Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 12 Juli 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek ,TE KUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno- meR woningen, kamers enz., met vermelding van StandLokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2p. w., terst. No. 77. Slaapkaffertje a f 1.p. w. Cronj ést raat. No. 87 Bovenvoorkam. met kast enetcokpl. 1.per week, terst Donkera Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 85.per maand, terstmd. Dut en voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51Bovenhuis 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, ƒ5.p wterst Groots Houtstraat No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstond. No. 86. Gem. Kamers met alooof, f 35. p. m. Nov. No' 140. 2 Gen. Kamers met aparte opgang, 35.— No. 153. Bovenhuis, 240.p. j. terst. Groote Markt. No. 12. Twee Gem. Kan ers, op eersten stsnd, (zonder pension). Te aanvaarden 1 April, per maand 40. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, /'SCO. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., sold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. No. 3!. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kinderhuisvest. No. 4!rood. Vrij Bovenhuis, ƒ300.Mei. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer ƒ1.75 p. week. Koningstraat. No. 7. Winkelhuis, ƒ500 p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Kuis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.— p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamtche Poort. No. 3. Groote Locd«, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, .50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.— p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van sf 60.per maand Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Sehagohelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oot. Spaarc wouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst, Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophlastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Sohermerstraat. No. 36ruod. Gem. Zit-en Slaapkam., 30.— per maand, met degel, pension, terst. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500. per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met 'ou-terrein en tuin f 600.per jaar, terstond. "Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39 Kamer, 1.26 p. w., terst. Z. B. Spaarne, No. 24a. Bovenhuis, f 300.— p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.— p. j„ terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een W inkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen. Spaarn- wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. Iu de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterlfiding, f 250— per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Volgens den correspondent van de Standard te Odessa is o. a. den voor zitter der orde van advocaten en twee hoogleeraren aangezegd dat zjj de stad binnen twee etmalen moeten verlaten, maar niet naar Moskou noch naar Pe tersburg mogen gaan. Het gerucht gaat, dat prins Troebet- skoj en andere leiders der hervormings beweging gearresteerd zijn. De boerenopstand in zuidelijk Rusland moet zich geweldig uitbreiden. Op vjjf plaatsen in Cherson hebben de troepen gemeene zaak gemaakt met de opstan delingen. Men zegt dat de officieren den Tsaar een ultimatum zullen zen den, om politieke rechten te eischen. Te Petersburg wordt beweerd dat het slagschip Katharina de Groote zich bij de Potemkinners heeft aangesloten. In Wyborg, een voorstad van Petersburg, heeft eene bijeenkomst van 5000 arbeiders plaats gehad, op touw gezet door de leden der sociaal democratische partij. De meeste redenaars betoogden de noodzakelijkheid van het onmiddellijk staken van den oorlog en het bijeen roepen eener constitueerende vergade ring op den grondslag der democratische republiek. Zij wezen op de gebeurtenissen te Warschau, Lodz, en Odessa, als bewijzen der macht van de arbeidersmassa, die nog grooter zal worden als de sociaal democratische vlag al de werklui zal vereenigen. De meeting liep af zonder botsing met de politie. De Daily Mail heeft uit Odessa het nog niet van andere zijde bevestigde bericht ontvangen, dat Feodosia in hrand staat, dat de bevolking de stad verlaten heeft, en dat de soldaten van het gar nizoen druk bezig zjjn met plunderen. De Potemkin beschiet de stad; slechts een Russische stoomboot heeft verlof gekregen, te vertrekken. Er zou zich ook nog een torpedoboot b0ot bij de Potemkin aangesloten hebben. De Turksche forten aan den Bosporus houden een uiterst scherpe wacht. Op alle vooruitspringende punten langs de kust wordt het oog gehouden op voorbijvarende schepen. Men vreest voor een strooptocht van de Potemkin naar het kolendepot van Heraclia. In hoever daarvoor werkeljjk gevaar bestaat is niet te zeggen, maar de Turksche regeering zit er erg over in en haar vloot in den Gouden horen is niet in staat zee te kiezen. O. Eltzbacher schrijft in de Nine teenth Century over de schadeloos stelling die Rusland aan Japan zal moeten geven als de oorlog nu gestaakt wordt en hij berekent het bedrag daar van op 181,500,000 pond: Japan's oor logskosten. Deze som van ƒ2,180,000,000 mag dus, zegt de schrijver, als het minimum beschouwd worden, dat Japan vermoedelijk van Rusland zal eischen als de oorlog terstond tot een einde gebracht wordt. Maar het is ook zeer goed mogelijk, dat Japan aanzienlijk méér zal vragen dan het bedrag van zgn krijgskosten plus vergoeding voor de verliezen door den oorlog veroor zaakt en het kan evengoed het voor beeld van Duitschland in 1871 volgen. Mochten Rusland en zijn vrienden meenen.dat het land niet die 200,000,000 of 181,500,000 pond bijeen zal kunnen krijgen na den kostbaren en uitput- tenden krijg, dan zal Japan hier tegen over stellen dat het niet zijn schuld is dat Rusland aldus de kostbaarheid van den oorlog ondervindt, en Japan zal bovendien kunnen aantoonen dat Rus land het geld zal kunnen vinden, al zal deze vermeerdering van schuld ontzettend drukken. De Japanners kunnen er nog bijvoegen dat Frankrijk, Rusland's bondgenoot, een vierendertig jaar geleden een hevige financieele crisis doorgemaakt heeft en dat Rus land dat ook zal moeten doen. De correspondent van de Standard te Odessa vermoedt dat de Potemkin daar binnenkort zal terugkeeren, tenzij de muiters in staat zijn, het schip eerst naar Batoem te brengen, om daar samen met de oproerige bevolking het tuighuis te vermeesteren, wat heel Kaukazië in opstand zou kunnen brengen. De gouverneur heeft, tegenover raad gevingen om de Potemkinners vergif fenis te schenken, gezegd dat er van amnestie geen sprake was, omdat het dan met alle tucht aan boord van de vloot gedaan zou zjjn. Admiraal Krieger zal nog een poging doen, om de Kniaz Potemkin te vermees teren. Maar het waarschijnlijkste zal wel zijn, dat dit oorlogsschip zich naar den Kaukasus begeeft, waar de verscho ning van de revolutionaire matrozen met hun buit werken zal als een vonk in een kruitvat. Want in den Kaukasus dreigt een algemeene opstand. In Tifiis hebben sinds dagen de hevigste onlusten plaats. De berichten over de muiterij aan boord van de Kniaz Potemkin vermeerderen de opgewondenheid. Men verwacht in Batoem of in andere kustplaatsen de aankomst van de Potem kin. Daar zjjn kolen genoeg en medestanders van de revolutionaire be manning. En daar kan de Potemkin wellicht een rol spelen in deontwikkeling van de Russische revolutie. I'it Genève wordt aan de Matin ge meld, dat daar in de laatste dagen veel Russen aankomen, die voor een deel naar Lausanne en Zurich doorreizen. Revolutionairen zjjn het grootendeels niet; het zjjn meest gezinnen uit den hcogsten of uit den aanzienlijken bur gerstand die al hun have meebrengen. Z\j ontvluchten Rusland wegens de onlusten. De Neue Fr. Presse bevat een telegram uit Varna, waarin gemeld wordt dat de Potemkin, na Constanza verlaten te hebben, een Grieksch schip ontmoette, door hetwelk het zich levensmiddelen en kolen deed geven. Vervolgens werd aan den kapitein van het Grieksche schip een ontvangbewijs gegeven; waarin hem beloofd werd van de Russische regeering de betaling te reclameeren. Door een ruwe hand werd de tamme ooievaar, die sedert 5 jaar zjjn verblijf houdt op het boschhuisje bij Wiesbaden, zoodanig verminkt, dat de linkerpoot tot onder de knie was afgeslagen. De veearts Honert amputeerde het been en nadat de wonde goed geheeld was, heeft de Vereeniging tot dierenbescherming door een firma in bandagen enz. een kunstbeen uit leder en gummi, met be wegelijke teenen en bewegelijk knie gewricht laten maken. De bevestiging van dit kunstbeen geschiedde door mid del van gummibanden boven de knie. Nu maakt het dier zijn loopoefeningen, die in den beginne zeer onbeholpen waren, maar waarin het spoedig de noodige geoefendheid verkreeg. Bienvenu Martin, de Franshe minister van eeredienst, heeft het ontwerp op de scheiding vaD kerk en staat bij den Senaat ingediend. De Senaat heeft be sloten, dat een commissie van 18 leden het ontwerp zou onderzoeken. Het bestuurbare luchtschip Lebaudy was te Gerté-sous-Jouarre opgelatenen was om elf uur bij Clullons neerge streken. Daar was het vastgemaakt. Om drie uur in den namiddag stak er echter een geweldige storm op, de touwen, waaraan het gevaarte vastlag, knapten en de ballon werd aan flarden gescheurd. De menschen, die de Lebaudy wilden redden hebben zich daarbij nogal ernstig bezeerd. Dageljjks hebben te Weenen onge lukken plaats door de buitengewone hitte, waaronder de stad te lijden heeft en die nu al 10 dagen afwisselt tusschen 85° en 90°. De nachten brengen niet de minste afkoeling en zelfs buiten in de bos- schen wordt geen frissche lucht gevonden Daartoe moet men naar de Alpen. De zeventig zwemscholen en badhuizen in Weenen kunnen het werk niet meer af. De „Ligue des amis du peuple russe" had een groote meeting belegd ter bespreking van de revolutionnaire gebeurtenissen in Rusland. Zermilof, redacteur der „Nowosti", hield een lezing over den tegenwoordigen" toe stand in Rusland en legde er den nadruk op dat de liberale en de socialistische partijen in Rusland overeengekomen waren een voorloopige regeering in het leven te roepen, die de officieren zou ontslaan van hun eed van getrouwheid en den Tsaar vervallen verklaren van den troon. Een aantal aanwezige leden van de Kamer sloten zich aan bij de afkeurende moties over de slachtingen. Volgens de ïNordd. Zeit" richtte de Rijkskanselier een schrijven aan den Duitschen gezant te Berlijn, waarin hij zegtDe pers deelde mede, dat de heer Jaurès op 9 Juli in sociaal democratische vergaderingen te Berlijn zal optreden. Tegen den persoon van Jaurès op zichzelf heb ik niets in te brengen, hier is echter quaestie van een politieke rol, die de sociaal-democratieche pers hem wil laten spelen. De Duitsche sociaal-democratie zou van zijn aanwezigheid alleen gebruik maken ter bevordering van haar vijandig streven tegenover den Staat. Het komt mij beter voor, dat de heer Jaurès hier niet openlijk optreedt en verzoek ik u derhalve hem te verzoeken zjjn reis naar Berlijn op te geven. Een ontploffing van mijngas in de mjjn Gendebien te Anderslues heeft elf menschen gedood en een tiental gekwetst.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5