Nieuwsberichten. twaalf' uur te doen branden wenscheljjk is en niet tot half een, zooals de Heer Sneltjes heeft verzocht. De Heeien v. d. Berg on Stolp ver zoeken wijziging in den tjjd waarop de baggerwerken plaats hebben. De Heer de Breuk en de Voorzitter antwoor den. Aan Dr. J. Huizinga werd op zijn verzoek, wegens zjjn benoeming tot hoogleeraar aan de Universiteit te Gro ningen, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Burgerschool met vijfjarigen cu reus. In behandeling komt de rekening en verantwoording der gemeentetontvang- eten en uitgaven over 1904. Blijkens den gewonen dienst beloopt het voordeelig saldo 146183.31 Vs, waarvan 37.000 gereserveerd wordt voor meer dere afschrijving op de lichtfabrieken omdat er ook dient gerekend op waarde vermindering der gebouwen. Het dan blijvende, ƒ109183 311/3 komt dan ten goede aan 1905. De rekening werd vastgesteld, nadat de Heer V d. Kamp nog een ophelde ring gevraagd en bekomen had. Door uitbreiding van bel personeel aan Bouwpolitie en Woningtoezicht in het perceel Koningstraat No. 2, is verbouwing noodzakelijk geworden, waarvan de kosten 2500 zullen beloo- pen, welk bedrag thans wordt aange vraagd. De som werd toegestaan. Omtrent de wijze van onderhoud van het Orgel in de Groote Kerk was de Baad niet tot overeenstemming gekomen. B. en W. stellen thans voor, den onderhoudstermijn te verkorten tot tien jaar en zes maanden. De Heer Modoo stelt nog voor, dat ook de goedkeuring van B. en W. zal noodig zijn vóór betaling plaats heeft voor gedane werkzaamheden en leverin gen. Het oorspronkelijk contract eischt alleen goedkeuring door den Directeur van P. W. Het contract alsmede het amendement werd zonder stemming aangenomen. Voorgesteld werd ten dienste van de Tweede Burgerschool te huren een derde lokaal van a Weten en Werken» voor de som van ƒ200.per jaar, en zulks omdat het aantal nieuwe leerlingen van dien aard is, dat nog voor één klasse plaats gezocht moest worden buiten de school. De Heer Groot vraagt hoelang dit duren moet in deze zeer ongeschikte lokalen. Wenscht aan den toestand een einde te zien. De Heer de Haan Hugen- holtz vindt het nogal zoo slecht niet en 't lokaal is gehuuid voor één jaar. Ook de Heer Thiel wijst er op dat de School in onhoudbaren toestand verkeert. Het getal leerlingen is nu veertig, dat is te veel. Wenscht tegen 't volgende jaar aldoende regeling. De Heer Modoo heeft nog het woord, is bevreesd voor achteruitgang van het onderwijs aan die school. De Heer de Haan Hugenholtz doet opmerken, dat de toestand een voor- loopige is. De Heer Modoo is met dit antwoord niet tevreden. De Heer Nieuwenhuijzen Kruseman doet opmerken, dat nog alijjd het plan is het tuchthuisterrein te bestemmen tot tweede Burgerschool, welk plan wegens de bekende oorzaak nog niet uitgevoerd kon worden. Het voorstel weid daarna aangenomen. Het Kerk- en Armbestuur van de Oud Bisschoppelijke Clerezie heeft aan den Raad verandering verzocht van den naam Biggesteeg in Bloemertsteeg. Voorgesteld wordt te besluiten tot afwijzende beschikking. B. en W. vinden de verandering geen verbetering en wenschen den hislorischen naam Biggesteeg behouden te zien. De Heer Winkler is tegen dit voorstel; de naam is niet historisch. De naam Bloemert daarentegen is voor Haarlem van meer beteekenis. De Heer de Braai is voor BloemerUZraaZ. De Heer Modoo verklaarde dat men nu maar moest toestaan „'t kost niets." Na veel gepraat over deze kwestie werd Higgesterg verworpen. Nu Bloe- nv-iisieeg. dit werd aangenomen. De bewoners van de Gierstraat ver zoeken, evenals die van Jansweg en Jansstraat, om die straat opgenomen te verklaren in het plan tot uitbreiding der electrisehe verlichting. De aanvraag van B. en W. was 9025.— toe te staan tot uitvoering van het oorspronkelijke plan. Toen het verzoek van de Jansstraat inkwam was de bespreking van die aanvraag aange houden. De Heer van den Berg zal in afwachting van nadere plannen zal stemmen voor voorstel B. en W. De Heer Modoo wenscht eerst behan deld te zien de aanvraag van ƒ9025 ten behoeve van plan B. en W. Berekent, dat de electrisehe verlichting veel geld kost, elke lamp kost ƒ251.per jaar. Heeft niet tegen el. verlichting van gevaarlijke punten. De Heer Thijssen heeft nog een bezwaar: particulieren maken van de gratis verlichting gebruik en de groote gasverbruikers zullen er van profiteeren. De Heer Kleynenberg vindt de electri sehe verlichting een zegen voor de gemeente. De Heer J. N. Kruseman verdedigt het voorstel, doet opmerken, dat de fabriek nog lang niet vol belast is en dus het verbruik niet van invloed op de begrootingis en bestrijdt de meening van den Heer Thijssen. De Heeren Rinkema en Thiel hebben nog het woord. De laatste wenscht een algemeen plan, teneinde een overzicht te hebben van hetgeen na enkele jaren te wachten is. De Heer v. d. Kamp wenscht het punt uit te stellen tot een volgende vegadering. In het algemeen bleken de meeningen nogal uiteen te loopen. Tot nu toe dacht men er niet aan te bepalen hoeveel gaslantarens vervangen worden door één booglamp. De Heer J. N. Kruseman zette nog uiteen, dat het thans behandelde een deel is van een plan is. De Heer Thiel zou gaarne eens zien wat het geheele plan is. Nu aangetoond was, dat het Electrisch licht buiten kosten voor aanleg en onderhoud eigenlijk niets kost en men weet dan, dat er van het stationsplein naar de Groote Houtbrug ongeveer dertig gaslantarens zijn, die toch tot twaalf uur 's nachts geen gas verbiuiken dat de gemeente ruim 4 cents per M3 kost, dan valt op de meening van den Heer Modoo wel wat af te dingen. De winkelstand zou profiteeren van de electrisehe straatverlichting. Hoe komt de HeerThij sen er bijEvengoed zou men de stelling kunnen omkeeren en aantoonen, dat der Gemeente de ver lichting der winkels ten goede komt. Verlichten de winkels niet, dan zouden er in de winkelstraten meer lantarens dienen te zjjn. Thans komt aanhouden in stemming, het wordt aangenomen met 15 tegen 11 stemmen. Van zelf vervallen nu ook voorloopig de verdere aanvragen om electrisch licht. Tot leerares in het teekenen aan de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs op een jaarwedde van ƒ1200.werd benoemd Mejuffrouw M. Prins, te Arnhem. Voorgesteld werd op nieuw voor den tijd van een jaar den Heer Dr. W. Vogelzang aan bovengenoemde school te benoemen tot het geven van onder wijs in Kunstgeschiedenis. Aangenomen. Tot tijdelijke leeraren aan de Burger- ovondschool worden benoemd de Heeren A. van der Spek, J. A. Traauberg, P. A. Montauban, A- Wensing, F. Hage, J. P. Strjjbos en H. Korringa. Bij het Herhalingsonderwijs voor jon gens en meisjes werden benoemd: Aan School Lr A, de dames H. I. G. Pilger en I. Hissink; aan de Zevende Tusschenschool de dames J. G. van Duyn, en L. M. Kuyt; aan School Lr. C. de dames A. Rab en Vermeer en de heeren J. B. van Dorp, J. Over Az., W. H. Hoefman en H. Zwart. Aan C. Romeyn werd verdunning verleend tot het dempen van een sloot aan de Leidsche Vaart en het hebben van een afvoerspruit, na bemerking van de Heeren v. d. Kamp en Modoo en Thiel. Het Bestuur der Nederlandsche Ver- eeniging tot. afschaffing van alcoholhou dende dranken verzocht dat bij het instellen van een of meer Commissies in zake de drankwet geheelonthouders te benoemen. Voorgesteld wordt Burgemeester en Wethouders te machtigen, aan adressan ten te berichten, dat er geene termen bestaan om hun verzoek thans in overweging te nemen, aangezien de Raad de instelling eener Commissie als bedoeld in het eerste lid van art. 49 der Drankwet voorshands niet noodig acht. De Raad keurt dit goed. B. en W. stellen voor, de tijdelijke benoeming van den heer Van der Vliet, tijdelijk leeraar in het boekhouden aan de H. B. S. voor den cursus 1905 1906 te bestendigen en den heer Van Moerkerken Jr. tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan die inrichting met 1 September a. s. definitief aan genoemde inrichtingen te benoemen. Deze benoemingen geschiedden zooals was voorgesteld. Hiermede was de agenda afgehandeld. De Heer Hugenholtz vraagt of van wege het Departement van Marine aan het gemeentebestuur verzocht is, mede werking te vragen aan schoolhoofden tot dienstneming bij de Marine, welk stelsel in ruimen kring ergernis en afkeuring heeft verwekt enz. De Voorzitter deelt mede, dat dia zaak eigenlijk niet in den Raad be hoort en vindt het niet correct thans hier inlichting te geven, aangezien die misschien van invloed zouden kunnen zjjn op de regeeringsmaatregelen. De Voorzitter deel mede dat een zoo danig verzoek gedaan is. De Heer Thiel vraagt of hoofden van scholen wel in deze op verzoek mogen medewerken buiten de ouders om; zjj hebben daartoe ook niet het recht. Gelukkig hebben de onderwijzers van den Burgemeester een vtrzoek, geen order ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat gener lei pressie op de schoolhoofden is uit geoefend. De Heer Groot zou vinden, dat van den Raad moest uitgaan een schrijven, bejammerende dat de circulaire aan de schoolhoofden gezonden is. De Heer J. N. Kruseman doet nog uitkomen, dat de schoolhoofden tot niets gehouden zijn. De Heer Stolp doet nog een vraag in verband met de bouwplannen. Nog heeft de Heer Groot de vraag om spoedige voorziening van rioleering en bestrating van de Dyserinckstraat. De Heer de Breuk doet opmerken, dat dit plaats heeft zoodra de grond aan de gemeente is overgedragen. Dit is nu juist geschied en de order tot voorziening is gegeven. Nadat nog door den Heer V. d. Kamp gevraagd was of er geen verbodsbepa ling te maken is tegen het varen van kinderen in roeibootjes, in verband met het verdrinken van een knaapje, werd de vergadering gesloten. De zitting van de vredesconferentie die Dinsdagmiddag gehouden zou wor den is tot Woensdag verschoven. Als reden geeft men op, dat de secretarissen met het protokol niet gereed waren gekomen. Naar men zegt, is echter de ware reden van het uitstel, dat Witte zijn eindbevelen uit Petersburg afwacht. De World verneemt uit Oyster Bay, dat Rosevelt van den den Amerikaan- schen gezant te Petersburg een telegram van vijfhonderd woorden heeft ontvangen, bevattende het verslag van een drie uren lang gehoor, dat de gezant gisteren met den tsaar heeft gehad. Ofschoon de inhoud van het telegram onbekend is, weet men dat Roosevelt vol hoop is, dat het vredesverdrag gesloten zal worden. Zij gaf zonder twijfel in groote omtrekken Roosevelt's jongsten zet aan, die, naar men gelooft, bestaat in het I doen van een laatste beroep op beide partjjen om toe te stemmen, dat de kwestie van de som, die Rusland zal hebben te betalen voor het behoud van de noordelijke helft van Sachalin, zal worden uitgemaakt door scheidsrechter lijke beslissing van een daartoe aan te wjjzen commissie. De Heer Witte blijkt nogal het een en ander over den loop der onderhan delingen rond te vertellen. De Japanners maken zich daar niet schuldig van. Een hunner heeft gezegd: Wij zijn niet bang voor den indruk die hetgeen de Russen zeggen, op het publiek zal uitoefenen. Wij hebben ons doel voor oogen: wij wenschen den vrede tot stand te brengen, en niet, de onder handelingen te laten mislukken Als dit gebeurt, zal het niet de schuld zijn van de Japanner; wij praten niet buiten de zaal waar de conferentie gehouden wordt." Omtrent den vermoedeljjken uitslag bestaan, zeer uiteenloopende meeningen. Zoo zegt de Berljjnsche correspondent van de New York Herald: De over tuiging, dat men den oorlog zal voort zetten, wordt versterkt door de komst hier ter stede van een aantal Russische kooplui, die bij aanzienlijke fabrikanten massa's levensmiddelen en allerlei voor raad op koopen len behoeve van het hoofdkwartier te Charbin en van andere plaatsen op het oorlogsterrein. De koop lui worden door regeeringsagenten ver gezeld en betalen contant. Ambtelijk wordt te kennen gegeven dat de opschorting der werkzaamheden, hedenmorgen, te wijten was aan ver schil van gevoelen ten aanzien van den tekst van het protokol. De Russen be weerden dat eenige door den Russischen secretaris Planjon voorgestelde wjjzin- gen, waarmede de Japanners, naar men dacht, ingestemd hadden, niet waren aangebracht. Daarop werd besloten, het geheele protekol nog eens te lezen, en de twijfelachtige punten ter conferentie te behandelen. In den slag bij Moekden moet het al wonderlijk zijn toegegaan, in de eerste plaats blijken de hoogst geplaatste offi cieren een slecht voorbeeld gegeven te hebben, zooals het volgende uit het dagboek van een correspondent: Een Russische officier sprak over den oorlog en het Russiscge leger. Hij verzekerde dat verscheiden officieren hun corps verlaten hadden tijdens het jbngste ge vecht, en rustig verblijf houden te Charbin. Er is een lijst op de deur van het buffet aangeplakt, zei hij. U moet die eens gaan zien. Het is een lijst van die officieren, met de namen van hun regi menten. Maar 't is een heel onvolledige lijst, want verscheidene, die voor dood of krijgsgevangen gehouden worden, zijn er eenvoudig van doorgegaan. De correspondent voegt er bijIk ben heengegaan, daar ik geen Wek had, nog langer in het gezelschap van dat individu te blijven. Maar al wat hij zeide, is waar. Ik wist het al van anderen. Men zegt zelfs dat tegen het laatst van den slag bij Moekden eenige generaals het voorbeeld gaven van de algemeen» vlucht. De opperbevelhebber van het derde leger, en de commandant van een der legercorpsen zouden tot de eersten behoord hebben die in een trein spron- en naar Charbin vertrokken. TeGoent- sjoeling kwamen toen verscheiden hon derden vluchtende officieren aanDe merkwaardige lijst, waardan de officier sprak, heb ik gezien en gefotografeerd» Men schrijft van Urk Met schrik en angst werd op 't eiland het loeien van den opkomenden storm vernomen, daar de geheele Urkervloot in de Noordzee was. De vrees voor een zeeramp is, reeds bewaarheid. De bla zerschuit UK 321 is met man en muis vergaan. Onderscheidene familiën zijn in rouw gedompeld. De schipper P. Pas tei kamp en de knecht Jan Baarsen waren gehuwd en laten iedereen weduwe met 5 kinderen onverzorgd achter. De derde opvarende was de kostwinner zijner moeder. Men maakt zich zeer bezorgd voor meerdere ongelukken. Men schrijft uit Schoonhoven aan de N. C.: Een „anti revolutionair" alhier heeft aan de feestcommissie medegedeeld, dat hij tegen feestvieren was op 31 Augustus a. s. omdat er 50 stemmen op mr. Troelstra waren uitgebracht bij de jongste stemming voordeTweede Kamer. Deze 50 stemmen zijn nota bene grootendeels uitgebracht door zijn perso neel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 4