Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 2 Augustus 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne e gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz-, met vermelding van StandLokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. Mo. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2p. w., terst. No. 77. Slaapkamertje a 1.— p. w. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast en stcokpl. f 1.per week, terat Donkere Spaarne. No. 56. Gein. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terat. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged.iolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, gesehikt voor kantoor. Terstond. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No- 110. 2 Gem. Kamers met aparte opgsng, 35.— No. 153. Bovenhuis, 210.— p. j. torst. Groote Markt. No. 12. Twee Gem. Kan ers, op eersten stand, (zonder j ension). Te aanvaarden 1 April, per maand f 40.— Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 1 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kinderhuisvest. No. 11 rood. "Vrjj Bovenhuis, f 300.Mei. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alooof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week Koningstraat. No. 7. Winkelhuis, 500 p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.— p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per wrek. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 10.p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, —.50 p. wterstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamer» met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 17. Pension, van af 60.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, Ï40.—half Juni. Sohagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprjjs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwonderstraat. No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterieid, en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiaatraat. No. 1. Huis met tain, f 176.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j Schermerstraat. No. 36nod. Gem. Zit- en Slaapkam., 30.— per maand, met degel, pension, terst. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. '6. Heerenhuis met iou-terrein en tuin 600.per jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, f 1.25 p. w„ terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.— p. j„ terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand ƒ30. a 35.tegen 1 of 15 Juni. Zijlweg No. 75. Huis met voor.tuin, 5 k., (2 ensuite) keuk., zold. met dienstbodekam. Per jaar f 250.(tot 1 Mei 1906) daarna 310. Aanvaarding 1 Aug. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn- wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huisen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze buizen lijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Het Eogelsche eiland The Calf of Man wordt door den tegenwoordigen eigenaar Cary te koop aangeboden. Het is ruim 900 acres groot en bekend om de soort van konijnen en ratten zonder staart die er voorkomen. Onder de regeering van koningin Elizabeth kreeg zekere Bushell het eiland in eigendom, met het voorrecht dat het voor altijd vrij van belasting zou zijn. De vorige eigenaar was een kluizenaar, die meer dan twintig jaren in volkomen eenzaamheid van konijnen en zelf ver bouwde groenten leefde. Het eenige gebouw op het eiland is een oude hoeve. De Moskousche bladen melden over het gebeurde te Nisji Nowgorod op 23 dezer dat er bijna honderd menschen door het gepeupel vermoord zijn. Vele lijken zijn zoo verminkt, dat zij niette herkennen zijn. Uren lang is de stad aan het grauw overgeleverd geweest, dat in koelen bloede zelfs vrouwen en kinderen vermoordde. Te Lodz staken 2500 arbeiders van een katoenspinnerij wegens het heen zenden van een hunner. Z|j dreigen de werktuigen te vernielen. De kozakken hebben een samenscholende menigte uiteengejaagd en 200 werklieden opge pakt. Een aantal als soldaten verkleede landlieden heeft in den avond van 25 dezer de stad Kysliar, in den Kaukasus, aangevallen. Verscheidene inwoners zijn mishandeld. Uit Petersburg wordt bericht dat liet grootste gedeelte van Rusland met hongersnood wordt bedreigd. Men rap porteert alleen goede oogsten in Polen, in den Oeral en in de steppen van den Kaukasus en dan zjjn er nog uit zonderingen voor deze laatste streken. De oogst is gedeeltelijk mislukt in de noordelijke provincies, in die van het Noordwesten en in de noordelijke midden-provincies. De ergste berichten komen van de Neder- en Midden-Wolga. De oogst van wintergraan is mislukt in de provincies Rjazan, Viatka, Nov gorod, Penza, Samara, Sarataf, Tambof, Toela, Wladimir en Twer. De meeste boeren zijn zonder mid delen van bestaan. Nog een aantal andere provincies zjjn zwaar geteisterd. Bij de Noorweegsche Storthing diende de regeering een ontwerp in betreffende een volksstemming over de opheffing der Unie met Zweden. De stemming zal 13 Augustus plaats, hebben en wel op dezelfde wijze als de laatste ver kiezingen voor het Storthing en volgens dezelfde kiezerslijsten. Het regeeringsontwerp werd naar een bizondere commissie verwezen, die terstond bijeenkwam. Een bijeenkomet van den Peters- burgschen adel heeft het hervormings programma der zemstwo's over 't geheel goedgekeurd en tevens de wenscheljjkheid van autonomie der kerk uitgesproken. Vandervelde, de voorman der Belgi sche socialisten, maakte in de Kamer aanmerking op een zinnetje uit het stenographisch verslag omtrent de af keuring, die de president der Kamer had uitgesproken over den aanslag te Konstantinopel. Het verslag vermeldt, bjj eergising, dat de geheele Kamer opstond om de afkeurende verklaring van den president der Kamer aan te hooren. Dit is niet juist, zeide Vander velde, want de socialisten zijn blijven zitten. De socialisten hebben medelijden met de slachtoffers van den aanslag, maar zjj kunnen niet meedoen aan de gelukwenschen, gezonden aan den man, dien Gladstone den Grooten Moordenaar heeft genoemd. De Smet, de minister-president, zeide toen, dat hg namens de regeering op kwam tegen de uitlatingen van Van dervelde. Vandervelde verdedigde daarop de houding der socialisten. Wjj zijn altijd meegegaan, zeide hij, wanneer de Kamer haar gevoel van afkeuring te kennen gaf over aanslagen op het leven van staatshoofden, want elk raenschenleven moet geëerbiedigd worden. Maar er zijn twee menschen, die zich hebben ge plaatst buiten het menschelijke, de een heeft een geheel volk uitgeroeid, dat is Abdoel Hamid, de ander heeft zijn eigen onderdanen afgemaakt, dat is Nikolaas II. Schol laert, de president van de Kamer, vond het nuttig, nu op zijn beurt te laten uitkomen, dat de Kamer de be schouwingen van Vandervelde niet op haar verantwoording wou nemen. De Kamer heeft geen oordeel uit te spre ken over vreemde vorsten zei hij, maar hun lot kan ons niet onverschillig laten. Op sommige plaatsen in de provincie Cadix, San Lucar, Arcos, Bornos, is de nood hoog gestegen. Een groot deel der bevolking lijdt gebrek. De menschen plunderen bakkerswinkels, en brood- karren zijn op straat in 't geheel niet meer veilig. Op de vergaderingen te Madrid, belegd tot bespreking van den treurigen economischen toestand, worden zeer wijze dingen gezegd en zeer wijze plannen geopperd, en op den duur kan het ook nog wel eens tot maatregelen komen, maar de honger is die maatregelen een heele sprong vooruit. De Stockholmsche correspondent van de Daily Mail verzekert op gezaghebbende toon dat de ware reden waarom de Keizer den Tsaar wenschte te ontmoeten, was dat Wilhelm II een Hohenzollern- schen prins op den Noorschen troon wil plaatsen. Ook 's Keizers verlangen om den koning van Denemarken te bezoeken, zou daarmee in verband staan. De Tsaar zou het plan goedgekeurd hebben, mits de Noordsch-Russische grens eenigszins in het voordeel van Rusland gewijzigd werd. Als de Noren met hot plan meegaan, zouden de andere mogendheden er zich moeieljjk tegen kunnen verzetten. De werkstaking te Chicago is thans, na 135 dagen, ten nadeele der stakers geëindigd. Volgens de berekening heeft iedere dag aan verschillenden aard 10 millioen dollars gekost. In het verslag van den geneeskundigen ambtenaar bg de brandweer te Berlijn wordt melding gemaakt van de nadeelige gevolgen van inademen van rook dooi de manschappende gevolgen openbaren zich meest in neurasthenie en hartneu- rosen en laten zich gewoonlijk nog lang gelden. Bij een brand in chemische fabrieken komt daarbij nog het gevaar van het inademen van vergiftige gassen Zoo werden bg een brand in dechemische fabrieken van Schering een aantal man schappen door ontsteking der hartspier aangetast en bezweek dientengevolge het hoofd der brandweer. Een parlementaire commissie beveelt, na een onderzoek, aan, op vreemde schepen die Britsche havens aandoen, de bepalingen toe toe te passen die nu voor Britsche schepen gelden betreffende het maximum lading die zij mogen in nemen. Sedert drie weken staken 4500 arbei ders aan de Engelsche spinnerij te War schau. Zij hebben de directie niet minder dan 32 eischen gesteld en versperden, om daaraan kracht bij te zetten, alle toegangen tot de fabriek. Begrijpelijker wijs werd tegenover deze geweldpleging geweld gebruikt. Infanterie rukte uit en verdreef de stakers, zonder bloed vergieten gelukkig, van hun post. De directie overweegt niettemin in hoeverre zij aan de verlangens der arbeiders tegemoet kan komen. In Frankrijk hebben Vrijdag zware onweders gewoed; uit de Duitschestad Halle wordt een wolkbreuk gemeld, die de velden in den omtrek en een groot deel der stad onder water heeft gezet. In de kelderwoningen dreven de meu belen rondde toegangsweg tot het station staat een meter onder water. Te Erfurt zijn de te velden staande gewassen en de tuinen verwoest door zwaren hagelslag. Het schijnt, dat men in Zwitserland der automobilisten en hunne voertuigen niet bijzonder gezind is. Zoo is er thans een Bond gevormd, die zich ten doel stelt de auto's voor goed van den Zwit- sersche bodem te verdelgen. De Bond ziet evenwel in, dat deze maatregel voorloopig wat al te radicaal is en men zal dus met ietwat mildere maatrege len dienen te beginnen. Te dien einde zal men men zich wenden tot de Zwit- sersche Bondsregeering en men zal van haar trachten te verkrijgen sluiting van alle Zwitsersche wegen voor het auto verkeer op Zon- en feestdagen. In een bosch tusschen Burg a/d. Wupper en Solingen vond men eenige maanden geleden een jongen man en zijn meisje zwaar gewond liggen. We gens het verzet van de ouders tegen hun huwelgk, had de minnaar, op uit drukkelijk verlangen van zijn meisje, een revolver op haar afgeschoten en daarna ook zichzelf trachten te verdoen. De dokters wanhoopten er aan hen te behouden. Na vele weken van zorgvuldige verpleging zijn beiden nu echter van hunne wonden hersteld, en de oudere hebben daarop van weerszijden hun toestemming tot het huwelijk gegeven. Maar eerst moet de bruigom nog twee maanden de gevangenis in, wegens het opzettelijk verwonden van het meisje.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5