HAARLEMS C Eerste Blad. No. 81. Uitgave van DE ERVEN DOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. 144 144. van WOENSDAG 11 October 1905 Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMBB Interoommunaa! Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenƒ- ,25. löonderlijke franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elbe regel nommers 3 centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Zondagsrust voor de Ver slaggevers. De Redactiën van Haariemsch Advertentieblad, van de Opr. Haarl. Courant (Stads-Editie), van Haarlem's Dagblad, de Nieuwe llaarlem- sclio Courant en de Spaarue- Bode deelen door deze mede, dat naar aanleiding van een daartoe In de Vereenigiug „de Haarlemsche Pers" uitgespro ken wensch, voortaan van bijeenkomsten, opvoeringen en voorstellingen op Zondag In den regel geen verslag meer in hunne Couranten zal wor den gegeven, ten einde aan de verslaggevers zooveel mo gelijk Zondagsrust te ver schaffen. De Bóeren-samenzwering in Duitsch- Zuidwest Afrika waarvan eerst zoo hoog is opgegeven, neemt van dag tot dag kleinere afmetingen am,totdat er binnen kort niets meer van overblijft.Tlians 1> zen we in de Hamburger NachrichtenAn- dries de Wet is niet gevangen genomen en heeft ook niets uitstaande met een quaestie die den autoriteiten in Wind hoek dwong tot het doen arresteeren van zes gewezen national-scouts. Na het afbranden van zjjn farm heeft Andries ■de Wet een huis gehuurd in Wind-hoek, dat hg tot een hotel liet inrichten. Na tuurlijk namen in dat hotel vooral Boeren hun intrek en de zes gevangen genomen oud natianal-scouts, die sinds lang verdacht werden Engelsche spion nen te zijn, woonden er ook. Tjjdens hun arrestatie was Andries de Wet niet in Wind-hoek. Hjj bevtnd zich in de Kaapkolonie, herstellende van een zwaren typhus-aanval. Zijn vrouw woont thans in de buurt van Hamburg. In een brief dien zij veertien dagen geleden van hem ontving, klaagt hij over groote zwakte. Hg was nauwelijks in staat zonder hulp de kamer op en neer te loopen. Er verloopt geen dag of er komen nieuwe berichten van rustverstoringen in Rusland. Zoo wordt thans weder uit Woronesj aan de ïDon" bericht: Drie honderd seminaristen hielden eer. optocht door de Dworianskaj astraat. Bjj hen slo ten zich tal van leerlingen van andere scholen aan, zoodat de stoet ten slotte wel 1000 personen telde. Ze belemmer den het verkeer der trams en rijtuigen en moesten eindelijk door de politie en kozakken uiteen worden gedreven. De Londensche rijtuigverhuurder^' gaat weer een crisis tegemoet. Terwijl de huurkoetsiers gisterenavond besloten, om geen taxameters en geen zesstui- versritten in te voeren, zijn de eigenaars van cabs vanmiddag te rade geworden tot beide zoo spoedig mogelijk over te gaan. Verder zal er een maatschappij opgericht worden voor het verhuren van motorrijtuigen. Een aantal tot een vakvereeniging behoorende stokers en machinisten van ■de electrische centrales te Berlijn heb ben zich voor hervatting van het werk aangemeld. Als niet alle teekenen bedriegen, zul len de verwachtigen van de stakers faliekant uitkomen. Drie en twintig Russische provincies en 138 districten worden met hongers nood bedreigd. De overheid moet 18 millioen menschen tot Juli te eten geven. Een groot aantal banken, met de Noorsche Bank aan het hoofd, hebben een adres aan het Storting gericht, waarin zjj in het licht stellen dat het zakenleven en de financiën van het land zoo spoedig, mogelijk weer in georden- den toestand gebracht moeten worden. Daarom noodigen zij het Storting met aandrang uit om vast te houden aan het besluit van 7 Juni, waarin het koningschap gehandhaafd werd, en zoo spoedig mogelijk een nieuwen koning te kiezen. Te Londen is een grappig geval voor den politierechter. Beklaagde is Thomas Oarradoc Kerry, een onderzoekingsrei ziger en eigenaar van het stoomjacht Pandora. In 1904 kreeg hij van de regeering verlof, gedurende drie jaar guano te halen van drie onbewoonde eilanden in de groep van Tristan d' Acunha, tegen een pacht van 75 jaars; verder zou hjj den post voor Tristan d' Acunha meenemen, benevens eenige geschenken van de hertogin van Bedford en andere menschlieveude men schen voor de bewoners van dat eiland eenige boeken, kleeren enz. De beschul diging nu, is dat Kerry het meeste van die geschenken over boord heeft gegooid. Het waren oude lorren, zeide hij; en uit zijn naam bracht zijn verdediger te berde, dat de 77 bewoners niet lezen kunnen; dat er allerlei voor zuigelingen was meegegeven; hoewel er in drie jaar geen kind geboren wasdat de kleeren oud en tot niets nut waren enz. Onder de boeken waren er ook een paar jaar gangen van Country Life (het leven buiten), hetgeen men voor die eiland bewoners al heel vreemde lectuur vond. Kerry is onder borgstelling nog op vrjje voeten Uit Petersburg wordt aan de Times gemeld: De gouverneur van Finland zegt niet te gelooven aan het plan van een opstand tegen Rusland, dat de Finnen worden aangewreven, omdat daar geen weerbare mannen voor beschik baar zijn. De aangevoerde wapens bleken voor Rusland en niet voor Finland be stemd te zijn. Toch laat de gouverneur 14,000 man troepen in Einland bijeen- trekken, hetgeen er op schjjnt te wjjzen dat de Tsaar vasthoudt aan het plan om den staat van beleg af te kondigen. Paul Listowsky, hoofdredacteur vau de Kleine Presse te Frankfort a/d. Main, was onlangs een jachthond kwijtgeraakt. Later vernam hij dat de hond op het jachttertein van een fabrieksdirecteur aangetroffen en neorgeschoten was. De directeur, die zelf een hartstochtelijk jager is, laat alle schalooze honden op zijn gebied dooden en betaalt 50 pfen ning voor elk cadaver. Listowsky stelde, na hetgeen zjjn hond wedervaren was, deze praktijken aan de kaak in een entrefilet met het op schrift Wreede jacht. Vandaar een persgeding wegens smaad van den fa brieksdirecteur tegen den journalist. De schepenrechtbank vond dat het artikeltje tot strekking had den directeur te klei neeren en veroordeelde Listowky tot drie maanden gevangenisstraf. Hij is natuurlijk onverwijld in honger beroep gegaan. Een ontevreden sociaal-democraat te Breslau is onder den indruk gekomen van den schitterenden toestand van de partijkas, van welken op den partijdag te Jena gebleken is. Hij heeft in een vergadering aldaar verzet aangeteekend tegen het opstapelen van schatten. Wij hebben geld in onze partij, zei hij, en als men in twee jaar tjjds alleen meer dan een half millioen mark op de bank brengt, is dat een kruidenierstaktiek. Het geld zou veel beter belegd zjjn, als men het in de propaganda stak, vond hjj. Uit Moskou seint men dat de gemeen teraad, om de opgewondenheid van de burgerij tot bedaren te brengen, alle eischen van de stakende trambeambten heeft ingewilligd. Maar ondanks deze tegemoetkomingen heeft de staking zich uitgebreid. De staking der drukkers strekt zich uit tot al de drukkerijen en geen enkel groot blad kan vandaag uitkomen. Daar de arbeiders der waterleiding met staking dreigen, worden de water torens door de politie bewaakt. De advokaten hebben voor het paleis van justitie geprotesteerd tegen de politiemaatregelen, waardoor verscheide ne hunner om politiële redenen verban nen werden. De helft van de studenten der hooge- school van Kiëf volgt de cursussen; de andere houdt politieke betoogingen. De Duitsche kamers van landbouw schijnen geen haast te maken met het opzenden van gegevens betreffende de vleeschprijzen aan minister Podbielski. Deze had gevraagd, de antwoorden voor 4 October in te zenden, maar het gerucht wil dat de kamers het materieel achterhouden, in de hoop dat er mid delerwijl een daling in de prijzen zal komen. En de minister doet een oog toe en laat de zaken gaan. Onder het volk duren de klachten intusschen voort. In Berlijn en elders hebben de houders van arbeiders-eethuizen de prij zen van goedkoope middagmalen met de helft verhoogd. Graaf Okoema heeft in een toespraak, bij een vereenigde vergadering der Ka mers van koophandel, over de plotselinge uitbreiding der JapaDSche staatsschuld gesproken. Hij zeide dat als de Japansche troepen alle in het land terug waren, de staatsschuld 2500 millioen jen bedra gen zou, met een rentelast van 150 millioen ten naastenbij dubbel zoo groot als de staatsinkomsten, tien jaren geleden. Het Japansche volk betaalde vóór den oorlog 4 jen per hoofd belasting, thans 12 jen. Toch meent Okoema dat er geen reden is om pessimistisch te zjjn ten aanzien van den algemeenen toestand, maar de handelswereld moet haar werkzaamheid verdubbelen. Een gemengde commissje te Berlijn, onder voorzitting van opperburgemeester Kirschner, zal aan hel Berljjnsche gemeentebestuur voorstellen, naar aan leiding van de zilveren bruiloft van den Keizer en de Keizerin, 500,0000 ra k. te bestemmen voor de Kaiser Wilhelm- en Kaiserin-Augustastichting. Deze stichting is in 1879 opgericht hjj gelegenheid van de gouden bruiloft van Wilhelm 1 en onderhoudt een oude mannen- en -vrouwenhuis. Keizer Wilhelm heeft last gegeven dat op het standbeeld van Moltke in den Tiergarten, dat in het einde van deze maand onthuld zal worden, het volgende opschrift zal komen te staan. sDem rechten Volk zur rechten Zeit der rechte Mann im rechten streit, Gottes Würfel fallen, wie sie auch fallen, immer auf die rechte Seite". De Daily Chronicle verneemt uit Mel bourne: Generaal Booth's Australisch landverhuizersplan is mislukt. Booth deelde Deakin de mislukking mede, als een gevolg van het verzet ertegen. De minister seinde terug, dat het hem speet en het verzet niet in Australië, maar in Engeland ontstaan was. De scheepvaart op het Suezkanaal kon Zondag hervat worden, doch voorloopig over dag. Te Moskou broeit het weer. Vrijdag avond hebben menschen, die in een telegram kortweg rustverstoorders hee- ten, op een patroelje dragonders met de revolver gescho'en. Twee dragonders werden gewond. Te middernacht joeg het paardevolk op twee punten de rustverstoorders met het blanke sabel uiteen, waarbij eenige menschen verwond werden. Een ritmeester der dragonders is zwaar gewond. Zaterdagochtend liep het volk weer op het Strastni-plein te hooponder hen waren vele tramsmeden, die een aantal trammen onbruikbaar hadden gemaakt. Op eenige fabrieken staken de arbeiders. In de Harburg-Wiener fabriek van kaoetsjoek-artikelen te Harburg heeft een zware brand gewoed, die, na een heelen dag geduurd te hebben, pas Zaterdagochtend om 6 uur gebluscht is. Verschillende gebouwen, o. a. de heele afdeeling voor luchtbanden, zjjn in de asch gelegd. De schade beloopt ongeveer 2' milli oen mk. van de 8 millioen waarvoor alles verzekerd was. In de schoenenfa briek zjjn alleen 15,000 paar schoenen met guttapercha zolen verbrand. De brand is vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting ontstaan. Duizend arbeiders en arbeiders zjjn er door buiten werk gekomen, maar de directie hoopt hen weer binnen acht weken aan het maken van luchtbanden te kunnen zetten. Naar het heet, overweegt de Engelsche regeering een plan om een nationaal leger te vormen, bestemd voor den dienst over zee. Daartoe zullen in de eerste plaats de staande troepen behoo ren, en dan verder afdeelingen van militie en vrijwilligers, die zich vooi dien dienst beschikbaar stellen. De verdediging van het vaderland zou verdei overgelaten worden aan een beter geoe fend wapen der vrijwilligers.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1