werken. Mijn wil, de wil des Keizers om een nationale vergadering bijeen te roepen, staat onwrikbaar vast. Ik waak er eiken dag voor. Mijn wil zal uitgevoerd worden, dat kunt gij vandaag al aan de bewoners van het land en der steden verkondigen. Gij zult mij bij dit nieuwe werk ondersteu nen. De nationale vergadering zal, zooals vroeger, de eenheid van Rusland met zijn Keizer tot stand brengen, zij zal den grondslag van de orde vormen, welke op nationale Russche beginselen zal berusten. De afgevaardigden kregen van de ontvangst een goeden indruk, ook de Keizer was voldaan. Men staat weer aan den vooravond van een slag, die waarschijnlijk in bloe- digheid en verschrikking die van Moek- den overtreffen zal, en reeds genoemd wordt „de grootste landslag van dezen oorlog" tenzjj de diplomaten er zich mee bemoeien. Maar de hoop is slechts gering, dat de diplomatie den nieuwe slag zal kunnen voorkomen, want zoo lang zal nog wel verloopen eer de vredes- onderhaodelaars bijeen en het eens zijn, dat tegen dien tijd de beslissende slag reeds uitgevochten zal zijn. De omstan digheden zijn nu te gunstig voor maar schalk Oyama, en zooals aan de Morning Post geseind werd, noemen de raadge vers van den Keizer van Japan het een misdaad wanneer men nu een wapen stilstand sloot op het oogenblik dat Linjewiisj ingesloten is en nog minder kans op ontkomen heeft dan indertijd Koeropatkine. De twee vleugels van Linjewiisj zgn achteruit geworpen en met name zijn rechtervleugel is van Liao jang-wo ping tot aan Tsisanpoe, een afstand van 40 K.M., terug gemoeten. Men denkt dat Linjewiisj zich samen trekt op de linie van versterkte stellingen, welke sedert lang gekozen zijn, en dat hjj daar een verwoeden tegenstand zal bieden. Maar wij zijn ver af van het Russische offensief, dat generaal Batja- nof, de bevelhebber over het derde leger, had aangekondigd en van de verwach tingen, welke Koeropatkin gewekt had in zjjn jongsten brief (legen de vredes beweging) aan den adelsmaar chalk van Moskou. Opmerkelijk is zoo schrgfi een correspondent de geringe sterkte van legertje waarmede generaal Hase- gawa uit Korea noordwaarts oprukt naar Wladiwostok. Het telt nog geen 20,000 man, ofschoon men wel beweerd heeft dat het vijfmaal zoo talrijk was. Maar hoe gering ook, met deze macht is de Japansche generaal er in geslaagd, de Russen tot den aftocht te dwingen uit hun stelling aan de Toemen (die de grens vormt lusschen Korea en Mantsjoerge), althans uit de stelling die zij vroeger bezet hielden op 65 KM. van de monding der rivier, te Kong-tsjen of Hoen tsjen. De opmarsch naar Wladiwostok is nu in volle ernst begonnen. W(j kunnen spoedig vernemen dat de vesting ingeslo ten is. Nadat zij de Toemen overgetrok ken zijn, zullen de Japanners'vlak oost waarts moeten trekken om hun doel te bereiken. Naar de Daily Telegraph uit Tokio I verneemt, zetten de Japanners hun zege vierenden opmarsch voort. Op beide vleugels worden de Russen geheel om getrokken. Binnenkort wordt gewichtig nieuws verwacht. De Japanners hebben ver over het half millioen sol laten in het veld. De voorbereiding tot deze krijgsverrichtingen is reeds den 20en Mei begonnen. Uit Glasgow is dezer dagen een ver tegenwoordiger van Nobel's maatschappij tot bereiding van ontploffingsmiddelen naar Japan vertrokken, om daar de op richting te bezorgen van een groote fabriek van zulke stoffen. Met den bouw en de inrichting der fabriek zullen een paar jaren heengaan. De Japansche re geering zal over tien jaren het recht hebben, de fabriek te naasten. Twee Japansche officieren, die zich in dezen oorlog veel bezig gehouden hebben met het gebruik van ontploffings middelen, hebben reeds vroeger een studie gemaakt van de bereidingswijze in de Schotsche fabriek van Nobel ge volgd. De werkstaking te Chicago schijnt met de nederlaag der stakers te zullen eindigen. Een aantal arbeidsters willen weer aan het werk gaan, maar de patroons eischen een algemeene regeling. Het blgkt, dat de keuze van Washing ton tot plaats voor de vredes onderhande lingen door beide betrokken Regeeringen zeiven is geschied, waarschijnlijk als eene beleefdheid tegenover President Roosevelt, die 's Gravenhage had geop perd. De President zou voor de bijeenkom t hebben bestemd de groote zaal, waarin op het Witte Huis de vreemde diplo maten plegen ontvangen te worden. Maar daar het te Washington om dezen tijd zeer warm kan wezen, zou de President ook twee oorlogsschepen heb ben doen gereedmaken om in geval van nood de wederzijdsche gevolmachtigden en hun gevolg naar de eene of andere koele plaats aan de kust te doen vervoe ren, de Russen op een schip en de Japanners op het andere. Het zou woidt verder gemeld wel Augustus, ja September kunnen worden eer de bijeenkomsten beginnen. Uiterst practised dus dat men een wapenstilstand laat voorafgaan. De Sun van New York meldt, dat een nieuwe godsdienstige sekte, die in den Amerikaanschen staat Michigan een talrijken aanhang heeft, te Benton een reusachtige ark wil laten bouwen, aan gezien hun profeet Benjamin voorspeld heeft, dat er in het jaar 1916 een nieuwe zondvloed zal komen. Het zal zeker wel een turbine-ark moeten worden. Men begint in Engeland streng te worden tegenover automobilisten. Een automobilist, die op een buitenweg aan gereden had tegen een kar, door een vrouw voortgeduwd, waarbij de vrouw gedood werd, is veroordeeld tot vier maanden dwangarbeid. De beschuldi ging was, dat de koetsier van de auto slechts met een hand stuurde, terwijl hg met de andere den kap van het rijtuig trachtt op te trekken. Ook was hij aan den verkeerden kant van den weg. De Duitsche Kroonprins heeft zich dezer dagen uitgelaten over de toe komstplannen van hemzelf en zjjne ge malin. Ik hoop, zeide hij, dat de Hemel mijn vader nog zeer, zeer lang spaart. Mijn vrouw en ik hebben ons tot doel gesteld, oris op het uitgestrekte gebied van openbare weldadigheid, ziekenver pleging, godsdienst en onderwijs en fraaie letteren en kunsten te bewegen. Wg willen leeren en den kring van ons weten verruimen, opdat wjj later tot oordeelen in staat zullen zijn en initiatief kunnen nemen. Wij zullen iedereen dankbaar zgn, die ons dat doel helpt bereiken. De gepensionneerde kapitein Pilz is is door het gerechtshof te Leipzig tot een maand vestingstraf veroordeeld, om dat hij twee studenten had uitgedaagd tot een tweegevecht met wapens, welker gebruik den dood tengevolge kon hebben. De zaak stond zoo. De studenten T. en Sch. onderhielden sedert eenigen tgd met de vrouw van den beklaagde betrek kingen, die zij niet wilde aforeken, ook nadat de kapitein de twee jongelui her haaldelijk daarover had onderhouden. De beleedigde echtgenoot daagde de twee studenten toen uit op het pistool. Zij weigerden, en evenzoo een tweede uitnoodiging, omdat de kapitein h. i. „satisfaktionsunfahig" was. Nu diende de kapitein een klacht wegens beleedi- ging tegen de studenten in. Hijzelf werd, gelijk gezegd veroordeeld, maar de stu denten werden met een, zij 't geringe, geldboete gestraft, want de rechtbank nam aan dat het vior een officier een zware beleediging is, als men hem voor onwaardig verklaart, met de wapens zgn eer te verdedigen. Tusschen kapitein Pilz en zgn vrouw is overigens een proces tot echtscheiding aanhangig. Te Rome beschouwt men de afgekon digde encycliek van den Paus algemeen als een daad van groote politieke betee- kenis. De liberale pers ziet er het einde in van het tijdperk van de volkomen politie ke onthouding, die de twee voorgangers van Pius X tegenover Italië hadden voorgeschreven, en het begin van een nieuwe kerkelijke politiek. Dr Pond, uit Liverpool, die een onder zoek instelt naar de uitweiking van antimoon in roede kaoetsjoek sluitringen en kurken van bier melk-en limonade- flesschen, heeft tegen een medewerker van de Daily Mail gezegd dat z. i. het vergif, hetwelk van het kaoetsjoek in het menscheljjke lichaam komt, de oor zaak is van vele sterfgevallen. Drie grein antimoon is de maximum dosis, zeide hij, maar ik kan die hoeveel heid gemakkelijk oplossen uiteen gewone roode kaoetsjoek kurk door eenvoudig koud water te gebruiken. De wijnkooper Anton Rocca te Pirri op Sicilië had in zgn kelder een reuzen- bak gevuld met 2000 hectoliter wijn. Dezer dagen moest een arbeider wijn aftappen, maar daar er niets uit de kraan kwam boog hij zich over den rand en porde met een stang in den bak. Plotseling werd hg bedwelmd en viel voorover in het druivensap. Een kameraad snelde toe, maar onderging hetzelfde lot. Een tweede insgelijks. De twintigjarige zoon van Rocco slaagde er in een der arbeiders, die nog bg bewustzijn was, te redden, maar viel zelf naar beneden en verdronk evenals de twee andere werklieden. Een later ingesteld onderzoek bracht aan 't licht dal uit den wijn opstjjgend koolzuur de menschen het bewijstzijn had doen verliezen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2