Nieuwsberichten. binnen den kortsten tjjd, waarin zulks in verband met technische eischen kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot verhooging der productiviteit van den bodem in de onderscheidenedeelen des lands zal, naarmate de middelen dit toe laten uwe medewerking worden gevraagd voor den aanleg of het subsidieeren van openbare werken. De instelling van het Departement vaa Landbouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzigingen in bestaande wetten noodig. Aan uw oordeel zullen worden onder worpen regelingen van de verplichte ziekteverzekering in verband met wijzi ging der Ongevallenwet en dan de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. Deze laatste in te voeren zoodra de vereischte middelen beschik baar zullen zijn. Behalve tot hen, die in landbouwbe drijven en in de zeevisscherij werkzaam zijn, zal u worden voorgesteld de onge vallenverzekering uit te breiden tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ontworpen, ten einde scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te geraken tot algeheele afschaffing van tienden. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië maakt verhooging van bestaande en invoering van Dieuwe belastingen onvermijdelijk. Bij de voor stellen daartoe zal echter in het oog worden gehouden, dat de directe belas tingen, voor zoover zij op deinlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen worden verzwaard. Met het nemen van maatregelen tot economische verheffing dier bevolking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in bewerking, strek kende om aan Nederlandsch-Indië op financieel gebied grootere zelfstandigheid te verleenen. Tot vaststelling van een Mijnwet voor Curasao zal uwe medewerking worden gevraagd. Ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid, zal u eene herziening worden voorgesteld van de daarover handelende bepalingen der Grondwet. "Vooraf wensch Ik te doen onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de Grondwet moeten gebracht worden. Bij de uitvoering der aangekondigde voor nemens zal zooveel doenlijk rekening worden gehouden met de wenschen van alle groepen van Mijn volk zonder onder scheid van richting. Gewichtig is de taak, die u wacht. Moge uw arbeid onder Gods zegen ttrekken ten nutte van het Nederland- sche volk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De wapenstilstand is gesloten en Zaterdag ingegaan. Een strook van vier kilometer is tusschen de beide legers gereserveerd, alleen burgers mogen bin nen die strook komen. In Japan blijft het roerig, doch als men een Engelschen correspondent mag gelooven, wordt het niet erger. Inmid dels doet de regeering te Jokohama kerken, kloosters en hotels door soldaten bewaken. Men beweert dat de grootste onruststookers van Tokio afkomstig zijn. Do minister-president heeft den gou verneurs der verschillende districten den wenk gegeven om bij het bedwingen der onlusten gematigd te werk te gaan, wat zeker verstandiger is dan, als in Rusland opstanden in bloed te smoren. Uit Japan wordt thans gemeld dat een der bladen deze mededeeling bevat „Komoera zal, als hij terugkeert, zijn lot niet ontgaan. Het volk verwacht, ja eischt, dat hij „harakiri zal plegen." Dat zulk een eisch gesteld wordt, toont welke barbaarsche opvattingen nog heerschcn in Japan, ondanks den beschavingsschijn. Dapperheid, doods verachting, eergevoel hebben de Japan- getoond in den strijd. Maar van een volk dat zich beroemt op een moderne wereldbeschouwing is het ruwheid, te verlangen dat een man, die zijn land naar zijn beste weten gediend heeft, zich zelf ter dood zal brengen, omdat het geen hij deed niet de algemeene goed keuring wegdraagt. Deze barbaarsche opvatting is een volk onwaardig, dat aanspraak maken wil op gelijke rechten als de Wester- sche volken. Voor een staatsman als Kamoera is het te wenschen, dat hij bedankt voor de operatie van buikopensnjjden. Moge althans bjj hem het denkbeeld zijn dooorgedrongen, dat de westersche be schaving van een man, die zijn volk nog groote diensten kan bewijzen, eischt, niet terwille van een volksgril van het wereldtooneel te verdwijnen voor zijn tijd. Maar in Rusland is ook een sterke partij tegen des czaren onderhandelaar Witte. Waarom, zou men vragen. Heeft niet Witte niet de dreigende oorlogs schatting van Rusland afgewend, de geïnterneerde schepen voor het vader land behouden enz.l En nu tracht de bofintrige zich tus schen den czaar en Witte te plaatsen, waarschijnlijk wel omdat Witte de man is, die genoeg invloed bij den czaar heeft om de zoo noodige hervormingen in te voeren. Het woord hervorming komt echter in de dictionnaire van die hovelingenpartjj n'et voor. Haar eigen belang is in strijd met allen en alles wat tot verbeteringen leidt. Naar aanleiding van het bericht uit Washington, dat Roosevelt voornemens zou zijn, een tweede vredesconferentie in den Haag bijeen te roepen, verneemt het Peterburgsche telegraafagentschap uit goede bron, dat de Russiche regee ring voornemens is, zich met dezelfde uitnoodiging tot de mogendheden te wenden, en dat de president dit gaarne zien zal, daar hij begrijpt dat het den Tsaar toekomt, als aanstichter van de vredesconferentie, dezen stap te doen. De oorzaak van de ramp met het Japansche oorlogsschip Mikasa is nog altijd niet opgehelderd. Sommigen den ken aan zelfontbranding van ontplofbare stoffen, anderen vermoeden kwaadwil ligheid. Een berichtgever van de Daily Telegraph te Saseho geeft een beschrij ving van het voorval. Hij zegt dat een reeks van ontploffingen aan het zinken van de Mikasa voorafging, sommige wa ren zoo luid, dat het scheen alsof ver scheiden kanonnen tegelijk afgeschoten werden, daartusschen in hoorde men doffe knallen. Dadelijk na de eerste ontploffing schoten groote vlammen op, die het heele schip schenen te omhullen. Het was een mooie nacht met heldere maan, en daar de andere oorlogsschepen en de stations aan den wal hun zoeklichten onmiddellijk op de Mikasa richtten, kon men duidelijk de jammerlijke tooneelen zien, die zich aan boord afspeelden. Van alle kanten werden onverwijld booten naar het schip gezonden. De matrozen van de andere schepen, en de geredden van de Mikasa spanden hun uiterste krachten in om hun kam#aden te red den. Het water stroomde met groot geraas door een gat in de huid van het schip binnen, dat weldra begon te zinken. Een transportschip, de Kaikoko Maroe, dat in de nabijheid van het oorlogsschip lag, werd door het overslaande vuur be schadigd. Men gelooft dat de schade, die de Mikasa geleden heeft, gemakkelijk te herstellen zal zijn. De dekken van het gezonken schip zijn zichtbaar. Het aan tal verdronkenen bedraagt ongeveer 200 man. Australië heeft wel ooren naar het aanbod van generaal Booth. Het ver langen naar Europeesche landverhuizers is er groot. De regeering var. Zuid- Australië heeft zelfs een wetsontwerp ingediend, waarin men een aanslag tegen het eigendomsrecht zou kunnen zien. Om meer land voor nieuwe bevolking te hebben stelt de regeering nl. voor, haar de bevoegdheid te verleenen, groote grondbezitters te dwingen hun land weer aan den staat te verkoopen. De wet wordt alleen van toepassing op landen van meer dan 20,000 geschatte waar de. Kan men het over de koopsom niet eens worden dan beslist een scheidsrech ter. De eigenaar heeft het recht een I stuk land ter waarde van ten hcogste 20,000 te houden. Zweden blijft bij zjjn eisch tot sloo ping der vestingen. De Zweedsche bladen slaan een tamelijk oorlogszuchtigen toon aan, zoodat van verschillende zijden het ergste wordt gevreesd. Tot een oorlog moet de rijksdag zijn toestemming verleenenZweden is één der monarchiën daar oorlog en vrede niet in één hand berusten. Hoewel meer en meer de overtuiging veld wint, dat de Unie tusschen Zweden en Noorwegen niet opgelost zal worden door een oorlog, worden toch oorlogs toebereidselen waargenomen aan beide zijden van de grens. Zweden en Noorwegen brengen troe pen bijeen, Noorwegen is er mee be gonnen, Zweden heeft alvast een leger van veertig duizend man dicht bjj de grenzen, waarschijnlijk wel om tedienen voor 't geval geen vergelijk omtrent den Zweedschen eisch tot het slechten der grensvestingen kan getroffen worden. Men zou haast gelooven, dat er weder- zijdsche bangmakerij 'n 'I sPe' 's- Noor wegen zal toch wel niet zoo dwaas zijn terwille van twee steenklompen, die Zweden acht te zijn gericht tegen zijn toekomstige belangen, een strijd aan te binden, die niet dan belemmerend kan inwerken op den vooruitgang der jong te stichten staat. De correspondent van de Times te Karlsbad bevestigt dat het geschil tus schen Noorwegen en Zweden geschikt is. De overeenkomst, dienaangaande gesloten, legt Zweden de verplichting op, voortaan alle geschillen aan een scheidsrechterlijke beslissing te onder werpen, terwjjl Noorwegen alle grens- forten moet slechten, met inbegrip van de nieuwe gedeelten van FredriksteD. In Noorwegen is men nog niet alge meen gerust, dat alles zóó kalm zal eindigen. Het Soerab. Handelsblad deelt mede: I Men bericht uit Blitar, residentie Kediri, Java, dat een ingezetene van die plaats een particulieren brief schreef aan den landvoogd, waarin gewezen werd op het gevaar, dat de hoofdplaats Blitar van de zijde van den Kloet, de bekende vulkaan op de grens van Ke diri en Passaroean, bedreigt en de mid- delen werden aangegeven, die zouden kunnen worden aangewend om dit te voorkomen. Na negen dagen ontving de bedoelde ingezetene een misieve terug, waarin vermeld stonddat met waardeering van het schrijven kennis was genomen dat het onderzoek met den mees ten spoed gelast was en ten slotte dat de dank van Zijne Excellentie voor die waarschuwing betuigd werd. Binnen 15 dagen na de verzending van den brief van den ingezetene had den twee ingenieurs één kwam van Batavia het onderzoek aangevangen, wel een bewijs, dat de landvoogd nog handelt als generaal van Heutsz in Atjeh. In Frankrijk zijn ongunstige berichten ontvangen over den toestand op Gua deloupe. De handel staat er bijna stil, er wordt telkens gereofd en geplunderd, en eenige weken geleden is de woning van den gouverneur in brand gestoken. De zwarten uitten onverholen bedrei gingen tegen de blanken. Prof. Martens, een der gedelegeerden bij de vredesonderhandelingen is uit New York te Parijs aangekomen, met den tekst van het vredesverdrag bij zich, dat hij den Tsaar ter bekrachtiging moet voorleggen. Volgens een medewerker van de Fi garo heeft Martens zijn verrassing geuit over het toegeven der Japanners op het laatste oogenblik. Hij bevestigde dat hij reeds toebereidselen voor zijn vertrek gemaakt hadzoo zeker verwachtte men een weigering. De gedeeltelijke afstand van Sachalin zoo ging de hoogleeraar voort is zeker een verlies voor Rus land toch bleef dat rijk een overwegende stelling innemen in noordelijk Azië. De Wetgevende Raad van Transvaal heeft maatregelen aangenomen tegen het wegloopen van Chineezen. Blanken mogen Chineezen, die buiten den Wit- watersrand zwerven, gevangen nemen. Bij uitlevering aan den naasten politie post krjjgen zij hun onkosten vergoed en een pond sterling voor eiken Chinees. Dat geld wordt verhaald op den werk gever, die het weer verhalen kan op den weggeloopen Chinees. De regeering was tegen de belooning van een pond, maar met 10 tegen 9 stemmen ging 't er door. Naar aanleiding van het overlijden van Juttet, kabinetschef van den Fran- schen minister van koophandel, tenge volge van een val uit zijn rijtuig, dat door een woest rijdende automobiel aangereden werd, zal de senator Gomot de regeering interpelleeren over de maatregelen die zij denkt te nemen tot het voorkomen van dergelijke voor vallen. Er is wel eens beproefd het Neder - landsch te doen worden de volkstaal van Zuid-Afrika, waar een taal van Neder- landschen stam gesproken en geschreven wordt, maar steeds stuitten die pogingen af op verschillende bezwaren, in de eerste plaats op de gehechtheid van den Zuid-Afrikaander op zijn eigen taal, het Afrikaansch. Een vaste medewerker aan een der bladen, in het Afrikaansch uit gegeven, laat zich over de taalkwestie uit als volgt: Ik weet een ding: dieGovermentkan perbeer ons taal uit te roei, door die aanstaande moeders van ons volk zo te vorm, maar ons taal zal daarom leef zolang ons randjes en ons koppies nog staan, zo lang ons veld geskroei word van die zon, zo lang die land van Zuid- Afrika blijf wat hij is. Want Afrikaans is die enige taal wat op ons grond wil aard, en als die ander tale groei hier net in bros-i-kaste en hun is zoo's die ingevoerde oprechte vee: hulle verkwijn en sterf, of hul baster uit en op die end is daar gean onderscheid meer tusse hulle afstammelinge en die ou inheemse rasse. Die broei-kas taal het geen kans teen ons ei'e taal nie. Die enige ding isas die kind wat net die broeikas-taal geleerd het in die skool, weer in die ope luch en die warme zon en die ruwe veld kom, moet dit voel zoo's 'n boompje bo op 'n kop. Minister Etienne heeft aan een feest maal te Saint-Dizier gesproken over de wet op de scheiding van kerk en staat als over een wet der vrijheid. »Wij dringen geen enkel dogma op. Alle eere diensten kunnen vrijelijk uitgeoefend. Hoe kan men ons dan beschuldigen par tijgangers te zijn?" Ingevolge machtiging van de Koningin zijn de volgende wetsontwerpen door den Minister van Financiën ingetrokken, te weten lo. dat tot afschaffing der Staats loterij 2o. dat tot vaststelling van een nieuwe Tariefwet, en - 3o. dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Uit dit bericht blijkt, welken weg de regeering niet zal inslaan om te voorzien in de geldelijke nalatenschap van het afgetreden ministerie, b.v.b. door de financieele gevolgen van de onderwijs wetten, door de afgetreden Kamer aan genomen, zonder voldoende rekening te houden met het feit, dat er geld voor moest wezen. Welke bronnen het nieuwe ministerie thans zal weten te openen om het bud get sluitend te maken zal de troonrede ujtmaken. Over het intrekken der tarief- wet waardoor Nederland het vrijhandel stelsel zou opgeven, mag men zich ver heugen, hoewel het zou kunnen zijn, dat maatregelen van het buitenland Nederland noodzaakten een anderen weg in te slaan. De onthulling van het Gedenkteeken ter eere van het regentschap van Hare Majesteit Emma, Koningin-Regentes der Nederlanden, op het Regentesseplein te 's Gravenhage, zal plaats hebben Zater dag 23 September a. s. des namiddags te 2^ uur. De onthulling zal geschieden door H. M. de Koningin. Bij Kon. besl. van 16 dezer is K. J. Razelius, te Rotterdam, met ingang van 1 October, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2