Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 19 Juli 1905. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning ƒ2 p. w., terst. No. 77. SUapksaertje k X.— p. w. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorksm. met kast en stookpl. X.per week, terst Donkere Spaarne. No. 66. Gem. Kamers met pension, vanaf 36.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 16. Gem. K&roer en suite, terst. Gierstraat. No. 61. Bovenhuis,2 kampkeuken, ged. solder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w., terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, gesohikt voor kantoor. Terstond. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No- 140. 2 Gen. Kamers met aparte opgang, 35.— No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. terst. Groote Markt. No. 12. Twee Gem. Kart ers, op eersten stand, (zonder pension). Te aanvaarden 1 April, per maand 40.— Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.— p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 perwnen met pension. /60. p. m. Kinderhuisvest. No. 41 rood. Vrij Bovenhuis, /300.Mei. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week- Koningstraat. No 7. Winkelhuis, 500.— p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., lerst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.26 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.— p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per wrek, Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhnis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, —.50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af ƒ50.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juni. Schagehelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprjjs /500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood Bovenhuis, terst., 210 p.j. Schermerstraat. No. 36r,;od. Gem. Zit-en Slaapkam., 30.— per maanl, met degel, pension, terst Staten Bolwerk. No. 2a Heerenhuis met tuin, 475.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond, No. 16. Heerenhuis met -ou« ter rein en tuin 600.— per jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaspka ner, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.26 p. w.. terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Boienhuis, 225.— p. j., terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlweg No. 75. Huis met voor-tuin, 5 k.,(2 ensuite) keuk., zold. met dienstbodekam. Per jaar 250.— (tot 1 Mei 1906) daarna 310. Aanvaarding 1 Aug. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de CoornhertBtraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In hei Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerekade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Een Poolsch blad heeft een verhaal, dat wjj onder alle voorbehoud weergeven. Een aantal officieren van het militaire districht Warschau, zegt het, kregen onlangs bevel individueel naar Mant- sjoerije te gaan. Zij weigerden echter zonder hun troepen te vertrekken. Vier officieren en twintig onder-officieren werden dientengevolge ter dood veroor deeld door den krijgsraad. Een deta chement van het regiment uit Lithauwen kreeg bevel het vonnis te voltrekken, maar weigerde. De kozakken waren ech ter bereid en fusilleerden de veroor deelden op een veld bjj Warschau. Toen de executie was afgeloopen, keerden de kozakken huiswaarts, maar werden on derweg aangevallen door het Lithausche regiment, dat 200 hunner zou hebben gedood. Met de grootste moeite werden de woedende Lithauers tot rust gebracht. Een Japansch officier, te Modzji van het oorlogsterrein teruggekeerd, zegt dat de Japanners eenigen tjjd geleden een aantal stukken buit maakten, waar onder zich een merkwaardig document bevond, onderteekend door generaal-ma joor Kartsof, bevelhebber van de Kau- kazische kozakken. Het stuk is vleiend voor de Japanners. De generaal noemt als de vier grootste deugden der Japan- sche troepenhun oplettendheid, vooral op wacht; hun gestadig en kalm opruk ken als zij eenmaal tot den aanval overgegaan zjjn; hun voorzichtigheid en beleid tijdens het gevechthun vast beradenheid. Voorts geeft de generaal uitvoerige voorschriften die moeten strekken om den Russischen verkenningsdienst welke inderdaad uiterst zwak gebleken is te verbeteren. De Slowo meent uit goede te mogen verzekeren, dat in de jongste bijeen komst van gezaghebbende regeerings- personen de mogelijkheid van vrede met Japan erkend is, op den gronslag van wijziging der bestaande verdragen (d. w. z. het pachtverdrag met China, enz.), en zelfs van afstand van grond gebied, maar... zonder eenigeoorlogs schatting. Volgens de Daily Mail zal Japan geen oorlogsschatting eischen, maar zou Rus land zich verbinden, de Japansche oor- logsleeningen over te nemen. De correspondent van de Standard te Kustendzje seint nog, dat de overgaaf van de Potemkin aan Roemenië en de latere overdracht van het schip aan admiraal Krieger heel kalm geschied is. Nadat de muiters aan wal gegaan wa ren, verbroederden zij zich spoedig met de Roemeniërs. Volgens een correspon dent der Daily Chronicle zjjn de meesten naar Braïla, Galatz en Fiume gegaan, om werk tezoeken op koopvaardijschepen. Een Russische priester is aan boord van de Potemkin gegaan, om daar wij water te sprenkelen, eri de vlaggen op nieuw te zegenen. Ook wordt het schip herdoopt. Honderd manschappen van de Potem kin willen zich aan de Russische over heid overgeven, bewerende dat zij ge dwongen zijn geworden, aan de muiterij mee te doen, en dat zij hopen op ver giffenis. De correspondent van de Standard te Odessa acht het onaanne melijk dal de crisis in de Zwarte zee met de overgaaf van Potemkin geëin digd zou zijn. De correspondent te Petersburg van het Berl. Tageblatt meldde, dat de mi nister van binnenlandsche zaken Boeligyn naar Peterhof zou gaan cm het ont werp van een wet op de volks-vertegen- woordiging door den Tsaar te laten bekrachtigen. Tegelijk zou worden beslist of de Tsaar de bijeenroeping van de volks vertegenwoordiging op den 29en dezer maand persoonlijk te Moskou zal afkon digen, wat na den moord op Sjoewalof nog niet zeker is. Sjoewalof's moordenaar is vroeger student te Petersburg gewoest. Hij ver klaart tot een strijdorganisatie van de sociaal revolutionaire partij te behooren. Sjoewalof had op de lijst van ter dood veroordeelden gestaan. Volgens den Weener correspondent van de Daily Telegraph wordt in parti culiere brieven uit Petersburg meege deeld, dat de politie uitgebreide maat regelen op het spoor is gekomen, welke ten doel hadden het Ilinskoje kasteel, bjj Moskou, in de lucht te doen vliegen, waar de Tsaar van plan was met zijn gezin korten tijd te vertoeven. Onder de kamers, bestemd voor den Tsaar, is een onderaardsche gang gevonden, die leidde naar een kelder waar 100 K.G. dynamiet verborgen lag. De politie deed, in verband met deze ontdekking, vele arrestaties. Onder ande ren werden gevangen genomen de beide mannen, die belast weren met het schoonmaken en versieren der kamers. De Tsaar heeft zijn voornemen op gegeven om een tijdje door te brengen in het Ilinskojekasteel. Alle beambten van de ljjn Warschau Weenen hebben eenparig het besluit genomen van 15 Juli af zich van de Poolsche taal als diensttaal te bedienen en Poolsche opschriften in te voeren. Wanneer de autoriteiten zich tegen de uitvoering van dit besluit verzetten, zal de arbeid worden nedergelegd. De Japanners hebben een groote ver andering ingevoerd in de uniformeering der militairen. Van nu af aan zal alleen khaki worden gedragen bij alle wapens. De officieren krijgen als eenig onder- scheidingsteeken schouderbedekkingen. In de laatste dagen heeft de hitte de oostelijke staten van Noord-Amerika te pakken. Te New York sterven iede- ren dag een dozijn menschen aan de gevolgen van zonnesteek; de thermo meter stijgt tot 33° C., en de sterke vochtigheid maakt de plaag nog erger. Van 102 pesrsonen die in hechtenis werden genomen wegens rooven, plun deren en brandstichten bjj de jongste onlusten te Odessa zijn niet minder dan 74 vrijgesproken wegens gebrek aan bewjjs en de overige 28 werden ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, verminderd met de 2 weken voorarrest. Die onverwachte uitslag van dit pro ces, zoo schrijft Daily Netet' bericht gever te Odessa, wordt beschouwd als een politieke demonstratie tegen de bureaucratie, waarin zich de strjjd tus- schen land- en gemeentebestuur open baart. De Russische magistraten, door het volk gekozen, zjjn geen bureau craten. De militaire rechters gaan, geljjk reeds bericht werd, gestrenger te werk. Die 102 personen trouwens kwamen echter dat is de verklaring nog voor den burgerlijken rechter, daar eerst den dag na het uitbreken van de onlusten de staat van beleg te Odessa werd af gekondigd. Te Riga is een geheel transport revolutionnaire geschriften en procla maties, die uit het buitenland per schip aankwamen, in beslag genomen. Toen de tol-beambte tot arrestaties wilde overgaan, werd hjj doodgeschoten en de schuldigen ontkwamen. In Regentstraat te Londen is een groote waterleidingsbuis gesprongen, die Piccadilly-circus en Pall Mall in een oogwenk onder water zette. De liften in heel wesleljjk Londen, die de hydrau lische kracht uit deze leiding kregen, moesten stilstaan, terwjj! verschillende schouwburgen de voorstelling moesten staken. In het Criterion, waar de zaal beneden den beganen grond ligt, had den de bezoekers zelfs de vlucht te ne men voor het water. Volgens den New-Yorkschen bericht gever van „le Petit Bleu" zjjn Donder dagavond tusschen 9 en 11 uur niet minder dan 250 kinderen door de warmte gestorven. De nachten zjjn in de stad, waar de steenen den ganschen dag door de zon gloeiend zjjn gestoofd, even erg als de dagen. Er is geen verkoeling te vinden. De meeste menschen kunnen niet in bed bljjven, en brengen den nacht op straat, balkons, terrassen of daken door. De ondergrondsche spoorweg, waar de luchtverversching gebrekkig is, wordt „de gruwelkamer" genoemd, om de vele menschen, die daar ziek worden of sterven. De spoorwegconducteurs behoeven slechts één reis per dag te doen. De deftigste heeren loopen in hunne hemdsmouwen voor de luchtigheid. Men berekent, dat te New-York ruim 12,000 ton of 12 millioen kilogram jjs per dag wordt verbruikt. Bij het 2e infanterie regiment te Munchen in garnizoen, kwamen op een van de heetste dagen van de week ver scheidene gevallen van zonnesteek voor: eenige soldaten verkeeren in levensge vaar. Het regiment had in de brandende hitte parademarsch moeten maken, en toen de afgetobde mannen zich daarbjj niet „stramm" genoeg hielden, liet de kolonel den marsch overdoen. Daarbjj vielen een aantal manschappen voor dood neêr. De Kamer van Koophandel te Portland (Oregon) heeft het toelaten van Chinee- sche arbeiders voor de eerstvolgende tien jaren aanbevolen ter bebouwing van de ongebruikt liggende uitgestrekte landstreken aan de Znidzeekust. Er zouden dan echter in geen jaar meer toegelaten mogen worden dan r/T4 percent van de geheele bevolking.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5