en de kolf van 't geweer bewerkt. Duizenden menschen waren door de troepen in de brandende havenwijk op gesloten, en niet alleen brandstichters en andere schavuiten, maar ook veel on schuldige toeschouwers, die hun nieuws gierigheid niet bedwongen hadden, zjjn daar omgekomen. Wij zagen van het balkon af, hoe de brandstichters met fakkels rondgingen, wij hoorden het gekletter van de vallende glasruiten, het kraken der opengebroken deuren, en zagen hoe door de openingen de fakkels naar binnen geworpen werden. De geheele havenwijk met alle pak huizen is om zoo te zeggen volkomen vernietigd, uitgezonderd de entrepots achter de quarantaine-haven. De buiten- landsche schepen hadden den tijd om stoom te maken en naar de reede te vluchten, maar een groot aantal kleine vaartuigen en drie stoombooten werden een prooi der vlammen. Alle gasten in het hotel Londres hebben in de kelders moeten overnachten. De correspondent van de Standard houdt vol dat zijn raming van eenige duizenden slachtoffers dicht bij de waarheid moet zijn. Het ambtelijke rapport zegt, gelijk de telegraaf gemeld heeft49 dood, 74 gewond. Deze cijfers klinken, bij al wat men zekers weet over die gebeurtenissen, belachelijk laag, maar wie aan de soort van waarheid van zulke Russische rapporten gewoon is, zal geneigd zijn, in die 49 het aantal ongeschonden lijken te zien die die politie later gevonden heeft. Er blijft dan nog ruimte voor een duizend of wat menschen wier lijken in zee gedreven of in de vlammen vernietigd kunnen zijn. Uit Petersburg bericht men, dat in reactionnaire kringen aldaar een samen zwering tegen den Tsaar op touw gezet wordt. Men zou den Tsaar willen afzetten, uit vrees voor de aangekondig de hervormingen, waarvan men onder mijning van de macht der bureau cratie vreest. De Tsaar wordt beschuldigd van ergerlijke zwakheid en toegeeflijk heid; men verlangt naar een kraclitig heerscher, waarbij men grootvorst Alexander Michaelowsj of Michael Alexandrowsj op het oog heeft. Het eind zou dan zijn: een paleisomwenteling, die dan echter wel gevolgd zou worden door een revolutie. Volgens gerucht zou de Tsaar met zijn gezin binnenkort vertrekken naar Ilynskoje, het prachtige landgoed van wijlen grootvorst Sergius bij Moskou; dit slot zou reeds in gereedheid gebracht worden om de keizerlijke familie te ontvangen. Uit Amerikaansche bron wordt het bericht herhaald, dat allerwaarschijn lijkst geen formeele wapenstilstand gesloten zal worden voordat de gevol machtigden bijeen geweest zijn te Was hington. Denkelijk zullen er echter tot op dien tjjd (begin Augustus) geen belangrijke krijgsverrichtingen meer plaats hebben, en na de samen komst der Russische en Japansche ge delegeerden zal een wapenstilstand ge sloten worden. Van alle berichten en geruchten over deze kwestie klinkt dit laatste nog wel 't aannemelijkst. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, hoe de officieren in Manfcjoerjje verklaren, dat Linjewitsj' troepen buiten gemeen terneergeslagen zijn. Het nieuws van de ramp der Oostzeevloot, van de muiterij op die der Zwarte Zee, van het openen der vredesonderhandelingen, dat alles verspreidde zich als een loopend vuurtje onder de officieren. De manschappen, in 't bijzonder de Polen en de Joden, zijn feitelijk aan 't muiten en geven zich over waar zij er maar kans toe zien tengevolge van de berichten over de uitmuntende be handeling der krijgsgevangenen in Japan. Opruiende geschriften zijn onlangs rond gedeeld onder de troepen door eenige Russische officieren, die Linjewitsj daar op ter dood heeft veroordeeld. Uit Parijs wordt aan de Köln. Ztg. berichtEen kardinaal, die groot aanzien geniet in het Vaticaan, verklaarde aan een medewerker van de Gaulois, dat de wet op de scheiding toch werkelijk minder slecht is, dan men verwachtte. Wel kon ze aan de regeering, als deze bezield mocht zijn door een vjjandigen geest, een vreeselijk wapen in handen geven. De werking van de wet zal men eerst kunnen beoordeelen na de volgende Kamerverkiezingen, want tot zoolang zal de regeering wel elk misbruik van hare macht vermijden. Mocht de tegen woordige radicale meerderheid in de Kamer terugkeeren, dan kon men reke nen op een anti-katholieke toepassing van de wet. Komt er echter een loyale en onbevooroordeelde regeering aan het bewind," dan zou de scheiding van uit een godsdienstig en geestelijk standpunt misschien voordeelig zijn. Uit Feryville (Tunis) wordt een onge luk bericht met het Fransche onderzee- sche vaartuig „Farfadet", bij den ingang der haven Sidi Abdallah. Toen het vaartuig daar onder water zou gaan, bemerkte de commandant, dat een afsluitdeur niet goed dicht was. Hij wilde dit verhelpen, door de deur even te openen en ze dan met kracht te sluiten; maar vóór hij dat kon doen drong het water binnen; de deur werd opengedrukt en de commandant werd met nog twee anderen er buiten geslin gerd. Het vaartuig zonk met de punt voor uit 10 meter in den grond. Dertien mannen waren in het ach tergedeelte opgesloten. Men vreesde aan vankelijk voor hun leven. Maar z(j gaven antwoord aan de duikers, die kwamen werken om het vaartuig weder vlot te maken en toen dit eindelijk gelukte, kwamen zij allen behouden weder boven. Volgens andere berichten zou het be richt omtrent het vlot maken van de Farfadet" voorbarig wezen en konden de dertien mannen in het vaartuig niet meer worden gered. In Spanje is het buitengewoon warm. Het Hof vertrok Vrijdag van Madrid naar San Sebastian, om de ondragelijke hitte te ontvluchten. Te Sevilla wees de thermometer Woensdag in de zon 57° Celsius (134 6° Fahrenheit) aan, en 46° C. (115.4° F.) in de schaduw. Te Malaga verdroogden de bronnen, waaruit de stad van water werd voor zien. In zake de ramp van het water-re servoir te Madrid heeft thans de rech ter van instructie zijn rapport ingediend. De slotsom daarvan stelt alleen de drie ingenieurs verantwoordelijk, die de werken bestuurden en tegen wien een proces werd ingesteld. Nog niet lang geleden werd bericht, dat in het geheele Noorden van Britsch- lndië buitengewoon koud weder heersch- te gedurende een zeer lang tijdsbeloop. Maar thans is de temperatuur daar, althans in een deel des lands, van het eene uiterste in het andere vervallen. Op verscheidene plaatsen, o.a. te Cal cutta, heerscht een hitte zoo groot als schier nooit te voren. Het Hbl. v. Antw. schrijft: „Niets is natuurlijker dan dat het ontwerp der militaire werken van Ant werpen verzet ontmoette in een groot deel van het land. Voor ons, Antwerpe naren, beteekenen die militaire werken verlossing van de omheining; voor de rest van 't land eene nuttelooze uitgave van vele millioenen. „Waren wij dus geen Antwerpenaren wij zouden misschien anders spreken wij hebben hoegenaamd geen reden om het te verzwjjgen. Wjj betreuren echter: dat zelfs over de havenwerken zeker verzet bij de rech terzij zichtbaar is wat het vermoeden rechtvaardigt dat dat menigeen alles ver werpt, omdat het voor Antwerpen is; en vooral de manier waarop sommigen in onze partij het regeeringsontwerp bekampen. „Men leest niet anders meer dan van millioenenverbrassing langs hier, milli oenen verbrassing van ginder. En dat eenige maanden vóór de verkiezing! „Men zal ons dit toekomend jaar wel opdisschen in de oppositiepers met de namen van al de conservatieve bladen, die vandaag beweren dat 't ministerie het land naar den afgrond leidt. De feestvierende Brusselaren hebben het slecht getroffen. Het internationale muziekfeest waaraan 375 vereenisingen deelnamen, alsmede de Brusselsche roei- wedstrijd, zijn door een soort van wolk breuk verstoord. Ook andere jubileums vieringen, o.a. de optocht van 45,000 in 't gewit gekleede schoolkinderen, zijn er jammerlijk afgekomen. Koning Leopold heeft te Namen ge sproken over de noodzakelijkheid van een sterke landverdediging, in 't bijzon der voor Namen, dat tusschen 4692 en 4794 vier malen ingenomen is, en dat een der belangrijkste punten van Bel- gië's verdedigingswerken vormt. Te Birmingham zijn verleden week in tegenwoordigheid van Engelsche hoofd officieren, en de militaire attachés van Japan, Rusland, Italië, Turkije en Chilli, proeven genomen met een nieuwe ont plofbare stof, axiet genaamd, die de voordeelen bezit van grooter uitzettings vermogen, minder aantasting der wape nen en een paarse weinig zichtbare vlam. De werkstaking van de metaalbewer kers in Beieren kan als geëindigd be schouwd worden. Te Neurenberg hebben de stakers besloten, het bemiddelings voorstel aan te nemen, en reeds vroeger is een dergelijk besluit genomen door de stakers te Munchen en te Augsburg. De Echo de Paris heeft vernomen, dat de Paus zich heeft voorgenomen ten aanzien van de scheiding van kerk en staat in Frankrijk zich aan de vol gende gedragslijn te houden. De bis schoppen hebben uitdrukkelijk bevel ontvangen te zwijgen, zelfs als de Senaat het wetsontwerp verscherpen mocht, en er een werktuig tot vervolging der kerk van mocht maken. Wanneer de wet zal zjjn afgekondigd, zal de Paus een encycliek uitvaardigen om te protes teeren tegen de wet. Deze encycliek zal meteen aan Fransche katholieken hun gedragslijn voorschrijven; de bis schoppen worden gehandhaafd, maar uitsluitend als vicarissen, een prelaat, door Rome gekozen, zal de leiding heb ben. De Fransche katholieken en deze vicarissen zullen komen te staan onder de Propaganda. Waarschijnlijk zal kort na de afkondiging van de wet een concilie van Fransche geestelijken plech tig worden op de hoogte gesteld van de maatregelen, door Rome genomen. Dit concilie zou bijeenkomen teGenèveJ of te Brussel. De Echo de Paris wijt de wet op de scheiding van kerk en staat en de ver volging van het katholiek geloof aan vier mannenCombes, Briand, een hoogen geestelijke dien het blad niet noemt, en een schrijver van godsdien stige geschriften, die een vriend is van dien nietgenoemden geestelijke. Naar de Magdeb. Ztg. uit Rome ver neemt heeft de commissie van kardi nalen onder voorzitterschap van kardi naal Mathieu reeds een ontwerp opgesteld voor een nieuwe inrichting van de katho- lieke kerk in Frankrijk als de scheiding van kerk en staat tot stand zal zjjn gebracht. Volgens dit ontwerp zal de Paus weldra een bijzonderen afgezant te Parijs belasten met de opperste lei ding over de Fransche geestelijkheid. Deze post zal waarschijnlijk aan kardi naal Mathieu worden toevertrouwd. In den regel werd vroeger aan het personeel der Nederl. Centraal Spoorweg Mij. per jaar 14 dagen verlof gegeven. Thans is het personeel dier maatschappij medegedeeld, dat het in 't vervolg slechts 7 dagen verlof kan krijgen. Deze bepa ling heeft onder het personeel, dat had gehoopt op een wettelijke vaststelling van 44 dagen verlof per jaar, groote ontevredenheid verwekt. Temeer daar die ongunstige bepaling niet van toe passing is op hen, wier dienst niet bij de wet is geregeld, die dus een gere- gelden en korten arbeidsdag hebben. Men meldt ui', den Haag, dat mr. Goeman Borgesius, wiens vgrtrek naar het buitenland dezer dagen werd bericht, weer daar ter stede terug is. Die terugkomst zou samenhangen met den wensch van H. M. de Koningin om ook dezen staatsman in de bestaande politieke omstandigheden te raadplegen. De heer Goeman Borgesius is ver trokken naar het Loo. In den Haag heeft een brutale diefstal plaats gehad in het Koninklijk kabinet van schilderijen. Een bezoeker heeft van een onbewaakt oogenblik ge bruik gemaakt om de spijkers, waarmee een kleine schilderij van Erans Hals bevestigd was, om te buigen, het schil derij uit de lijst te nemen en onder zijne kleeren mee te nemen. De diefstal werd ongeveer om kwart voor elven ontdekt, toen enkele bezoekers, die in dat oogenblik in dat museum aanwezig waren, zich herinnerden nog het schil derijtje ter plaatse te hebben gezien. Het stuk, voorstellende een mansportret met grooten zwarten hoed, een rjjk versierden kanten kraag, is op paneel geschilferd en 24Vj cM. hoog bjj 12Va cM. breed. Het behoort tot de jongste aanwinsten van het museum, aangezien het eerst in 4898 te Amsterdam werd aangekocht. In verband met den dief-tal van de schilderij van Hals den eersten waar van het Mauritshuis tot nu toe het slachtoffer werd vestigt men er de aandacht op, dat in buitenlandsche musea een vernuftig stelsel in practijk is ge bracht om diefstallen te voorkomen. Op onzichtbare wijze nl. zijn alle schilde rijen electrisch verbonden met een cen traal bord, waarop met het weerklin ken van een schelletje onmiddellijk een nummer te voorschijn komt z;odra maar een schilderij wordt aangeraakt. Misschien, dat een dergelijke inrich ting ook ten onzent kan worden aan gebracht, ter voorkoming van verdere onheilen. Het is niet te vergen, dat in elke zaal bij elk paar schilderden sup poosten gesteld zullen worden. Het per soneel zou dan wel buitengewoon moe ten worden uitgebreid. De robbenvanger F. Visser, wonende te Polderzijl (Usquert), had het geluk op de Wadden twee zeehonden te vangen, eene moeder met een zoogend jong, en toen ze in de boot gebracht werden, legde het laatste zich aan de moederborst. Zoo spoedig mogelijk werden beide rob ben met den spoortrein opgezonden naar Artis te Amsterdam. „The Saturday Review" gaf onlangs de volgende niet onvermakelijke be schouwing onzer partijgroepeering na afloop der verkiezingen voor de Tweede Kamer „Zoo men een treffend staaltje wenscht van het humoristische of kluchtige eener Volksvertegenwoordiging, dan kan men alles vinden wat men verlangt in een eenvoudige opsomming van den uitslag der Nederlandsche algemeene verkiezin gen, die thans zijn afgeloopen. „De Tweede Kamer is samengesteld uit honderd leden, die zich oplossen in de volgende zeven groepen25 Katholie ken, 45 Orthodoxe Protestanten, 24 Liberalen der Linkerzijde, 40 Liberalen der Rechterzijde, 8 Historische Christe nen, 41 Vrjjzinnig-democraten en 7 Socialisten. Op welk zielkundig beginsel dit splijlschepsel zich splitst, is zeer moeilijk na te gaan. Waarom is een Katholiek géén „Historisch" Christen? Indien de Liberalen van de Rechterzijde en van de Linkerzijde onderscheidenlijk slechts verschillen in de zijde van de vergaderzaal waar z(j zitten, waarom kunnen zij hun geschillen dan niet bij leggen door allen aan één kant te gaan zitten? Of zou daardoor het schip van Staat werkelijk stranden?" H. M. de Koningin, de Koningin Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden brachten Maandag een be zoek aan Delft, ter gelegenheid van de inwijding der Technische Hoogeschool. De stad was op verschillende punten fraai versierd en de Hooge Bezoekers werden door de bevolking met geest drift toegejuicht. Des avonds zette Delft de feesviering voort. Eene bijna algemeene illuminatie van de hoofd buurten, een fakkeloptocht, een concert in den schitterend geïllu- mineerden Doelentuin, den officieelen gasten door de gemeente aangeboden, bengaalsch vuur van den toren, reus achtige gasfakkels van den watertoren, het raadhuis en de Markt verlicht, en dan de hoofdgebouwen der Technische Hoogeschool, in hunne lijnen afgetee- kend door honderden vetpotjes, dit was het programma van den avond. Zondagavond is te Bloemendaal de bliksem geslagen in het „Kopje" en heeft den koepel verbrand.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2