Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 27 September 1905, Onder de rubriek ,T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenesiergracht. •Zo. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Boven«oning ƒ2p. w., terst. No. 77. Slsnpkn ertje f 1.— p. w. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorksm. met k»st en stcokpl. 1.— per week, terst. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Ksmers met pension, vanaf f 35.per maand, terstond. Duren voordeatraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. No 6'rood Bovenhuis, bevstt-nde: 5 kam., keuken, badkamer en afgeschoten zolder, gas- en waterl. f 275.— per ]aar, terst. Gierstraat No. 51. Bovonhuis 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstond. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35.— p. m. Nov. No- 140. 2 Gen. Kamers met aparte opgang, f 35.— No. 153. Bovenhuis, f 240 p j. terst. Janastraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, f800. per jaar terstond. Jam weg. Bovenhuis, suite en 4 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. 60. p. m. Kleine Houtatraat. No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer f 1.75 p. week. Koningstraat. No 7. Winkelhuis, f 500.— p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, f 2.25 per week, terstond. Leidschestraat. No. 16. Een Huis, a f 18.— per maand. Aanvaarding I Oct. e.k. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, f 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Klink Winkelhuis, f 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, —.50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, f 80. en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af f 60.per maand. Sohagohelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oot. Spaarnwouderstraat. No 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j Schermerstraat. No. 36ruod. Gem. Zit-en Slaapkam., ƒ30.— per maanH, met degel, pension, terst Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, ƒ475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500 per jaar, terstond. No. '6. Heerenhuis met ou-terrein en tuin 600.per jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No, 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39 Kamer, 1.25 p. w„ terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Botenhuis, 225.— p. j terstond. Zuid Brouwersstraat. No. 3. Bovenkamer, a 075 per week, voor eenig mensch terstond. Zijlweg No. 75. Huis met voor-tuin, 5 k ,(2 ensuite) keuk., zold. met dienstbudekam. Per jaar 250.(tot 1 Mei 1996) daarna 310. Aanvaarding terst. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen. Spaarn- wouderstraat. Bij C. GROENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen 1 In hei Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat. 4 Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huiien met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gss- en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ouk te koop, met zeer weinig kapitaal. GEMEENTEVERSLAG. Het totale schoolverzuim was in het algemeen dalende, het ongeoorloofd ver zuim was het hoogst aan school B;het bedroeg daar 5,4%. 160 leerlingen verlieten de school zonder die geheel te hebben doorloopen en zonder verder onderwas te ontvangen, doch dat is 4 minder dan in 1903. Omtrent de Avondschool heeft de Commissie plannen ingediend en wel om haar te doen dienen als derde school tijd en zoodoende aan den bestaanden toestand een einde te maken. Het komt de Commissie waarschijn lijk voor dat bij de nieuwe scholen ge zorgd wordt voor ruime, gedeeltelijk overdekte speelplaatsen, omdat goed geleide spelen voor de lichamelijke ont wikkeling der kinderen veel waarde hebben. Op verschillende scholen, Tusschen- scholen en Kostelooze, werd door de leerlingen gespaard, meest met centsze gels. Het Dames-comité voor de nuttige handwerken aan meisjes verklaarde de resultaten van dit voor zeer bevredigend. Besproken is een voorstel omtrent de mogelijkheid om gedurende de hand werklessen voor rekening der Commissie eenige kleedingstukken te laten ver vaardigen. Vanwege de Ned. Herv. Gemeente wordt op uren buiten den schooltijd godsdienstonderwijs gegeven aan kinde ren wier ouders dit verlangen. Leerlingen van anderé Kerkgenoot schappen worden in de gelegenheid ge steld op tijd aanwezig te zijn bij de lessen voor godsdienstonderwijs. De oude lokalen van School B. en D. eischen dringend verbetering. Het deed de commissie genoegen te vernemen, dat de aandacht er op gevestigd is. Eenige schoolhoofden wenschen dui delijker voorschriften betreflende het schoonhouden der lokalen. Aan de scholen B. en D. laat de luchtverversching alles te wenschen over. Ook de verlichting is niet steeds wat het wezen moet. De vei warming is over 't algemeen voldoende. Het was der Commissie gebleken, dat in 1903 125 kinderen van 8 tot 11 jaar meer of minder geëxploiteerd werden. Door den heer Inspecteur van den Arbeid waren in deze stappen gedaan. In een vergadering met de schoolhoofden werd geconstateerd, dat het kwaad op de Kostelooze Scholen nog vrij ernstig maar op de Tusschenscholen afnemende is. Op het einde van 1904 verrichtten nog 68 kinderen beneden 12 jaarloon trekkenden arbeid, wat aanleiding gaf tot 40 proces verbalen. De Commissie verwacht in deze veel van de openbare meening. Dat kinderen, die nog leerplichtig zijn en 30 k 40tal uren loondienst verrichten voor een karige vergoeding, komt her haaldelijk voor. Van de schoolbaden wordt door leer lingen van drie scholen gebruik ge maakt. De baden vallen wel in den smaak en moeten gunstig werken. Gegevens worden verzameld die tot grondslag kunnen dienen voor een rege ling van het onderwjjs aan achterlijke kinderen. Alleen aan de Rijksleerechool wordt, voorzoover betreft de Openbare scholen, onderwijs gegeven in handenarbeid. Omtrent het schoolexamen deelt de Commissie van Toezicht op het L. O. mede, dat daaraan is deel genomen door 450 leerlingen, waarvan 54 van bijzon dere scholen. Het aan de kinderen uitgereikte ge tuigschritt wijst de vorderingen aan en het oordeel over orde, netheid en vljjt. De Commissie constateert met genoe gen, dat o. a. door werkgevers zeer gelet wordt op de getuigschriften. Opmerkingen, het onderwijs betreffen de, werden aan de hoofden medegedeeld, zooals aangaande de uitspraak bjj het lezen. „Slechte uitspraak", zegt het Verslag, ïhoudt natuurlijk wel verband met het gehalte en de omgeving der leerlingen, maar is toch niet uitsluitend daarvan het gevolg; immers in enkele onzer tus schenscholen is de uitspraak zeer onbe schaafd, terwijl zij in sommige z. g. kostelooze scholen veel minder te wen schen overlaat. Van wege de Commissie tot verschaf fing van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen werd een groot aantal leerlingen in de gelegenheid gesteld warm voedsel te ontvangen. De Commissie »Schoolkleeding" voor zag in veler behoefte aan schoolpantoffels en ook werden kleedingstukken door haar verstrekt, terwijl de Heer Ger- dessen aan een groot aantal kinderen klompen verschafte. Het Bestuur der Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" en dat van de Schuurman Schimmel van Outeren Stichting gaven de jaarljjksche school feesten. De Vereeniging t Koninginnedag" zorgde voor een zeer gewaardeerd och- tendfeest aan de leerlingen der hoogste klasse op 31 Augustus. Het Korthals en het Schuurman Schimmel van Outen-fonds gaven aan sommige leerlingen gelegenheid om aan Ambachtsschool, Burger-a vondscbool, Huishoudschool enz. verdere opleiding te ontvangen. Omtrent het Middelbaar Onderwijs behelst het Verslag der Commissie in deze het volgende: Met groote ingeno menheid is begroet het besluit van den Gemeenteraad om over te gaan tot het bouwen van een nieuwe Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus. In het onderwijzend personeel der Hoogere Burgerschool kwamen enkele veranderingen voor. Het getal leerlingen bedroeg op 31 December des vorigen jaars 366, waar van 54 meisjes. Van de 38 leerlingen, die het volledig onderwijs in de vjjfde klasse volgden, hebben 36 het getuigschrift verkregen. Van deze 36, die het eind-examen met goed gevolg aflegden, hebben 32 hier het onderwijs in alle klassen gevolgd. Van de 9 leerlingen der derde klasse, die eindonderwijs ontvangen, verkregen 8 het getuigschrift van voldoend afge legd eind examen. Volgens raadsbesluid is de H. B. School met driejarigen cursus opgehevenin 1907 zal deze geheel verdwijnen. Aan het toelatingsexamen werd deel genomen door 96 jongens en 20 meisjes. Ter gelegenheid van zijn 25 jarige ambtvervulling als Directeur der H. B. School werd den Heer Dr. H. Brongersma door oudleeringen en leerlingen een ge schenk aangeboden van f 1250.- in geld. De Heer Brongersma gaf den wensch te kennen, de inkomsten van deze som te doen strekken tot steun van verdien stelijke leerlingen, wier ouders bezwaar lijk in de daarvoor noodige uitgaveu houden voorzien. Het beheer over dit fondsje is volgens den wensch van den Heer Brongersma onder beheer van B. en W. gesteld. De Raad heeft er f 1250.- aan toegevoegd. De meisjesschool voor Middelbaar on derwas telde 122 leerlingen. Aan het toelatings examen namen 48 meisjes deel, van welke 40 werden toe gelaten. De Burger-Avondschool werd bezocht door 218 leerlingen. Voor het toelatings examen slaagden 95 jongens. De aanvullingsklasse voor taalonder wijs werd door den Raad in een vaste instelling veranderd. Van de Bijzondere Scholen voor M. O. noemt het Verslag De Ambachtsschool met Avondvakteekenschool tellende 169 leerlingen; de Schoot voor Kunstnijver heid met 176; de Avondcursus aan die school 71het Instituut Prins met 82 leerlingen. De lessen aan het Gymnasium wer den in Januari hervat met 87 leerlingen en 2 toehoorders. Aan het eindexamen namen 8 leerlin gen deel, die allen werden toegelaten. De hulpmiddelen voor het onderwijs werden gedeeltelijk vernieuwd of uit gebreid. Met lof bespreekt het Verslag de 25 jarige werkzaamheid van den concierge K. Javaux. Het college van Curatoren onderging geen verandering. Wordt vervolgde Prinses Louise ven Coburg is door het Hofmarschallamt (d. w. z. de ge rechtelijke instantie voor de bloedverwan ten des Keizers) uit de leden van de ïSternkreuzorde" geschrapt. Deze orde, voor twee eeuwen door keizerin Eleonore voor dames uit den ouden adel gesticht, is een decoratie van zeer hoogen rang. Men heeft de prinses, die door haar ge drag in conflict is gekomen met de sta tuten dier orde, verzocht het kruis terug te sturen. Men denkt dat Louise, die al zooveel avonturen heeft doorgemaakt over die blaam kalmpjes haar schouders zal ophalen, vooral nu het van een over heid komt, die haar lichtvaardig voor onnoozel heeft verklaard en in een ge sticht heeft laten opsluiten, op gevaar, dat een niet krankzinnige patiënt het er misschen van zou geworden zijn. Waar van beide kanten zoo gezondigd is, had men dien speldenprik gerust achterwege kunnen laten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5