Men acht het zeker dat Roosevelt een beroep heeft gedaan op beide regeeringen, zoowel te Petersburg als te Tokio, om zich verzoeningsgezind te betoonen, en niet te dulden dat de conterentie wordt afgebroken. Men denkt wel, dat partijen het over den afstand van Sachalin eens zullen kunnen worden, maar thans over- heerscht de meening, dat er geen over eenstemming te verkregen zal zqn, tenzij Japan den eisch van de schadevergoeding laat varen en daarom hangt de uitkomst vooral van Tokio af. Medegedeeld wordt, dat Witte zich omtrent den stand der zaken heeft uit gelaten De toestand is duidelijk en afge wikkeld. Baron Komoera en ik staan als loerende honden tegenover elkaar en wachten. Wat voor Dinsdagmiddag 3 uur, wanneer de laatste vergadering be gint, kan gebeuren, kan ik niet voor spellen. Misscien zullen voor dien tijd de groote mogendheden hunnen invloed in de een of andere richtinglaten gevoelen." Japan blijft nog steeds optimistisch. Als een bijzonder gunstig teeken voor de kansen op vrede is de veranderde houding van de financieele kringen in Japan te beschouwen, over welke Reuter uit Tokio seint: De kansen op de vrede zjjn voortreffelijk. De bankiers zijn thans geneigd, de vaste gewone betrekkingen met hunne clieënten te hervatten. De fondsenmarkt stijgt voordurend. Binnen kort zal een buitengewone zitting van het parlement bijeenkomen. Zoo blijft Europa, dat den vrede wenscht, tusschen hoop en vrees. Het rechte schijnt men er dus niet van te wetin. Tegenover de gunstige berichten staan de teekenen des tijds: de czaar, die door het verleenen van een volksvertegen woordiging als 't ware de hulp van zijn onderdanen inroept in het belang van de dingen die volgen kunnen. Te Petersburg verspreidde zich Zater dag het gerucht dat de onderhandelingen afgebroken waren. Het nieuws verspreid de zich zoo snel vódr het ambtelijk gelo genstraft kon worden, dat de oude doodzieke generaal Dragomirof aan den czaar seinde: „Ik ben gelukkig, voor ik sterf, te vernemen dat Rusland de Japansche voorwaarden verworpen heeft." Volgens den berichtgever te Ports mouth, van de Matin, heeft Komoera het bedrag van de te eischen schadever goeding nog niet genoemd, maaralleen aan Witte medegedeeld dat de kosten van den oorlog 10 millioen frs. per dag hadden beloopen gedurende 500 dagen. Naar de Times uit Portsmouth (V. S.) verneemt, behelst een daar uit Peters burg ontvangen telegram het bericht, dat een kroonraad onder voorzitterschap van den Tsaar gehouden, besloten heeft, geen verdere tegemoetkomingen te doen. In herinnering zij gebracht, dat de vol gende punten zijn aangenomen: Japansch protectoraat over Korea. Openstelling van Siberische wateren voor Japansche visschers. Ontruiming van Mantsjoerije door beide partijen. Teruggaaf van Mantsjoerije aan China. Afstand van Russische pachten op Liao-tong aan Japan. Afsone van Port Arthur en Dalni Behoud van de lijn Charbin-Wladi- wostok door Rusland. Overdracht van den spoor van Port- Arthur aan China (of aan Japan De punten waarop de vredesonder handelingen al dadelijk afgebroken dreigden te worden zijn: Afstand van Sachalin. Terugbetaling van Japan's oorlogs kosten. Beperking van de Russische zeemacht in de Stille Zee. Overgave aan Japan van de geïnter neerde oorlogsschepen. In Mandsjoerije staan de zaken stil. Het Russische leger ontvangt dagelijks nieuwe versterking in manschappen, materiaal en levensmiddelen. Generaal Linjewitz is zeer voor het voortzetten van den oorlog. Hjj schreef in dien geest aan den czaar en berichtte dat binnen kort een beslissende slag kan geleverd worden, waarin volgens zijn bewering de vjjand een beslissende nederlaag zou lijden. Geheel hiermede in overeenstemming verzocht ook de Japansche generaal zijn keizer toch vooral geen vrede te sluiten voor en aleer de Russen volkomen verslagen zijn door het van strijdlust brandende keizerlijke leger. Als dus de politiek of gebrek aan de ziel van den oorlog niet tusschen beiden komen, kan het nog lang duren eer de soldaten naar hun haardsteden kunnen terugkeeren. Volgens een particulier bericht uit St. Petersburg aan de Vossische Zeitung zullen ook ds Israëlieten stemrecht heb ben, maar beperkt, en is er eene eindbepaling volgens welke voorstellen, die eene meerderheid van twee derden hebben verkregen, zijn onttrokken aan de beslissing van den Czar. Koning Eduard is thans te Marien- bad en zijn neef den keizer zoo goed als voorbij gereisd, een gevolg alweer van de politiek, welke aan de twee vor sten oorlogszuchtige plannen toeschrijft, doch waarvan noch de koning, noch de keizer, volgens hun eigen verklaring niets van weten willeD. Nu zou men den ken zoo men dat dit dan juist als punt van overeenkomst de vorsten tot elkaar moet brengen. Daar het dit echter niet doet, zou men meenen, dat tusschen hen beiden personen zijn, die verkeerden invloed uitoefenen. Zoover gaat men reeds in Engeland dat de raad wordt gegeven alle Duitsche goederen uit te sluiten, waarschijnlijk gegeven door een industrieel die bemerkt heeft, dat een Duitsch confrater beter waar en goed- kooper op de Engelsche markt brengt dan hij, terwijl bovendien Duitschland meer Engelsch goed ontvangt dan het uitvoert en het gemakkelijker alleen zonder vreemde hulp in al zqn behoef ten kan voorzien dan Engeland. Toch gaan er geruchten, dat ten slotte toch de beide vorsten elkaar ont moeten zullen, als koning Eduard zjjn kuur volbracht heeft. Lijdt Frankrijk aan achteruitgang van zijn bevolking, sedert enkele jaren is dit ook het geval in Engeland, er worden minder huwelijken gesloten dan vroeger en in vprband hiermee is ook het geboortecijfer gedaaldhoewel niet zoo sterk als in Frankrijk. Rusland en Spanje klagen over hon gersnood düizenden en duizenden lijden er gebrek, de regeeringen moeten toe springen orn in den nood te voorzien. Is het Russische volk lijdzaam in zulke tijden, heel anders zijn de Spanjaarden, wier zuidelijk bloed zich tegen eiken tegenslag gewelddadig verzet, het leed gevoel wreekt op allerlei, dat er geen schuld aan heeft en ten slotte een ern- stigen toestand schept. In Andaluzië, waar de nood het hoogst is, doet de regeering het hare om ten minste de bevolking voor den hongerdood te be waren. De Noorweegsche volksstemming heeft uitgemaakt dat scheiding verlangd wordt tusschen Noorwegen en Zweden. De wijze van stemming was echter volgens de Zweedsche bladen zeer pri mitief, omdat er alleen maar stembiief jes met „ja" beschikbaar waren, de tegenstemmers moesten zelf hun briefjes maar schrijven. De Noorsche bladen deelen mede, dat de stemming strikt geheim is ge weest. De kwestie is nu, zal Noorwegen een koninkrijk of een republiek worden. Als men echter in aanmerking neemt, dat een der grieven tegen koning Oskar was, dat hij zoo zelden zich zien liet in Christiania, Noorwegens hoofdstad, dan zou men meenen, dat die stad wel eens een residentie zou kunnen worden van een door het vols gekozen koning, een ideaal dat weinig volkeren bereiken. Zooals men weet heeft een ontmoeting plaats gehad tusschen koning Eduard en keizer Franz Jozef. Nu gaan er ge ruchten dat daar gesproken is van het stichten van een verbond tusschen Frank rijk, Engeland, Oostenrijk en Balie, een verbond, dat tegen Duitschland zou gericht zijn. Hoe de menschen aan zulke beweringen komen is natuurlijk niet duidelijk. De twee vorsten zullen hun besprekingen, als ze hebben plaats gehad, niet in 't bijzijn van derden gehouden hebben. De Neue Hamburgische Ztg. verneemt uit Stockholm, dat koning Oskar, vol gens inlichtingen van het bureau van den hofmaarschalk, ernstig ongesteld is geworden, nadat hjj den uitslag van de volksstemming in Noorwegen vernomen had. Men verwacht eiken dag dat de Koning van den troon afstand zal doen, ten behoeve van den Kroonprins. Te Romny, in Poltawa, heeft de jood- sche bevolking, uit verontwaardiging over de vertooning van den Koopman van Venetië, den plaatselijken schouw burg in den ban gedaan. De directeur, heeft nu beloofd geen stukken meer te zullen spelen, die den joden aanstoot kunnen geven. De Parjjsche bladen beschrijven in kleuren en geuren de vermetele vlucht van een beambte van het Comptoir d'escompte die, na een millioen frs. verduisterd te hebben, met zijn min nares in een automobiel naar Havre vluchtte en daar aan boord stapte van een pleizierjacht, dat hij voor drie maan den afgehuurd had. Hij liet de vlucht samenvallen met het begin van zijn verlof, zoodat men pas argwaan kreeg, toen de veertien dagen van dat verlof verstreken waren en hij niet op zijn post terugkwam. Hjj zwalkt nu ergens op zee en zet, naar men vermoedt, koers raar Buenos Aires. Zijn signa lement is de heele wereld rondgeseind. Het jacht, de Catharina, is het laatst gerapporteerd te Las Palmas, waar het op 9 Augustus eenige herstellingen heeft ondergaan. De man, die zichzelf uitgeeft voor baron de Gravald, had een salaris van 3000 frs., maar al lang, dank zij zijne oneerlijkheid, met zjjn minnares op grcoten voet geleefd. Zekere John Vaughan heeft nog mee gevochten bij Waterloo. Hij is 104 jaar oud en heeft een pensioen van een shilling daags. Daarmee kan hij niet toe, zegt hij, en dus loopt hjj veters te venten. Dezer dagen is er, op's ko- nings wenk, naar hem gezocht om hem zjjn laatste levensdagen gemakke lijker te maken. Maar wie weet hoe veel jaren hij nog te leven heeft! Ge makkelijk heeft men hem niet gevonden, want hjj trok van dorp tot dorp. Wat wonder dat Napoleon het tegen zulke krasse kerels niet hield! Maar de oude man was toen toch nog heel jong, een kind van veertien jaar Onder de vele wonderlijke sekten die Engeland telt is er een die de Agapo- menisten heet. Zjj gaat dezer dagen druk over de tong. Deze sekte heeft te Spaxton in Somerset een fraai landgoed, door een hoogen muur voor de blikken der buitenwereld afgesloten. Van het huis en de kerk doen verhalen van weelde en pracht de rondte. In dat Verblijf der Liefde, zooals't heet, woont de Rev. Smyth-Pigott, het hoofd der sekte, met zijn getrouwen; naar de booze wereld zegt, zijn daarbij veel jonge vrouwen. Voor Smyth Pigott hebben de volgelingen diepen eerbied; geen wonder want zij zien in hem Christus op aarde teruggekeerd. Sedert eenigen tijd leefde hjj in geestelijk huwelijk met een schoon jong meisje, met name Ruth Peerce. Uit deze geestelijke gemeenschap is dezer dagen een kind geboren, hetwelk den naam kreeg van Glory Heerlijkheid). De doop ging zeer plechtig toe. De buitenwereld kreeg van deze zaak kennis, omdat het kind bij den burgelijken stand ingeschre ven moest worden, en bij die gelegenheid zjjn de kranten heel wat te weten gekomeno. a. dat Smyth-Pigott nog een wettige echtgenoote heeft en hij zoo verzekert althans een zijner vroegere volgelingen al meer van die geestelij ken huwelijken heeft gesloten. Er zijn in Engeland meer kerkelijke toestanden daar men een vraagteeken achter zou zetten. Sommige Engelsche vrouwen hebben als mode aangenomen geen hoed te dragen in den zomer. Een Anglikaansche geestelijke ergert zich hieraan en kapittelt die vrouwen naar aanleiding van een Bijbeltekst welke zegt: „Een iegelijke vrouw die bidt of profeteert met ongedekten hoofde, onteert haar eigen hoofd." Zoo heeft dan de geestelijke van Crantock bekend gemaakt, dat hij tot zijn droefheid door die zonder hoed loopende dames verplicht is de kerk, buiten den dienst, gesloten te houden. Dat is, schrijft hij, eenig en alleen te wijten aan die vrouwen, die Gods huis binnentreden „met geen teeken van eerbied of bescheidenheid op hun hoofd. Een kleine sluieg of doek zou dat te kennen geven en genoeg wezen," maar al wat hij in dien vermaand heeft is vergeefs geweest-De geestelijke hoopt nu, dat zijn plechtig protest die vrouwen tot inkeer zal brengen. Te Clerkenwell, in Londen, is een man beboet, omdat hij honden hield die de buren door hun geblaf en ge jank dag en nacht hinderde. Iu Neder land is men nog zoover niet. Een anarchist, zekere Jori, die te Bozen in hechtenis genomen was onder verdenking van een aanslag op keizer Frans Jozef in het schild te voeren, heeft zich in de gevangenis verhangen. Hjj was in het bezit van twee pistolen en een bom, toen men hem pakte. Men meldt aan de Berlijnsche Reichs- bote uit de Oostzee-provincies Benden terroris'en loopen het land af, de ergste misdrijven plegende, zonder dat de troepen verzet durven bieden. Gansche domeinen zijn vernield, hunne eigenaars gedood of verjaagd, kerken ontheiligd en hunne priesters mishandeld. Noch hooi, noch tarwe worden in de schuren gebracht, men steekt het te velde in brand. Talrijke personen zijn mishandelden neergeschoten, kortom, 't is het schrik bewind in al z(jne afgrijselijkheid Te Nisjni Nowgorod is de groote jaarmarkt, die anders eerst op 28 Aug. afloopt, nu reeds geëindigd, daar, we gens de heerschende paniek, zaken on mogelijk zijn. Te Sormovo liggen al de fabrieken der ijzernijverheid stil. Omtrent het tegenwoordig veelvuldig ontdekken van kunstwerken van be roemde meesters van verdacht allooi leest men Twee ontdekkingen zijn er van den laatsten tijd, beide in Londen. De eerste geldt een Rembrandt, portret van Sas- kia, dat zoo maar ontdekt werd in de uitstalkast van een kleinen antiquair in een van de drukste straten van Londen. Er is groot geschreeuw over geweest, 't is voor veel geld vorkocht, maar't is geen Rembrandt. Het is eenvoudig een copie naar de bekende lachende Saskia in Dresden. De tweede Londensche ontdekking is een portret door Rubens. Ook aan de echtheid daarvan schijnt men niet veel geloof te moeten hechten, althans een medewerker der Kunstchronik wjjst er op, dat het origineel van de schilderij met zijn tegenhanger, het portret van Keizer Maximiliaan I, in het Hof- museum te Weenen hangt. Uit Amsterdam wordt gemeld De Hartjesdag is Maandag in 't bjjzonder in den avond weer met de gebruikelijke levendigheid gevierd. De kinderen, die er, zoo lang het dag is, nog een aardig tintje aan verleenen, werden tegen donker in bed gestopt, en toen begon het bacchanaal, dat tot diep in den nacht duurde. Vooral de kroegen aan den Zeedijk waren vol schreeuwende mannen en vrouwen en jammerlijke muziek; op straat liepen troepjes schamel verkleede paren, de meesten onder den invloed van sterke drank. De politieposten waren overal versterkt, en van tijd tot tijd door kruisten sterke patrouilles de Warmoes- straat, den Zeedqk en de aangrenzende straten. Straatbranden van beteekenis kwamen niet voor. In het Friesche dorp F. hadden de leerlingen der openbare school feest. Er was ook een draaimolen en een knaapje, dat op de Christelijke school ging, kreeg van zijn vader een paar centen, om ook eens van den draaimolen gebruik te maken. Den volgenden dag kreeg het knaapje op school straf; hij moest verscheidene malen dezen regel schrijven„In den draaimolen ben ik in het gezelschap des duivels".

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2