De Italiaansche ministerraad,Zaterdag vergaderd, beraadslagende over de maat regelen, te treffen tot leniging van den nood in Calebrië, heeft het voorstel aangenomen, door den koning zelf ge daan aan den minister-president Fortis, om den ongelukkigen hulp te verschaf fen uit de staatskas, zonder eerst de goedkeuring af te wachten van het parlement. De regeering mag natuurlijk niet fondsen uitgeven buiten de begrooting zonder uitdrukkelijke toestemming van het parlement. In dit geval echter durft zjj voor deze afwijking de voorantwoor- delijkheid op zich nemen. Alle bladen spreken hun goedkeuring uit over dit voorstel van den Koning. Het tijdverlies, ontstaan door eerst te wachten op de besprekingen in de Ka mers, zou de gevolgen van de ramp nog ernstiger maken. In twee dagen tijds was alleen voor voeding reeds reeds meer dan 10,000 lire verbruikt. De Koning geeft overal met werkelijk vorstelijke mildheid bil jetten uit van tien en vijftig lire. Doch voor alles zijn thans noodige planken om loodsen te bouwen. De heer Loubet zond 25,000 francs. H.M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik vertoeven thans te Leeuwarden, op de reis daarheen stopte de Konink lijke trein te Alkmaar, toegesproken door den burgemeester; van daar stoomde de trein naar Enkhuizen, dat er recht feestelijk uitzag en waar veel geestdrift heerschte. De koningin en de hofdames waren in Friesch kostuum. De overtocht naar Stavoren werd ge maakt met de Friesland, begeleid door twee torpedobooten. Te Stavoren werd het hooge bezoek opgewacht door den Commissaris der Koningin in Friesland, Baron Harinxs- ma thoe Slooten en de burgemeester hield een toespraak. Per spoor 'werd nu de reis voortgezet naar Sneek, waar weer een toespraak plaats vond. Vervolgens per stoomtram naar Bols- ward, waar een sierlijk salonrijtuig de bezoekers heenbracht. Het oude Frie- sche Bolsward was in feesttooi. Aan het stadhuis stapte H.M. af, ontvangen door den burgemeester. In de raadszaal werden de raadsleden voorgesteld. De rede van den burgemeester werd door de Koningin beantwoord. Van de fraaie zaken en sommige merkwaardige stuk ken uit Bols wards archief werd met belangstelling kennis genomen. Vervolgens werd de Martinikerk be zocht, waar de weesmeisjes H.M. een lied toezongen. Verder werd een bezoek gebracht aan de fabriek van melkproducten jiHollan- diaa, waar de weikzaamheden, in vol len gang, een beeld gaven van het ge- heele bedrijf. Van daar ging het per stoomtram naar Sneek terug van waar de reis naar Leeuwarden per spoor werd aan gevangen. Wegens vertraging arriveerde de Koninklijke trein een half uur later te Leeuwarden, dan bepaald was. Langs de wegen had zich inmiddels een onafzienbare menigte verzameld, kalm wachtende de dingen die komen zouden. Na aankomst aan het station onder hielden H. M. en de Prins zich eenigen tjjd met de autoriteiten. Toen het Koninklijk Echtpaar voor den volke zichtbaar werd, is er opeens een schok van geestdrift door heel Leeuwarden gegaan, en ze hadden de tranen van aandoening in de oogen. Daar is een ontroerd gejuich opgegalmd en de wuivende handen hebben zich los gewrongen uit het gedrang, dat het was om even bleek van te worden. Want Koningin Wilhelmina had zich daar opeens aan het Friesche volk vertoond in Friesch kostuum, met de gouden oorijzers en het kanten kapje! Zoo heeft Hare Majesteit, aan de zijde van den Prins in admiraals uniform, toen haar heugelijken intocht in het verlangende Ljowert gemaakt, onder het gebeier uit de oude torenklokken. En de weeskinderen, de roode en de blauwe weezen op het bordes van het paleis van justitie kregen een kleur van opwinding op hun gezichtjes en hun oogen straalden en ze klapten juichende in de handjes, zoo wonder mooi en lief als dat nu toch was. Op de stoep van het „Hof' werd H. M. verwelkomd door de echtgenoote van den Commistaris der Koningin. Het „Hof' is o. a. bewoond geweest door Willem Lolewijk, Ernst Casimir, Willem Frederik en Johan Willem Friso. Koning Witlem 1 heeft het Hof in dertijd weer gekocht, en de vader van Koumgin Wilhelmina heeft het in 1881 in bruikleen afgestaan aan het Kjjk, onder voorwaarde dat zijn commissaris sen er zouden wonen. Hare Majesteit met Zijne Koninklijke Hoogheid en het gezin Harinxma ge bruikten vervolgens in intiemeren kring de thee in het aangrenzende blauwe salon, een Lodewijk XIV-vertrek in blauwzijden damast met vergulde meu bels, waar, op een tafel m den tuinhoek, bij de canapé, het oud zilveren servies gereed stond. Uit een deputatie uit de vischvrouwen liet H. M. de twee oudsten binnenkomen Moeke, die eigenlijk Pietsje Breidenbach heet en 82 lente3 telt en vrouw Woud stra. En dair gingen Hare Majesteit en de Prins de bedremmelde wijfjes al vriendelijk tegemoet; de vorstin nam de zware bloemenmand aan en gaf er ze beiden een hand voor. Vervolgens vertoonden de hooge Be zoekers zich voor de vensters en de bravo's voor het Vorstenpaar schalden tegen de oude gevels op, tot de Vorstin eindelijk lachende zelf de ramen weer sloot. Te zeven uur had op het stadhuis liet diner plaat3, aangeboden door de Provinciale Staten van Friesland. Zaterdag had te 's Gravenhage de onthulling plaats van het gedenkteeken voor H. M. de Koningin Regentes. Op een schuin oploopenden voet van Bejjers graniet, waarop aan de vier hoeken zullen zijn, ouderling verbonden door bronzen schalmkettingen, rust het voetstuk van gepolijst gele Echaillon- steen. Daarop staat de obelisk van Eu- ville-steen, waaruit zich aan de voorzijde een vrouwefiguur verheft, meteen gul den lauwertak, hulde brengende aan de Koningin-Regentes, wier beeltenis in bronzen relief boven in den obeliks is aangebracht. Guirlandes en relief (mo tief: oranje appels), gehangen van uit het midden der vlakken, omgeven den obeliks boven het medaljon, terwijl aan de voorzijde het geheel door de konings kroon wordt bekroond. Aan de achter zijde onder de guirlandes is het wapen van Hare Majesteit de Koningin Regen tes in relief gehouwen, omgeven door het verguld aangebrachte verbindings teeken, in de heraldiek bij een huwelijks wapen gebruikelijk. De zijvlakken zijn versierd met lange, slechts even boven het vlak verheffende linten, welke dan uit het opknoopingspunt der guirlandes neerhangen. Het voetstuk draagt aan de voorzijde het in gulden letters ge beiteld opschrift: „Aan Hare Majesteit Emma, Koningin Regentes der Nederlanden." Aan de achterzijde staat: «Regentschap 17 November 1890—31 Augustus 1898." Het gedenkteeken werd ontworpen door de professoren A. W. M. Odé, beeldhouwer en A. F, Gips. architect. Het monument staat te midden van een naar de zijden van het gedenkteeken oploopend, uitgestrekt gazon, waarlangs een rand van geraniums; het geheel is omgeven door een ijzeren hekje. Het gedenkteeken werd onthuld door H. M. de Koningin Wilhelmina in te genwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Zaterdagmiddag vervoegden zich ten huize van den metselaar Schut gem. Zelhem, twee mannen, die een reispen ning vroegen. De vrouw, die alleen thuis was, verklaarde geen geld te heb ben en bood hun brood en melk aan, dat geweigerd werd. Op hun vraag om den sleutel, antwoordde zjj dat ook deze niet in haar bezit was, waarop een der kerels zijn eigen sleutelbos voor den dag haalde en daarmede verschillende kasten opende en doorzocht, gedurende welken tijd de andere man de vrouw vasthield. Toen alles doorzocht was, ver lieten ze de woning, met medeneming van een bedrag van ongeveer 25 gulden. Van het gebeurde is direct aangifte ge daan en doet de politie streng onderzoek, Naar aanleiding van eene mededeeling van dr. Greshot, den schrijver van de brochure „Geen sacharine in de huis houding" aan den minister van oorlog, dat in sommige kazernes door de man schippen tot het verzoeten van spijs en draok in ruime mate wordt gebruik gemaakt van de goedkoope sachirine- tabletjes, is door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht een onderzoek ingesteld, in hoeverre in do cantines, onderofficiers menages en dergelijke, sacharine als surrogaat van suiker wordt gebezigd. HAARLEM 26 September 1905 Als eerste Abonnementsvoorstel ling geeft «Het Nederiandsch Tooneel" in de Tooneelzaal van de Kroon, «Hof gunst»;, blijspel in 4 bedrijven van Thilo von Trotha, vertaald door Emma Morel. Er behoeft zeker de aandacht niet op gevestigd, dat de Koninklijke Vereeni- ging herhaaldelijk heeft bewezen óók het blijspel te kunnen weergeven zooals men dit van een Vereeniging met het. praedicaat «Koninklijke" verwachten mag. Wij noemen slechts als mede- opvoerenden Mevr. Chr. Poolman, Mej. Emma Morel, Mevr. WensmaKlaassen, Mevr. van Ollefen— Kley en de Heeren Tourniaire, Verenet en Claus, om een indruk te geven van het vele goede dat den beminnaren van het blijspel Woens dagavond zal worden aangeboden. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 839 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 738 baden genomen. Terwille van de verbetering van het vaarwater van de Elbe moest een vuurtoren van vier en dertig meter hoog negen meters verder geplaatst worden. Het gevaarte is geheel van ijzer en dus niet uit elkaar te nemen, waarom men besloot den toren in zijn geheel te verschuiven. Ondanks het groote gevaar van omslaan heeft men het werk in één dag verricht en brandde het licht des avonds negen meter verder dan den vorigen avond. Bjj ons te Haarlem heeft jaren geleden iets dergelijks plaats gehad. Ten noorden van de plaats waar de Nieuwe Gracht uitmondt in den Kinder- huissingel stond de manége in gebruik bij de cavallerie die toen haar stallen had waar thans het Nassauplein is. Het was een zeer groot houten gebouw, met pannen gedekt. Om verschillende redenen moest het gebouw verplaatst naar de overzijde, dat is over de Nieuwe Gracht heen. Het gebouw werd hiertoe los gemaakt van de steenen voeting en op een onderlaag van planken en zware balken ter bestemder plaatse gebracht, waartoe windassen, bewogen door werklieden gebruikt werden. Langzaam en voorzich tig ging het, maar ongeschonden kwam het gevaarte aan de overzijde. Jaren geleden heeft het echter plaats moeten maken voor huizen aan Kinderhuisvest en Nassaulaan. Natuurlijk was de belangstelling in het hier nog niet vertoonde werk zeer groot. Afloop van de verkooping van Huizen, gehoud»n den 23 Sept 1905 in de -Gouden Leeuw" te Haarlem, No. 1. Een Huis en Erve met Tuin aan tie oostzijde van de Sophiastraat. No. 33, 1530. J. W. v. d. Boogaardt. Nos. 2 en 3. Twee nevens elkander gelegen Huizen en Erven met Tuinen aan de noordzijde van de de Rijpstraat, en wel: No. 2, No. 23. No. 3, No. 25. De perceelen No. 2 en 3 gecombineerd, 2445. P. de Koning. No. 4. Een Winkelhuis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en een daarachter in een Poort gelegen Woonhuis benevens Pakhuis en Erven aan de oostzijde van de Leliestraat, met uitgang van al deze perceelen in bovengenoemde Poort. No. 17 zwart en rood en No 17 a en B. 2800.— F. C. Piet q.q. No. 5. Een Huis waarin het Menbelmakers- bedrijf wordt uitgeoefend, en Erve aan de zuid zijde van de Ridderstraat. No. 20. f 4325.G. V. Rusconi q.q No. Een Huis en Erve met Tuin en afzon derlijk opgaande Bovenwoning aan de westzijde van het Leidscheplein. No. 40 zwart en rood. No. 7. Een Gang met open Erf, waarop een tot immermanawerkpzaats ingerichte Schuur voor zien van Bergplaats en Kantoortje naast en achter perceel No. 6. De perceelen No. 6 en 7 gecombineerd f4500 B. van Opzeeland. No. 8. Een Winkelhuis en Erve met Open Plaats aau do oostzijde van de Oranjeboomstraat. No. 185 f 2750.J. II. Kneetman. No. 9. Een Huis en Erve met Tuin iu een gctneenschappeljjken gang aan de noordzijde van de Brouwerstraat, 1005.J. Booy Czn. No. 10. Een Winkelhuis en Erve, waarin sedert onheugelijke jaren met zeer ve 1 succes een Krek en Banketbakkerij annex Koksbedrijf wordt uit geoefend, aan de westzijde vau de nieuwe Groen markt. No. 24./ 11100.F. Erdtsieck. No. 11. Een goed onderhouden Huis en Erve aan de zuidzijde van do Van Marumstraat. No. 10. 2205. Opgeh. No. 12. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Er-e met Tuintje aan de noord zijde van de Vau -Marumstraat. No. 29 zwart en rood. 2385.F. C. Piet. No. 13. Het bekende Vereenigingsgebouw der Haarlemsche Jongelingsvereenigiug Prediklr 12:1a, met Erve en een gedeelte van de daarnaast lig gende poort aan de oostzijde van de Lange Auna- straat. No. 11. f 4475.— G. W. Lampe. No. 14. Een Winketbuis, ingericht voor Brood bakkerij, en Erve, benevens Tuin met Schuur en uitgang iu eene naast dit perceel gelegen poort te Spaarndam aan de westzijde van de Kolk. No. 57. j 2375.J. A Vallentgoed. No. 15. Een Winkelhuis, waarin het achterge deelte is ingericht voor Broodbakkerij, met af zonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, en uitgang in eene naast dit perceel gelegen poort, aan de westzijde van de Kleine Houtstraat. No. 108. 9400. J. J. Polle' No. 16. Een Huis en Erve met Plaats, be staande uit Beneden- en Bovenwoning, aan de oostzijde van de Sophiastraat. No. lc zwart en rood. 4200.F. C. N ephaus q.q. No. 17. Een Winkelbuis met afzonderlijke Aovenwouing en Erve aan de oostzijde van de Bakenessergracht hock Vrouwesteeg. No. 77 zw. en rood. No 18. Een Pakhuis met afzonderlijke Boven woning en Erve, aan de zuidzijde van de Vrou - wensteeg naast bovenomschreven perceel. No. 2 zwart eu rood. De perceelen No. 17 en 18 gecombin. f 4950. J. H. Kneetman. No. 19. Ei n Woonhnis en Erve aan de west zijde van de Bakenessergracht. No. 30. 1425. J. 11. Kneetman. No. 20. Een Woonhuis met annexe Waschin- richting, alsmede Borgloods, Droogloods i u stee nen Gebouw met Droogzolder en Erven met groot Bleekveld, benevens de bij deze zaak behoorende Gereedschappen en Droogstellingen, aan de Brou wersvaart. No. 106. 4850.J. H. W. v. Staa q.q. No. 21. Een Huis en Erve met Tuin aan bet Zuider Buitenspaarnc. No. 66e. f 6105. Opgeh. No. 22. Een Winkelhuis waarin de handel in Specerijen ei Verfwaren vele jaren met succes is en nog wordt uitgeoefend, en Erve, aau de west zijde van de Koningstraat nabij de Gedempte Oude Gracht. No. 58. ƒ8500.H.B.Beaufort. Botermarkt van 25 Sopt 1905. Boter. Aangev. 66 K.G. verk. 66 K.G. H. pr. ƒ1.50, L. pr. 1.45 p, K.G. Biggen. Aangev. 33 st. verk. 29 stuks. H. pr. ƒ13.L. pr. ƒ9 50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 6 st. verk. 6 stuks. H. pr. 20.L. pr. ƒ16.p. stuk. Markt van 25 Sept. 1905. Aardappelen. Aangev. 211 HL., veik. 211 HL. L. pr. 1.20, H. pr. ƒ2.50. Appelen. Aangev. 470 HL., verk. 400 HL. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ12.—. Peeren. Aangev. 307 HL., verk. 260 HL. L. pr. 6. H. pr. 16. Bloemkool. Aangev. 4000 st., verk. 4000 st. L. pr. 4.H. pr. ƒ12. Roodekool. Aangev. HOOOst., verk. 4000 st. L. pr. ƒ3.H. pr. 7 Wittekool. Aangev. 7000 st., verk. 5000 st. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ5. Savooiekool. Aangev. 9000 st., verk. 9000 st L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ6. Snijboonen. Aangev. 11 mand., verk. 11 mand. L. pr. ƒ1.20, H. pr. 2.50. Heereboonen. Aangev. 430 mand., verk. 430 mand. L. pr. 1.20, H. pr. 2.00. Slade Aangev. Ill mand., veik. 111 mand., L. pr. ƒ0.60, H. pr. ƒ0.80. Wortelen. Aangev. 1000 bos, verk. 1000 bos. L. pr. 4, H. pr. 5 ct. ORGELBESPELING. in de Gr ote- of St. Ba^okerk alhier, op Donderdag 28 Sept. 1905 des namiddags van I tot 2 uur door den Heer W.EZERMAV. Met welw. medew. van Mej. JOH CAMBIER VAN NOOTEN (Sopraan), nit Amsterdam. PEOGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Kirchenlied aus demi5 Jahrhun- d-.rt «Iinmanuel"!E Noisier. 3. SonateJ. Renner Jun. a. Molto Moderato, b Adagio, c. Passacagli». a. «Du bist, o Herr, meinJ 4. Schirm" A. Dvorak. b. «Wende Dich zu mir»..) 5. Marcbe SolemnelleA. Maillij.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2