Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 20 September 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne's g ratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 p. w., terst. No. 77. Slaapkamertje a f 1.— p. w. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast en stookpl. f 1.— per week, terst. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, f 5.p w, terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstjnd. No. 80. Gera. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No- 140. 2 Gem. Kamera met aparte opgang, f 35.— No. 153. Bovenhuis, f 240.— p j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin,ƒ800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen mat pension. /60. p. m. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Koningstraat. No. 7. Winkelhuis, f 5C0.— p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Leidschestraat. No. 16. Een Huis, a 18.per maand. Aanvaarding 1 Oct. e.k. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensieeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plasts, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, f —.50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, f 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m„ terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand. Sch agehelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs 500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, f —.75, terat. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j Schermerstraat. No. 36rood. Gem. Zit-en Slaapkam., f 30. per maand, met degel, pension, terat per Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, f 475. jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500. per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met -ou«terrein en tuin f 600.per jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, f 1.25 p. w., terat. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Boren buis, 225.— p. j.. terstond. Zijlweg No. 75. Huis met voor-tuin, 5 k.,(2 ensuite) keuk., zold. met dienstbod-kam. Per jaar f 250.(tot 1 Mei 1996) daarna f 310. Aanvaarding terst. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Croniéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Klevcrpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te kocp, met zeer weinig kapitaal. Te Parjjs, waar men anders de Russische regeering nogal ontziet, begint de publieke opinie minder gun stig te denken over de jongste gebeur tenissen in den Kaukasus. De Petit Parisien heeft zijn kolommen ter be schikking gesteld van de Fransche eigenaars van naphta-bronnen in Bakoe, en deze trekken op de meest scherpe wijze van leer. Een groote Fransche maatschappij heeft dit blad de door haar ontvangen telegrammen gegeven. Deze, die van den 7en September zijn, luiden: „De toestand is nog verergerd. De hoogvlakte van Balanchani-Saboentsie- Romani staat geheel in vlammen. De bevolking, die daar haar tenten heeft opgeslagen, laat alles in den steek en vlucht. Zij laat zich door niets terug houden. Er heerscht een waanzinnige paniek. De Armeniërs slaan liever elkaar 1 dood dan in handen te vallen van de Mohamedanen en gemarteld te worden. De moordpartijen duren onafgebroken voort. De telefoon werkt niet meer. De moorden hebben plaats voor de oogen van de politie, die niets doet om er een einde aan te maken. De douane-beambten hebben op een onbewoond eiland in de Bothnische golf, drie K. M. van het vlek Kami, 33 kisten ontdekt, bevattende 660 cavaleriekarabijnen met bajonetten en 60 kisten met 122,000 patronen. De karabijnen hebben het kaliber van 10 millimeter, zijn van Zwitsersch fabricaat en meerendeels gebruikt. Het Engelsche departement van oorlog krijgt er voortdurend van langs, zoowel in unionistische als liberale bladen. Er gebeuren dan ook dikwijls domme din gen. Vrijdag werd Birmingham in op schudding gebracht, omdat er biljetten van het departement van oorlog waren aangeplakt, waarin bij kontnklijk besluit de 80,000 man van de eerste klas der legerreserve gemobiliseerd werden. Bij onderzoek bleek, dat dit een oproeping was die alleen klaargehouden moest worden tot tjjd en wijle een mobilisatie noodig zou wezen. Men was dus, in afwachting van de dingen die komen konden, den tijd vooruitgeweest. Een van de geneeskundige autoriteiten in New- York heeft den geestelijken toe stand van 55,000 schoolkinderen nage gaan, en daarbij een overzicht gegeven van 3711 kinderen uit 1100 families over drie geslachten. 2290 daarvan wa ren min of meer achterlijk. Van de kin deren met ouders die dronken, maar met grootouders vrij van drank, waren 73 percent achterljjkbij hen, bij wie de verhouding omgekeerd was, bedroeg het aantal 78 percent. Bij hen die ge heel vrij van alcoholische ouders of groot ouders waren, waren 96 percent normaal en maar 4 percent achterlijk, terwijl 18 percent aan zenuwkwalen leden. Bij de anderen waren 23 percent normaal, 77 achterlijk en 76 lijders aan zenuw aandoeningen. Op de vergadering van het verbond van Duitsche melkhandelaars te Maag denburg is op een ernstige zaak op grappige wijze de aandacht gevestigd. Men sprak over de vraag van melkver- ontreiniging en hare verhoeding. Prof. Schlossmann betoogde dat melk licht den smaak en reuk aannam van andere dingen, in welker nabijheid bij bewaard werd. De Professor heeft er proeven mee genomen. Hij gaf volkomen gezui verde melk aan anderen te drinken, zonder dat zij wisten dat zij gereinigd was. Dezen verklaarden eenstemming dat er iets aan den echten melksmaak ontbrak. Nadat de professor een kor reltje koemest aan de melk had toege voegd, waren allen het er over eens, dat de melk „den goeden smaak" had. De onderzoeker is op grond daarvan tot de gevolgtrekking gekomen, dat wjj, gedurende geslachten, zoo gewend zijn geraakt aan vuile melk, dat w(j heele- maal niet meer weten, hoe zuivere melk moet smaken. Wjj houden nu den mest- smaak voor den echten melksmaak. Zoo gaat het ook waarschijnlijk met andere voedings- en genotmiddelen. Verschillende berichten deelen nog nieuwe bijzonderheden mede van de aardbeving in Calabrie. Op Strombolie is geen huis onbe schadigd gebleven. Heele famieljes zijn bij de catastrophe omgekomen, op enkele punten werden de dooden bij hoopen onder het puin der ingestorte woningen aangetroffen. De meeste per sonen, bevreesd voor hetgeen nog ge beuren kan, houden hun verblijf voor- loopig nog in de open lucht. Allerwege in Italië zijn inschrijvingen geopend. De koning is met een ruime gift voorgegaan. Uit Keulen werd gemeld dat Domela Nieuwenhuis daar nog in hechtenis ge houden werd. De Keulsche politie had inmiddels bij de bevoegde overheid voor gesteld, tegen hem als „hinderlijk vreemdeling" een uitzettingsmandaat uit te vaardigen. Nieuwe aardschokken hebben de stad Monterosso in Calabrië verwoest. Men zegt, dat een groot aantal van de 3000 inwoners het leven hebben verloren. Twee schokken hebben Donderdag avond de stadjes Palmi en Pizzo in Cala brië nog verder vernield. Een pas uit Monteleone teruggekeerd senator meent, dat de schade in heel Calabrië met geen honderd millioen lire te herstellen valt. De pastoor van de Italiaansche kerk in Hatton-Garden in Londen, doet een beroep op de Engelsche liefdadigheid ten behoeve der meer dan 200,000 slachtoffers, en heeft daarbij de verre gaande onsmakelijkheid het medelijden der Londcnaars voor zijn landgenooten op te wekken, door te beweren, dat Italië het eenige land in Europa is ge weest, dat tijdens den geheelen Boeren oorlog met zjjn sympathie aan Engel- schen kant heeft gestaan. De allgem. Fleischerztg. toont met cjjfers aan hoe zwaar het vleeschhou- wersbedrijf onder de schaarschte te lijden heeft gehad. In de acht eerste maanden van dit jaar is het volgende aan tal slagersneringen te niet gegaante Berlijn (dat in 19001,884,000 inwoners telde) 189, Hamburg (705,008 inw.) 55, Munchen (498,000 inw.) 56, Leip zig 455,000 inw.) 25—30, Breslau 422,000 inw.) 21, Dresden (395,000 inw.) 20, Keulen (370,000 inw.) 24, Frankfort a/d- M. (287,000 inw.) 39, Hannover (235,000 inw.) 14 enz. enz. Het regent nog steeds verzoekschrif ten van gemeenteraden aan de hooge regeering. De raad van St. Johann wenscht vooral openstelling van de Fransche grens, omdat aan gene zijde het vleesch de helft goedkooper is. Generaal Booth heeft aan den eersten minister van het Australische Gemeene- best geseind, dat hij dezen winter 5000 Engelsche landbouwers met hun gezin naar Australië ?ou zenden, wanneer de Australische regeeringen goede neder zettingen beschikbaarstellen. De minister seinde terug dat hij dadelijk de eerste ministers van de verschillende staten zou raadplegen. Booth heeft aan een verslaggever gezegd, dat hij een veel omvattend plan had om duizenden En gelsche gezinnen overal naar Engelsche koloniën heen te sturen. De Niagara-watervallen opnieuw be dreigd! De internationale (d. w. z. A- merikaansch-Canadeesche) commissie voor de waterwegen zal de fabrikanten van electrische beweegkracht raadplegen over een plan om de rivier boven de watervallen af te dammen, ten einde het peil van de groote meren te ver- hoogen. Onder de recruten, die in de volgende maand in Frankrijk onder de wapenen komen, zijn er 82, die niet lezen en schrijven kunnen; 39, die alleen de pen niet kunnen hanteeren, maar 1347, die de kunst van rekenen niet machtig zqn. In de Frankische Koerier komt een opstel voor dat een vroolijk kijkje geeft op het schacheren met ridderorden aan grootere en kleinere hoftheaters in Duitschland. Daaruit blijkt, dat de hof-intendanten, uit zuinigheid, in plaats van honoraria, ridderorden uitbetalen aan operazange ressen en zangers en tooneelspelers. Het blad noemt dat „unlauterer Wett- bewerb". Vooral toen hertog Ernst II van Koburg nog op den troon zijner vaderen zat, waren de gewone lintjes zoo ruim verspreid, dat artisten die zichzelf res pecteerden niet te engageeren waren wanneer zij geen orde kregen die men met een lint om den hals kon dragen. Zeer gezocht was de Wendische Krone", de „Zahringer Löwe en vooral de „An- halter Orde". De mindere kunstenaars moesten te vreden zijn met de gewone huisorde van Koburg—Gotha. Al naar mate men vier, vjjf of zesmaal voor niet zong of speelde werd een of andere orde verleend. Keizer Wilhelm I heeft, door zich zeer afkeurend daarover uit te laten, daar wat paal en perk aangesteld. Nu schijnt echter bij een Zuid-Duitsch hoftheater de ridderorde epidemie weer met kracht uit te breken. Het onlangs nieuwe Hongaarsche mi- niterie Fejervari is alweer afgetreden, koning (keizer Franz Jozeph van Oosten rijk) heeft aan de Hongaarsche Kamer doen weten, dat Z.M. een nieuw mini sterie wenscht te vormen uit de rangen der meerderheid. De koning heeft ver volgens de zitting verdaagd tot 10 October, waartegen de Kamer heftig protesteerde.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5