De Heer Bouwmeester is dus Zaterdag morgen te tien ure met zij n Gezelschap naar Indië vertrokken. Zoowel van de zyde der kunstbroeders en zusters, als van het daarbuiten staande publiek was de aandrang groot om den vertrekken- den een tot weerziens eoe te roepen. 't Is diep treurig als een gevierd kunstenaar ter wille van Cnancieele omstandigheden in den vreemde moet trachten te vinden wat de landgenoot hem niet verschaft heeft. Zooals men weet is het Bouwmeester als Directeur van ïHet Haarlemsch Tooneel" niet naar de vleeze gegaan, ondanks zyn bijna bovenmenschelyk streven. Het schijnt dat een goed Tooneelgezelschap tegenwoordig, wil het aan de eischen voldoen, moet kunnen beschikken over het boste dat te vinden is; dit kon Bouw meester niet om overwegende redenen van financieelen aard. Laat ons hopen, dat wanneer hij zal terug zjju in het vaderland, de omstan digheden een zoo gunstigen loop hebben genomen, dat hij in staat zal zijn aan het Nederlandsche publiek weer zijn groote kunst, in den meest uitgebreiden zin, ten beste tegeven. Te Rolduc is een vereeniging opge richt ter bestrijding vandeonzedelijkheid door woord en beeld. De studenten verbinden zich, nooit een onzedelijk boek te koopen zonder ernstige redennooit twijfelachtige lec tuur ter hand te nemen zonder de toe stemming van een bnvoegd man, wiens raad zij hebben ingewonnenop elke manier die boekhandels te boycotten, waar onzedelijke geschriften verkocht worden; met woord en pen elke schil derij, circulaire of prentbriefkaart te bestrijden, die niet net is en ten slotte die huizen, gezelschappen of feesten te ontvluchten, die gelegenheid geven tot onzedelijkheid. Mgr. Corten zal trachten afdeelingen van dezen bond op te richten in alle groote gemeenten van het land. Uit Amsterdam wordt gemeld: De Kamer van arbeid voor de bouw bedrijven heeft op haar schrijven aan de patroons- en aan de werkliedenver- eeniging in het heiersvak, waarin zjj in overweging gaf thans over te gaan tot de benoeming van eeu onpartijdigen voorzitter der door haar aangewezen commissie, en aanbood deze c. q. zelf aan te wijzen, van eerstgenoemde ver eeniging ten antwoord gekregen, dat zjj voorgesteld heeft deze commissie uit te breiden, en derhalve van het aanbod der Kamer nog geen gebruik kan maken. Men meldt uit Zutphen: Eenigen tjjd geleden verzocht de schildersgezellenvereeniging Ons Belang, te dezer stede, aan de Kamer van Ar beid alhier hare medewerking en steun om het uurloon der gezellen van 15 op 16 cent te brengen. De Kamer erkende het billijke van dit verzoek en liet daar om niets onbeproefd, om de patroons te bewegen het loon hunner knechts met één cent te verhoogen. Geen hunner is echter bereid gevonden deze verhooging toe te staan, ofschoon de meesten zeer wel van het billijke van een 16-cents- uurloon overtuigd zjjn. De gedrukte toestand, waarin zich hier het schilders bedrijf bovindt, was voor al de patroons een reden om het loon hunner knechts niet te verhoogen. Op Vlieland is een groote, doode visch aangespoeld. Hoewel men niet recht weet, wat voor visch of het is, meent men, dat zjj tot de orde der wal- vischachtigen behoort. De visch heeft een lengte van 6.30 M., een dikte van 1.20 M. en een hoogte van 1.50 M. De werkzaamheden in verband met de opruiming van de Velser voetbrug werden gisteren weer gestaakt, omdat de vereischte vergunning nog niet was verkregen. De naar huis gezonden werk lieden werd medegedeeld, dat de dag van hervatting der werkzaamheden voor alsnog niet is op te geven. De ponten zjjn nog niet terug, zoodat men waar schijnlijk wel daarop wacht. De Terschellingers hebben weer een kranige daad verricht. Zondag morgen strandde daar het driemast zeilsch'p Cyprian. De masten waren gebroken, het schip lag uit elkander geslagen, de veertien opvarenden verkeerden in doods gevaar. Tot overmaat van ramp belem merde niet alleen de hevige branding, maar ook een groote hoeveelheid aange dreven hout de redding, het bleek on mogelijk met de reddingsboot het wrak te bereiken. Toen begaven zich eerst één en vervolgens drie mannen te paard in zee en dezen gelukte het na onzegbare inspanning het wrak in verbinding met den vasten grond te brengen, waardoor al de opvarenden konden gered worden. Zaterdag was het 30 jaar geleden, dat de Prins-Hendrik-Stichting voor oude zeelieden te Egmond aan Zee na mens haar beschermheer, wijlen Prins Hendrik, plechtig geopend werd. De heer G. E. A. van Hall, de eenig overge bleven oprichter, herdacht des avonds in een gezellig samenzjjn met de ver pleegden het 6e lustium van zjjn werk zaamheid, eerst als bestuurslid, later als directeur der inrichting, waarin sinds de opening reeds 580 oude zeerobben een toevluchtsoord hebben gevonden. De toeristen, die jaarlijks Valkenburg bezoeken, zullen daar voortaan een aan trekkelijkheid minder vinden. De bekende kluizenaar te Schaerberg is om gezond heidsredenen uit zijn kluis naar Duitsch- land vertrokken en zal denkelijk niet weder terugkeeren. Een groot aantal perceelen, dat 16 Mei te Vriezenveen afbrandde, is thans weder bebouwd en bewoond. Naar de voorschriften der gemeentelijke bouw verordening zjjn de daken, voorheen met riet, nu met pannen gedekt. De vertrek ken zjjn ruim en voldoen overigens aan matige eischen der hygiëne. Aan het gemeentebestuur thans de taak, met 't oog op eene herhaling van de ramp en de gezondheid der inwoners, te voorzien in het gebrek aan water voor blussching van eventueele branden en om te drin ken. Het put- of pompwater te Vriezen veen is over het algemeen slecht. Vandaar dan ook, dat geen koffie gezet wordt 'waarin niet vooraf een hoeveelheid zout wordt geworpen. Ook dient de wateraf voer der eenige dorpsstraat verbeterd te worden, want de bermen zijn op regen achtige dagen ware modderpoelen. In De Gooi- en Eemlander komt een stuk voor van „eenige ordelievende Blaricummer eifgooiers", die daarin het volgende schrjjven: „In de op 26 Sept. gehouden ver gadering van Stad en Lande werd door den secretaris, den heer Maas, het vol- Wjj behooren tot uwe partij en steu nen uwe zaak, doch zouden 't voor de goede zaak die wij voorstaan zeer treu rig vinden indien deze rekening door u zou worden goedgekeurd. De tegen partij zou hierdoor een sterk wapen in de hand krijgen", In het Gooi- en Eemlander komt de heer J. Verver, te Blaricum, er tegen op, dat de door hem ingediende rekening aan de vergadering van Stad en Lande van Gooiland over hetgeen gedurende de afge'oopen schaardagen door hem aan de bewakers der Blaricumsche Meent was geleverd, te hoog zou zijn. Volgens hem hebben die f 1800 (dus geen f2000, zooals gemeld werd) niet gediend om 20 veldwachters 11 dagen aan eten en drinken te helpen, maar um 84 man gedurende 13 dagen te voeden en te herbergen. De heer v. d, Berg van Krimpen aan •j den IJssel, heeft Zondagavond, na des middags door Ds. Bax predikant der Hervormde gemeente te Hoofddorp te zijn ingeleid, zjjn dienstwerk in het Evangelisatiegebouw, als Evangelist, aan den Aalsmeerderweg (O.zjjde) te Haar lemmermeer aangevangen. Een schuur van den vrachtrijder Bur gers te Hoofddorp is door eene onbe kende oorzaak. Zondagavond door brand vernield. HAARLEM 10 October 1905. Deelnemers aan de Huldebetooging. Hieronder laten wij nog volgen de naamlijst van H. H. voorzitters en vereenigingen die deel hebben genomen aan het Huldebetoon op 5 October 1905. P. Goedkoop, Kamer van Arbeid afd. Metaal- en Houtbewerking. G. J. Dros te Sr., Kamer van Arbeid afd. Voedings- en Genotmiddelen. E. H. Krelage, Kamer van Arbeid afd. Bloembollenteelt. C. Somers, Ned. Onderwijzersgenootschap afd. Haarlem. M. L. van Gemert, Vereeniging van Hoofden van Roomsch- Katholieke Bijzondere Scholen in Haar lem. Mr. A. W. Thöne, Vereeniging „Tot Nut en Vermaak." D. Teekens, Vereeniging tot verhooging van 's Lands Jj weerbaarheid voor „Vaderland en Ko ning". J. A. G. van der Steur. Vereeniging „Volksweerbaarheid", afd. Haarlem. Jhr. Chs. F. van der Poll, Maatsch. van Nijverheid, afd. Haarlem. Mr. VV. Jager Gerlings, Maatschappij van Toonkunst, afd. Haarlem. W. Robert. J. D. Fianse, Koninklijke Liedertafel gende schrijven voorgelezen, dat groote „Zang en Vriendschap". C. Heemskerk, hilariteit verwekte. Jacs. Hamilton of Silverton Hill. Kader- vereeniging Schutterij en Schermver- eeniging „Wilhelm'na". J. G. Piederiet, Koninklijke Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren, afd. Haarlem. F. H. Hooy, Weerbaarheidsvereeniging „De Bataaf'. W. C. van der Kroft, Mannenzangvereeniging „Kunst na Ar- beid". R. Biesbroch, Nederl. Vereeniging van Oudstrjjders van Zee en Landmacht „Het Vaderland Getrouw". J. W. C. Droste, Maatschappij tot bevordering der bouwkunst afd. Haarlem. H. J. Geyl J.Czn., Nederl. Aannemersbond, afd. Haarlem. J. A. Jonker, Vereeniging van industrieelen en kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken. M. van Ommeren, Patroonsvereeniging van timmerlieden, metselaars, aanne- mert en handelaars van bouwmaterialen, i J. Nederkoorn, R. K. Volksbond afd. Haarlem. J. W. Spinkx, Haarlemsche Sportvereeniging en Kampioen. P. van de Weetering, Luthersche Zangkoor. M. P. Zoetemjjer, Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden. P. M. C. Drost, Haarlemt che Pluimveevereeni- ging ïFauna". A. van Meel, Vereeniging tot het vieren van den Koninginnedag in het Westerkwartier. J. E. Mansvelder, A. S. D. Vereeniging van spoorwegper soneel Recht en Plicht" Haarlem. J. Metselaar, »De Goede Verwachting" (Gemeente-Reiniging). W. S. Pieters Graafland, Onderofficieren Schermver. »Mars". H. J Scholten, Gemeentelijk Museum van Schilderyen en Oudheden. L. van de Have, Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende drank afd. Haarlem. De aandacht wordt gevestigd op de Tentoonstelling van Blinden Arbeid die Woensdag en Donderdag namiddag zal plaats hebben in het Brongebouw. Wie belang stelt in het lot der blin den en tevens kennis wil nemen van hetgeen door hen onder goede leiding kan verricht worden, zal zeer zeker deze Tentoonstelling willen bezoeken. In de afgeloopen week zyn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 515 baden. In het 2e Douchebadhois aan het Leidsche Plein zyn in de afgeloopen week 716 baden genomen. Edelachtbare Heeren. Voor ongeveer twee maanden geleden heeft de veldwachter onzer gemeente op verzoek van den heer Verver een reke ning bezorgd aan uw adres, betreffende de 11 dagen dat de 20 rijksveldwach ters op de Meent zijn geweest. Deze rekening werd teruggezonden en bestond 't voornemen haar weder bij uw college in te dienen, aldus liep het gerucht. Is deze rekening zoo gebleven dan bevat deze: 30 flesschen Nightcap IJl flesschen jenever 10 flesschen Hoppe te zamen 53 flesschen oude klare. 51 flesschen cognac 5 flesschen moezel 1059 halve flesschen bier 570 glazen bier en limonade 593 kop koffie 29 kop thee 14 glazen kwast, sherry en cognac 252 diners 55 eieren 7790 sigaren 60 flesschen melk 296 broodjes met eieren 882 broodjes met kaas 816 broodjes met ham 1730 broodjes met vleesch 240 logies alles te zamen voor een bedrag van pl.m. ƒ21 00. Behalve wat dezen laatsten post be treft, was een ieder in de meening, dat deze traktatie werd aangeboden door den heer Hosang. Nu wij echter zooals gezegd vernomen hebben, dat deze van zijn voornemen terug is gekomen, komt 't ons als onzen plicht voor u hierop attent te maken, opdat deze rekening niet ongemerkt zal worden geaccepteerd. I Liedertafel „Haarlem's Zanggenot". P. C. Bouwmeester, Haarlemsche Mannen zangvereeniging „Crescendo". J. Faber, Haarlemsch Gemengd Koor. P. van Ooy, Mannenkoor „Caecilia". A- P. A. Verkooy, D I.N.D.U.A. A. M. Moser, Muziekvereeniging „Harmonie". C. P. W. Kriens, Stedelijk Muziekkorps. D. P. Hos, Muziekvereeniging „Laurens Jansz. Coster". J. A. Stolk, Zangver. „Apollo". G. J. van Gasteren, Letter lievende vereeniging „J. J. Cremer". C. J. Snellens, Mannenkoor jProza en Poëzie". J. H. Wentholt, Alg. vereeniging van Bloembollencultuur. G. van der Most van Spijk, Haarlemsche Handels- vereeniging. J. C. Peereboom, Haarlem sche Pers. C. L. F. Sarlet, Volksbond, afd. Haarlem. J. Krol Kzn-, Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en Omstre ken tot bevordering van het Vreemde- j lingenverkeer. W. Dyserinck, Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne". M. H. Binger, Vereeniging „Koninginnedag". J. van Daale, Christelijke Zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria". J. M. Uitten hoven, Cristeljjke Zangvereeniging „God is mijn lied". W. A. van Dam, Neder- duitsch Hervormd Zangkoor „Harpe Davids". E. A. A. Liera, Doopsgez. Zangkoor. E. Brom, R. K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et Religioni". J. C. Cramer, Corps Brandblusschers. G. B. Crommelin, Bach-Vereeniging. P. de Bruin, Muziek Gymnastiekver- eeniging „Willen is Kunnen". J A. M. Blansert, Vrijwilligo Brandweerver- eeniging „de Tien". G. A. van der Steur, Spuit „10" J. W. Hillebrand, Christelijke Nationale Werkmansbond. J. Nierop, Gymnastiek vereeniging Spar ta"- Johan Visser, Christelijke Jonge- lings-vereeniging „Pred. 12:1a". G. Velthuyzen Sr.. Nederlandsche Christ. Geheelonthoudersbond afd. Haarlem. Botermarkt van 9 Oct- 1905. Boter. Aangev. 68 K.G. verk. 68 K.G. H. pr. ƒ1.55, L. pr. ƒ1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 33 st. verk. 28 stuks. H. pr. ƒ12.50, L. pr. ƒ8 50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 4 st. verk. 4 stuks. H. pr. ƒ23.L. pr. ƒ16.p. stuk. Markt van 9 Cct. 1905. Aardappelen. Aangev. 360 H.L., verk. 300 H.L., L. pr. ƒ1.80 H.pr. ƒ2.70. Appelen. Aangev. 235 H.L. verk. 195 H.L., L. pr. ƒ5.— H. pr. 12. Peeren. Aangev. 93 H.L., verk. 65 H.L., L. pr. 5.H. pr. 32. Bloemkool. Aangev. 4000 st. verk. 3000 st., L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ13. Roodekool. Aangev. 7000 st. verk. 5000 st., L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ5.—. Wittekool. Aangev. 5000 st. verk. 4000 st., L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ4. Savooiekool. Aangev. 9000 st. verk. 7000 St., L. pr. ƒ2.— H. pr. 4. Snijboonen. Aang. 13 m. verk. 13 m. L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ3. Heereboonen. Aang. 35 m„ verk. 35 m, L. pr. ƒ1.—, H. pr. ƒ3. Salade. Aang. 62 m., verk. 62 m. L. pr. ƒ0.30 H. pr. ƒ0.90. Wortelen. Aangev. 300 bos verk. bos, L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ4. 300 ORGELBESPELING. ia de Gr:ote- of St. Ba*okerk alhier, op Donderdag 12 Oct. 1905, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMA V. PfiOGRA MMA. 1. Preludium en FugaG. F. Haodel. 2. AndanteNiels W. Gade. 3. SonateA. Mail lij. a. Allegro moderato. b. Adagio. c Allegro con brio. 4. Elevation C. Saint Saëns. 5. Die Ehre Gottc-9Beethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2