HAARLEMSCH Eerste Blad, ISo. 71Uitgave van DE EKVEN LOOSJES Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste .laargang. 144 144. van WOENSDAG 27 September 1905. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden .25. franco p. post ,40. tfïonderlljke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 15 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenlien worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 «re, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag droeg de tijdelijke Voorzitter, de Heer van Alphen, zijn plaats met een korte toespraak over aan Jhr. Roëll, door H. M. de Koningin tot het Voorzitterschap aangewezen uit het vroeger gevormde drietal en met een rede waarin de steun van alle Kamer leden werd ingeroepen. Sprekende van zich zelf uitte hij het voornemen met de meeste onpartijdigheid te zullen leiden. De Minister van Financiën, de Meester, las vervolgens de begrooting over 1906 voor. De uitg. zijn geraamd op ƒ181714219.95s de ontvangsten op.170402295. alzoo een tekort van..11311924.95* Dit tekort moet echter verminderd worden met de buitengewone uitgaven ad f 6718460.zoodat voorzien moet worden in f 4593464.95®, welk bedrag de Minister gedeeltelijk denkt te dekken door verhooging van vermogens- en bedrijfsbelasting, welke ongeveer ander half millioen zal opbrengen, waardoor het tekort tot ongeveer drie en een half millioen wordt teruggebracht. In verband hiermede zullen door den Minister de bronnen worden opgespoord, die de begrooting sluitend moeten maken, terwijl de Min. pr nog op wjjst dat ook voor het vervolg versterking der middelen dringend noodzakelijk is. Welke die bronnen zullen zijn? Men weet reeds dat tariefswijziging of ver hooging van accijns niet in aanmerking komen, terwijl ook andere indirecte belastingen onaangeroerd zullen blijven. Er zullen dus geen nieuwe lasten ge bracht worden op hen die de minste draagkracht bezitten. In elk geval toch blijvende verhooging. De verschillende bladen bespreken de begrooting elk naar hun politiek inzicht. Het Handelsblad vindt verhooging van belasting geen aangename bood schap, maar het aanvullen van het te kort is onvermijdelijk. Hel blad begrijpt, dat door een nieuw aangekomen kabinet niet maar zoo aan stonds rijpe plannen voor de toekomst kunnen voorgelegd worden, maar kan meegaan met het plan om de tijdelijke versterking voor een deel te doen dragen door vermogens- en bedrijfsbelasting, beter dan door accijns verhooging een zware last te brengen op min sterke schouders. De nieuwe Courant vindt de tien percent verhooging nogal niet buiten sporig, maar vraagt of men met verdere belaslingwjjziging niet zou wachten tot de linancieele uitkomsten van 1905 hekend zijn. Het Vaderland zegt: Opcenten hebben hun eigenaardige bezwaren; grondige herziening van de grondslagen der belasting zjjn echter te verkiezen. De Tjjd zegt dat de begrooting verre van verblijdend of bemoedigend stemt en zou voorloopig in het geheele tekort willen berusten. De Nederlandsche be lastingbetaler zal echter in het tijdelijke van de tien percent geen vertrouwen stellen. Het Centrum is evenmin tevreden. De beide laatste bladen zien voorbij, dat het brommen, ten minste van hun kant minder geplaatst is, aangezien het tekort niet te wijten is aan de tegenwoordige regeering, maar aan de afgetreden mannen van hun richting, die de dure onderwijs-novelle hebben weten door te drijven. Het tegenwoordige ministerie zit nu voor het koopje en moet maar zorgen, dat de millioenen uitgaven, waartoe het niet heeft meegewerkt, gevonden worden, Dat het nieuwe kabinet de lasten ver- hoogen moet kan liet echter wel een deel var» zijn populariteit kosten, en wat daarvan de gevolgen kunnen zijn na vier jaar is zeer zeker niet te bepalen. Of dit verder geen invloed zal hebben op de verkiezingen van 1909 zullen wjj waarschijnlijk wel gewaar worden. Het Utrechtsch Dagbhd voert nog aan De voornaamste accijnzen worden ten onzent op eerste levensbehoeften, op volksvoedsel bjj uitnemendheid gelegd, zooals vleesch, suiker, zout. Op suiker zelfs een accijns van circa 100 pet. Een belasting-politiek, die op dergelijke eerste levensbehoeften drukt, is niet gezond te noemen. Maar een genotmiddel, dat veelal bedwelmingsmiddel wordt, dat beter niet dan wel gebruikt wordt, en dat ieder zoo hij wil kan ontberen of slechts in zeer beperkte mate genieten, het gedistilleerd kan gerust zwaar ge troffen worden. Japan heeft geluk met zijn schepen. De Retvisan, het gezonken Russische schip is gelicht en kan weer in goeden staat gebracht worden, hem eigen schip Mikasa, dat in brand geraakt en gezonken is komt ook weer in orde. Er schijnt wat meer tevredenheid te zijn over den vrede; Tokio en Yokohama zijn tot rust. De Scandinavische deelnemers aan het Vredescongres te Luzern hebben verzekerd, dat de quaestie tusschen Zweden en Noorwegen aan de beslissing van een scheidsgerecht zal worden onderworpen en dat men den Zwitser- schen Bondsraad zal verzoeken, een President voor dat scheidsgerecht aan te wjjzen. Het aantal rechtstreek aan den Troon gerichte verzoekschriften van verschil lende personen en lichamen in Japan, in welke het vredestractaat afgekeurd en de Keizer dringend verzocht wordt, het niet te teekenen, dedraagt thans, volgens een telegram uit Tokio, ruim veertig. Het opmerkelijkst is een adres dat door ze3 hoogleeraren van de keizerlijke hoogeschool geteekend is. In weerwil van de artikelen in de pers, het ont slag van het ministerie eischende, ge looft men dat de ministers aan zullen blijven tot de na den oorlog te nemen maatregelen, vooral met betrekking tot de geldmiddelen, China en Korea, vasten vorm hebben gekregen. Juist nu wordt bekend dat, in strijd met de verzekerin gen van den minister-president Katsoera, een bepaling in het vredestractaat Japan bindt, de straat van La Pérouse niet te versterken. Onder de kooplui te Tokio is men hevig ontstemd dat Japan zich dergelijke beperkingen van zijne terri toriale vrijheid heeft laten welgevallen. Door een medewerker van de Temps, die te Stokholm toeft, ondervraagd, heeft koning Oscar verklaard, dat hij alles gedaan heeft om de scheiding tegen te houden, waarvan de Noren de eenige bewerkers zijn. De hereeniging zal niet meer gebeuren, maar de koning had de volstrekte hoop, dat de vrede bewaard zou bljjven. Ook zeide Z. M. dat nooit een van zijn kinderen koning van Noor wegen wezen zou. In de Schotsche districten Pertshire en Stirlingshire zijn Vrijdagnacht hevige aardschokken gevoeld. De menschen renden doodelijk hun huis uit, daar stonden te waggelen, maar de schade lijkt niet groot. Bij een proces dat dezer dagen te Anklam, in den kreits Stettin, over een grensgeschil tusschen buren diende, schoot een slotenmaker in de rechtszaal op zijne buurvrouw en wondde haar doodeljjk. Hij loste op het echtpaar twee andere schoten die hun doel misten, en joeg daarna zichzelf een kogel door het hoofd. Het Handelsbl. van Antwerpen meldt: De schat ir. de Ooststatie. Men meent nu te weten, dat het pak koe- 1 pons, ter waarde van 150,000 fr., Zon dagmorgen in de Ooststatie te Antwerpen gevonden, behoorde tot eene belangrijke verzending, door de bank Rothschild, te Parijs, gezonden. Doch de omslag, waarin de koepons gesloten waren, blijft vermist. Men vermoedt dat het pak gestolen werd en dat de dief, ziende wat het inhield en gewaar wordend dat hjj de koepons niet omwisselen kon, zonder j gesnapt te worden, het pak in den fourgon geworpen heeft. Maar, wie de dief is, dat weet men tot hiertoe niet. Joodsche terroristen te Warschau vroegen Donderdag van een bankier, een zekeren Szeraszewsky, een bedrag van 1000 roebel en dreigden hem met geweld, als hij hun verzoek niet inwil ligde. Gisterenmiddag wieip een van hen een bom, die echter den bankier miste, maar den dader zelf doodelijk |j wondde. Er wordt overigens den laat- sten tijd, ondanks de woeste legerorder j van den gouverneur-generaal in't alge meen weer hard met dynamiet en andere i ontplofbare stoffen gewerkt. De „Nowoje Wremja" geeft het vol gende vermakelijk verhaal van de ver kiezing van een hoofd der gemeente Krasno-Poljana, gouvernement Kazan, waaruit weder blijkt, op welke eigen aardige wjjze de wetten in Rusland worden uitgevoerd. De gouverneur van het district hield, nadat de bijeengeroepen kiezers verza meld waren, de volgende toespraak: Gij allen weet, dat op u de plicht rust een nieuw hoofd der gemeente te kiezen, en ik herinner u daarbij, dat ge absoluut vrjj zijt in de keuze en dat iedere poging om op de verkiezing in vloed te oefenen ten strengste is verbo den. Den secretaris wordt verzocht de lijst dei- candidaten op te lezen. De lijst wordt opgelezen. „Zou het geen overweging verdienen den naam van Lidorof op de lijst te zetten", merkte de gouverneur op. »Ja, ja, laten we Lidorof er bij zetten." „En nu zullen we tot de stemming overgaan. Wie tegen Lidorof stemt, zet zijn jet op. Een der kiezers zet schuchter zijn pet op". iZeg eens, onbeschaamde vlegel", roept de gouverneur uit, „hoe durf je de brutaliteit hebben in mijn tegenwoor digheid je pet op te zetten en dat nog wel terwijl je tegenover het potretvan den keizer, onzen zeer beminden vorst staat? Werp dien lummel de deur uit!" Krasno-Poljana was eenige oogenblik- ken "iater een nieuwen burgemeester rijk, den heer Lidorof, gekozen met alge- meene stemmen. Tot het verschaffen van hulp aan het door aardbevingen geteisterde Ca- labrië zijn overal in Italië commissies werkzaam. De materialen, waaruil de Calabreezen hun huizen plachten op te bouwen, waren er niet op berekend om veel weerstand te bieden. De muren bestonden hoofdzakelijk uit in de zon gedroogde modder met wat andere stof vermengd. Üe uit baksteenen opgetrok ken gebouwen, zooals stations, regee- ringsbureaux, etc. hebben grootendeels stand gehouden. Het voor den dag brengen der lijken gaat voort. Vijftig werden er eergisteren uit het puin te voorschijn gehaald. Bjj het zoeken naar dooden en gewonden is verleden week een merkwaardige ontdekking gedaan - twee vrouwen, on derscheidenlijk 105 en 103 jaar oud, zijn levend bevrijd, hoewel beiden gewond waren. Het aantal omgekomen stuks vee bedraagt 20,000. Ter beveiliging van de Duitsche rijks hoofdstad tegen de cholera zijn zeer ingrijpende maatregelen genomen. Ber lijn wordt thans in 160 districten verdeeld, die door even zoovele gezond heidscommissies vertegenwoordigd wor den, bestaande uit twintig burgers onder één politie arts. De taak der commissie bestaat voornamelijk in het doen van huis-onderzoekingen en het controleeren van kelders, provisie plaatsen en privaten. Wanneer zij ontdekken dat een ziekte geval geheim gehouden wordt, of dat een woning in hooge mate onrein is, moeten zij hiervan mededeehng doen aan de politie. Dezelfde plicht rust op hen, wanneer toegang tot een woning geweigerd wordt, daar dan verondersteld moet worden, dat in dat huis de sani taire voorschriften overtreden zijn. De verduistering van 330,000 yen te Tokio door drie marine-betaalmeesters in een tijdvad van een jaar, die nu pas ontdekt is, veroorzaakt groote ongerust heid en wantrouwen ten opzichte van het marinebeheer. Waarschijnlijk zal men pogen hiervan een wapen te maken om de Regeering aan te vallen. Steeds verkeerde men in de meening, dat in Japan zulke dingen nooit plaats vonden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1