HAARLEMSCH Eerste Blad. mikBEURTEN enz. No. 62. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. 144 144. van ZATERDAG 5 Augustus 1905, TE HAARLEM Zondag 6 Aug. 1905. Z E 0 U I E K TELEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per Btuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentién worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Egliso Wallonne. 40Vs heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk, Ged Oudegracht.) Voorin. 10 ure, Dr. Bouman. 'a Avonds 5y3 ure, Dr. Bouman. Hoogleeraar te Kampen. Eben-Haëzer Kerk. [Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Bolwijn. 'a Avonds 5'/a ure, Ds. Bolwijn. Pred. te Nieuw Loosdrecht. Dinsdag. 's Avonds 8 ure, Ds. van Proosdij. Pred. te Amsterdam. Donderdag *\s Avonds 8 ure, Ds. Los. Pred. te Hilversum. Christelijk Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. v. d. Vegt. *s Avonds 5Va ure, Ds. v. d. Vegt. Donderdag. 'e Avonds 7ys ure, Ds. v. d. Vegt. LutherBChe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Herschleb, Evaug. Luth. Pred. te Monnikendam. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Geen dienst. Donderdag Voorm. 11 ure, Ds. Oldeman. Remonstr. Pred. te Rotterdam. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Zaterdag. 's Avonds 8Vs ure, Ds. Schmidt. Bidstond. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schagche.lstraat 6. Voorm. 10 ure, Openbare Samenkomst, 's Midd. 12 ure, Zondagschool, 's Avonds 6 ure, Openbare Samenkomst. Dinsdag. 's Avonds 8 ure, Gezellige samenkomst. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 nre, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. BUITENGEMEENTEN. Waar nieta anders vermeld wordt, wordt da Nad Hervormde Kerk bedoeld. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 nre in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Bennebroek. Voorm. 10 ure, de Heer Manus van der Jagt. Theol. Candidaat. Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evans. T uthersohe Hork. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. Voorm. 10 ure, de Heer Rook. Voorganger te Schiedam. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Barger, Pred. te Utrecht. Heemstede. Voorm. 10 ure, de Heer Beekman. Oudzendeling. Hillegom. Voorm. 9l/s ure, Ds. Meerburg. 's Nam. 21/2 ure, Ds. Meerburg. Doopsbediening. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. B. Baljon, Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Katsch Lojenga. Doopsbediening. Spaarndam. Niet ingekomen. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Posthumus Meijes. Buitengewone collecte. Ter Raadsvergadering van Woensdag waren negen leden afwezig. De Heer Modoo vereenigt zich niet met het rapport betredende het plaatsen van lantaarnpalen in plaats van armen. De Heer J. N. Kruseman beantwoordt. Mejuffrouw Brandenburg-Spruyten- burg wordt op haar verzoek eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de Tweede Tusschenschool. In behandeling werden genomen de geloofsbrieven der nieuw inkomende Raadsleden, gedurende dit onderzoek wordt de vergadering geschorst. Na heropening der vergadering werden de geloofsbrieven goedgekeurd van de Hee- ren van den Berg, Rinkema, Seignette, Winkler, v. d. Kamp, Schram, Thjjssen, Groot, Loosjes, Modoo en van Rossum. De ingediende begrooting der dienst doende Schutterig wordt ter goedkeuring aangeboden nu voorloopig vastgesteld op f 3403.75 met een gemeentetoelage van 3378.75. Ter tafel komt een voorstel van B en W., bedoelende op de wekeljjksche botermarkt eenig marktgeld te heffen. B en W. meenen, dat daardoor een aantal van elders komende kooplieden en het gebruik van soms groote opper vlakten grond voor onbeduidende waren zal verminderen, achtende zij dit in het belang van de marktbezoekers en den kleinen winkelstand. Voorgesteld wordt 2 Va cent voor elke M' of gedeelte ervan. Per abonnement wordt /l.voorge steld. De verordening wordt aangenomen. Voor de zooveelste maal wordt een wijziging voorgesteld van de staten be- hoorende bij de pensioenverordening. Bij een regeling van de pensioenen, geheel nieuw, is het natuurlijk noodig van tijd tot tijd in leemten te voorzien. De wijzigingen worden goedgekeurd. Wegens het vele gebruik van munlgas is aankoop van muntgasmeters en leidin gen er voor noodig geworden. Tot verhooging van de post op de begrooting tot. dit doel vroegen B en W. 13000.en ƒ19000.aan, alzoo een som van ƒ32000. De verhooging wordt verleend. Het Hoofd van het Bureau voor in lichtingen voor werkgevers en werk zoekenden verzoekt, hem in zijn werk zaamheden te doen bijstaan. Het is gebleken, dat bedoeld Bureau nuttig werkt. Het aantal door de tus- schenkomst van het Bureau geplaatste werkzoekenden bedraagt reeds 170; zij vonden plaatsing niet alleen in deze gemeente, doch ook daar buiten b.v. in Hilversum, Beverwijk, Hillegom en Bennebroek. Thans zijn nog ingeschreven ruim 500 werkzoekenden en meer dan 260 werkgevers. Deze gang van zaken brengt mede, dat het Hoofd van het Bureau de werk zaamheden niet meer alleen kan ver richten. Naar zijne meening bestaat het uitzicht, dat op een loon van 35. per maand wel iemand te vinden zal zijn, geschikt om hem in zijne werk zaamheden bij te staan en hem des noodig te vervangen. B en W. wenschen hiertoe de mede werking van den Raad, voorloopig ge durende één jaar. De Heer Hugenholtz meent, dat het aantal aanvragen niet groot is. Is dit een bewijs van minder werkloosheid? Spreker meent van niet en vraagt naar meer inlichtingen aangaande deze Stich ting, zooals andere arbeidersbeurzen doen, wenscht verder opgaaf van werk loon. De Heer Rinkema deelt een en ander mede omtrent de verhouding der vak lieden en hun leeftijden en brengt lof voor de wijze waarop het Burau werk- werkzaam is. Is voor het verleenen van de gevraagde hulp. De Heer Modoo meent, dat het Bu rau vrij wel niet veel uitwerkt. Is niet voor het verleenen van hulp. Komt op tegen de wijze, waarop de Directeur zich in de particuliere zaken der werk zoekenden mengt. De Heer Rinkema meent, dat de Beurs voorloopig voldoet. De Voorzitter zegt, dat de organisatie der Arbeidersbeurs goed is, maar zjj is jong en de inrichting moet de kinder jaren doormaken. Een te groote uit breiding van het Burau ligt niet in het plan. De Heer Hugenholtz bedoelt geen uitgebreide statistiek, maar enkele een voudige opgaven. Is het overigens eens met den Heer Modoo. Maar de organisatie hier is niet op goeden leest geschoeid; geeft te kennen dat een Bestuur noodig is, bestaande ook uit werklieden; dit zou de band tusschen gegadigden ves tigen, want dit Bureau is toch geen leverantie van werklieden. Nog de Heer Modoo, gelooft niet, dat de werkloosheid er door vermindert. De Heer Rinkema heeft nog het woord. De Heer Thiel verzocht dat de Directeur zich niet menge in wijziging van loon of loonsbepaling. Het voorstel B. en W. komt nu in stemming en wordt aangenomen met vijf stemmen tegen. B. en W. verzoeken den Raad mach tiging, om een adres te richten tot Hare Majesteit de Kouingin, houdende verzoek dat het Hoogst-Derzelve moge behagen te bepalen, dat met ingang van 1 Januari 1906 de schutterij van Haarlem en hare leden voor de toepassing der wet op de schutterijen gelijk worden gesteld met de rustende schutterij en hare leden. Op goede gronden meenen B. en W. evenwel te mogen aannemen, dat op inwilliging van een dergelijk verzoek weinig uitzicht bestaat, indien niet tegelijkertijd wordt getroffen eene re geling ten aanzien van de bezoldigde leden der schutterij, in dezen zin, dat zij hunne tegenwoordige bezoldiging blijven genieten tot 1 Augustus 1907, zijnde het tijdstip van opheffing der schutterijen. De Heer Hugenholtz is tegen het blijven voortduren van bezoldigingen zonder dat er iets voor gedaan wordt en wenscht een bepaling in verband met de wachtgeld-verordening. De Heer Thijssen licht toe. Voorstel Hugenholtz komt in behan deling. De Heer Stolp zal voor dit voor stel stemmen. Wethouder Kruseman heeft nog het woord, verklaart dat voorstel B. en W. voor de Gemeente voordeeligêr is. Voorstel B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met geven stem men tegen. De Commissie C tot wering van Schoolverzuim richt zich tot den Raad betreffende de wenschelijkheid van het vaststellen van presentiegeld voor haar leden. In verband met vroegere Raadsbeslui ten in deze wordt afwijzende beschik king voorgesteld. In stemming wordt dit aangenomen met vier stemmen tegen. De Heer G. de Vleeshouwer is door B. en W. gelast het perceel Zuiderstraat 9 te voorzien van goed drinkwater, het opruimen van een privaat en het maken van een nieuw privaat. Adressant verzoekt omtrent hetlaatste punt plaatsing op de bestaande leiding, doch wenscht ontslagen te worden van het plaatsen van een beerput. B. en W. stellen voor het vertoek te wijzen van de hand. Het punt wordt aangehouden. Tot de stichting van een nieuw ge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1