Nieuwsberichten. werklieden in dienst der gemeente ge- Ijjk gesteld worden, ingevolgeden wensch van den Heer Sneltjes, die alsnu zijn motie in deze intrekt. Buiten agenda kwam in behandeling het adres waarbij de Heer van Gasteren heeft verzocht op het terrein der voor malige gasfabriek gedurende de kermis een schouwburgtent te plaatsen. De Heer Sneltjes meent, dat het be palen van de plaats der kermis nog altijd tot de competentie van den Raad behoort en dus het beroep op den Raad correct is; is er voor het verzoek toe te staan. De Heer H. D. Kruseman herinnert, dat B. en W. zich steeds aan de ter reinbepalingen gehouden te hebben, bovendien is er gelegenheid tot inschrij ving geweest. De Heer Modoo ondersteunt het ver zoek van Gasteren had recht op de Groenmarkt, maar dit is door het be planten en het maken van trottoirs ongeschikt geacht. De Heer Sneltjes heeft nog het woord. De Raad handelt volstrekt niet onrecht vaardig als het verzoek toegestaan wordt, want de pachter van het terrein Park laan wist, dat er twee of wel drie schouwburgtenten zouden komen. Nog de Heer Kruseman, zet uiteen, dat de schuld geheel bij den Heer van Gasteren ligt. B. en W. hebben het vorige jaar het mogelijke gedaan hem voort te helpen. De Heer Schram bespreekt de zaak nog en eenige andere Heeren. De Heer Modoo wenscht voor deze kermis nog het terrein gasfabriek aan de kermisterreinen toe te voegen, en verklaart, na de verklaringen van den Wethouder, heel wat bekoeld te zijn ten opzichte van Van Gasteren, zoo ook de Heer Thiel. De Heer Spoor wenscht een afzonder lijke overeenkomst met van Gasteren. De Heer Stolp heeft nog het woord. De Heer de Haan Hugenholtz ver klaart zich tegen voorstel Sneltjes, op grond van de rechten der bestaande inschrijvers. De Voorzitter vraagt wat de Raad met het voldoen aan het verzoek zou doenzet uiteen dat de zucht om één persoon te helpen breken met be staande bepalingen is. De Heer Modoo heeft een motie in den boven door hem bedoelden zin, zóó, dat ook alsnog de Heer van Gasteren en de firma Stoel en Spree naar dat terrein kan inschrijven. De Heer Kruseman zegt, dat hjj de aanneming zou betreuren, met het oog op het vertrouwen der inschrijvers op de handelingen van B. en W. Nog de Voorzitter. Voorstel Modoo komt in stemming en wordt aangenomen. Het eerste punt van de agenda der Raadsvergadering van Woensdag was het procesverbaal van de kasopneming bij den gemeenteontvanger. Het werd aangenomen voor kennisgeving. Goedgekeurd werd de rekening van de bewaarschool in het Barbara-gasthuis. Het subsidie uit de gemeentekas bedraagt f575.175. De begrooting van hetzelfde gesticht heeft een subsidie noodig groot f 1032.71. De blaasbalgtreders van het orgel in de Groote kerk worden op hun verzoek alsnog geplaatst op de ljjst voor pen sioen of wachtgeld. In een vorige vergadering was twijfel ontstaan of tijdelijke ambtenaren aan spraak hebben op invaliditeits-pensioen. B. en W. stellen thans een wijziging voor, bepalende dat er toe gerekend worden alleen personen die van een vaste aanstelling zijn voorzien of bij wijze van proef voorloopig zijn benoemd. Tevens werd nog een nieuw artikel voorgesteld, betrekking hebbende op hen, die een rijkspensioen ontvangen. Een en ander keurde de Raad goed. Tot bekostiging van tijdelijke hulp op het laboratorium verbonden aan de waterleiding was bij de begrooting ƒ300 toegestaan. Het is gebleken, dat de hulp ook in het vervolg niet kan gemist worden en de toegestane som is op. B. en W. wenschen aan de betrek king te verbinden een vaste jaarwedde. Voorgesteld wordt voor het nog loopende jaar 220 beschikbaar te stellen. Dit wordt aangenomen. Het plan bestaat om de Lange brug, de Kleine Houtbrug, het Plein, de Ane- gang, de Korte Veerstraat, de Zijlstraat, de Krocht en de Nieuwe Groenmarkt electrisch te doen verlichten. Tot de uitvoering van dit plan wordt ƒ9025 noodig geacht, welke som thans aange vraagd wordt. Het punt wordt uitge steld met hat oog op een verzoek om ook de Jansstraat elektrisch te ver lichten. De firma Maarschalkerwerd Zoon te Utrecht heeft zich bereid verklaard voor den tijd van 25ys jaar het orgel in de Groote kerk te onderhouden tegen 150 per jaar. Een overeenkomst in deze wordt den Raad ter goedkeuring aangeboden. Dit punt gaf aanleiding tot langdurige bespreking. De Heer Spoor wil een korter teimjjn. De Heer Modoo wel o.a. aanbeste dingen, wenscht het punt uit te stellen, zooals besloten wordt. Aangezien de gemeente Heemstede nu langs de Leidsche Vaart zelf ver gunning heeft om een riool aan te leggen, waarop de perceelen aldaar uitloozen, wordt de vergunning tot het hebben van een spruit aldaar, verleend aan R. Wereldsma, ingetrokken. Aangevraagd wordt 7400 tot het maken van een basalt-walbekleeding tusschen Emmakade en Raamsingel en ƒ2250 tot het verrichten van werken aan het Tuinlaantje. De sommen worden toegestaan. De Vereeniging van Rijnsteenfabri- kanten richtten zij tot den Raad met verzoek de verordening op het bouwen zóó te wijzigen, dat hun fabrikaat, van kleiner afmetingen dan de verordening voorschrift, bij den bouw van woningen kan gebruikt worden. B. en W. stellen voor, te berichten, dat aan het verzoek geen gevolg kan gegeven worden, in welken zin wordt besloten. Ingekomen was een adres van vijf tien coöperatieve Vereenigingen, ver zoekende de recognitiegelden voor aan sluitingen aan gemeenteriolen voor perceelen, die gebouwd zijn alvorens de nieuwe verordening van 1893 werd uitgevaardigd, in het vervolg te willen terugbrengen op het bedrag verschul digd overeenkomstig de even genoemde gemeente verordening van 1893. Zij meenen, dat er geen enkele reden kan bestaan, waardoor de nu vigeerende toestand billijk en rechtvaardig te noe men is, dat steeds nog met ongelijke maten wordt gemeten en vertrouwen, dat de Raad hierin de gevraagde gelijk heid zal willen toestaan, nu hierop de bijzondere aandacht wordt gevestigd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De Heer Hugenholtz. heeft het woord, om ten opzichte van die Vereenigingen een speciale tegemoetkoming te ver- leenen. De Heer Modoo doet opmerken dat hier het verschil 20 ets. per perceel bedraagt, de druk is dus nogal zoo sterk niet. De Heer de Breuk beant woord den Heer Hugenholtz. Voorstel Hugenholtz wordt verworpen met twee stemmen voor. In behandeling komt een voorstel om de namen vast te stellen van de brug gen in de bebouwde kom der gemeente en die namen ter weerszijden van de bruggen op een zinken bord in duide lijke letters te doen aanbrengen. De Heer Sneltjes heeft nergens naam bordjes aan de bruggen gezien; vindt dit ook hier onnoodig en kostbaar. De Heer J. N. Kruseman doet op merken, dat het geven van naambordjes is overeenkomstig een door den Raad geuit verlangen. De Heer Winkler wenscht Wilsonbrug in plaats van Raambrug. -De Heer Loosjes wenscht den naam Raamsingel, als historisch, te behouden, zooals dan ook wordt aan genomen. De Heer Winkler wil de brug gele gen over de Leidschestraat, Leidsche brug noemen, niet Wilsonsbrug. Het wordt Leidsche brug. Voor de naamborden wordt 650 gevraagd, wat alweer tot veel bespre king aanleiding gaf. Dit werd verworpen. Tot lijdelijk leeraar voor wiskunde wordt aanbevolen en benoemd de Heer W. L. Nolke. Tot onderwijzers aan de Opleidings school voor jongens worden benoemd de Heeren J. T. Hillenius te Njjmegen en B. de Boer te Zaandam en tot on derwijzeres aan de Eerste Burgerschool Mejuffrouw M. Schuit, alhier. De Heer Modoo vraagt of er bijzon dere reden toe is, om op ongeschikte punten lantaarnpalen te plaatsen in plaats van muurarmen. De aandacht van B. en W. zal er op gevestigd blijven. De vergadeiing wordt gesloten. Het Parijsche Journal heeft een tele gram ontvangen van iemand die pas in Wladiwostok geweest is en die misschien wel meent, de Japanners bang te kunnen maken. Want hij zegt, dat de vesting verbazingwekkend steik is. De bezetting telt 85,000 man, met 2000 kanonnen, waaronder een aantal snel vuurkanonnen. «Om Wladiwostok te kunnen veroveren zouden zeker 200,000 Japanners noodig zijn." De algemeene indruk, door de corres pondent ontvangen, was dat de verde digingswerken iets ontzaglijks waren, en dat de Japanners, indien zij het be leg sloegen voor de stad, daar een tegenstand zouden ontmoeten die het beleg tot de moorddadigste en verschrik kelijkste gebeurtenis van den oorlog zouden maken. De Petersburgsche correspondent van de Daily Mail seint: Onder den indruk van de gebeur tenissen te Odessa en van de landing der Japanners op Sachalin, heeft de zaak des vredes groote vorderingen ge maakt op Peterhof, waar de Tsaar nu verblijf houdt; vooral ook omdat verluidt dat Japan's eischen niet onaan nemelijk zijn. Graaf Moerawjof is pas teruggekeerd uit Peterhof, waar hjj verscheiden uren achtereen met den Tsaar en graaf Lams- dorf de vredeskwestie besproken heeft. Het te Reval gestationeerde, onge veer 700 man tellende vlootvolk wei gerde het middageten, dat het als walge lijk beschreef, te gebruiken, en zond een deputatie aan den bevelhebber, die de spijzen proefje en de matrozen in 't geljjk stelde. Aan den compagnies- kommandant werd daarop de leiding der verpleging ontnomen en hij met acht dagen streng arrest gestraft. De matrozen beschuldigen hem, dat hij een deel der voor hun onderhoud be stemde gelden heeft verduisterd. Op de schepen Minin en Kremelin vreest men voor muiterij en zijn daarom den ma trozen de geweren afgenomen. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Matin eischt de Rus sische regeering uitlevering van de mui ters der Potemkin van Roemenië, maar houdt dit land vast aan zijn belofte jegens de oproerlingen. Deze hebben, naar uit Constanza wordt gemeld, vóór het verlaten van het slagschip dit vol water later loopen door de daartoe in geval van noodzaak aangewezen openingen te ontsluiten. Het schip ligt daardoor op den grond. Maar door de geringe diepte daar ter plaatse zou het gemakkelijk vallen de Potemkin weer vlot te pompen, waar mee reeds een begin is gemaakt. Het schip zou dan een honderd ton kolen laden en naar Sewastopol terugkeeren. Dezer dagen heeft zich bij den offi cier van justitie te Arnhem vervoegd een dienstbode met een 10 jarig meisje, dat in deerniswekkenden toestand ver keerde. Het kind moet ten huize van haren vader en hare stiefmoeder, die aan den Groesbeekschen weg onder de gemeente Groesbeek een fraaie, ander half jaar geleden uit blijkbaar zeer ruime beurs gebouwde villa bewonen, geruimen tijd aan gruwelijke mishande lingen hebben blootgestaan. De dienstbode, dochter van een rijks veldwachter, heeft van een gunstig oogenblik partij weten te trekken om het kind in] veiligheid te brengen, en is in haar edel poger. vo' komen geslaagd. Het kind, dat vermogend is (aan welke omstandigheid de mishandeling wordt toegeschreven), is thans buiten het bereik van het lieve echtpaar, dat reeds een scherp verhoor heeft ondergaan. De heer Goeman Borgesius is ander maal naar het Loo vei trokken, ter con ferentie met H. M. de Koningin. Hierdoor schijnt bevestigd te worden het gerucht, dat dezer dagen dadelijk na het eerste onderhoud tusschen H. M. en mr. Borgesius stand hield, dat in die audiëntie de voorbode werd gezien van eene aanbieding aan den leider der Liberale Unie van de taak tot samen stelling van een ministerie. Tevens werd er bijgevoegd, dat de heer Borgesius zelf geen deel van het te vormen kabinet zou uitmaken. De heer Goeman Borgesius heeft den burgemeester te Zutphen officieel ken nis gegeven, de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor dit district niet aan te nemen. Naar thans van welingelichte zijde verzekerd wordt, zal in Zutphen den heer Eland de candidatuur van liberale zijde worden aangeboden. De heer Lieftinck zou men hebben laten vallen, omdat er een even sterke stroom tegen als voor diens candidatuur was. Van andere zijde zou er van dit laten vallen geen sprake zijn. Te Tilburg viert Anna Cornelia v. Gorp geboren van Pelt, haren lOOen verjaardag. Óp 22jarigen leeftijd trad zij in het huweljjk met Leonard van Gorp, een arbeider-tuinier, dien zij na een echt verbintenis van 18 jaren door den dood verloor. Sinds dien droeg zij alleen de zorg voor haar talrjjk gezin en thans doet zjj dit nog in zooverre, dat zij de inkomsten en uitgaven van het gezin, bestaande uit moeder, zoon en dochter, regelt. De jubilaresse is nog bijna in het volle bezit harer zintuigen, in 't bijzon der haar geheugen is nog scherp. De gansche buurt, waar zij geheel haar leven gewoond heeft, is rijk met groen en vlaggen versierd. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin Moeder, te Hoofd dorp, 21 Juli a.s. zal een groot Con cours Hippique plaats hebben met de volgende nummers: 1. Aangespannen dekhengsten voor 2 of 4 wielige rijtuigen. Ie prijs gouden med. en 50 of /100 2e j> med. of 50 3e verg. zilv. en ƒ10 of 25 2. Aan gespannen paarden ruinen of merriën voor 2 of 4 wielige rijtuigen en te koop gesteld voor 800. Ie prijs gouden med. of 50 2e j> verg. Zilv. en 10 of d 25 3e d med. of 15 Geen inleggeld. 3. 2 paarden aangespannen voor een boerenwagen. Ie prjjs verg. zilv. med. en 10 of 25 2e j> med. of 15 3e s zilveren med. of n 10 Geen inleggeld. 4. Het best in 't tuiggaand paard voor 2 of 4 wielige rijtuigen gespannen. Ie prjjs gouden med. en 50 of 100 2e med. of 50 3e verg. zilv. med. en 10 of j> 15 Inleggeld 5. 5. Het schoonste en bestgaande rij paard. Ie prijs gouden med..en 50 of ƒ100 2e med. of 50 3e verg. zilv. med.en ƒ10 of 25 Inleggeld 2.50. 6. Springconcours. Ie prijs gouden med. en 150 of ƒ200 2e d t> med. en 50 of i> 100 3e verg. zilv. med. en 10 of 25 Inleggeld 5.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2