Admiraal Kataoka meldt dat van Alexandrowsk aan de Siberische kust (zestig mijlen ten noordwesten van Alexnndrowsk op Sachalin) uit vier stukken op het Japansche eskader werd gevuurd. De Russische kanonnen wer den spoedig tot zwijgen gebracht waarbij een magazijn ontplofte en de stad in brand geraakte. De militaire deskundigen zien in de operaties van de Japanners in Siberië een bewijs dat Ojama zich in Mantsjoerije voorshands sterk genoeg voelt om Linje- witsj het hootd te bieden en dat er dus geen reden is, om aan te nemen dat de militaire toestand daar na den slag van Moekden een wijziging ten gunste van de Russen heeft ondergaan. Het tegendeel zou weieens waar kunnen bljjken, zoodra de krijgsverrichtingen in het gebied van den Amoer zoover gevorderd zijn, dat de Japanners daar, door een beweging tegen de Russische verbindingslijn, kunnen samenwerken met de legers van Ojama. De New Yorksche Tribune meldt dat de Chineezen jg 20 millioen vergoeding van Rusland en Japan eischen voor de schade die beiden in Mantsjoerije hebben aangericht. Naar het zeggen van Japansche officie ren die uit Mantsjoerije en het Noorden van Korea zijn teruggekeerd, zou gene raal Linjewitsj, indien hij niet geheel het loodje wil leggen,, gedwongen wor den, om naar Charbin terug te trekken, zoodra het plan van de Japanners geheel rijp en klaar voor uitvoering zal wezen." Wat dit plan is, wordt natuurlijk met geen enkel woord aangeduid. De Nisji-Nisji Sjimboen, een blad dat te Tokio verschijnt, verzekert dat de provincie Girin en »het geheele gebied langs de kust" in de macht van de Japanners zijn. Naar de Daily Telegraph uit Tokio verneemt, wordt Wladiwostok dooreen sterk Japausch smaldeel geblokkeerd. Dit zou de werkloosheid van de Russische kruisers Rossia en Gromowoj en van de daar liggende torpedobooten verklaren. De blokkade heeft de Russen verhinderd, iets tegen de vermeestering van Sachalin te doen en verkenningen van de Japan ners in de Posjet- en Oengenibaai te verhinderen. De Japansche oorlogssche pen bewaken de geheele kust van Sachalin, Siberië en Korea. Heeft men in den beginne gemeend, dat een Noorweegsche republiek zou gevormd worden en dat dientengevolge de plannen om de kroon aan een prins uit het Huis Bernadotte aan te bieden onwaarschijnlijk waren, thans blijkt meer en meer, dat rnen een koningschap wenscht, althans de voormannen dei- beweging, waaronder Nansen, spreken zich in dien geest uit. Tegenover een medewerker van ten Deensch blad heeft Nansen gezegd wat hij van de zaak denkt, en zoo denkt men er, als wij het wel hebben, vrij algemeen in zijn land over. De meerderheid in Noorwegen, aldus Nansen, houdt aan het koningschap vast; ik ook. Stellig. Men kan in theorie wel met iie republiek dwepen, maar in de prakijjk b ij ven wij best bij het koningschap. Bovendien bindt de grond wet de Noren er aan, en zij willen den revolutionairen stap niet doen om dat ongedaan te maken. Intusschen, vervolg de Nansen, spreekt het van zelf dat wjj niet Europa rond kunnen gaan en om een prins bedelen. Wij zouden dus in het geval kunnen komen, dat wjj den republikeinschen staatsvorm moeten kie zen. Ook hierom zou ik echter geen republiek wenschen, omdat het een steen in den weg zou zjj n voor een Skandinavi- sche aaneensluiting in een onzjjdigheids- verbond, dat er, naar ik innig hoop, binnen niet te langen tijd zal komen. Waarschijnlijk echter zal Koning Os car van Zweden er niet op gesteld zjjn een prins uit zjjn Huis voor den Noor- schen troon beschikbaar te stellen. De Noren zullen dus elders ter markt die nen te gaan. Volgens een telegram uit New York heeft de Japanner Sato in een inter- vieuw gezegd, dat Japan bereid zou zijn een wapenstilstand te sluiten wan neer de geloofsbrieven der volmachtig- den zouden zjjn onderzocht. Met het uanvangen der onderhandelingen zou er wel een wapenstilstand worden ge sloten, zooals dat gebruikelijk was, Op de vraag, welke bevoegdheid nu precies aan de Japansche gevolmachtig den was toegekend, antwoordde Sato, dat Komoera en zijn collega's gemach tigd waren om elk voorstel te verwerpen, en dat zij eveneens hun regeering kon den binden. Elk stuk dat zjj zouden teekenen, moest echter door den Kei zer worden bekrachtigd. De Noorsche Storthing heeft met algemeene stemmen besloten, in over eenstemming met het voorstel van de bijzondere commissie, den iJen Augus tus een volkstemming te doen plaats hebben over de ontbinding van de Unie met Zweden. Een voorstel van den afgevaardigde Egede uit Nissen om aan deze volk stemming mede te onderwerpen de beginselen van de toekomstige grond wet van Noorwegen werd met algemee ne stemmen op één na die van den voorsteller verworpen. Zeer belangrijke proeven zijn te Rome genomen door middel van een nieuwen microfoon, uilgevonden door den Ita- liaanschen professor Q. Ma-orama, en waardoor men een rechtstreeksche tele fonische verbinding heeft kunnen maken tusschen Londen en Rome. Ondanks den aanzienlijken afstand, waardoor die twee steden gescheiden zijn meer dan 1500 K.M. in vogelvlucht en de weeistand bij de overbrenging van het geluid, die de gemeenschap over groote afstanden zoo moeiljjk maken, heeft het centraal bureel te Londen verklaard, duidelijk te hebben gehoord en begrepen hetgeen de correspondent te Rome zeide. De stem kwam een weinig verzwakt, doch duidelijk over. De proefneming van den Raliaanschen professor schijnt dus af doende. De Kretenzer Kamer heeft in antwoord op de jongste nota van de consuls een motie aangenomen, betreurende dat de beschermende mogendheden niet willen weten van de eenige juiste oplossing van de Kretenzer kwestie. Zij smeekt de mogendheden ,uog eens een einde te willen maken aan de beproevingen van de eilandbewoners, door de aansluiting bij Griekenland te bekrachtigen, in plaats van een régime te bekrachtigen dat het geheele eiland afkeurt. Het Petersburgsch telegraafagent- schap bericht, dat de Tsaar op een telegram, waarin de geestelijkheid uiteen district in het gouvernement Orenburg, namens de 38,000 zielen tellende be volking, hem had verzocht geen sma delijke viede te sluiten, geantwoord heeftHet Russische volk kan op mij vertrouwen nooit zal ik een smadelijken of het groote Rusland onwaardige vre de sluiten. In de omstreken van St. Peters- burg houden afdeelingen kozakken zich bezig met het opsporen van werkeluoze arbeiders, die in de bosschen gevlucht zjjn. De Duitsche Keizer zal Maandag middag om 4 uur een bezoek biengen aan Kopenhagen. Hij blijft daar uiter lijk tot Woensdag- De Berljjnschecor- respondent van de Echo de Pai is brengt dit bezoek in verband met het aan Duitschland toegeschreven plan. om te geraken tot afsluiting van de Oostzee voor oorlogsschepen van landen, die niet aan de Oost-Zee grenzen. Volgens dezen coriespondent zou Denemarken er in toegestemd hebben, de Deensche zeeëngten te sluiten voor alle oorlogs schepen zonder onderscheid, behalve zijn eigen, onder voorwaarde, dat de onzij digheid van Denemarken langs interna tionalen weg zou worden verzekeid. Ter gelegenheid van de feesten te Brugge heeft Koning Leopold op de toespraken van burgemeester en gou verneur aldus geantwoordDaar gij wel uw vertrouwen hebt willen uit spreken in het hoofd van den grond- wettigen staal, dat gedurende veert' jaren, zijn eed aan de grondwet biedigende, staag belang heelt gesteld in het openbare welzijn, zoo staat mjj toe, u te verzoeken in ij te voor inge diende wetsontwerpen, welke nuttig zijn voor hare ontwikkeling en welke geen enkele partijkwestie raken. Lange toejuichingen volgden- Wegens de gelukkige behoudenis van den Sultan van Turkije bij den jongsten aanslag, zal aan alle gevaDgenen die twee derden van hun straf hebben ge boet of binnen een jaar achter den rug zouden hebben, de vrijheid teruggegeven worden. Een militair deskundige die uit Mantsjoerije te Tokio terug is gekomen, meldt dat generaal Linjewitsj uit het binnenland zooveel versterk.ngtn heeft ontvangen dat hij de verliezen van Moekden goed heeft kunnen maken en nog 50,000 tot 70,000 man meer heeft dan Koeropatkin bij Moekden had. De vorige week brachten buitenland- sche bladen een reeks mededeelingen over wanordelijkheden en insubordinatie in het Russische leger. Er werd zelfs bericht, dat geheele troepenafdeelingen gedeserteerd waren. Tot deze soort be richten behoort ook het aan een Wee- nensch blad uit Petersburg bericht ge- van een botsing tusschen hetLitthausche garde regiment en kozakken in War- schauw. Wij kunnen verzekeren, dat deze sensatie-berichten uit delushtzijn gegrepen. In Warschau bedanken politieagenten bij menigte voor bun betrekking. Het is niet te verwonderen. De revolutio nairen verspreiden onder het politiecorps sedert eenigen tjjd aankondigingen, dal de geadresseerde weldra om het leven zal worden gebracht, op grond van de booze daden van den politieman, waarom h\j des doods schuldig is. Bij bedreigingen is het niet gebleven. Volgens een be richt in de Neue Freie Presse, zjjn er iu de maanden Juni en Juli reeds meer dan 30 leden van het politiecorps dood geschoten of doodgeslagen, die zoo'n aankondiging hadden ontvangen. De Koburgsche kranten vernemen van gezaghebbende zijde dat de Tsaar, als hootd van de familie, geweigerd heeft, vergunning te geven voor het huwelijk tusschen grootvorst Cyiillus met de gescheiden groothertogin van Hessen. De Engelsche rechter is tegenwoordig streng tegen automobilisten. Te Londen is een autamobilist tot eenige ponden boete veroordeeld, omdat hij in het park van St. James veen zichtbare damp» uit zijn voertuig had laten ontsnappen en daarmede een voorbijganger gehin derd had. Naar het Centrum thans uit goede bron verneemt zouden de pogingen van mr. Goeman Borgesius, om een vrijzinnig concentratie-Kabinet saam te stellen, niet zijn geslaagd. Men ver wacht nu een ncabinet d'affaires", met liberale tint. Ongeveer 14 dagen zouden, volgens het blad, nog verloopen, eer het nieuwe Kabinet zal gevormd zijn. Als bewijs van het groote incompleet aan officieren der artillerie, diene dat te Gorinchem, waar 9 compagnieën vesting artillerie in garnizoen liggen, bij iedere compagnie nog slechts 1 luitenant is ingedeeld, terwijl er volgens de for matie bij iedere compagnie 3 behoorden te zijn. Volgens den Antwerpschen corre spondent van het Handelsblad is de „Frans Hals", gestulen uit het Maurits- huis te 's Gravenhage te Antwerpen teiruggevonden. Een rijk ingezetene had hem een achttal dagen geleden ge kocht, niets wetende van den oorsprong van het doek. Hij werd ingelicht door de dagbladen. Niet wetende wat te doen, vroeg hij den heer Max Rooses om raad. Door de tusschenkomst van den heer Rooses werd de politie op de hoogte gebracht van dit belangrijk feit. Op het bericht van het Handelsblad een ambtelijk bericht was nog niet ingekomen dat de Frans Hals te Antweipen teruggevonden is, heeft de directeur van het Mauritshuis, dr. Bre- dius, zich onmiddellijk naar Antwerpen begeven, ten einde de noodige maat regelen te nemen in het belang van den terugkeer van het schilderij in het museum. Naar men verneemt was voor het stuk duizend francs betaald, tegen welken'prijs het zou terug gekocht zijn. Omtrent de bevende huizen te Scheve- ningen schrijft de Heer Ph. J. Hamers in „Architecture" het volgende; Reeds sinds een paar maanden viet het mij op, dat wanneer ik 's avonds kalm zat te schrijven, mjjn bureau op eigenaaulige wijze heen en weer bewoog. Natuurlijk dacht ik dat zulks maar verbeelding was en het aan mij zelve lag, maar eiken avond bemeikte ik steeds weer die verdachte beweging en na het een week te hebben aangezien, begon ik er meer aandacht aan te wjjden. Na aldus tot heden toe er eenige weken aan te hebben besteed, kwam ik steeds meer tot de vaste overtuiging, dat het geheele huis bewoog en in het bijzonder de bovenste verdieping, welke ik bewoon. Het geval doet zich zeer zuiver als volgt voor: Wanneer men in de kamer rondziet, bemerkt men dat alle hangende of licht staande voorwerpen iu beweging zjjn, ik vermeed alle tocht, eenige palmen staan onafgebroken te wuiven; zit ik op een stoel, dan wieg ik zacht zwevend heen en weer, het water in mijn karaf is in schommelende beweging, een paar beeldjes op den schoorsteen (een steenen popje op een schommel) zijn onafgebro ken in bt weging, begeef ik mij te bed, dan wieg ik zeer merkbaar heen en weer, zóó zelfs, dat ik duidelijk het ledikant zich zie verplaatsen en zoo beweegt zich alles, en waar men ook zit, voelt men zeer duidelijk den grond onder zich in beweging. Ik bracht op 4 plaatsen in de kamer slingertjes aan, na ze zoo veel mogelijk in rustte hebben gebracht en ik mjj totaal niet bewoog en alles in het geheele huis en ook op straat zeer rustig was (het was avond) deelde zich spoedig een slingerende beweging aan de schommeltjes mede. Nu waren bij deze slingertjes 2, welke aan 2 draadjes hingen tn wel zoodanig, dat elk slingertje naar één kant op kon schommelen, het volgende deed zich voor. De twee slingertjes elk aan één draad, schommelden hevig en weken van 2 tot pl m. 7 m.M uit het lood en beide in dezelfde richting, van de 2 slingertjes elk aan 2 diaden, bewoog één zich in dezelfde richting als die der 2 reeds genoemde, terwijl het andere zenuwachtige schokken vertoonde. Na dit 7 avonden achtereen te hebben na gegaan, ki eeg ik dezelfde schommelrich ting en deze was loodrecht op de zeer dicht bijgelegen zee. Verder wordt aangetoond, dat de Elec- triscne Centrale aan de schommelingen geen schuld heeft. Er wordt ook gedacht aan een min of meer groot watervlak onder de huizen, maar waarschijnlijk zit het kwaad in slecht gelegde fundee ringen, een zaak die bij den tegenwoordi- gen ïevolutiebuuw meer voorkomt. Een onderzoek wordt noodig geoordeeld. Te Stein (L.) is een eerste steenko- lenlaag aangeboord van zeldzame dikte. Dit heugelijk nieuws werd in den om- tiek door het uitsteken der nationale driekleur bekend gemaakt. Zondag nacht brak bij den barbier J. Rooker te Hoofddorp, door eene on- be ende oorzaak een hevige brand uit, die welhaast voor de omliggende per- ctelen een dreigend aanzien aannam. In 't achter huis aangekomen dat spoedig uitbrandde, deelden de vlammen zich aan 't dak mede, dat welhaast in lichte laaie stond. Door 't spoedig aanrukken der spuit wist men den brand te beperken tot het aangetaste gebouw, dat nog voor een gedeelte gespaard bleef. De bewoners, hoewel met moeite, hebben zich weten te redden, terwijl de meubels door spoe dige hulp grootendeels in veiligheid kon den gebracht worden. Alles was tegen brandschade verze kerd. Heden morgen werd de brandweer te Hoofddorp weder gealarmeerd, en trok spoedig uit. Weldra bleek dat de brand niet ernstig w.is en de spuit geen dienst behoefde te doen. Een hooischelf bjj G. Booguart aan den IJ weg verbrandde door onbekende oor zaak, doch door toegeschoten hulp bleven de gebouwen gespaard.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2