dat gg alleen vergiffenis kunt erlan gen door vurige gebeden tot God. Prie ster, houd uw godsdienstoefening en geef de manschappen gelegenheid, om tot God te bidden." Te Boekarest zjjn een groot aantal vrouwen en kinderen van de in Roeme nië aanwezige matrozen van dePotemkin aangekomen, wien het na onbeschrijfe lijke moeite gelukt was de Russische grens over te komen. De overheid zal de vrouwen en kinderen naar hunne in het land verstrooide mannen en vaders vervoeren. Roemenië geeft daarmede tegenover Russische deserteurs een navolgenswaar dig voorbeeld van menscheljjkheid. De liberale Nasja Dzjidzjn merkt op dat de inlandsche troebelen de Russische natie zoo drukken, dat zij haar even onverschillig maken voor den vrede als voor de voortzetting van den onpopu- lairen oorlog. De Petersburgsche berichtgever van de Vossische Ztg. meldt dat de Tsaar last heeft gegeven, om den oorlog voort te zetten. Een hooggeplaatst Russisch ambte naar heeft van de vredesvoorwaarden tegen den correspondent van de Echo de Paris gezegd: „Daar het woord „oorlogsschatting", dat wij onvereenigbaar achten met de waardigheid van Rusland, niet uit is gesproken, kunnen wij in beginsel de kwestie van terugbetaling overwegen. Wat den afstand van Sachalin betreft, zullen wij alle overgave van Russisch gebied weigeren, maar ik denk dat wij aanmerkelijke voorrechten aan de Ja panners zullen toestaan betreffende de ontginning van de rijkdommen van het eiland, welke hun feitelijk in het eco nomisch bezit ervan zouden stellen. Aangaande de beperking van Rusland's zeemacht, zullen wij alle verbeurte van ons absoluut recht en onze souvereini- teit op dit stuk van de hand wijzen, maar wij zouden misschien te vinden zijn voor een wederkeerige verbintenis tot vaststelling van een maximum voor de Russische en de Japansche zeemacht in het Verre Oosten. Wat den afstand van de in onzijdige havens gevluchte Russische schepen be treft, zullen wij aanvoeren, dat dit tegen de gebruiken van het volkenrecht is", j Terwijl de berichten uit de Vereenigde Staten en Rusland weinig goeds voor spellen omtrent den afloop der vredes onderhandelingen denken de naaste be langhebbenden, de strijders op het oorlogsveld zelf vermoedelijk op grond van onbetrouwbare telegrammen of mee gesleept door vurige hoop op een lang- gewenscht einde er anders over. Maarschalk Ojama en prins Kanin zjjn met de Engelsche, Amerikaansche en Fransche attaché's te Sjantafoe aange komen met het doel, naar men zegt, om toebereidselen te treffen voor de plechtigheid volgende op de vredesver- klaring. De Japanners hebben zelfs den spoorweg ten noorden van Sjantafoe al hersteld om de ontmoeting van Ojama en Linjewitsj te vergemakkelijken. Aan het departement van koloniën is het volgende telegram ontvangen: Den lOen dezer zjjn de rijkssieraden van Boni door den rijksbestierder aan ons overgegeven La Pawawooi Karaëng Segeri, zegt de Nieuwe courant, wordt door volk en landsgrooten niet langer als vorst erkend, en in hun oog moet thans de tegenwoordige bewaarder dier sieraden, i. c. de vertegenwoordiger der Indische regeering, die ze in bezit heeft genomen, met het vorstelijk gezag bekleed wor den geacht. De vraag, waar de gewezen vorst zich bevindt, is niet van overwe gend groot aanbelang; het feit, dat de rijkssieraden aan zijn hoede zijn ont nomen en aan de onze toevertrouwd, bewijst, dat hij eiken invloed heeft ver loren. Van bijzondere aanhankelijkheid van de zijde zjjner onderdanen schijnt geen sprake te zijn; het is vroeger trouwens reeds door lieden, die land en volk goed kennen, voorspeld, dat de vorst, wanneer het erop aankwam, slechts weinige getrouwen om zich heen zou vinden, en de verrassende snelheid, waarmede zijn volk hem in den steek heeft gelaten, bevestigt deze voorspel ling volkomen. De inlandsche bevolking hecht aan die rijkssieraden groote waarde, als zinnebeelden van het gezag. Daarom was er de Indische regeering veel aan gelegen die in handen te krijgen. Van de volksstemming in Noorwegen in de unie-aangelegenheid is een feestdag voor het heele land geworden. Overal zijn vlaggen geheschen, stoombooten en motorbooten vervoeren langs de kust en op de binnentjorden de stemgerech tigden om niet naar de stembureau's. In den ochtend werden van de kerktorens koralen gespeeld. Het verbond van Noorsche vrouwen- vereenigingen heeft een adres aan het Storting en de regeering gericht, waarin het zegt dat de Noorsche vrouwen nog altijd staatsburgerlijke rechten missen en daarom hare stemmen niet in de schaal kunnen werpen. Runden zij het, dan zouden zij het bewijs leveren dat het geheele Noorsche volk eens van zin is. Men verwacht dat in het geheel 360 tot 370,000 stemmen zijn uitgebracht, waarvan Per duizend tegen zouden zjjn. In het geheel hebben ongeveer 80 proc. der stemgerechtigden hun stem uitgebracht. In de Lancet, het Engelsche Tijd schrift voor geneeskunde, komt een arti kel voor, waarin de vraag gesteld wordt: „Is de tijd gekomen, dat de Theems als bron van drinkwater moet verlaten worden?" Van de zeven commissiën, aan wie die vraag was voorgelegd, heb ben er vijf een veroordeelend vonnis over het drikwater uit de Theems geveld. De toenemende hoeveelheid riool- en afvalstoffen, die in de rivier terecht komt, maakt een volkomen zuivering door filtratie niet te bereiken, en het gevaar blijft bestaan, dat ook bjj goede filtratie niet alle ziektekiemen verwijderd worden. Het grootste gevaar is echter dat het leven en de gezondheid van duizenden afhankelijk is van de min ste fout of gebrek in de wijze van fil treeren of in de filtratieioestellen zelf. Mevr. Brown-Potter, een bekende En gelsche tooneelspeelster, moest dezer dagen voor den rechter verschijnen, om bankroet te worden verklaard. Zij had veel geld verloren met de directie van het Savoy-theather. Bij die gelegenheid vertelde de tooneelspeelster, dat zij in de laatste jaren anders gemiddeld 8000 of jg 9000 verdiende. Zij had dan ook al een landgoed kunnen koopen. Maar dat alles is nu verloren. De troonrede, waarmede het Engel sche Parlement gesloten is, begint met de woorden: „Mijne betrekkingen met andere mogendheden blijven vriend schappelijk". Niet: met de andere mo gendheden. Men zal zich herinneren dat de verhouding tusschen keizer Wilhelm en zijn oom koning Eduard te wenschen overlaat. De keizer moet boos zijn, om dat de koning zou gesproken hebben van een aanval op de Duitsche vloot, de koning omdat neef Wilhelm dat van hem geloofde. In verschillende Russische gouverne menten dreigt hongersnood wegens mis gewas, een feit, dat in het groote rijk meer voorkomt. Dit jaar is het echter al bjjzonder slecht in dit opzicht. De regeering is voorloopig te hulp gekomen met vier millioen roebel voor de herbebouwing der velden. Maar er zal veel meer moeten worden gedaan; millioenen zullen nog moeten worden beschikbaar gesteld voor de nooddruft der bevolking, het zaaien van winter koren en aankoop van voeder voor het vee. Te Frankfort a/d Main wordt de vleeschschaarschte ook geducht gevoeld. Zeven en-dertig spekslagers hebben daar reeds hun winkels gesloten. Er worden vijf groote protestvergaderingen aange kondigd. De gemeente Berlijn heeft over 1904 een overschot van 10 millioen mk. overgehouden. Daarmee verdwijnt voor loopig het schrikbeeld van meer dan 10Ó opcenten voor de gemeente op de inkomstenbelasting en de financieels voogdij van staatswege, die er het gevolg van zou wezen. Overigens had de vlucht van belasting betalers in den laatsten tijd een angst- wekkenden omvang aangenomen, terwijl de toevloed van weinig of onbemiddelden steeds grooter was geworden. Dit blijkt ook hieruit, dat de opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting, in weerwil van de groote toeneming van de bevolking, maar met 200,000 mk. is toegenomen. De Russische minister van verkeers wezen heeft den eisch der Poolsche spoorwegbeambten betreffende het ge bruik van het Poolsch bjj den dienst afgewezen. Men vreest nu voor de sta king, waarmee gedreigd is en meent, dat de buitenlandsche aandeelhouders stappen bij de Russische regeering be hooren te doen ten einde de groote schade, die stilstand van het bedrjjf zal meebrengen, zoo mogelijk alsnog te voorkomen. Met het stoomschip Goentoer vertrekt naar Nederland een zoon van Pangeran Noto di Rodjo uit het huis Poekoe Alam, die onlangs met gunstig gevolg het eindexamen hoogere burgerschool heeft afgelegd en nu aan een der universi teiten in Nederland in de geneeskunde gaat studeeren. De prinsen van het Pakoe Alamsche Huis doen in ontwikkeling volstrekt niet onder voor Europeesche jongelui, schrijft Mataram, en maken aan alle inrichtingen van onderwijs, alwaar zij onderricht ontvangen, een goed fiiguur. Een jongere broeder van Pangeran Noto di Rodjo werd, na af gelegd groot ambtenaars examen, aan gesteld bjj het binnenlandsch bestuur als adspirant controleur. Het anti-Amerikaansche boycott in China heeft nu ook ten gevolge, dat geen zaken gedaan worden met Ameri kaansche bankiers en assuradeurs. De directeur der Gemeentewerken te 's-Gravenhage heeft de volgende nota, betreflende trillende huizen te Scheve- ningen, aan B. en W. gezonden Deze nota noemt ook de electrische centrale schuldig aan het ongerief, zulks in verband met den van water verza digden bodem. Het rapport eindigt aldus: Middelen, die ter voorkoming van het bezwaar kunnen worden aangewend, zijn hoogst kostbaar en zeer moeilijk uit te voeren. Daaronder behoort moge lijk ook verlaging van den grondwater stand, waardoor de voortplanting der trillingen door de alsdan droge zand- massa zou worden opgeheven. In den tegenwoordigen stand van zaken kan ik niet adviseeren tot het aanwenden van eenig middel tot voorkoming van het ongemak. Het schjjnt mij toch toe dat het kwaad niet van zoodanigen om vang is dat gevaar voor de gebouwen is te vreezen. Aangezien in 1906 de electrische cen trale te Scheveningen veel minder zwaar belast zal zjjn, omdat zij geen stroom levert voor de electrische tram, laat het zich voorzien dat het verschijnsel zich dan weinig of niet zal voordoen; ook in 1904 was dit, zelfs met stroomleve- ring voor lijn 9 der electrische tram niet het geval. Medegedeeld wordt, dat mr. Goeman Borgesius, aan wien de opdracht tot Kabinetformatie is gegeven, met zijn taak gereed gekomen is. Van goed in gelichte zjjde wordt verzekerd, dat het ministerie aldus zal zjjn samengesteld: Buitenlandsche Zaken: jhr. mr. van Tets van Goudriaan, gezant te Berlijn; Justitie: mr. E. E. van Raalte, lid van de Tweede Kamer; Binnenlandsche Zaken: mr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer; Marine: kapitein ter zee W.J.Cohen Stuart; Financiën: mr. Th. H. de Meester, vice-president van den Raad van Indië, die waarschijnlijk als tjjdeljjk voorzitter van den ministerraad zal optreden Oorlog: generaal-majoor H. P. Staal; Waterstaat: prof. J. Kraus, rector- magnificus der Technische Hoogeschool Koloniën: mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer. Naar men verneemt, zal er een nieuw departement worden ingesteld, waarvan als hoofd zal optreden mr. J. D. Veegens. De Carnegie stichting (het Vredespa leis) begint teekenen van leven te geven, nadat eerst lang was gepraat over de plaats waar het gebouw zou verrijzen. De bouwcommissie heeft thans een pr jjs- vraag uitgeschreven en het programma vastgesteld waaraan de gegeven ant woorden moeten voldoen. De volgende prijzen worden uitgeloofd: een prjjs van 112000, van 9000, 7000, f 5000 er> drieduizend. De mededinging is openge steld voor bouwkundige van alle landen. Te oordeelen naar het programma kan het gebouw een sieraad voor de residentie worden. De bouwkosten mo gen een millioen, zeshonderdduizend gulden bedragen. Eén bepaling is nogal echt Hollandsch-zuinig: als aan den bekroonde de uitvoering van het werk wordt opgedragen, komt het bedrag van den prijs voor de bekroning in min dering op zijn belooning als bouwmeester. Het Handelsblad wjjdt reeds een artikel aan het nieuwe ministerie, dat intusschen nog niet in de Staatscourant staat. Dat zegt het de crisis niet vroeger is geëindigd, is een gevolg van den zeer bjjzonderen staatkundigen toe stand, door de jongste verkiezingen in het leven geroepen. Trouwens over 't algemeen pleegt de samenstelling van ministeries hier te lande niet zeer snel te gaan. In 1888, toen bjj de eerste verkiezing na de grondwetsherziening de liberalen in de minderheid waren gekomen, duurde het ook bijna 6 weken alvorens het kabinet-Mackay in het leven trad. In 1891 ging de Kamer weder naar links, maar verschenen eerst oj> 21 Augustus de benoemingen van nieuwe ministers in de Staatscourant. En nu 4 jaren geleden, na de besliste overwin ning van de verbonden christelijke partijen, was 1 Augustus reeds in het land, eer de samenstelling van het kabinet Kuyper officieel bekend werd gemaakt. De voornaamste leden van het Kabinet teekenen het als geavanceerd, maar geen van hen is sterk op den voor grond getreden. Blijkbaar is er dan ook bij de samenstelling naar gestreefd alle aanleiding te vermijden, die op grond van het staatkundig verleden der mi nisters een personenstrijd kon uitlokken. Aan het slot zijner beschouwing zegt het blad In den regel is het gewenscht, dat de leiders der richting, die aan het bewind komen de verantwoordelijkheid zelf aanvaarden, omdat anders de re geerkracht allicht van de Kamer en niet gelijk behoort van de regee ring uitgaat. Onder de omstandigheden waarin ons land thans verkeert, schijnt echter de thans gekozen oplossing de voorkeur te verdienen. En het genoemde gevaar, dat de leiding uit de Kamer zou moeten komen, wordt zeer getem perd, nu van het ministerie overigens kan worden getuigd, dat het over 't geheel uit zeer bekwame mannen be staat, van wie men hooge verwachtingen mag koesteren. Doch niet mag worden verheeld, dat zij een uiterst moeilijke taak hebben aanvaard en een zeer be zwaarlijke nalatenschap vinden, die vooral op financieel gebied de grootste zorg en inspanning vraagt. Dat zij de omvangrijke topzwaar geworden depar tementen van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid heb ben ontlast door de instelling van een afzonderlijk departement voor arbeid (landbouw, handel en nijverheid) ver dient ten zeerste te worden goedge keurd. Wij zullen gaarne het nieuwe Kabi net aan den arbeid zien en hopen van harte dat het de ontzaglijke moeiljjk- heden, welke het op zijn weg vindt» zal weten te overwinnen. Door het uitsnjjden van een ruit hebben bljjkbaar meer personen, zich hedennacht toegang verschaft tot het bekende koffiehuis van den heer Cop- pee te Halfweg, met zjjn rjjke ver zameling automatische toestellen en instrumentendaarbij is op eene erger- ljjke wijze huisgehouden om die auto maten te openen teneinde daaruit de geldstukken te bemachtigen; ze zijn grootendeels vernield; de schade is zeer aanzienlek, de diefstal kan misschien een 70 a ƒ80 bedragen. Het café is 's nachts niet bewoond.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2